ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2010
2 AD. + 2 COPII

Nici nemulțumit, nici mulțumit

ARTICOL ARHIVAT

Sejur balcanic

Celor care merg la hotel Miramar le spun cateva sugestii rezultate din dezamagirile proprii.

Daca sunt prea multi care folosesc apa calda concomitent veti avea surpriza sa ramaneti fara apa calda cand sunteti sub dus. Eventual cu copii sapuniti. Raspunsul receptiei: sa asteptam o jumatate de ora.

Piscina din hotel se poate folosi doar in luna Mai si Septembrie in rest nu se poate! Dar daca afara ploua si este urat?

Nu va bazati sub nici un chip pe internetul de la hotel. Au trei calculatoare de cand erea bunica fata cu o conexiune sub orice asteptari (nu am putut dechide nici un mail. yahoo. com) costa 5 leva / ora iar odata inceputa sesiunea incepe cronometrul deci trebuie sa folosesti ora in acel moment.

Eu am luat 4 ore dar nu am putut folosi nimic din ele. Receptia raspunde: stim ne cerem scuze.

Referitor la masa: mai ales dimineata nu au nici o inspiratie: ou sub toate formele posibile (fiert, prajit, omleta) clatite cu ciocolata, bacon prajit sau cremwurst. In rest meniul este acelasi si am constatat reciclarea mancarii: le pastreaza la frigider pana mai uita lumea de ele si le schimba locul de prezentare.

Capitol ciorba ceva mai bine la cea de pui si vacuta. Atentie pentru cei cu copii: evitati lapte cu orez, gris, melci - sunt INGROZITOR DE DULCI!!! In rest supa de legume pasata. Va recomand sa mergeti pe legume mai mult. Desigur pun la masa cele mai ieftine sortimente de produse din supermarket.

Berea... mai bine nu. Iar bauturile sunt botezate din start. Eu am consumat mastica + menta cumparate din Metro, dar ce am baut acolo ereau diluate la greu. Adica consumi si nu simti nimic pleci mai treaz decat te duci!

Nota 6 per total la capitolul mancare - bautura.

Prosoapele de plaja: au pretentia sa le tii tot sejurul de la sosire la plecare. !!! Au constatat ca noi le schimbam la 2 zile si au introdus tichete diferite ca sa fie siguri ca nu ii mai pacalim.

Curatenia in camere: daca nu te comporti balcanic nu poti avea toaleta curata - adica tips pentru femeia de servici.

Apropo am sunat si la receptie si nu s-a intamplat nimic. Deci am mers pe ciubuc sic! Programe pentru copii: pe hartie sunt foarte frumoase ca si planurile cincinale!!

Plaja: va jur ca nu au facut curat decat de maxim de doua ori. In prima zi am pus ochii pe o sticla pet si am vazut-o multe zile la rand. Noroc ca sunt multi nordici si sunt mai civilizati.

Recunosc ca responsabilii cu cleaningul schimbau pungile de gunoi din tomberoane insa sa adune de pe jos in nici un caz.

A... era sa uit: angajatii hotelului beau cafeaua de la magazinul de la bariera. Asa de buna e cafeaua la hotel...

Concluzia: pentru un hotel de 4 stele nu merita pretul solicitat eu cred ca mai mult de 800 de euro sejurul nu merita. Cu 1500 poti avea mult mai mult si e clar ca nu mai mergem in Bulgaria.

Macar data trecuta nu am platit atatia bani. Si nici in Romania.

Trimis de stefan2010 in 11.07.10 19:00:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: albena

VIZUALIZĂRI: 2225 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (stefan2010); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

pepsi70ro
[11.07.10 19:11:31]

daca nu te comporti balcanic nu poti avea toaleta curata

adica scuza-ma, ce-ar trebui sa faca femeia de serviciu la toaleta cat camera este ocupata de voi? Sa traga apa?

magdalena
[11.07.10 20:07:12]

@stefan, ce explicatii au avut pentru faptul ca nu functiona piscina interioara?

@pepsi, poate s-a referit la faptul ca nu spala toaleta..., de multe ori femeile de servici se rezuma doar la schimbatul prosoapelor, aprovizionarea cu hartie si o spoiala pe jos si eventual chiuveta.

Oricum e bine sa aflam si punctele slabe ale acestui hotel.

GherasimIulian*
[12.07.10 09:32:07]

Draga Stefan,

Fix in luna asta in care suntem a plouat o zi cand eram la Miramar. Am vorbit cu animatorii si au zis ca putem merge cand vrem la pisicina interioara!

Nu stiu de unde ai aflat ca in mai si septembrie!

In legatura cu internetul!

Nu te astepti sa fie PC-uri cu memorie de 800GB?

Faza e ca eu cum stiam cateva chesti despre informatica le-am spart parola de la un Pc si am modificat-o astfel incat acum netul merge le un PC continuu! Un cadou pt cei care vor sa stea la net: P

Nu stiu cand ai fost tu dar in 2010 era la restaurant 5 containere unde se arunca toata manare si ramaneau doar farfuriile care se duceau la spalat!

Adica consumi si nu simti nimic pleci mai treaz decat te duci!

Bautura ma refer la sucuri erau din astea (pepsi, mirinda, 7up).

Iar berea nu stiu cum era ca nu am gustat-o!

Pt ca nu m-am dus acolo pt bautura ca sa ma ametesc ci pt distractie!

Tichetele erau albasre si iti dadeau in functie de nr de persoane din camera! Noi cand a plecat nici nu le-au numarat! Un membru de la alta familie a pierdut un tichet si a vrut sa plateasca dar i-au zis ca nu trebuie! Ei pun tichetele pe motiv ca sa avem totusi grija de prosoape!

Aici e prea de tot! Am fost 3 familii si am avut 4 camere! In fiecar camera in fiecare zi schimba cearsafuri, prosoape punea cate 5-6, samponuri si sapunuri la greu si animatiile foarte frumoase!

Plaja era curatata in fiecare dimineata pe la ora 6!

Stiu de la aero sol~!

Daca ai sti regulamentul angajatilor le este dat voie sa manance numai mancare de la cantina! Cafeaua toti au voie sa o bea de la intrarea in parcare la acel magazin de langa bariera!

Multumesc,

Atat am avut de spus!

stefan2010AUTOR REVIEW
[12.07.10 17:34:12]

Eu iti respect opiniile dar eu stiu ce spun.

1. Piscina: cei de la receptie mi-au spus in legatura cu programul piscinei. In ziua in care a plouat cred ca joi pe 8 -nu au dat drumul la piscina. Nu stiu ce s-a intamplat pe urma eu am plecat fix a doua zi.

2. Uite cum sta treaba: eu nu sunt haker iar in concediu am nevoie de basic PC. Este un serviciu platit de care trebuie sa beneficiez ca doar platesc si eu cel novice in PC.

3 Reciclare: eu vorbesc depre ce ramane la finalul mesei nu ca scot mancarea din gunoaie.

4. Pai eu dicut de chestiii pe care le ben noi oamenii (a se citi barbatii) deci mesaju nu te priveste in mod direct. Este vorba ca iarasi indoaie bautura pe care trebuie sa o primesti intacta in compozitia alcoolica.

5 Curatenia: Pe mine m-au vazut probabil ca de la tara - Poplaca - Cucuietii din deal... etc- si deci repret ca au schimbat cearceafurile de doua ori iar sapun doar de la inceput ca pe final l-am terminat si pe cel adus de acasa.

6. In legatura cu plaja nu ai spirit de observatie. Nu prea te-am vazut pe plaja la aerosoli...

Concluzie: Te rog sa te duci si la anul tot acolo. Eu nu mai merg sigur. Iar cine doreste casca ochii si decide singur pentru binele sau. Eu nu am vrut decat sa va prezint cum stau lucrurile pe care eu le-am constat personal. Decid doar pentru mine.

sebastian36
[21.07.10 17:16:50]

trebuie să spun că sunt puțin surprins de reacțiile celor de aici; am fost și eu în acest an la Miramar, dar în luna iunie, mai precis a doua treime, și pot spune că deși nu m-a dat pe spate ca și confort sau servicii descrierea mea despre hotel sau mai degrabă calificare pe care aș putea oferi este de liniștitor.

în primul rând mă surprinde prețul plătit: 1500 este enorm, la banii aceștia puteai merge liniștit în Turcia.

apoi perioada aleasă influențează în mod decisiv serviciile oferite, după gradul de pregătire, stress și atitudine al angajaților.

cu privire la hrană, dimpotrivă pot spune că mi-am propus după întoarcere să nu mai mănânc pui, atât de mult era și bine gătit

prosoapele se schimbau zilnic la plaja pe baza de card, iar cele din cameră se schimbă dacă le arunci pe jos dacă nu, asta e dar e o practică generală în lumea civilizată.

nu am dat șpagă nimănui, și mai degrabă impresia mea era că angajații sunt instruiți să nu stea în calea turiștilor.

plaja într-adevăr cu un ochi critic puteai găsi cusururi, dar în orice caz net superioară oricăreia din România.

băutura da, asta e o problema dar e specifică în aproape toate din Bulgaria. pentru ceva mai bun din nou încercă Turcia.

probleme cu rezervarea șezlongurilor au început doar după ce o anumită nație a început să predomine ca număr pe ceilalți europeni, și la fel cu rândul la masă.

nu pot spune că mi-a fost jenă că eram compatrioți, dar din nou, nu ne întrece nimeni, din fericire atunci când am fost eu erau puțini care își dădeau în petec.

în rest după ce am citit sute de post-uri aici și pe alte site-uri cred că gradul propriu de satisfacție într-o vacanță ține f. mult de așteptări nerealiste, banii plătiți, perioadă, locație și staff-ul acesteia.

indiralisa_26
[14.01.11 17:33:41]

stefan2010 super review!!! am ras cu lacrimi!

bravo!

Alina M
[14.02.11 21:42:18]

Da, si eu am ras. Mi-am sunat si o prietena si i-am citit ce ai scris. Amandoua ne intrebam ce manaci tu la micul dejun? Si chestia cu orez, melci, gris, foarte dulci... a fost "utila". Ca parca melcii stau la fel de dulci in fiecare an?

Oricum daca ceva e prea dulce, sarat sau acru, asta depinde de gustul fiecaruia... gustam si vedem daca ne place sau nu.

GherasimIulian*, indiralisa_26, magdalena, sebastian36, stefan2010
Alte impresii din această RUBRICĂHVD Club Hotel Miramar: