ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.07.2010
    AUG-2008
    2 AD. + 1 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Peripetii prin Ungaria

Dupa ce am calatorit prin toata Romania, ne-am gandit in 2008 sa iesim putin si prin Ungaria. Ajunsi la Vama Nadlac, asteptam 3 minute, platim nu stiu ce taxa si intram pe pamant unguresc. Dupa vreo 2 kilometri suntem trasi pe dreapta de catre un politist ce iese din tufis cu binoclul in mana si observam ca nu suntem singurii cu numar de Bucuresti si ca nici el nu era singurul care se uita cu binoclul din tufisuri. Coboram si ne spune intr-o romana putin stricata ca n-avem farurile aprinse (si avea dreptate), iar apoi urmeaza intrebarea: "Platiti amenda sau facem asa... ? " Scapam de el, aprindem farurile, ne stergem de transpiratie ca uitasem detectorul de radar pe bord si plecam spre Budapesta.

Ajunsi in oras, parcam masina intr-o parcare unde plata se face la aparate (aparatul - dupa colt). Ne invartim noi pe langa masina, ne gandim sa-i intrebam pe trecatori, dar pana la urma mergem toti la aparat sa vedem cum sta treaba. Incercam sa descifram cuvintele unguresti si modul de folosire, dar nu ne dam seama, asa ca ne intoarcem inapoi la masina sperand ca va mai trece cineva sa intrebam (cum ar fi domnii imbracati la costum cu aparate in mana). Ajunsi aici, gasim niste bilete in parbriz. Ne gandim ca e amenda, dar mai bine intrebam pe cineva. O oprim pe o domnisoara si o intrebam in engleza ce sunt alea, aflam ca intr-adevar era amenda, ne explica fata ca se plateste la posta, unde e posta etc. si ne dam seama ca domnii eleganti erau cei care se ocupau de parcari. Au trecut vreo 3 pe langa noi cat ne-am invartit in jurul masini dar niciunul nu ne spusese ca trebuie sa platim. Cum am disparut, cum ne-au lipit amenda in geam.

Mergem la posta care se afla langa podul acela mare si celebru, ne asezam la o coada lunga si incepem sa vorbim in romana despre prietenii unguri. Ajunsi la ghiseu, ii aratam doamnei de acolo hartia si ii spunem ceva in engleza, ea ne raspunde in aceeasi limba, apoi o da pe romaneste si ne spune unde trebuie sa schimbam banii, etc.

Dupa ce platim fara a sti care e echivalentul banilor in lei, ne intoarcem repede la masina (pe o straduta cu cafenele elegante si picoli ce ne pofetsc inauntru) ca nu cumva sa gasim o alta amenda, ne mai plimbam printre betoane si hotaram sa ne intoarcem in tara de frica sa nu ramanem faliti pe acolo. Dar problema: nu stim cum sa ajungem la M5. Ne oprim la un sediu ceva si le intrebam pe lucratoare de "em cinci" dar ele se uita cu ochi mari la noi. Noi facem semne acolo si le zicem cand "m cinci" cand "m five" dar ele nimic. Luam o harta din masina si le aratam M5-ul. Atunci inteleg si ne deseneaza drumul pe o foaie.

Intr-un final ne descurcam, ajungem aproape de granita dar ne dam seama ca mai avem cativa forinti, asa ca ne oprim la un taran ungur dintr-un satuc sa ii cheltuim pe ceva. Ii aratm cati bani avem si ca vrem niste usturoi, dar el ne zice in ungureste ceva. Noi insistam, dar face semne ca nu ne da usturoi, iar noi stam asa si ne uitam la el. Intr-un final ia un bat si zgarie in pamant pretul usturoiului si pretul cepei rosii, pentru a ne arata ca numai ceapa putem cumpara de banii pe care ii avem (ma mira faptul ca ceapa era mai ieftina decat usturoiul). Luam o plasuta de ceapa, ne mai raman si 100 de forinti (care nici acum nu stiu cat inseamna in lei) si o intindem spre Romania.

Si uite asa s-au scurs cateva ore in Ungaria.

Trimis de Simonaaa* in 13.07.10 13:55:54
    • A fost prima sa vizită/vacanță în UNGARIA

VIZUALIZĂRI: 2319 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Simonaaa*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

alina7laca
    [13.07.10 22:18:44]

Ma mira faptul ca nu ati reusit sa va descurcati in Budapesta fiindca este un oras cu multe indicatoare care te ajuta sa te orientezi, mai ales pentru autostrazi.

Inseamna ca nu ati fost niciodata in Cluj Napoca, unde te pierzi fiind roman. Eu am intrebat in Cluj unde este gradina botanica un obiectiv turistic reprezentativ pentru oras dar m-au indrumat in nu stiu cate directii de ne-am pierdut.

Vezi ce inseamna sa traiesti in capitala Romaniei? Unde nu exista aparate pentru taxare parcare? Ehe cand vom fi si noi la nivelul lor nu vom avea probleme de genul "apas trei buoane " si primesc biletul!

In ceea ce priveste ceapa... si in Romania ceapa este mai ieftina decat usturoiul ceapa 2 lei/kg, usturoiul 15 lei/kg!

Simonaaa*AUTOR REVIEW
    [13.07.10 22:26:21]

Nu mai stiu exact ce se intamplase, cred ca apucasem pe un drum gresit. Din cate imi aduc aminte am trecut si prin Cluj Napoca dar nu mai stiu daca ne-am ratacit.

Legat de parcari... pai aici ori platesti la "parcaragii", ori ti se ridica masina. Cat despre usturoi... asta n-am stiut, n-am cumparat niciodata cu kilogramul. Aici se vinde ori cu funie, ori cu bucata ori cu legatura. La kg iti spun sincer ca n-am vazut...

Bgabi*
    [15.07.10 18:00:05]

Vá recomand site-ul de Informatii: http: //www. inforutier. eoldal. hu

Recomandarea mea este ca inainte de a vizita orice tará sá incercám sá strangem cat mai multe informatii.

Da este corect ceea ce ati relatat, asa stau lucrurile aici, pentru localnici totul este cunoscut INFORMATIA AJUNGE LA TIMP LA CONSUMATOR. Prin postarea Automatelor societátile economisesc bani (in situatii de crizá aceste másuri sunt benefice)

Totodatá pentru a nu permite MITUIREA acestor agenti cat si a celorlalte organe ( POLITIE -RENDÖRSÉG , VAMÁ SI FINANTE - VÁM ÉS PÉNZÜGYIÖRSÉG , ( ei nu se ocupá cu banii nu primesc bani si nu au dreptul de a táia chitantá ) rolul lor este de a descoperi dacá ati achitat taxa si de a emite AMENDA care se pláteste cu cecul lásat de acestia la servciile de Postá .

Este recomandabil ca atunci cand intentionati sá iesiti peste hotare sá cunoasteti moneda de platá, cursul la zi (pe site-ul oricárei bánci din Romania... se poate gási schimbul valutar.

Incá un Lucru Important dotati-vá cu bani márunti Parcárile, Wc, Automatele unde puteti achizitiona Bilete de Metro, Bilete de Autobuz, Automatele de Cafea si Sucuri SE PLÁTESC NUMAI CU MONEDE.

In toate centrele comerciale, benzinárii se acceptá plata cu Card-ul Bancar -Master-Card, Visa, Ammerican Expres. Plátile cu card-ul sunt sigure si scututite de taxe si se calculeazá la cursul din ziua respectivá stabilit de Banca Nationalá a Romaniei

Simonaaa*AUTOR REVIEW
    [15.07.10 18:43:20]

Multumesc mult pentru informatii!

alina7laca, Bgabi*, Simonaaa*
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursii Ungaria: