ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.08.2022
JUL-2022

'Opționale' din Katerini: Meteora

[fb]
NOU TIMP CITIRE: 1 MIN

Excursie la Meteore — ceva ce nu vezi doar o data in viata

TIPĂREȘTE URM de aici

A doua excursie din Paralia a fost la Meteore. De data asta nu am mers cu agentia ci am hotarat sa mergem cu microbuzul cu care ne-am dus in Grecia.

Drumul dureaza 2 -3 ore depinde de trafic, drumul este de 177 de km, foarte bun, pe noi ne-a costat 8 euro de persoana.

Imi era cam teama sincera sa fiu de excursia asta deoarece am probleme cu astmul, respiratie dificila si vazusem ca sunt foarte multe scari de umblat, cautasem impresii despre dificultatea urcarii si nu prea am gasit.

Vreau sa spun ca m-am descurcat de minune si nu mi-a fost greu sa urc, a fost chiar bine. Peisajele de poveste, zona impresionanta deci daca ajungeti va rog sa nu ratati Meteorele.

Intrarea la manastiri costa 3 euro.

Va sfatuiesc femeile sa mearga in rochie/fusta sau sa isi ia esarfa deasupra pantalonilor, nu va lasa fara iar la intrare se vand esarfe dar cu pretul de 8 euro.

Mi-a placut enorm de mult si aceasta excursie, este ceva unic ce nu vezi doar o data in viata.

Citește și CONTINUAREA aici

[fb]
Trimis de raly in 09.08.22 20:59:57
Validat / Publicat: 09.08.22 21:25:17
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: germania, franta, austria, belgia, luxemburg, bulgaria, turcia

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P10 [fără descriere]

webmasterX [09.08.22 21:20:31] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "'Opționale' din Katerini: Meteora, PARALIA KATERINI" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Opționale' din Katerini: croazieră Skiathos]

ralyscris / TELEFON [09.08.22 21:22:57] »

@webmasterX: multumesc

resita2009 [14.08.22 19:00:22] »

@raly:

Acum vreo 12-14 anii, la primul concediu in Grecia am vizitat si eu meteora dar atunci, la intrare in lacasele de cult erau persoane care imparteau esarfe femeilor iar la iesire esarfele se restituiau.

Acum s-au smecherit, profita de pe urma turistiilor... bravo lor.

raly, resita2009