ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.03.2022
MAR-2022

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Weekend la Roma

Am revenit pe meleagurile natale dupa o aventura de weekend (prelungit). Si ce aventura! Spun "aventura" in sensul in care a fost un tur de forta, in care picioarele tipau de durere, dar inima zburda ca nebuna de drag ce-i era pe unde o duceam. Nu cred ca trebuie sa va spun ce minunat e acest oras, o stie toata lumea.

As vrea sa punctez doar cateva sfaturi, fiindca stiu ca va pregatiti de plecare unii. Iata, deci: pregatiti-va mascutele FPP2. Din avion ni s-a spus ca primul pas pe pamant italian va fi cu masca FPP2. Sa veti certificatele valabile, listate pe hartie sau telefon, va sunt verificate destul de des. Nu pe strada aiurea, ci daca intrati in hotel, gelaterie (daca vreti s-o mancati inauntru), muzee bineinteles... Spunea un ghid ca s-ar mai relexa lucrurile de la 1 mai, dar nu e sigur, fiindca iar au inceput sa creasca nr de cazuri.

Multi, foarte multi turisti peste tot. Sa aveti si hainute de vara, e cald deja la amiaza. M-am felicitat ca am pus si cateva tricouri. O sa creionez acum cateva detalii despre excursia noastra, desi fiecare stie cat il tin picioarele:

Cazare: Hotel Corot - foarte aproape de Termini, pe partea stanga a garii - nu povestesc aici, o sa fac un review separat (vezi impresii).

Pe unde ne-au umblat picioarele:

Sambata: dis-de-dimineata plecat spre Vatican (aveam bilete de la 9); am luat metroul (1,5 euro/calatorie) pana la statia Ottaviano. Am intrat imediat, ne-am luat audio guide si am purces la clatit privirea si incalzit inima.

Sa vii la Roma, dar sa nu mergi la Vatican, mi se pare a fi un sacrilegiu (chiar daca tu esti un ortodox practicant). Vaticanul e cel care aduce impreuna oamenii, indiferent de religie, si-i poarta intr-o lume de vis, o lume in care frumosul e cuvantul care dainuie de hat-hat, de la geneza. Sa stai in tacere pe o bancuta in Capela Sixtina, cu ochii pironiti pe pereti, parca hipnotizati, imaginandu-ti cum a putut un om sa creeze asa o maretie, ... ce poti sa-ti doresti mai mult.

De la muzeu am plecat spre piata Sf Petru. Se spune ca in centru, unde vedeti obeliscul, a fost omorat Sf. Petru. Sa nu va speriati de coada imensa, o sa vedeti ca merge repede, pentru a intra in Basilica. Trebuie sa intrati, e prea frumos sa n-o faceti. In interior te simti atat de mic, dar simti maretia locului cum te ia si invaluie si te poarta prin toate locurile.

Deja storsi de emotie, ne-am luat la revedere de la Vatican, dornici sa ne odihnim oleaca picioarele, unde altundeva decat intr-o gelaterie. Prima, Caffe Braccio, bunuta-bunuta.

Un pic remontati, am plecat spre Piazza Navona. O s-o iau mai repejor, dupa Navona a urma Fontana di Trevi, nu inainte de a mai bifa o inghetata la Frigidarium - buna rau, 3 cupe; vorba baiatului care servea "why not? "; vad eu daca mai poate sa se ridice avionul de la sol... s-a ridicat, saracu', ce sa faca, dar mi-a batut oleaca obrazul...

;

Dupa Fontana, unde era jale de lume, am plecat zglobii (mai mult sau mai putin) catre Columna lui Traian, sa ne vedem originile. Daca am fi avut un binoclu si cateva ore disponibile sa deslusim toate cronicile vremii, pretioasa fresca a nasterii poporului nostru, ce bine ar fi fost. Poate altadata.

Apoi ne-am indreptat pasii catre Piazza Venetia cu maiestosul Altare della Patria. Era trecut de 4, era deja coada, n-am mai intrat, insa l-am admirat de dincolo de gard.

De acolo, mai mult cu picioarele taraite ne-am dus catre Coloseum sa-l vedem cu luminile aprinse. Am uitat sa va spun ca am fost si pe la Pantheon, insa n-am putu intra fiindca sambata si duminica e cu rezervare on-line. Nu, nu e la "si altele", clar, e la fel de maret, impunator, ah, nu mai gasesc epitete, ca toate celelalte.

Dupa ce ne-am salutat cu una din cele 7 minuni ale lumii, am plecat sfarsiti de tot la masa si culcare.

Daca faceti un tur de forta ca noi, sa nu uitati sa luati o aspirina, face minuni cand aveti picioarele atat de rupte.

