ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2022
STATUS: APOLLO
MAY-2022
BUN

Relaxare, aer proaspat si bucate gustoase – Hotel-restaurant Calista

Ei bine, in ceea ce priveste masa, nu am mai mers pe principiul: “Unde este aglomeratie se mananca bine!” pentru ca ar fi trebuit sa ne intoarcem in zona parcului unde era o terasa, mi-am dorit sa fie ceva mai aparte, asa incat mergand pe un alt principiu, vorba comunistului:” Doamne ajuta!” , mi-a atras atentia un indicator ce arata spre hotel Calista 4*

Am ajuns acolo, am coborat din masina in recunoastere, am dat ocol hotelului, am ajuns pe o terasa unde era un cuptor unde ardea un foc, si cum stim ca nu iese fum fara foc, era clar ca acolo nu ardeau lemnele de pomana, asa ca ceva trebuia sa fie, desi terasa era cat se poate de sexi, sau mai degraba intrata in liga nudistilor, la fel de sexi era si restaurantul.

Se auzea ceva zgomot de fond dinspre piscina, dar nu acolo aveam interes. Spre norocul meu insa, a aparut un ospatar, mai spre 40 de ani, dar mimica lui nu stiam mereu cum sa o interpretez, insa la final s-a dovedit chiar simpatic, era de fapt putin mai mucalit.

Mi-a aratat meniul, l-am rasfoit si am zis ca ceva gasim noi, am facut vreo 2-3 poze si am iesit la familie sa o aduc aici. Mama, care mai cu ariciul pe portofel, de grija sa nu cheltuiesc bani, propunea sa mergem la acea terasa, i-am spus ca vreau sa ma simt bine, astmosfera e placuta si ce mai conteaza 20 leva in plus, fata de cele vreo 300 cheltuite mai devreme, asa ca n-a mai comentat nimic.

Cand a vazut insa terasa chiar i-a placut. Acum sa va povestesc putin, erau destule mese pe terasa (majoritatea se aflau insa sub un cort asa ca erai ferit de soare). Langa terasa era o pajiste, de fapt ca un fel de parc, o liniste placuta incat aveai impresia ca hotelul nu este populat, insa chicotelile dinspre piscina/ zona spa, ca si prosoapele/ halatele de baie puse pe balcioane la uscat spuneau ca ar fi ceva lume acolo. Pana la plecare insa am mai vazut un singur cuplu care iesise pe terasa la o cafea.

Am primit meniurile asa incat mai intai am cerut bauturile (clasic, o limonada, o bere fara alcool si una cu alcool), apoi sotului i-am luat o ciorba cu perisoare (o sa vedeti in poze ca nu prea seamana cu ce stim noi), si o salata cu diverse legume (salata, rosii, etc), baby porumb, bacon si branza brie, cartofi prajiti cu branza, pui crispy cu salata si sos tzatziki, si un fel de coaste cu sos … …. cred ca barbeque si cartofi copti si un fel de sare nu stiu de care, cert este ca toate aratau minunat, iar ospatarul tot timpul atent la noi sa vada daca mai vrem ceva. Acum eu as putea spune (ca sa ma simt bine) ca am avut ospatar personal, dar carcotasii vor spune ca oricum nu avea altceva de facut.

Am sa va spun insa, la salata era clar ca vom vrea si noi, asa incat a adus 3 farfurii mici si un cleste cu care sa luam salata, am uitat sa spun ca am cerut si painea casei, o paine prajita gustoasa asa incat putem spune ca paine si salata, suna cam spre aperitiv…... bun de tot, daca aveam si niste smantana, era gata totul.

Sa va povestesc si despre ciorba de perisoare, o ciorba destul de groasa, fara rosii in ea cum o stim noi, si cu perisoarele micute cam cat unghia mare, dar foarte gustoasa.

Toate felurile au fost foarte bune, atmosfera era cat se poate de relaxanta, era liniste, aer curat, multa verdeata, daca puteam ne-am fi intins pe iarba la relaxare (niste sezloguri ar fi fost perfect).

Aici insa am avut unele dintre cele mai amuzante momente, am avut drept comesean o pisica (a mai aparut una dar asta deja ne adoptase), si ii mai dadeam cate ceva. Cand insa venea ospatarul si incerca sa o indeparteze, pisica se certa parte in parte cu el, imi pare rau ca nu am filmat-o.

Si daca tot eram pe relaxare, mi-am intrebat sotul daca vrea o cafea, asa ca i-am comandat o cafea (cappuccino) si o prajitura, si dupa ce am gustat cafeaua am decis ca este foarte buna si am comandat si pentru mine si mama.

La final, amenda a fost undeva spre 100 leva, consider insa ca pe langa calitatea bucatelor, faptul ca am stat la aer intr-o atmosfera relaxanta conteaza cel mai mult. In fond, eram in vacanta.

Alegeri intelepte va doresc si sa ne auzim de bine.

Trimis de mishu in 01.07.22 08:04:05
Validat / Publicat: 01.07.22 08:40:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 673 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Hotel-restaurant Calista - cartofi prajiti cu braza

[01.07.22 08:40:18]

Mutat în rubrica "Unde mâncăm în Stara Zagora?, STARA ZAGORA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER UndeMâncăm]

webmasterPHONE
[01.07.22 10:33:20]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mishuAUTOR REVIEW
[01.07.22 11:57:45]

@webmaster: Multumesc frumos! O zi linistita si racoroasa!

crismisPHONE
[01.07.22 20:22:36]

@mishu: O, ce fain arată grădină asta!... De ținut minte hotelul pentru când o fi să fie! Și, de asemenea, sunt convinsă că și mâncarea a fost pe măsură.

Îmi imaginez faza cu pisica ????, am asistat cândva la o ceartă (cu "replici" vocale și intimidari de ambele părți) între 2 motani, până când unul dintre ei a cedat și a plecat.

mishuAUTOR REVIEW
[01.07.22 20:39:41]

@crismis: Arata minunat intradevar si este de retinut pentru relaxare, cand oi avea tu vreo 80 de ani, ca la cat esti de activa, nu prea te vad stand doar la relaxare .

Cat despre pisica, sincer imi pare rau ca nu am filmat-o, se certa cu o pisica care incerca si ea sa apuce cate ceva, dar cu ospatarul aveai senzatia ca acum sare la gatul lui, adica se uita la el si scotea niste zgomote de parca il gonea.

A fost amuzant, multumesc pentru vizita si aprecieri!

maryka
[01.07.22 21:09:10]

Foarte apetisant tot ce-am văzut iar dacă la toate astea mai adăugăm și frumoasa grădină rezultatul nu poate fi decât excepțional!

Felicitări pentru alegere!

crismis, maryka, mishu