ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2022
Prieteni
14 AD. + 12 COPII -- v: 4-14
EXCELENT

Fort Silvan Camăr

Fort Silvan din Camăr este un loc fain unde ne-am simiți super bine împreuna cu o gașcă de prieteni prin februarie în acest an. Și va deveni și mai fain, lângă pensiune este o construcție destul de avansată cu piscină interioară și exterioară, lucru serios.

Partea de cazare, în clădirea hotelului e în regulă, curată și fără probleme, sunt 2 suite și vreo nu mai știu câte camere duble la etajul de sus, la un preț accesibil aș spune, noi am plătit 150 lei pe cameră, de fapt 135, deoarece am arvunit camerele încă din 2021, apoi a apărut o actualizare de preț.

La etajul de la mijloc, unde e și recepția este un restaurant mare de tot, foarte deștept compartimentat. Adică e o cameră de mic dejun destul de mare și în rest o sală mare dar despărțită de ceva pereți mobili. E foarte bine ca e așa, într-una din seri, într-un separeu eram noi cu familii și copiii, în alta era o petrecere de burlăcițe se pare, iar în cealaltă petreceau clienții cum sa spun… de zi cu zi. Cu toții petreceau de minune fără să fie deranj între un grup sau altul deși după o anumită ora au avut loc mai multe schimburi, cel puțin culturale intre petreceri.

Cheia bunei dispoziții pentru toată lumea? Vă mai fierb puțin, și vă mai dau un indiciu, la recepție este și un magazin de vinuri produse la crama locului. Ei, acum vi le-am spus pe toate! Aici e secretul: crama. Evident, la restaurant se vând vinurile locului, albe, roșii, ba chiar și frizantele făcute de vecinii lor. Și-s bune și ieftine, ce-ți trebuie mai mult? A, chiar, dacă-ți trebuie mai mult sunt și coniace si țuici făcute tot din marfa locului.

Acum că v-am dat secretul petrecerilor reușite (de parcă nu-l știați, nu?) vă spun și de partea cu crama, aceasta e o altă construcție, la 10-15 minute pe jos de hotel, în mijlocul viei. Aici se pot cumpăra vinuri în cantități mai mari. Tot aci se pot face degustări, noi am ales o degustare full options, cu de toate cum ar veni: cu chiar-nu-mai-știu-câte feluri de vin, în orice caz peste 6-7, de la al cincilea încolo parca am pierdut firul. Am mai primit și platouri cu brânzeturi și tot soiul de gustărici, din care am remarcat un deliciu de pâine cu untură, minunate toate, plus un gulaș la restaurantul hotelului.

Degustarea e povestită de un ghid foarte bun, un domn șugubăț și priceput în ale vinului, am beneficiat de tot soiul de povești și întâmplări: minunat. De fapt, după cum spunea un respectabil profesor de enologie pe care a avut norocul să-l văd la o degustare: vinul nu se bea, se povestește! E drept că după al șaselea vin, povesteam deja cu toții, de toate, în același timp, și totuși era în regulă, ne simțeam superb.

Vă recomand cu drag dacă veniți aici să alegeți degustarea, chiar dacă e de la o ora să zicem neobișnuită, noi am început sâmbăta pe la 11, știu ei de ce, până seara târziu am ținut-o într-o perpetuă petrecere.

Micul dejun a costat 20 de lei de căciulă, aici poate ar fi trebuit să facă o diferență între cei mici și cei mari, eu am fost destul de mulțumit, cafeaua parcă nu era inclusă, aceasta se plătea, era în schimb ceai, am mai avut crenvurști, omletă, mezeluri, brânzeturi, legume, iaurturi… ei, cu acestea a fost o problemă, cineva din grup a găsit un iaurt expirat, sunt convins ca a fost doar o neglijență.

De altfel, personalul de la hotel și restaurant a avut un comportament corect, n-au fost probleme, însă n-ar fi fost rău să fie batăr vreo doua trei zâmbete în plus, fie și ele din alea americane. Cu personalul de la recepție am avut înainte de a veni o corespondență foarte eficientă, am cerut și am primit toate informațiile de care am avut nevoie. Am fi putut beneficia dacă am fi rezervat din timp și de un taraf de muzică popularo-rock-jazz-simfonică (vă spun eu, la un moment dat le apreciezi pe toate, depinde la al câtelea pahar ești), noi n-am optat pentru asta deși poate n-ar fi fost rău.

La ieșire din restaurant, la coborârea treptelor este și o terasă mare, am stat cu drag pe ea și ziua dar și seara, fără sa ne pese de frig, (eram hot, cum va spuneam, de la vin), ba chiar am ascultat muzică, fără sa deranjăm pe nimeni, și așa am mai pus de-o petrecere. Dintr-una în alta, după cum vă spuneam. În caz de ploaie este la ieșirea din restaurant, pe trepte, loc destul pentru cei dohănitori.

La restaurant am comandat chestii normale, gen șnițele cu cartofi la 30 de lei, ciorbe la 18 lei, cefe cu cartofi la 25 de lei, paste la 17 lei, sunt preturi aș zice decente, completate după cum vă spuneam de scorurile foarte atractive la vinuri.

Ce ar mai fi de zis: în cameră era și aer condiționat, noi n-am avut nevoie, focul interior menținea să zic așa temperatura optimă în sufletele noastre (if you know what i mean… ????), se poate plăti cu cardul… la magazinul de vinuri de la recepție sunt prețuri decente, asta așa, să luați cu voi o piedică în calea uitării... De aceea vă recomand cu drag locația, e faină și va deveni și mai atractivă când piscinele de exterior și interior vor fi date în folosință.

Trimis de Trank in 15.07.22 15:11:58
Validat / Publicat: 15.07.22 16:14:24

VIZUALIZĂRI: 309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Trank); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P22 Baia: sapun si sampon din partea casei

webmasterX [15.07.22 16:13:03] »

Excelent

Mutat în rubrica "Fort Silvan - pensiune & cramă [Camăr], ȘIMLEU SILVANIEI [SJ]" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

mishu [15.07.22 16:26:25] »

@Trank: Este genul de turism care îmi place, sa fii la degustare de vinuri, cu prietenii și sa ai și un ghid bun care sa va spună povestea, chiar e de top. Și ma gândeam la un titlu potrivit: "Povesti de adormit părinții! " căci într-adevăr, după câteva degustări, deja poveștile devin tot mai frumoase ????.

Sunt convinsa ca locul este minunat, o recomandare de ținut minte, felicitări, votat cu mare drag.

webmaster [15.07.22 22:25:01] »

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Trank [18.07.22 11:15:14] »

@webmasterX: Salut, e un pic mai la nord-est fata de unde e markerul acum, exact unde e cel cu Fort Silvan

Trank [18.07.22 12:11:54] »

@mishu: Multam fain, toate cele bune

webmasterX [18.07.22 13:18:08] »

@Trank: Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

mishu, Trank