Duminica aveam de la 13 bilete la Villa Borgheze. Asa ca am plecat pe la 8.30 catre ea, insa cu harta in mana sa bifam si ce-i in partea de sus. Si o luam: Piazza Repubblica, Fontana di Trevi again (era mai liber), schimbarea garzii la Palatul Presedintelui, coborat in Piazza Spagna, urcat scarile, coborat scarile. Nu va asezati pe scari, pe langa scari, fiindca imediat apare cate un politist sa va ridice. Era in desfasurare un maraton, astfel incat deplasarea se facea cu destula dificultate.

Dupa Spagna am plecat catre Piazza del Popolo. Dupa (luni, ne-a zis un ghid), am aflat ca Basilica Santa Maria in Montesanto adaposteste multe comori, e de neratat, noi insa nu ne-am facut lectiile, nota 4 de data asta. Era deja cald, foarte cald, apa, multa apa. Ne-am incordat muschii (picioarelor) si am mai urcat odata (ca-l mai urcasem la Piazza Spagna) delusorul catre Galeria Borgheze. Vila se gaseste in partea opusa de la intrarea dinspre Popolo. Asadar am traversat un parc fain, cu lume relaxata, copii galagiosi, catei zburdalnici si mult verde crud. Galeria Borgheze, un muzeu deosebit. Eu eram usor cu capsa pusa de acasa ca a trebuit sa luam bilete de 2 ori (eu eram vinovata, dar si astia caposi ca nu mi le-au schimbat). Oricum era sold out la bilete. Dar i-am iertat fiindca Caravaggio, fiindca Rubens, fiindca Tiziano, fiindca Lorenzo Bernini, fiindca o gramada de alti imensi artisti. Povestea prin care aceste lucrari au ajuns in proprietatea familiei Borgheze e una (nici nu stiu cum s-o incadrez), usor murdara; zice-se ca prin camatarie ar fi intrat in posesie acest nepot al papei (imi scapa numele acum).

De la galerie am plecat la Piazzale di Porta Pia proiectata tot de unicul Michelangelo. Apoi am luat-o la vale, pe langa ambasada Marei Britanii, stop de cateva minute (fiindca era coada) la Gelateria La Romana (inghetata artizanala, n-o vezi ca e in recipiente, trebuie sa stii ce e scris pe perete). Intorsi acasa, la Corot cu o urma de putere. Dus, mancat, refresh, apoi, pa intuneric, plecat la un rendez-vous cu sotul meu (copil lasat la hotel) prin innoptata Roma. Fain, :)

Luni, ultima zi, ne-am facut bagajele si le-am lasat la hotel. Am plecat sageata catre Coloseum sa prindem bilete in fata. Ce sa vezi, mai erau inca vreo cateva mii de oameni care fusesera oleaca mai inspirati ca noi si-si luasera bilete on-line, fiindca bilete pe ziua de luni mai erau doar de la 13.20, iar noi trebuia sa fim la 15.30 la terravision in gara Termini.

Ne-am mai invartit, clar nemultumiti de noi ca n-am luat bilete on-line (sa va luati bilete on-line!), pana am dat de un romanas de-al nostru, de la Bacau, care ne-a propus un frumos traseu cu ghid in romaneste. Pret 35 de euro/pers. + 20 de euro copil pana in 17 ani. Ne-am codit, ne-am invartit, ne-am smuls parul din cap, dar tot la el am ajuns, am scos frumusel 90 de euro si ne-am alaturat grupului de romani, vreo 20 la numar. Ghidul, un moldovean (din Moldova), Igor, nu stiu daca avea pregatire de specialitate, dar mie mi-a placut cum s-a prezentat, drept pentru care il si recomand. Daca vreti, pot sa va las un nr de telefon ([... ]) Tot el ne-a zis, prea tarziu pt noi, dar poate pentru voi e binevenita informatia asta, ca are un prieten, ghid in limba romana pentru muzeul Vatican.

Dupa Coloseum, fireste ca filmul artistic "un minunat weekend la Roma" a luat sfarsit. Cu privirea pierduta pe hubloul avionului, ne-am luat ramas bun, nestiind daca Dumnezeu ne va mai ferici vreodata in viata asta cu o asa intalnire.

Vacante placute!

Trimis de lumit06 in 29.03.22 19:25:32
    Validat / Publicat: 29.03.22 20:29:15
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2651 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lumit06); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P16 Piazza del Popolo

[29.03.22 20:28:28]

Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor de tip date personale (nume, numere de telefon, adrese de mail etc) — sunt interzise, de ceva timp, și de lege. Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Pentru a transmite un mesaj personal: click pe linkul "mesaj pers" afişat la fiecare ecou, lângă username (click pe „pliculeț”).

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 106972&hid=3406.

[30.03.22 10:56:00]

@lumit06: Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

lumit06AUTOR REVIEW
    [30.03.22 11:02:23]

@webmasterX: cu drag!

CATAAS
    [01.04.22 08:24:33]

La Roma ne-am rasfatat si noi 3 zile de curand. Este o destinatie de neratat pentru orice calator! Felicitai pentru review!

CATAAS, lumit06
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: