ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.06.2022
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.01.08
JUN-2022

Mallorca, esti cireasa de pe tort!

Ideea de a vizita Mallorca mi-a venit în momentul în care având niște vouchere la Blue Air nevalorificate încă s-a anunțat ca din 11,06,2022 se lansează o ruta noua Bucuresti - Palma de Mallorca. Am achizitionat 4 bilete la prețul de 111 eur/pers, un preț foarte bun pentru aceasta destinație, incluzand 2 bagaje de cala și 4 rucsaci mici din cei care se pun sub scaun.

Am rezervat cazarea cu anulare gratuita de pe booking și am așteptat cu emoții sa vedem dacă se concretizeaza zborul îngrijorați fiind de ce auzeam în jurul nostru ca se anulează zboruri, ca se decaleaza orarul de zbor etc...

Am mizat pe faptul ca fiind primul zbor Blue Air către Mallorca a fost promovat și de agentiile din Romania și „se va strange de un avion” , fapt care s-a și confirmat în avion aflandu-se un grup de turiști reprezentați de o agenție celebra de la noi.

Mașina am rezervat-o cu 2 zile înainte și am și achitat-o complet în momentul rezervarii urmând sa o preluam din aeroport, prețul a fost foarte bun :40 eur pe zi, plus 100 euro garantie pentru a o restutui cu rezervorul plin, garantia ne-a fost resituita pe card în 2-3 zile după predarea mașinii. Firma se numește Reccord Go și ii recomand pentru ca au fost amabili, procedurile s-au derulat ușor și au și preturi bune fata de alte firme celebre care practica în opinia mea niște preturi nejustificate.

Nu prea a fost o vacanța de relaxare deoarece am parcurs 900 km în cele 7 zile, într-o singura zi nu am folosit mașina pt ca am vrut sa vizitam și stațiune în care ne-am cazat: Cala D’or altfel riscand sa nu o cunoaștem decât prin prisma plajelor și a supermarketurilor din proximitatea hotelului și chiar ar fi fost păcat deoarece stațiunea este foarte ofertanta din toate punctele de vedere: restaurante, marina CalaD’or, magazine, baruri, cluburi chiar, mici parcuri de distracție etc...

Noi ne-am structurat sejurul astfel:

dimineața 2-3 ore plaja sau piscina, apoi siesta pana la 14 și apoi plecam sa cutreieram insula și reveneam la hotel în jur de 23-24.00

1 zi, am ajuns la hotel aproximativ în jur de 18.00 ne-am cazat și am plecat la masa: recomand restaurant PAPARAZZI Carrer de s' Espalmador, 41,07660 Cala D' or, Illes Balears, Spania, restaurantepaparazzi.com

a 2 zi: mic dejun hotel, plaja la Cala Esmeralda, nisip fin, intrare lina, pesti mari în apa care ofereau spectacol contra painica desigur, plaja este intr un mic golfulet mica dar perfecta, se aglomereaza după 10,00 și este favorita familiilor cu copii mici datorită blandetii apelor din golfulet pe care le-am găsit pasnice mereu și incapabile să se infurie în valuri. In jur de 14.00 am plecat către Cap Formentor cel mai nordic punct al insulei. Merita clar un drum pana aici este un punct de belvedere ce-ți taie rasuflarea, mi-a amintit de Cabo da Roca din Lisabona (cel mai vestic punct al Europei, după ce am admirat frumusettea acestui loc am plecat către PORT DE Pollenca unde am mâncat la un restaurant caruia nu i-am reținut numele dar unde am mâncat bine, am trecut apoi prin Alcudia, Playa de Muro toate fiind superbe și meritand mult mai mult timp pentru vizita dar din păcate ziua are doar 24 de ore așa ca a trebuit să ne retragem către Cala D’or

a 3 a zi: mic dejun, plaja Cala Esmeralda, siesta de prânz, în jur de 14. oo am plecat către Port de SOLLER unde am admirat pitorescul tramvai în care nu ne-am urcat din păcate dar ne-a rămas gândul la el, mai multe despre acest tramvai aflati aici http://trendesoller.com/

am plecat apoi către Soller o localitate plină de viața, strajuita de o biserica impozanta și desigur de maiestuosul tramvai care își are traseul fix prin inima localitatii, aici nu prea ne-a plăcut unde am mnacat, chiar lângă biserica... o chelnerita depasita de situație complet care ne-a spus ulterior ca freshul de portocale s-a terminat și tapasul exista doar în meniu... fizic lipsește cu desavarsire. Círculo Sollerense, mi-am amintit cum se numește... de evitat acest loc!!! :(

Am plecat din Soller către satucul de munte numit Fornalutx admirand pe drum livezile de lamai și portocali ca doar ne aflam în inima vaii citricelor din Mallorca.

Satul este pitoresc și merita din plin un popas aici

Am urmat calea către CALA Deia :) care mi s-a părut tipul de loc suparevaluat... cam murdarel pe alocuri dar poate singurul aspect plăcut ar fi restaurantul cocotat pe stânca ce ofera o perspectiva frumoasa asupra marii. Trebuia sa mai ajungem în aceeași zi în Valdemossa și Banyalbufar dar deja se inserase și ne aștepta un drum lung pana la cazare.

a 4 a zi am rezervat-o capitalei: Palma de Mallorca cel mai mare oraș al insulei ce adaposteste aproape jumătate din populația totala adică 400.000 locuitori din cca 924,000, am inceput cu vizita catedralei din Palma unde un bilet costa 4 eur pentru minori și cei peste 65 și 7 eur pentru restul, nu se verifica documetele, apropo. Mai aveam în plan CASTELUL Bellver dar gasca nu era amatoare de vizitat alte pietre asa ca am reconfigurat traseul către un restaurant :el Cuerno

El Cuerno – Restaurante elcuernotapas.com

aici am mâncat cea mai buna caracatita din toate timpurile și am văzut cei mai chipesi

chelneri, numai bărbați și erau aleși pe spranceana :)), nice view

după masa ne-am plimbat prin zona portului fermecati de priveliștea catedralei care troneaza deasupra orasului, zona este superba și deși ne aflam in capitala totul este foarte aerisit dpdv al traficului.

Pe drumul către hotel am vrust să ne orim în El Arenal dar negasind loc de parcare am abandonat ideea și l-am văzut din mers

a 5 a zi am pornit mai devreme ca sa dam o fuga și pana la mall în Palma pt mici cumpărături iar de aici ne-am dus în SANT ELM un sat extrem de pitoresc de unde se organizeaza excursii către Insula Dragonera, sincer nu știu ce ar fi de văzut pe insulita ca este pustie dar mă rog, o plimbare cu barca este întotdeauna o bucurie.

Aici am mâncat intrun restaurant cu un view superb cu servire buna dar mâncare medie, scumpa și am primit și pâine cu aioli fără a fi întrebați dacă dorim, ulterior fiind adaugata în nota de plata, nu recomand restaurantul :(

A urmat apoi Port d’Andratx un loc elegant dominat de peisaj montan situat la poalele munților Tramuntana, fata în fata cu portul casele sunt în trepte aducând puțin cu zona Amalfi (Italia) dar nu la fel de spectaculoasă ca aceea, iar pe partea opusa cocotate sus pe munte sunt numai vile exclusiviste ale unor oameni cu posibilități financiare foarte mari pt ca nu oricine își permite sa detina o vila în aceasta zona.

Următoarea oprire a fost în MAGALUF unde am poposit doar pentru a ma convinge ca este așa cum se spune: hmmm este mai mult de atât :))

deci nu... nu m-aș caza aici nici dacă aș avea acum 18 ani :)) )

a 6 zi am avut nevoie de o mica pauza și ne-am plimbat doar în Porto Petro la 3 km de stațiunea noastră Cala D’or

Restaurant in Portopetro (Mallorca) restaurantecanmartina.es

foarte buna mâncarea aici, vi-l recomand.

În penultima zi am mers în portul Cala Dor unde am mâncat la un restaurant foare fain

Steakhouse Old West Cala d' Or oldwestcalador.com

am căutat mai bine de o oră o masa libera la orice restaurant din zona și deabia am reușit sa vanam una care tocmai se eliberase aici la Steakhouse Old West

Am călătorit prin multe locuri dar sa nu găsești masa libera la niciun restaurant în iunie (cum o fi în august???) nu mi s-a întâmplat.

Zona portului Cala Dor este superba, neapărat să-i alocati o vizita dacă ajungeți pe aici.

Ultima zi am eliberat la 11,00 și ne-am oprit pt ultima data în capitala la un espresso, gellato (apropo, am gasit inghetata mai ieftina aici decat in Pitesti) și câteva cumpărături, apoi via aeroport și acasă

Concluzii:

1. recomand RECCORD Go pt închiriat mașina, neparat sa inchiriati altfel ați venit degeaba

2. se mănâncă bine și oamenii sunt foarte drăguți și amabili peste tot

3. insula este aerisita și se circula foarte bine, cine este obișnuit cu traficul din Romania se va întreba: suntem singuri pe aici? :)) ))

4 dacă vii doar pentru plaja alege un golfulet pitoresc sau o plaja lunga și lata și un hotel pe plaja, au niște hoteluri de top absolut

5 dacă vrei vacanța activa te poți caza în 2 locuri de exemplu pe vest și pe est pentru a vedea cât mai mult

6 serviciile sunt foarte bune în toate domeniile nu am nimic de reprosat

7 nu veți întâlni cocalari va asigur ci doar civilizatie

nu va cazati în Magaluf :)) )

8 insula este fermecătoare, plajele sunt un vis, apa limpede, curata, mâncarea buna, oamenii primitori, este o insula de top, nu degeaba faimoasa din anii ‘50 când a avut un boom extraordinar.

9 dacă nu ați ajuns încă în Mallorca vanati bilete de avion la preturi decente și porniți la drum, nu trebuie ratata, credeți-mă!

10 Mallorca, ai fost pur și simplu wow, sper sa te mai revad!

Pupici și vacanțe frumoase!

Trimis de indiralisa_26 in 30.06.22 17:41:34
Validat / Publicat: 30.06.22 19:59:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA. A mai fost în/la: Barcelona si Valencia

VIZUALIZĂRI: 12459 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (indiralisa_26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Alcudia -un oras incantator

[30.06.22 19:57:34]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 07932&hid=17664.

[30.06.22 19:59:02]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Vacanța în Mallorca, MALLORCA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Descoperă Palma de Mallorca]

[30.06.22 20:08:17]

@indiralisa_26: Minunat povestit, astept si poze pentru ca in mod sigur ai, felicitari, votat cu mare drag.

[01.07.22 15:28:33]

indiralisa_26AUTOR REVIEW
[01.07.22 15:33:34]

@mishu: Multumesc ????, te imbratisez cu drag!

[01.07.22 19:37:36]

@indiralisa_26: Excelent! Foarte util, voi lua notițe când va fi să fie Mallorca. De fapt, a fost cât pe ce - anul trecut, în perioada Paștilor - aveam bilete de avion și rezervări la cazări, documentarea era aproape de final, când... exact, s-au anulat zborurile! Ghinion, cum ar zice un clasic în viață...

[01.07.22 20:42:24]

@indiralisa_26: Am vazut si pozele, minunate, te imbratisez si eu cu drag!

[01.07.22 21:14:46]

@crismis: Mulțumesc! Eu mi -am schimbat obiceiurile de când cu pandemia, sunt prudenta acum nu ca înainte când plăteam avans sau achitam integral cu mult înainte de data plecării ????. Dacă ți-ai pus in cap sa ajungi in Mallorca cu siguranța vei ajunge la un moment dat! Sanatosi sa fim sa cutreierăm lumea asta mare și frumoasa ????! Salutari și îmbrățișari îți transmit ????

[01.07.22 21:24:13]

@mishu: ????

[01.07.22 22:45:17]

@indiralisa_26:

Felicitări pentru frumoasa vacanță mallorquină!

Tramvaiul de epocă Orange Express care face legătura între Port de Soller şi Soller este o atracţie turistică importantă, plimbarea cu acesta fiind o experienţă foarte plăcută.

Cititorii însă nu vor putea afla nimic despre tramvaiul în cauză accesând linkul dat de tine, din simplul motiv că acesta nu se referă la niciun tramvai, ci la trenul de epocă din lemn inaugurat la 1912 care face legătura între Soller şi Palma, cu un traseu spectaculos, trecând prin multe tuneluri, o altă atracţie turistică de neratat, însă DIFERITĂ

Cred că nu ai pierdut nimic. La cât de puţin ţi-a plăcut Magaluf-ul britanic, probabil nici El Arenal nu ar fi fost pe gustul tău, cu aceiaşi petrecăreţi fără limite, doar că vorbitori de germană.

Următoarea oprire a fost în MAGALUF unde am poposit doar pentru a ma convinge ca este așa cum se spune: hmmm este mai mult de atât alcool, substante interzise, 99% tineri sub 30 de ani, am primit propuneri în direct pentru schimb de parteneri, starea de ebrietate a unora este permanenta, se canta/danseaza cocotat pe balcon, cluburi, bubuiala, bodygarzi la fiecare club să-i țină în frau...

deci nu... nu m-aș caza aici nici dacă aș avea acum 18 ani

Chestie de gusturi.

Eu am petrecut o vacanţă de două săptămâni în Magaluf şi mi-a plăcut maxim, astfel că la o eventuală revenire pe insulă sigur aş lua o săptămână de cazare aici şi una în altă zonă, încă neexplorată.

Hotelul la care am stat se află la capătul staţiunii, astfel că am putut dormi liniştită în fiecare noapte, dar seară de seară m-am plimbat cu mare plăcere prin această staţiune atât de plină de viaţă, atât de vibrantă. Până la urmă nu venisem la sanatoriu

Nu am făcut excese bahice, nu am primit propuneri indecente, nu mi-au fost oferite droguri sau altele asemenea, chiar dacă recunosc că am suspectat oarece indivizi că ar vinde şi aşa ceva. Îmi părea destul de ciudat să vândă cineva ochelari de soare în toiul nopţii şi să mai aibă şi clienţi .

O recomandare utilă.

Am vrut şi eu să închiriez maşină în Mallorca, măcar pentru vreo trei zile, însă preţurile mi s-au părut mari şi am renunţat, găsind alte variante, cu avantajele şi dezavantajele aferente.

[02.07.22 09:43:45]

@nicole33: Hei, salutare ????! site-ul la care faci referire oferă informații și despre tren și despre tramvai deci cititorii pot citi despre ambele ????

Am niște prieteni români stabiliți in Germania de aproape 20 de ani, pt ei Mallorca ' e fumată' au fost de 5-6 ori primele dăti :Magaluf și El Arenal și in sejururi a câte 2 săptămâni ????, la sfatul lor (și nu doar al lor, ca am răscolit și netul) desigur ca nu am ales una din acestea pt cazare și am procedat bine căci nu mi -ar fi plăcut cu siguranța. Am fost sa ma conving nu pt ca le -am pus la îndoiala sfaturile ci pt ca m-am gândit ca poate puțin puțin exagerează și mânată de curiozitate mai mult ????, dacă ți-a plăcut si te-ai mai duce ce sa zic... bravo tie, suntem diferiți si avem gusturi diferite. Eu am fost in "miezul acțiunii " in Magaluf și chiar nu avea ce sa îmi placa, de altfel am crezut ca suntem cei mai in vârsta de acolo însă erau vreo 2-3 in

jur de 60 și o familie cu un copil mic de 3-4 ani care nu păreau prea entuziasmați... or fi ajuns din greșeala prin Magaluf și aia e... ce puteau sa mai facă ????.

[02.07.22 10:17:46]

@indiralisa_26:

Asta spuneam şi eu că gusturile diferă.

AmFostAcolo şi mi-a plăcut, am trăit atmosfera de vacanţă, de distracţie chiar dusă la extrem de mare parte a celor întâlniţi. Puteam lenevi seara la hotelul meu de patru stele, la spectacolele organizate seară de seară sau la bar la un pahar de Sangria sau altceva, însă eu am preferat plimbările lungi prin staţiune, în zona cluburilor celebre în lumea întreagă unde bubuia muzica de nu-ţi mai auzeai nici propriile gânduri, în "miezul acţiunii", cum zici tu. Mai dezolant era dimineaţa devreme când plecam în excursii şi vedeam străzile şi trotuarele într-un hal de nedescris după excesele din cursul nopţii, asta înainte de a apuca să le cureţe cei de la salubritate, peste zi fiind curat şi civilizat.

Da, la o revenire în Mallorca, mi-aş lua o săptămână de cazare tot în Magaluf, dar NU în centrul staţiunii, pentru că la vârsta mea noaptea trebuie să dorm chiar şi în vacanţă, şi o săptămână în partea de nord a insulei sau de ce nu? poate în Ibiza, să vedem şi cluburile de acolo

În Tenerife am procedat cam la fel, alegând o cazare în sud în Playa de las Americas, chiar lângă cluburi, nu în nordul prea plictisitor pentru gustul meu şi tot la fel aş proceda la o revenire. Nu am prevăzut că nu voi putea folosi peste noapte aerul condiţionat mult prea zgomotos şi nici nu am cerut schimbarea camerei pentru că eram prea încântată de super vederea mea la ocean de la etajul 9, aşa că am fost nevoită să dorm cu uşa de la balcon deschisă, adormind cu greu noaptea târziu din cauza muzicii de la Veronica s, însă trezindu-mă, plăcut, pe muzica valurilor oceanului .

Însă, indiferent de preferinţele fiecăruia, mai important mi se pare ca fiecare să aleagă, informat, ceea ce crede că i se potriveşte, doar aşa putând avea o vacanţă reuşită.

[02.07.22 10:52:06]

@indiralisa_26:

Uitasem să amintesc un alt avantaj al alegerii unui sejur în Magaluf, important pentru cei ca mine, care dorm noaptea şi ziua preferă să facă plajă şi baie în mare.

Plaja este foarte liberă şi liniştită în cursul dimineţii, se găsesc şezlonguri pe alese sau se poate face plajă gratis pe prosop. Nu te deranjează muzica la plajă, cel mult pun muzică în surdină după ora 10 a. m... Cei tineri şi neliniştiţi petrec până târziu în noapte, iar dimineaţa se odihnesc până spre prânz. Nicio şansă să apară pe plajă mai devreme de 11-12, ore la care eu oricum plecam, deoarece era deja prea cald pentru mine.

Înainte de a face o contrarecomandare atât de categorică aşa cum ai făcut tu, este preferabil să analizezi cu mai multă atenţie şi avantajele unei anumite staţiuni, nu doar aspectele negative constatate de tine după o foarte scurtă vizită şi confirmate de spusele prietenilor.

[02.07.22 11:42:52]

@nicole33: Am spus pas Magaluf și El Arenal ascultând sfaturile celor care au fost și după ample căutări pe net. Când 10 oameni îți spun sa nu te duci in August in Dubai ca va fi ca in cuptor si tu totuși te duci nu poti spune ulterior ca ai fost si a fost nașpa pt ca era prea cald!!! Așa si aici: sfătuită sa nu aleg Magaluf sau El Arenal, cum ar fi fost sa ma duc fix in astea doua știind la ce sa ma aștept ????. Am avut doua rezervări in puncte diferite ale insulei pe care ulterior (după cercetări amănunțite) le -am anulat pt ca zona mi s-a părut "de sanatoriu "cum zici tu ????. Am ales Cala D' or tot in urma unor cercetări amănunțite și am găsit o zona pe gustul meu pe care nu am avut timp sa o explorez cum mi -as fi dorit deoarece am stat destul de puțin noi fiind mai mult plecați ????, Aveam însă lângă hotel un restaurant care organiza karaoke tematic in fiecare seara (era cu bubuieli puternice) și mi -ar fi plăcut sa merg, însă la 00.00 totul înceta complet, putând astfel sa ne odihnim. In centrul stațiunii se afla o zona plină cu restaurante si vreo câteva cluburi (cu bubuieli și fără) foarte cocheta zona și de bun gust in care mi ar fi plăcut sa petrecem o seara doua dar la fel am explorat -o mai puțin decat mi as fi dorit. Cred ca oricine (sau așa ar fi bine) înainte de a face o alegere trebuie sa se informeze din mai multe surse si sa aleagă ce i se potrivește. Sa auzim de bine! Te imbratisez ????

[02.07.22 11:53:39]

@indiralisa_26:

Corect! Mi-a plăcut comparaţia cu Dubaiul, caz în care îţi dau dreptate în totalitate. Eu am renunţat să merg în Dubai la început de iunie de teama temperaturilor extrem de ridicate şi sunt convinsă că în august este criminal de cald, dar IEFTIN şi unii sunt tentaţi de preţul convenabil fără să-şi pună întrebarea de ce o destinaţie atât de căutată costă mult mai mult iarna şi fără să realizeze ce înseamnă acele temperaturi insuportabile vara, la umbră, nu la soare

Despre cazare nu scrii?

[02.07.22 12:23:54]

@indiralisa_26 & nicole33: Eu n-am nimic împotriva "zonelor de sanatoriu", ba chiar pe acelea le vânez cu disperare în vacanțele noastre! Am atâta "acțiune" în viața de zi cu zi, că-mi ajunge cu vârf și îndesat! Și cred că mai am sechele de la concediile petrecute pe litoralul românesc, cu bașii de la terasele din apropierea hotelurilor, ce-mi zdruncinau ferestrele și neuronii cât erau nopțile de lungi, de mă-ntorceam acasă mai obosită decât plecasem!

Nu, frate! Decât bumți-bumți, mai bine sanatoriu, să ascult valurile, vântul sau pur și simplu, liniștea!

ATÂT de diferiți suntem!

[02.07.22 12:42:56]

@nicole33: Exact! Depinde ce așteptări ai și ce vrei de la vacanța... este loc pentru toată lumea, e bine ca suntem diferiți... era rău dacă eram toți Trași la indigo ????

Urmează și cazarea... mi -a depășit cu mult Așteptările... as vrea sa propun sa le mai adauge o stea ????

[02.07.22 12:51:29]

@crismis:

Eu cred că am fost mai norocoasă să nu fi nimerit chiar în asemenea locuri zgomotoase, dar şi eu am amintiri cu "muzici" deloc pe gustul meu şi amestecate la diverse terase. Ba chiar în anii mai dincoace, nici pe plajă la Mamaia nu scăpam de muzicile amestecate ale diferitelor beach baruri, care se întreceau care să dea volumul mai tare şi asta în plină zi, cu singurul avantaj că acopereau cu brio "sloganurile" vânzătorilor ambulanţi de toate prostiile care mişunau încontinuu pe plajă. După două ore nici cu antinevralgic nu-mi trecea durerea de cap, că de relaxare nici nu se punea problema.

Dacă tot cauţi o zonă liniştită în Mallorca, ţi-aş recomanda Santa Ponça în vest-sudvestul insulei, cu o plajă lată şi foarte frumoasă, o staţiune preferată de germani 70+ foarte liniştiţi şi de familii cu copii micuţi, dacă or mai ajunge acum ruşii pe acolo. Şi Paguera, preferată de turiştii francezi, cred că ţi-ar plăcea.

[02.07.22 12:54:10]

@crismis: ???? sa știi ca și eu îmi propun sa am un co măcar de 3-4 zile in care sa închid telefonul, televizorul, sa nu fac nicio poza / filmare și sa ascult pur și simplu ' frunza cum foșnește ' valul cum se sparge de pietre "Îmi propun dar nu îmi duc planul pana la capăt niciodată ????... dar la un moment dat o sa se materializeze sunt convinsă ????

[02.07.22 13:19:03]

@nicole33: Mulțam frumos de recomandare!

@indiralisa_26: Da, 2-3-4 zile în care să nu faci absolut nimic - terapie curată câteodată... Să știi că am avut vreo 2 astfel de situații în anii trecuți, fiecare venind după o perioadă extrem de stresantă. De ambele dăți s-a nimerit să mă "tratez" la mare, la bulgari, o dată la Sveti Vlas și altădată la Chaika (între Nisipuri și Constantin și Elena). Cred că, printre altele, și ăsta e motivul pentru care mi-e dragă Bulgaria... Hai, că am divagat maxim, merit trasă se urechi; scuze, @web!

mprofeanuPHONE
[04.07.22 16:04:29]

@indiralisa_26: Ce bucurie pentru mine să te citesc și să și văd poze din Mallorca! Ați prins ofertă foarte bună la avion dar și la închiriere mașină.

Eu am fost la început de aprilie, am fost cazată în zona El Arenal, am avut noroc, era liniște, extrasezon, bine că am aflat de la tine ce nebunie este în sezon, nu aș fi mers acolo nici gratis...

Au terminat lucrările la Capul Formentor, se ajungea până la el... Ați văzut multe locuri din insulă. Ai dreptate în ce privește Cala Deia, este mult mediatizată, dar la pachet cu satul Deia, merită cu prisosință...

Pentru Mallorca merită stat acolo 2 săptămâni ca să cuprinzi aproape tot...

Felicitări pentru sejur și articol!

O să mai scriu și eu despre Mallorca...

[04.07.22 21:05:08]

@mprofeanu: Hey, bună ????! cred ca a fost mai răcoare in Aprilie dar de vizitat excelent, noi am prins caldura din plin intr-o singura zi la 21.00 erau 30 de grade, umiditate mare... in rest 28-29, vânt deloc... nu se mișca nici frunza... static totul, dar pt mine caldura nu este o problema pt ca nu tolerez frigul ????. La Fomentor era închisă in continuare bucățică de drum pana la far dacă la asta

te refereai (dar nu am vazut ca s-ar lucra pe acolo). Chiar am regretat ca nu am vizitat si satul Deià eu pt asta as fi optat dar Gașca a optat pt Cala ????. Doua săptămâni in Mallorca ar fi ideal. Te pupacesc ????

crismis, indiralisa_26, mishu, mprofeanu
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Mallorca: