ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.05.2022
Familie
EXCELENT

încărcat de pe telefon!

O vacanta magica

Am ales sa mergem la Disney cand credeam ca va fi mai putin aglomerat ???? adica incepand cu a doua zi de Paste ortodox. Noi si alte cateva mii de oameni, am gandit la fel :)).

Am ales sa ne cazam la hotelurile parcului, ceea ce este o idee ffffffffffffff buna si voi detalia imediat.

Am ales Sequoia care e destul de basic asa (curat, spatios, umbros, aerisit, linistit) cam de 3*. Asta pentru ca Newport si New York (cel mai aproape de intrarea in parc) erau mult mai scumpe (4*) si am considerat ca de banii aia mai bine luam diverse din parc. Cel de 5*, prin care se si intra in parc era in renovare, dar nu cred ca ne-am fi fortat spre ala, pentru ca sigur avea preturi astronomice.

O sa las mai jos si poze din camera si hol. Cum spuneam, basic asa….

despre SERVICII

Oameni ff amabili si bine organizati. Ne asteptau plicurile cu cheia de la camere deja pregatite (am ajuns la pranz).

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera spatioasa, curata, se facea menaj zilnic.

am stat la parter, in Yellow stone lodge, intr-o padure asa.

fara balcon

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Cele doua restaurante care deservesc Sequoia Lodge sunt ffffffff bune. Dimineata si seara am mancat NUMAI bunatati.

micul dejun l-am luat cu cazarea.

Cina am platit cand am avut nevoie sa mancam.

De retinut: aceste doua restaurante sunt inchise dupa micul dejun si se deschid pt cina. Se poate doar lua ceva de baut la bar. In intervalul de la pranz pana dupa masa, trebuie mers in Village sau chiar in parc pt mancare

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Hotelul e la 7-8 minute de mers pe jos de parc. Se trece prin Disney Village, unde mai sunt cateva restaurante cu mancare digerabila.

Hotelul Newport Bay mie mi s-a parut un piiiiiic mai aproape de parc.

Hotelul New York e cel mai aproape (5' de mers pe jos de parc)

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Atmosfera este magica! Iar anul acesta, sarbatoresc 30 ani de la infiintare si au parada cu personaje la fiecare ora. Seara, spectacolul de lumini este de NERATAT!!! Nu ati mai vazut si nu veti mai vedea asa ceva. Garantat!

Trimis de andreea_kamelya in 03.05.22 10:36:59
Validat / Publicat: 03.05.22 12:25:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 4430 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_kamelya); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[03.05.22 12:32:59]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

[03.09.22 14:08:51]

Bună

Se poate sa ne spui cum ai făcut rezervarea?

Agentie? Ai luat cu zbor inclus? Cam costa un hamburger în park? Cât a costat cazarea + transport. Ai închiriat auto din aeroport?

Ai avut pe langa bilete și pass-urile de evitat coada? Cât au costat? Le-ai luat de acolo sau le-ai plătit din România pe net?

Da-ne mai multe detalii. Sunt foarte utile aceste lucruri care vin din partea unuia ce a trăit aceasta experienta.

Mulțumim foarte mult.

[03.09.22 17:12:55]

@valentin_dav: buna!

am rezervat totul (avion + cazare) prin agentie, si am avut un pret ffff bun (comparat cu booking si cu alte agentii).

Cazarea este la unul dintre hotelurile DIN PARC (sunt 5 hoteluri: Santa fe (2*... nu m-as duce acolo); Sequoia 3*, Newport Bay si New York de 4* si Hotel Disney (cel care e chiar poarta de intrare in Disney si care este in renovare) de 5*. Nu am avut nevoie de masina, pentru ca hotelurile sunt la 5-7 minute de mers pe jos de parcuri (Disney si Disney studios). Recomand maxxxim cazare la unul dintre hotelurile DIN parc, pentru ca nu depinzi de un mijloc de transport (e pacat sa nu ramaneti macar o seara la spectacolul de lumini. Macar o seara!! Iar dupa ce se termina, TOATA LUMEA se duce spre tren sau masini, nu vreau sa-mi imaginez ce trafic e... Fiind cazati la unul dintre hotelurile mentionate, doar fsceti o plimbare pe jos pana la somn.

am luat biletele fff din timp (noiembrie pentru aprilie) si ne-au costat 1300 eur camera cu mic dejun la Sequoia, 3 nopti si 110€ avion de persoana (fara bagaj de cala) cu aterizare in Charles de Gaulles (TAROM).

In pretul camerei, pe langa micul dejun, sunt incluse 4 intrari de fiecare membru (noi stand 3 nopti, am putut sa intram si cand am ajuns si cand am plecat). Mai mult decat atat, cazatii in parc beneficiaza de HAPPY HOUR adica intra cu o ora inaintea tuturor in parc. Ora aia e nu numai happy, e magica!!! Ne-am dat la tot ce am vrut fara sa stam deloc la cozi. Dimineata chiar e bine de tot. Happy hour era de la 8:00-9:00 (adica 9:00-10:00 ora Romaniei. Perfect cat sa ne trezim in tihna si sa luam micul dejun!) Atentie insa, NU erau FAST PASS-uri. Alea se cumpara separat (prin aplicatie, pe care va recomand sa o instalati de pe acum), la fiecare distractie in parte si au preturi diferite. Avand happy hour, nu am simtit nevoia sa cumparam si fast pass.

Eu nu m-as caza la hotelurile de langa si sa inchiriez masina sau sa stau la cheremul shuttle-urilor. Dar poate sunt eu mai printesa.

Comparativ, atunci cand noi am dat 1300€ Cazarea cu mic dejun si intrari incluse -> la un hotel din apropierea parcului era 3-400 eur cazarea pt acelasi nr de nopti, dar nu erau incluse intrarile care costa 89 € pt adulti si 80€ pt copii. Intrarea pe zi...Si era si problema transportului... Cu un calcul scurt...

Am iesit mai bine si mai comod.

Preturile din parc nu mi le mai amintesc la virgula, dar undeva la 80€ pentru 3 persoane... la restaurant (gen Steak House)... Nu foarte ieftin... dar buna mancarea.

fffff bune restaurantele de dincolo de porti, cele la care aveam noi, cazatii acces. Fffffff bune.

(doamne cat am scris!! )

imi spui daca mai ai nevoie de ceva detalii

[03.09.22 17:21:14]

@andreea_kamelya: ok. Am înțeles asa: te-a costat 1300 eur cazare+ intrare parcuri, plus 110 eur transport avion dus întors. Din Paris pana la parcuri ai avut transfer sau cu trenul plătit personal? Ms mult.

[03.09.22 17:33:57]

@valentin_dav: in cei 1300€ au intrat micul dejun si intrarile la parcuri (cu happy hour) da si pt toti trei am mai platit 330€ pe avion.

Nu am avut transfer, era scumput (am fost cu prieteni, in total 5 persoane si se plateste la nr de persoane) si ne luau parca 300€ dus intors. Insa pe noi nu ne interesa sa ne intoarca in aeroport, intrucat am mai ramas in Paris 2 nopti.

Fiind 5, nu ne avantaja sa luam autobuz din aeroport la Disney, ne costa la fel ca un taxi luat adhoc, asa ca am optat pt taxi si ne-a costat 90€.

de la Disney in Paris ne-a costat 100€, la fel, taxi pt toti 5, dusi de la hotel la hotel

[03.09.22 17:43:23]

@andreea_kamelya: sz, am uitat sa te intreb câte întrări ati avut în parcuri. Câte disney și câte studiouri? La restaurantele partenere aveați vreo reducere sau... ? Și o întrebare... ciudata: dacă ieși din park mai poți întra în aceeași zi încă 1 data?

Ms

[03.09.22 19:09:37]

@valentin_dav: am scris pentru 3 nopti cazare, am avut 4 intrari, astfel am putut intra si in prima zi cand am ajuns si in ultima zi cand am plecat.

intrarile sunt valabile in ambele parcuri si poti iesi de cate ori vrei si ai nevoie (noi veneam la pranz sa doarma copiii ca sa rezistam la spectacolul de lumini, care e la 23:15 (ora lor!))

[03.09.22 19:43:41]

@andreea_kamelya: și o ultima întrebare (sper sa ma ierți și sa nu ma înjuri f rău ????) cu ce agenție ai făcut rezervarea?

[03.09.22 21:00:03]

@valentin_dav: nush daca am voie sa spun aici - desi este o agentie la care am ajuns prin AFA. [...] se cheama. am acelasi mail (pe yahoo) ca userul. Continuam acolo conversatia daca vrei

[04.09.22 12:55:54]

@andreea_kamelya: mulțumesc foarte mult pentru toate detaliile. Sper sa avem și noi o vacanta la fel de reusita ca a ta. Îți mulțumim mult de tot.

[04.09.22 13:54:59]

@andreea_kamelya: ATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

[04.09.22 14:04:56]

@webmasterX: ????

De data asta haideți sa fim înțelegători.

Multumesc mult.

Pe viitor respectam regula.

[04.09.22 15:36:34]

@webmasterX: multumesc pentru ingaduinta acum... parca imi aminteam eu ca nu merge sa dau numele aici ???? dar nu eram sigura

andreea_kamelya, valentin_dav
Alte impresii din această RUBRICĂDisney's Hotel Sequoia Lodge: