ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.08.2022
JUL-2022
Familie
EXCELENT

Un sejur reusit!

Am ales acest resort deoarece este relativ nou (dat in folosinta in 2019). Se gaseste intre Aheloy si Pomorie. Nu exista, deocamdata, nimic langa el, este cumva in camp, la malul marii. Cladirea este formata din trei corpuri care formeaza impreuna litera U.

Noi ne-am simtit foarte bine la acest resort.

Intr-o zi am fost in Nessebar. Am luat taxiul. Costa 30 de leva cursa, daca vorbiti cu cei de la hotel sa cheme taxiul. Au un acord cu o firma de taxi (cele pe care scrie Barcelo) si cursa costa 30 de leva. Daca luati alte taxiuri sunt mai scumpe (43 leva a costat cursa inapoi, pe ceas, deoarece n-am mai stat sa cautam taxiul recomandat de hotel). Ne-au dat numarul de telefon (+359 888 471 459) de la firma de taxi unde sa sunam pentru retur, dar fiind tarziu cand ne-am intors, am luat un taxi care era deja langa noi. Oricum, sunt taxiuri care permit transportul a 6 persoane si astfel nu este nevoie de 2 taxiuri. Taxiul te duce pana la insula din Nessebar (dupa pod). Este foarte frumos sa te plimbi prin zona veche. Noua ne-a placut foarte mult. Am mancat la restaurantul Panorama. A fost gatita foarte bine mancarea.

PS Pentru cei care au chestii gonflabile de dimensiuni mari de umflat, exista o pompa in magazinul resortului (Sunny Wave Shop) care se poate utiliza si se percepe doar bacsis pentru utilizarea ei. Tot in magazin este si casa de schimb valutar.

despre SERVICII

Era foarte curat peste tot in resort. Personalul hotelului foarte amabil si discret.

Resortul are o echipa de animatie care isi face simtita prezenta si reuseste sa stranga permanent oameni pentru toate jocurile pe care le organizeaza. De exemplu, pentru polo pe apa strangeau zilnic cel putin 20 de persoane. Unele jocuri sunt haioase si dinamice, altele mai putin atractive, dar se gasesc mereu oameni dornici sa participe la ele.

Pentru cei cu copii, exista un spatiu in care pot fi lasati cu echipa de animatie in timpul zilei, intre orele 10.00-12.30 dimineata, 14.00-17.00 la pranz si 21.00-22.30 seara (maxim 40 copii sunt acceptati). Pentru cei sub 4 ani este necesar sa stea si parintele acolo.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera noastra a fost la etajul 1, cu vedere spre partea interioara a resortului, cea in care se gaseste fantana. Camera este spatioasa si foarte curata. Climatizarea din camera functioneaza perfect. Am folosit-o zilnic. S-a facut curatenie zilnic si ne schimbau si asternuturile aproape zilnic (motiv pentru care le-am rugat, la un moment dat, pe doamnele care faceau curatenie sa nu mai faca acest lucru; noi nu tinem la schimbarea zilnica a prosoapelor sau asternuturilor). Televizorul nu are posturi in limba romana (sunt trecute acolo 3 posturi in lista lor, insa doar ca proba, nu functioneaza). La dus a fost permanent apa calda, indiferent de ora cand am facut dusul. Pentru depozitarea hainelor exista spatiu suficient.

Seara era placut sa stai pe balcon, avand fantana in fata. La ora 11 se incheia toata activitatea in resort si se facea liniste.

Minibarul a fost completat zilnic (in zilele cand am baut bere sau suc, adica vreo doua zile!!!), cu bere (la cutie), sucuri (Coca Cola si suc de portocale la cutie) si apa.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Resortul ofera servicii ultra all inclusive, concept 2022. Acest concept se refera la faptul ca poti manca oricand ceva, indiferent de ora. Micul dejun este intre orele 7.30-10.00, pranzul intre orele 12.30-14.00, iar cina intre orele 18.00-21.00. Intre aceste ore se mai poate manca la barul de langa restaurant (Bistro Bar) intre orele 10.00-12.30,14.00-18.00 si 21.00-07.30. In plus, se mai poate manca la barul de la piscine intre orele 11.00-17.00. Practic este mancare non-stop la acest resort. Noi am mancat doar dimineata si seara la restaurant, plus la barul de la piscina de cateva ori. Mancarea era diversificata, atat la micul dejun, cat si la cina. Restaurantul era mare si gaseai loc la mese, indiferent de ora la care ajungeai la masa. Aveau mese si pe terasa, pentru cei care doreau sa manance afara. Noi am mancat zilnic pe terasa dimineata. Pentru copii aveau un loc special amenajat in care se gasea mancare speciala pentru ei.

Dimineata aveau de toate, oua, mezeluri, branzeturi, etc. In fiecare dimineata aveau suc natural de portocale, insa aveau si sucuri la dozator. Pentru cei care doreau, se putea face un smoothie cu fructe pe loc. Aveau un pateu foarte bun dimineata. Cafeaua era buna. Dulciurile nu erau cine stie ce, atat dimineata, cat si seara. Prajiturile lor nu sunt bune deloc.

La pranz nu stiu ce mancare era, nu am fost niciodata.

Seara aveau zilnic mancare gatita de porc, vaca, pui, peste, plus, in unele zile, iepure, fructe de mare (scoici, raci, creveti, etc.). Aveau zilnic doua supe, una crema si una normala. Cele crema nu erau tot timpul bune ca si gust. Seara aveau intotdeauna paste. Nu toata mancarea era bine gatita (parerea mea) dar gaseai intotdeauna ceva sa-ti placa, fiind foarte multe feluri de mancare. Asta depinde si de gustul fiecaruia, pana la urma. Singurul lucru negativ sunt prajiturile care chiar nu sunt bune.

Pentru cei care au minim 7 nopti de cazare, exista posibilitatea de a merge gratuit intr-o seara la restaurant à la carte. Sunt doua restaurante, unul cu specific bulgaresc si unul cu specific mediteranean. Noi nu am fost, nu am fost interesati. Mai aveau si un restaurant cu specific asiatic, insa acolo se plateste 30 leva de persoana.

La piscine erau snack-baruri unde se servea atat mancare cat si bautura. La unul se serveau doar bauturi si inghetata, unul era doar cu gofre, clatite si gogosi, altul doar cu pizza, la altul erau doar fructe, un altul gaseai hot dog si cheeseburger si inca unul cu gratare din carne de porc (de obicei). La ultimul aveau si porumb fiert aproape in fiecare zi. Pizza era foarte buna. Se gatea acolo (de fapt toate se gateau acolo).

Pentru bauturi erau mai multe baruri in resort. Era un bar chiar langa plaja, iar la piscine erau doua baruri (cel cu mancarea si altul in partea opusa piscinelor, langa zona cu piscine destinate doar adultilor). Mai era si barul din hotel. Nu era niciodata coada la baruri, cel mult o persoana, maxim doua. La barul de langa zona adultilor chiar nu era aproape nimeni niciodata.

La Bistro Bar (barul de langa restaurant, din hotel) aveau, din ce am vazut, mezeluri, branzeturi, fructe, deserturi. Aici aveai permanent sucuri si cafea la dozator (cred ca si bere).

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Plaja este un pic inclinata (in panta) si cumva in trepte pentru a putea aseza sezlongurile orizontal. Sunt sezlonguri suficiente acolo, chiar daca si acolo se practica „operatiunea prosopul!!!” . Nisipul nu este fin. Bate aproape tot timpul vantul la plaja si sunt valuri. Cat am stat noi, doar intr-o singura zi nu a batut vantul la plaja. Doua zile au fost niste valuri chiar mari. Marea este curata si permite copiilor sa stea in picioare pe o distanta destul de mare. La intrare este un pic abrupta, insa apoi este lina. Este salvamar pe plaja. Barul de la plaja este deschis intre 11.00-17.00. Are doar bauturi.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Resortul are foarte multe piscine (7). Au o zona cu tobogane si piscine pentru copii (nu am stat in acea zona deloc). Piscina principala era traversata de un pod pe care ajungeai la plaja. Mai era o piscina semi-olimpica unde se desfasurau activitatile si jocurile cu echipa de animatie a resortului. Ca peste tot, exista activitatea de ocupare a sezlongurilor cu prosoape, astfel incat in unele zone ale piscinelor nu mai gaseai loc liber dupa ora 9 dimineata. Cu toate acestea am gasit zilnic locuri libere la piscine cand ajungeam noi. Cel mai deranjant lucru la ocuparea asta a sezlongurilor cu prosoape este faptul ca sunt locuri ocupate cand ajungi acolo pe la 9.30 dimineata si pana cand pleci (pe la 12.00-13.00) nu vine inca nimeni sa stea, adica le ocupa cumva degeaba. De ce ai vrea sa ocupi sezlonguri daca nu ai de gand sa stai la piscina? Si nu erau doar romani care faceau asa, erau si englezi, nemti, francezi.

Pentru adulti era o zona exclusivista in care nu aveau acces decat persoanele peste 16 ani. Noi, care am platit pentru copil tarif de adult la cazare nu aveam voie cu el acolo deoarece avea doar 14 ani. Le-am spus ca nu este corect sa plateasca cazarea pentru adult daca nu are si beneficii pentru adulti (nu ma refeream, normal, la accesul la alcool!!!). Acolo era mult mai liniste decat la celelalte piscine (normal!!!).

In fiecare seara, de la ora 9.30 se organizeaza ceva in amfiteatrul resortului. Cat am stat noi au fost doua zile cu recitaluri muzicale ale unor cantareti care au participat la Vocea Bulgariei, o seara de circ (Chedi - Comedy show), una cu un magician (Zain), unele cu dans (Cuban show, formatia de dans „Trakiiski dar” , dance show „Black and white” ). Dureaza aproximativ 45 de minute si sunt atractive, mai ales ca sunt interactive (invita de obicei public pe scena). Noua ne-au placut cele la care am fost.

Seara, la ora 9.00 incepe spectacolul muzical al fantanii din resort. Tine aproximativ 20 de minute si este foarte frumos. Sunt 4 melodii zilnic care se repeta la fiecare 2 zile, aproximativ (in total cred ca sunt 10 melodii).

La zona de spa si fitness nu am fost.

Trimis de mont in 05.08.22 21:06:36
Validat / Publicat: 05.08.22 21:44:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Albena, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 2057 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mont); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P18 La joaca cu echipa de animatie

[05.08.22 21:55:47]

FlorrisPHONE
[05.08.22 23:31:34]

Bună. De 3 ori am fost la Wave pana acum, dar se pare ca anul acesta, prăjiturile nu sunt punctul lor forte.

Anul trecut in vara, am prins câteva prajituri chiar foarte bune, în schimb, anul asta... foarte slab la acest capitol.

Noi am făcut Paștele acolo, și chiar am rămas surprinsa neplăcut de calitatea dulciurilor. La momentul acela am crezut ca nefiind sezon, n-au pus mare preț pe acest aspect, deși resortul era full dar se pare ca nu a fost doar o întâmplare, după cum bine ai spus. Plusuri și minusuri, ca peste tot, important este ca ati avut o vacanta reușită. Numai bine!

Florris
Alte impresii din această RUBRICĂWave Resort [Aheloy]: