ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.09.2022
REZONABIL

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Către satisfăcător
Către satisfăcător

Prima data la Ambassador (si probabil ultima)

Am ales acest hotel, sincer sa fiu, partial din cauza bugetului disponibil nu foarte mare, partial din cauza dorintei noastre de a ne caza totusi in apropierea plajei si a avea acces la parcare fara mari cheltuieli (pe litoralul bulgaresc tinde sa devina o problema parcarea masinii - fie scump, fie departe de hotel, fie se ridica).

Am mers pe traseul Bucuresti - Vama Veche - Nisipuri (mie personal imi place mai mult decat prin Ruse). Au fost vreo 2 zone pe autostrada cu trafic intens, in rest... ok. Nu pot sa inteleg de ce inca se mai sta la cozi enorme la statia de plata de la Fetesti. Fratilor, se poate plati acea taxa nenorocita prin toate mijloacele posibile (la benzinarii, prin sms, ...). De ce mai blochezi traficul sa platesti la ghiseu?

Hotelul are parcare pazita cu bariera, mare si gratuita (acces in baza voucherului de cazare). Daca totusi este plina exista pe cealalta latura a hotelului o parcare cu plata foarte mare.

despre SERVICII

Am ajuns la receptie intamplator chiar la ora 14, ora oficiala de cazare, din cauza aglomeratiei de pe drum (am fi vrut sa ajungem mai devreme chiar daca nu ar fi fost gata camera sa prindem ceva bronz din ziua sosirii.

Am primit camera imediat, in fata noastra a fost doar un cuplu. Fara prea multe explicatii (nu parea a cunoaste prea bine engleza fata de la receptie, nici zambitoare, nici suparata) am primit cheia si programul de masa si gustare.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Aveam rezervata camera dubla cu pat suplimentar. In camera patul suplimentar... lipsa. Drum intors la receptie, un telefon, cateva scuze si s-a rezolvat. Patul suplimentar de fapt un pat normal de adult, putin mai scund dar la fel de mare.

Camera de tip twin avea 2 paturi de o persoana de 1m latime si, odata lipite, s-au transformat in pat matrimonial de 2m (+patul suplimentar, de asemenea de 1 m = pat de 3m latime. Un mare plus - saltelele. Groase de vreo 25 de cm si foarte comode.

De cate ori am avut nevoie am rugat doamnele de la curatenie si ne-au schimbat prosoapele de vreo 4 ori in cele 7 zile, lenjeria schimbata o data in a patra zi, spalat pe jos o singura data, sapunuri si sampoane suficiente. Cred ca a ajutat si mica atentie pe care am dat-o in ziua cazarii

Camera destul de mare, spatiu suficient cu toate paturile noastre, mini frigider (destul de obosit), tv led - Pro TV International, TVR International si altele bulgaresti, dulap mare, aer conditionat centralizat (bun, racea ok). Gresie pe jos destul de veche si uzata. Baia destul de mica.

Marea problema de care am vazut ca se plange aproape toata lumea este mirosul din baie. Din cauza ca baile nu au ferestre, au fost montate ventilatoare care, evident, nu functioneaza (am schimbat cateva impresii, mai mult prin semne, evident, cu cameristele si ne-au lamurit ca sunt doar cateva functionale in tot hotelul). In general dimineata in baie era un miros greu, de canalizare, care uneori disparea iar alteori iti muta nasul din loc. Umezeala din baie de la dus si acel miros ieseau doar pe usa... evident in camera.

Balconul mare cu masuta si 2 scaune din plastic, o sfoara de rufe agatata de balustrada.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La capitolul mancare... depinde de gusturi. In mare parte a fost ok, nu prea diversificata, ce-i drept, dar proaspata. La micul dejun cam la fel in fiecare zi (mezeluri, branza topita, branza sarata, rosii, castraveti, cateva feluri de cremwursti, carnaciori, omleta, oua fierte, unt, miere, lapte cereale. La pranz si seara 2 feluri de supe/ciorbe, carne la cuptor, peste, salate, cartofi prajiti, legume, fructe, prajituri. Se putea si mai bine.

Destul de saracuti la bauturi in restaurant - un dozator cu suc de portocale, cirese, apa plata si ceai + 3 dozatoare de cafea. Bauturi alcoolice se puteau lua de la barul din receptie (aproape). Mese atat la interior (multe) cat si pe terasa exterioara (putine).

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Aici problemele "este 2". Plaja aproape (se coboara cateva trepte prin gradina hotelului, strada si se intra pe plaja.

Problema 1: Nisipurile de Aur tinde sa se transforme (daca nu s-a transformat deja in Eforie 2 sau Costinesti 2. Plaje la liber pentru cearsafuri - cateva bucatele pe margini, au ocupat cu sezlonguri cred ca 90% din plaja;

problema 2: preturile la sezlonguri au bubuit fata de anii trecuti (12 leva sezlongul, 3 leva salteaua, 12 leva umbrela).

Hotelul nu are plaja privata, deci aici totul este pe bani (bauturi, racoritoare, sezlonguri - daca vrei). Mini plajele pentru prosoape - neincapatoare.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Unul din motivele principale pentru care am ales acest hotel a fost piscina. Este printre cele mai mari piscine ale hotelurilor la care am fost noi. Mare si curata.

In ciuda marimii piscinei si a numarului destul de mare de sezlonguri (aproximativ 70 la o estimare sumara), la ora 8 dimineata nu se mai gaseau lucuri libere. De ce? Din cauza bunului obicei al meltenilor de a cobori cu noaptea in cap si a ocupa cat mai multe sezlonguri cu prosoapepentru toata gasca (cred ca ocupau si pentru rudele ramase acasa). Interesant ca unele ramaneau neocupate toata ziua - doar blocate.

Luni cand am ajuns noi, marti si miercuri nu am gasit nimic liber. Joi am coborat pe la 8 fara 10 si am gasit ultimele 2 sezlonguri libere, evident cate unul pe fiecare latura a piscinei. Eram singurul fraier de la piscina inconjurat de sezlonguri goale si prosoape. Cred ca ar trebui interzis acest obicei prost (la multe alte hoteluri la care am fost nu se permitea).

Bar la piscina (cam saracut), bar la receptie (ok)

Trimis de Florin 78 in 02.09.22 19:04:38
Validat / Publicat: 02.09.22 19:36:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena (hotel Elitsa), Nisipurile de Aur (Golden Line Aparthotel)

VIZUALIZĂRI: 1404 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florin 78); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Cucuruzu' , vitamina...

elenaadinascris / TELEFON [03.09.22 09:45:29] »

Felicitări pentru articolul bine scris!

Păcat că vacanta nu s-a ridicat la nivelul așteptărilor!

Succes pe viitor, vacanțe multe și reușite! ????

Florin 78scris / TELEFON [03.09.22 11:50:02] »

@elenaadina: Multumesc. E adevarat, nu cred ca mai ajungem acolo, sunt multe alte variante. Totusi, nu este chiar de evitat, pentru o vacanta cu buget redus e ok. Daca nu ar fi nesimtirea asta a turistilor referitor la ocuparea sezlongurilor aiurea ar fi destul de bine. Vacante placute sa aveti.

Yoda [03.09.22 13:00:46] »

@Florin 78: Voiam sa intreb si eu: am citit aproape numai lucruri bune despre hotel, dar notele nu sunt prea mari. Totul vine numai de la prosoape? Chestia asta se intampla si la hoteluri mult mai scumpe, asa ca...

Eu m-as fi dus si le-as fi luat prosoapele si le le-as fi pus toate pe un sezlong, sau le-as fi schimbat locurile pe sezlonguri.

Pana la urma, eu cred ca a fost chiar bine pentru prtul platit. Sigur ca se putea si mai bine, asa cum ai spus, dar asta insemna si niste bani in plus.

Florin 78scris / TELEFON [03.09.22 14:11:46] »

@Yoda: Ca si raport calitate-pret nu am ce sa reprosez. Pana la urma, cum spuneam, nu e un hotel rau. Desi cam invechit ca si cladire, camerele sunt in regula; curatenie se face in limita minimului necesar dar daca rogi femeile de serviciu te ajuta cu orice. Cazarea a fost buna, mancarea acceptabila, pozitia fata de plaja buna. La banii pe care i-am dat sincer nu am gasit prea multe oferte cu all mai bune. Pentru cine merge cu masina personala parcarea gratuita si destul de incapatoare este un mare plus. Partea cu sezlongurile ar putea fi rezolvata usor din partea hotelului daca s-ar dori. Am spus ca probabil nu vom mai reveni pentru ca mie personal nu mai imi place aglomeratia din Nisipuri.

Alt aspect "negativ" sa zic asa, ar fi faptul ca avand destul de multe camere par a fi putin depasiti ca personal angajat; debarasarea la mese se face greoi, exista 1 sau maxim 2 persoane care curata mesele. De asemenea zona de servire este destul de mica, intotdeauna era coada la masa.

Zi buna sa aveti.

Yoda [03.09.22 14:53:19] »

@Florin 78:

Nu stiu cum este plaja in Nisipuri, e cam singura statiune care mi-a scapat si nici nu stiu unde sa spun ca e mai putina aglomeratie. Poate trebuie gasit un hotel cu plaja proprie, sau undeva unde este plaja foarte lata, gen Albena, Obzor, Sunny Beach.

Florin 78scris / TELEFON [03.09.22 14:58:34] »

@Yoda: Plaja din Nisipuri este mare dar aglomerata. Mie personal imi place partea sudica din Albena cu hotelurile de pe plaja (Boryana, Elitsa, Nona, Slavuna, Gergana, Mura). Plaja lata, curata si libera.

mishu [05.09.22 13:19:25] »

@Florin 78:

Eram singurul fraier de la piscina inconjurat de sezlonguri goale si prosoape.

e frustrant sa vezi asta, probabil au ocupat sezlongurile si fie au plecat la masa sau chiar in camera sa mai traga un pui de somn .

Obiceiul asta devine deja narav si recunosc cinstit ca il urasc.

In rest sa va fie de bine, sa vedeti ce alte destinatii va vor fi pe plac pentru anul viitor, felicitari, votat cu mare drag.

Florin 78 [05.09.22 14:09:56] »

@mishu: Multumim.

"e frustrant sa vezi asta, probabil au ocupat sezlongurile si fie au plecat la masa sau chiar in camera sa mai traga un pui de somn. "

Enervant este ca multi nici nu veneau. Le tineau ocupate preventiv, poate aveau chef de piscina sau de plaja.

elenaadina, Florin 78, mishu, Yoda
Alte impresii din această RUBRICĂAmbassador Hotel: