ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.05.2013
ÎNSCRIS: 11.04.11
APR-2013

Locatie excelenta, hotel OK

La inceputul lunii aprilie, am decis sa-i facem o bucurie fetitei noastre (si bineinteles si noua) si sa facem o excursie la Disneyland Paris. Impresiile din parc le voi descrie in alt review, deocamdata voi povesti despre hotel.

Am ajuns cu avionul in Paris pe aeroportul CDG. De acolo se poate ajunge la Disneyland prim mai multe metode. Cea mai la indemana este cu autobuzele speciale Disneyland, intrebati la orice ghiseu de informatii si va indruma spre locul de unde il puteti lua. Pretul este in jur de 20 euro de persoana. Alta metoda este printr-un serviciu de shuttle inchiriat pe internet, dupa cum se sugera in alt review.

Noi insa am ales sa mergem cu TGV, ca alta ocazie cine stie daca mai avem. Am platit scump (120 Euro 3 persoane, dar am luat bilet la un tren care pleca cam in 30 min.) Daca mai asteptam un tren peste inca o ora era biletul mai ieftin, nu am inteles de ce. Functionarii francezi sunt foarte asemanatori cu cei romani, cam plictisiti, asa ca nu am insistat, mai ales ca engleza lor era cam ca franceza mea, adica la genunchiul broastei... A fost o experienta deosebita fata de CFR. Biletul trebuia "compostat" pe peron. Apoi urmareai pe un ecran in ce zona a peronului trebuie sa te asezi, in functie de vagonul si locul pe care le aveai. In tren, bagajele se lasa pe hol in niste spatii speciale, nu deasupra scaunelor ca la noi. Aici - prima dezamagire: cei dinainte isi aruncau bagajele fara nici o grija de a optimiza spatiul (greseala mea, credeam ca occidentalii sunt mai cu bun simt), asa ca locul s-a umplut imediat, si a trebuit sa le rearanjam ca sa incapa si bagajele noastre.

In sfarsit, trenul a plecat, si tot asteptam sa simtim viteza fenomenala... Dezamagire... mergea atat de lin ca nici nu puteai aprecia viteza. Totusi, sigur a mers cu peste 200 km/h, deoarece drumul dintre CDG si MarneLaValee, unde se afla Disneyland, a fost parcurs in 9 minute, penrtu o distanta de vreo 30 si ceva de km.

In concluzie, nu a meritat, mai ales tinand cont de pret, dar nu-mi pare rau, pentru ca nu stiu cand voi mai avea ocazia sa incerc un TGV.

La intoarcere am luat din fata hotelului autobuzul special Disneyland->CDG, la jumatate de pret... :)

Din gara MarneLaValee pana la hotel poti lua autobuze speciale care vin la cateva minute si trec pe la toate hotelurile.

Sequoia Lodge este compus dintr-un corp principal mare, si vreo 5-6 corpuri mai mici. Toate acestea sunt amplasate intr-un mini parc cu multi copaci, mini iazuri in care am vazut si pesti rosii, pasari, o gramada de flori, etc. Asta e partea ce mai frumoasa a acestui hotel, si care ne binedispunea dimineata cand plecam spre parc sau cand ne intorceam seara. Recomand plimbarea pe jos pana in parcul Disneyland, e mult mai distractiv decat sa astepti autobuzul si sa mergi cu acesta ocolind hotelurile prin exterior.

La receptia hotelului ni s-au inmanat niste ghiduri ale parcului, pe care le poti gasi peste tot, bilete de intrare in parc pentru periada sejurului, si bilete pentru micul dejun. La micul dejun, se putea alege o anumita ora, iar biletele erau de diverse culori, in functie de zi si ora. Recomand ora 7, cand nu prea se trezeste multa lume. Cand terminam noi micul dejun, pe la 7:45 - 8:00, deja era coada imensa la intrare in restaurant. Nu se poate intra decat cand un picolo te ia de la intrare si te duce la o masa libera, astfel incat totul merge cam greu.

Mancarea in cele 5 dimineti a fost ABSOLUT LA FEL! Nici o diferenta in nici o dimineata. Erau 3 feluri de mezeluri: o sunca, o mortadella si un salam (subliniez din nou - la fel in toate diminetile), masline, rosii sfaramate (nu taiate), un cascaval si o branza cheddar, unt, gemuri, iaurturi, cereale, croissante, cafea, lapte si ceai. Si atat! Nu erau de loc rele, dar deja a doua zi nu mai stiai ce sa mai iei.

O alta problema enervanta era legata de canile pentru cafea/lapte. Nu stiu daca le spala cineva manual, sau erau spalate la masina de spalat vase, dar erau MURDARE! . In medie, fara nici o exagerare, doua treimi din ele erau murdare (adica se vedea ca erau spalate, dar nu cat trebuie). Intr-o dimineata, am intors 8 cani murdare pana sa gasesc una curata!

De altfel, mancarea e o mare problema in tot parcul Disneyland. La pranz si seara am mancat in 3 restaurante tip bufet suedez, 2 din parc si al 3-lea restaurantul hotelului. Era cat de cat convenabil, 23-25 euro pentru adulti si 14-15 euro pentru copii. Problema era nu mancarea, care era buna, cat, din nou, varietatea. La toate cele 3 restaurante, meniul era 90% LA FEL INTRE ELE, si 100% LA FEL IN FIECARE ZI! De asemenea, trebuie mentionat ca la restaurantul hotelului trebuie facuta rezervare pentru a putea cina acolo.

Alte variante de mancare in parc erau restaurantele fast food (burgeri, hot-dog, etc.) de care nu prea aveam chef, sau restaurante a la carte, unde nu am intrat, speriat de preturile afisate pe meniul de la usa.

Cel mai convenabil mi s-a parut Earl of Sandwich, unde cu 5.50 euro luai un sandwich excelent, mare si gustos, la alegere dintre vreo 15 feluri diferite. Acest restaurant nu este in Disaneyland, ci in Disney Village, pe drumul de la hoteluri spre Disneyland. Cu 2 sandwichuri ma saturam pe deplin (am 100 kile).

Sucuri si alte nimicuri nu luati din parc sau din Disney Village. Intrati in gara Marne La Valee (e la intrarea in Disneyland) si cumparati de acolo de la Relay, ca e mai ieftin. Tot acolo mai gasiti si paine, sunca, si alte chestii pe care le puteti manca ca sa fie mai ieftin ca la restaurante.

Am omis sa descriu camera. Nu prea am ce descrie, e foarte OK, mare, spatioasa, cu 2 paturi mari, nu am nimic de reprosat. Curatenie se facea zilnic.

Internet in schimb - doar daca platesti! Mi se pare cam ciudat in 2013 sa ceri bani pe internet. Mai mult, optiunea cea mai ieftina venea cu o viteza ridicola (nu mai stiu exact valoarea), asa incat a trebuit sa luam optiunea "business" pentru o zi cand am avut nevoie. Si mai mult, internetul nu era wireless, ci doar cu fir Ethernet, asa ca doar la laptop puteai sa-l folosesti.

In corpul principal al hotelului era o atmosfera foarte placuta. Din cand in cand veneau personaje disney ca sa faca poze cu copiii (vezi poze - din pacate alte poze din hotel nu am, dar o sa pun la reviewul pentru parc). Mai era si un loc de joaca, un bar, un magazin, banci pentru odihna, o terasa frumoasa cu vedere la un lac ce se intindea de la Hotel NewportBay pana la Hotel New York. La magazinul din hotel puteai primi cumparaturile pe care le faceai in magazinele din parc, ca sa nu le cari cu tine. Cumparai in timpul zilei, iar cineva le aducea in sacose sigilate la magazinul hotelului, de unde le ridicai seara.

Per ansamblu, a fost foarte frumos, mai putin mancarea, care nu era rea, dar era foarte putin variata si destul de scumpa, atat in parc, cat si la hotel.

Trimis de chris_ciu in 11.05.13 02:47:57
Validat / Publicat: 11.05.13 07:03:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA. A mai fost în/la: Paris

VIZUALIZĂRI: 3739 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chris_ciu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Un Mickey urias in holul hotelului

• Alte impresii din această RUBRICĂDisney's Hotel Sequoia Lodge: