ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2022
REZONABIL

Foarte nemulțumit

încărcat de pe telefon!

O vacanță reușită la Safir

Am revenit aici după o pauză de cinci ani, sperând că vom găsi cel puțin aceleași condiții și vom rămâne la fel de impresionați ca prima dată.

Dat fiind că prima dată ne-am cazat la acest hotel împreună cu băiatul nostru de un an și jumătate, acum, după încă doi mititei, ne-am decis să optăm pentru ceea ce pe sait era specificat ca fiind un apartament.

La prima vedere totul a fost frumos, chiar am fost plăcut impresionați de faptul că am beneficiat de două balcoane - unul mai mare, dotat cu o canapea, o masă și două fotolii și, unul mai mic, pe care am găsit un șezlong (acesta a reprezentat un mare plus întrucât, de pe el, puteai privi perfect răsăritul și marea).

Un alt mare avantaj, din punctul de vedere al unei familii cu trei copii, l-a reprezentat bucătăria echipată cu câteva ustensile și aparate electrocasnice, care ne-au fost de un real ajutor.

De asemenea, am solicitat și primit imediat un scaun de masă pentru cel mic.

despre SERVICII

Vă pot spune cu mâna pe inimă că din punctul de vedere al amabilității, ospitalității și al promptitudinii, personalul fost minunat.

Doamnele și domnișoarele erau mereu cu zâmbetul pe buze gata să te ajute, doar că nu prea se ridicau la nivelul așteptărilor din punctul de vedere al calității servicilor.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Așa zisul apartament în care am fost cazați, era de fapt o cameră mare, de vreo 80 m², în care se regăseau un pat dublu și un colțar de patru locuri extensibil, separate printr-un perete de rigips, suficient de lat cât să nu te vezi, care putea fi ocolit pe ambele părți.

De asemenea, camera mai era dotată cu frigider, două televizoare, o masă cu patru scaune, două șifoniere și un raft pe care erau aranjate câteva obiecte de decor, drăguțe de altfel.

Marea nemulțumire a venit în principal de la faptul că în toată camera era gresie.

La baie am simțit lipsa unei căzi, dar măcar spațiul destinat dușului a fost suficient de mare.

Doamnele de la curățenie veneau zilnic și ne întrebau dacă avem nevoie de serviciile lor sau nu. Noi le-am solicitat în a treia zi pentru curățenie propriu-zisă, dar vă spun sincer că nu au făcut mare diferență, a fost mai degrabă de "ochii soacrei". Prosoapele au fost schimbate zilnic chiar dacă nu am solicitat noi.

Camera a fost dotată cu un aer condiționat pe care noi l-am considerat foarte ok, dat fiind că era poziționat departe de pat și canapea și nu ne deranja. Avea totuși un "greieraș" cu care ne-am obișnuit repede.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

La partea de mâncare... care mâncare?! Mai bine nu era și nu se plătea! În fiecare zi aceleași lucruri, de o calitate îndoielnică. Nici măcar cafeaua nu ne-a bucurat ziua.

Ca să vă fac o idee în fiecare dimineață am găsit roșii, castraveți, omletă, ochiuri, crenvurști, cârnați, ouă fierte, trei sau patru mezeluri, brânză topită, telemea, cașcaval, lapte cu 2 feluri de cereale dubioase și măsline. Doar în prima dimineață am avut ardei gras, despre care am întrebat și a doua zi. Răspunsul a fost unul minunat: "Dar nu avem aceleași lucruri în fiecare zi, meniul se schimbă! "

Ca desert am găsit în fiecare zi câteva cornulețe și câteva felii de chec. Ambele de duzină din supermarket. De asemenea, dacă ajungeai la masă suficient de devreme, puteai prinde și câteva fructe, altele decât mere - care erau disponibile pe toată perioada micului dejun.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul ne-a pus la dispoziție două șezlonguri și o umbrelă incluse în prețul camerei. Chiar dacă nu ajungeam la mare de la prima oră și nici nu ne grăbeam să le rezervăm la răsăritul soarelui, mereu găseam locuri libere.

Plaja a fost destul de ok, curată într-o oarecare măsura întrucât lumea continua să lase mizerie în urmă, iar responsabili cu curățenia o fac de mântuială.

Marea surpriză am avut-o la intrarea în apă. Lucru pe care nu îl mai țineam minte. Erau zone destul de late cu pietre și bolovani, unde, dacă nu erai atent, te puteai dezechilibra și cădea.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Dat fiind că noi am fost în familie, putem spune că ne-am relaxat suficient și ne-am distrat pe măsură, în bula noastră.

Trimis de andrei.rafoiu in 19.07.22 14:31:08
Validat / Publicat: 19.07.22 15:01:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în VENUS. A mai fost în/la: La același hotel

VIZUALIZĂRI: 906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andrei.rafoiu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Dormitor
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20800 PMA (din 16 voturi)

neimportantPHONE
    [19.07.22 17:50:35]

@andrei. rafoiu: mi-ai adus aminte de Venusul tinereții mele, cu copii mici în cârcă și plajele-i molcome. "Safirul" e înspre Cap Aurora? Să-ți trăiscă copiii, să se facă mari și sănătoși!

andrei.rafoiuPHONEAUTOR REVIEW
    [19.07.22 18:45:00]

@zapacitu: Mulțumesc la fel! Mă bucur că am trezit amintiri plăcute. Da, este foarte aproape de Cap Aurora, la cinci minute de mers pe jos. La sigur cinci minute de mers pe jos ????, pentru că făceam drumul zilnic cu cel mic, să-l adorm.

[19.07.22 19:15:49]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

andrei.rafoiuPHONEAUTOR REVIEW
    [20.07.22 07:12:29]