ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2022
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
MAY-2022
BUN

Atmosfera ca-n vest, preturi ca-n est, satisfactie garantata — Restaurant Caria 65

Despre restaurantul din Stara Zagora pot spune ca l-am ocolit pana l-am nimerit. Am intrebat gazda noastra, ne-a recomandat Caria 65, am intrebat Tripadvisor, ne spunea acelasi lucru, de ziceai ca s-au vorbit, eu ma uitam in cealalta parte fata de acest loc, tot aici ma atragea ata, asa ca in final mi-am spus ca asta trebuie sa fie, asadar cum marti, ultima noastra zi in Stara Zagora era despre oras, si ce putem vedea cu mama mai lejer, ne-am spus ca o sa plecam la o plimbare usoara prin zona pietonala iar mai apoi spre restaurant, care era in directie fix opusa.

Strada pe care se afla restaurantul este destul de lunga pentru cineva care se deplaseaza mai cu durere, asa ca noi am parcurs distana intr-un timp cam de vreo 3 ori mai mare, insa cum nu ne zorea nimeni (in afara de nori care urmau conform telefoanelor noastre sa se adune in jurul orei 14.00) mai stateam pe o banca si priveam trecatorii, si la un moment dat chiar ne-am oprit sa luam cate o inghetata.

O sa spuneti ca ne stricam pofta de mancare, asa este, dar cat de bine arata, atat de bine ca am uitat sa fac poze.

Intr-un final, am ajuns si la restaurant, insa cum era inca sub influenta inghetatei ne-am spus sa mai stam putin in parculetul de langa restaurant. Am privit copiii ce se dadeau in diverse leagane, bunicutele ce isi plimbau nepotii, a fost relaxant, dar hai sa mergem si la masa.

Prima impresie data de terasa, este mare, mare, ceea ce este bine, gasesti locuri, asa ca nu a fost greu sa ne asezam la o masa, cat mai la margine asa ca aveam vedere spre parc.

Nu a durat mult si venit un ospatar care ne-a lasat meniurile, a fost simplu, bere pentru toata lumea, in sfarsit putea si sotul meu sa bea o bere la restaurant si nu doar seara acasa ????

Cu comanda a fost insa putin mai greu, meniul este si in engleza si cu poze ????, mai stiti ce imi doream in Kazanlac aici vezi impresii si iar a fost greu, meniul stufos si cu de toate (o sa vedeti in poze), salate, fripturi de toate felurile, pizza, burgeri, paste, etc

De obicei sunt destul de draguta si ii las pe ai mei sa comande primii si apoi si eu, asa ca mama a cerut frigarui de pui cu cartofi prajiti, totul asezat pe o painita gen lipie, care normal ca a fost delicioasa pentru ca sosul de la frigarui se scursese in ea. Si mai erau 2 sosuri si o rosie dar si nise ceapa rosie taiata solzi. O nebunie.

Sotul a comadat (de fapt pentru toata lumea) o salata cu de toate, cu crutoane si un sos de branza grozav cat despre felul principal aici ospatarul a incercat sa il convinga sa ia un anume fel pe care il recomanda, insa fara succes, si si-a comandat pui la gratar cu cartofi si un sos, iar in cazul meu, ospatarul a insistat ca nu voi fi dezamagita de recomandarea lui sa ca am spus ca macar unul dintre noi sa ii faca pe plac (daca nu era bun as fi comentat si as fi cerut altceva), asa ca eu am avut vitel la cuptor cu sos servite cu piure de cartofi. Stiti cum a fost? O nebunie, carnea ti se topea in gura, sosul era dulce lasandu-ti o aroma placuta in gura, iar piureul era ce ma asteptam sa fie.

Insa pana sa vina comanda am vizitat si restaurantul la interior, foarte frumos decorat, pozele vor spune mai mult decat pot eu. Am vazut insa si mese unde ai dozatorul de bere la masa, daca as ajunge acolo cand vremea nu-ti permite sa stai afara as vrea sa stau la o astfel de masa.

Am trecut si pe la toaleta, curatenie adevarata, asa incat sa ai incredere in faptul ca se afla meritat pe primele locuri.

Mancarea a fost excelenta, dar data asta insa nu a mai mers nici dulce, nici cafea, mai ales ca intre timp nori negri ocupasera cerul spunandu-ne ca poate ar fi bine sa o luam spre casa, asa ca am achitat amenda, 75 leva cu tot cu bonus, si am pornit spre casa.

Daca ajungeti pe acolo, nu ezitati sa le teceti pragul indiferent de vreme. Alegeri intelepte si sa ne auzim de bine.

Trimis de mishu in 08.07.22 08:06:17
Validat / Publicat: 08.07.22 11:11:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1312 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Restaurant Caria 65 - prin local

Zoazore
[08.07.22 11:22:14]

@mishu: Start vot! De mult n-am mai avut ocazia asta!

Si eu cred ca merita vizitat restaurantul asta. Desi numele... nu m-ar fiinspirat. Probabil ca in bulgara o insemna altceva!

Dar amplasarea in parc, la aer altfel decat in strada si cu loc de joaca, il cam face de neratat.

Tu ai baut Leffe, asta e sigur. Dar blondele cum au foat impartite?

Ziceai de desert, dar voi ati inceput cu desertul: inghetata de pe strada!

Sa va fie de bine!

mishuAUTOR REVIEW
[08.07.22 11:48:37]

@Zoazore:

Tu ai baut Leffe, asta e sigur. Dar blondele cum au foat impartite?

, simplu, cea fara alcool pentru mama, iar localnica cu alcool pentru sot, in sfarsit eram fara masina asa ca putea si el sa bea ceva, ca in rest beam bere doar seara, dupa ce nu mai foloseam masina.

Si da, este un local placut, o terasa placuta, care nu avea mesele inghesuite, insa tare i-ar placea sa ajung si mai pe toamna sa stau la interior unde banuiesc ca atmosfera este minunata.

Exact de asta am sarit desertul, deja mancasem inghetata, si cat de buna fusese, si vanzatorul chiar a fost si simpatic, cum eu eram cea cu comanda, mie mi-a pus cea mai mare portie, plata era la kilogram, asa ca nu conta marimea cupei decat ca satisfactie pentru consumator, insa gustul era excelent, mama a luat de iaurt, sotul de ciocolata iar eu caramel, si cu diferite sosuri. Dar vreau sa spun ca inghetata de iaurt chiar avea gustul de iaurt, de asemenea si celelalte erau tare bune. Hai ca mi-ai facut pofta asa ca ma duc sa scot o inghetata din congelator .

In ceea ce priveste numele restaurantului, dupa ce ai scris tu ecoul (deh, fiecare cu ale lui ), m-am gandit la cum pui tu accentul, eu l-am pus pe silaba 2 si suna altfel .

Multumesc pentru vizita si aprecieri!

Zoazore
[08.07.22 12:09:24]

@mishu:

Nici n-am observat ca una nu are alcool! Dar fix asa ma gabdeam: @ADY57 a baut locala si mama ta Beck' s.

Mai, oricum as citi si oricum as pune accentul, tot acolo ajung

Daaa, vrei toamna, sa stai in interior la o masa cu dozatot... Si eu as vrea!

Stiu ca inghetata bulgareasca este buna. Am incercat si noi.

Poate veti mai relua experienta!

⭐ValentinB_88⭐
[08.07.22 17:44:33]

Frumos ce sa mai. Votat cu drag. ????

silvia tudoranPHONE
[09.07.22 07:52:31]

Doamna, hai ca m-ai facut sa iau in calcul un weekend la Stara Zagora. ????

Ai gasit lucruri interesante pe acolo si ni le-ai impartasit asa de frumos, cum faci tu de obicei. Dar sa stii ca nu mai citesc povestiri din restaurantele in care ai fost- ca imi strica dieta, dom' le! ???????? Mi se face asa o pofta, ca tu le zici fara mila - pâinica/lipia in care s-a scurs zeama de la frigarui si cartofi prajiti m-a ucis instant.

Preturi bune pe acolo, meniu cu poze (n-are cum sa nu te atraga ceva), amplasarea buna si decoruri care m-au dus cu gandul la faimosul Orient Expres... am notat restaurantul pentru o deplasare mai spre toamna.

Clipe frumoase si timp sa le impartasim unii altora!

????????

mishuPHONEAUTOR REVIEW
[09.07.22 10:55:37]

@⭐ValentinB_88⭐: Multumesc frumos!

mishuPHONEAUTOR REVIEW
[09.07.22 11:04:00]

@silvia tudoran: Imi pare rau doamna ca iti cauzez probleme la dieta, si ca sa nu zici ca nu te-am avertizat, urmatoarele doua articole sunt cu delicii culinare (si la pret de top insa) din Bucuresti, apoi mai plecam si spre alte destinatii.

Am descoperit intradevar multe locuri frumoase si in mod sigur vom reveni.

Ma bucur ca ti-au placut locurile vizitate, multumesc pentru vizita si aprecieri.

M'LiviuPHONE
[16.08.22 22:24:09]

Foarte interesant acest restaurant. Mi-a plăcut mult interiorul si cele prezentate in meniu. Felicitări!

mishuAUTOR REVIEW
[16.08.22 23:18:10]

@m liviu: Chiar a fost o surpriza placuta, chiar dacă îl recomanda Trip Advisor și mi-a fost recomandat și de gazde, și puteam sa arat și mai mult din local pentru ca totul este atent studiat. Este un loc unde m-as întoarce cu mare drag. Mulțumesc pentru vizita și aprecieri.

M'Liviu, mishu, silvia tudoran, ⭐ValentinB_88⭐
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Stara Zagora?: