ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.03.2022
BUN

la PMM* = 151 USD

Din nou in Dominicana la Grand Bavaro Princess

Buna comunitate,

Revin pe site cu un nou review din Rep. Dominicana, de aceasta data de la Grand Bavaro Princess, un resort de 5 stele situat pe plaja Cortecito, aproape vecin cu Grand Palladium unde am fost anul trecut (vezi impresii), intre ele situandu-se Occidental Punta Cana.

Alegerea resortului am facut-o pe principiul sa fie macar la acelasi nivel de servicii ca si Palladium sau chiar peste si in acest sens am colaborat si cu Ramona, o romanca stabilita de multi ani in Dominicana pe care am cunoscut-o anul trecut, ea oferind servicii turistice la sol. Asa ca in urma dicutiilor avute cu ea am ramas anul acesta la Grand Bavaro Princess, dar ramanand pentru o data viitoare in discutie Royalton, Riu Palace Punta Cana sau Secrets Royal Beach Punta Cana.

Sejurul l-am achizitionat prin spaniolii de la Jolidey, charter din Madrid cu Iberojet (fostul Evelop) la pretul de 1000 de eur/pers, noi fiind 3 adulti. Zborurile dus-intors catre Madrid m-au costat 800 de euro. Un pret decent avand in vedere ca am facut o comparatie cu agentiile din Romania care ofera pachete charter cu Gullivair si pentru aceeasi perioada si tip de pachet de servicii preturile se invarteau pe la 4500-4600 eur/3 adulti la care se mai adauga si transerul de la Oradea la Bucuresti.

Si acum o prezentare generala a resortului.

Grand Bavaro Princess este alcatuit din 2 categorii de spatii de cazare si anume: cladire principala situata in zona receptiei, care se numeste Family club si bungalouri. Suprafata pe care se intinde resortul este perpendiculara pe mare astfel ca distanta de la receptie pana la plaja se parcurge la pas in aproximativ 8-10 minute si dupa parerea mea este cam jumatate din cea a lantului Palladium.

In zona receptiei si a cladirii principale se gaseste un aquapark pentru copii pana in 12 ani la care au acces doar cei cazati in sectiunea Family club. De asemenea in aceasi zona se gasesc si restaurantele, cel principal La Hispaniola unde se puteau servi cele 3 mese in regim de bufet suedez cat si cele a la carte si anume :2 restaurante italiene Focaccia orientat in special pe pizza si paste si Il Tartufo, restaurantul japonez Tanuki stil teppanyaki (gatit live) si cel asiatic Wasabi axat pe sushi si cel indian Samsara.

Tot in zona receptiei se afla Plaza Colonial, locul unde seara se desfasurau diversele activitati de entertaiment (concurs de miss, muzica live, diverse jocuri interactive cu turistii) si un sportpub deschis 24 din 24 unde se pot servi diverse meniuri fast food gen burgeri, hot dog, aripioare picante etc, cu un ecran urias si alte 2-3 tv-uri unde se pot urmari live diferite evenimente sportive. La etaj diverse aparate de jocuri mecanice si pacanele (toate gratuit) si doua mese de biliard.

Inaintand spre plaja si spre vilele (a la Gural) se trece pe langa un lac artificial in mijlocul caruia se gasesc restaurantele indian si italian Tartufo si care gazduiete diverse specii pasari cum ar fi ratustele si flamingo (astea doua le-am identificat) si broaste testoase, iar pe langa acest lac mai sunt o multime de pauni, un papagal care e sefu la lume pe acolo, el salutand pe toata lumea cu "ola"si chiar o iguana de dimensiuni apreciabile.

Apoi printr-o mini padure tropicala si se ajunge la zona de vile si mai apoi la piscina principala in proximitate careia se gasesc si restaurantele a la carte mexican Hacienda si cel pescaresc Pescador iar mai la stanga lor pe plaja se gaseste restaurantul a la carte El Gaucho-steakhouse. Acesta din urma are rolul de restaurant bufet pentru micul dejun si pranz iar pe terasa sa sunt pozitionate doua food-truck-uri de unde se poate servi mancare fast food, nachos, burito si niste salate excelente carnea din ele fiind la alegere :pui, porc, vita sau peste (ton din conserva)

Cazarea la vila comporta doua aspecte:

1. Bungalow suite marea majoritate adica cam 70-75% din vile si care se traduce prin la saraci - voi detalia imediat ca si eu am prins tot acolo.

2. Platinum suite adica la bogati.

Diferenta dintre cele doua tipuri de cazare se refera la serviciile pe care le primesc cei cazati la PLATINUM, spatiile de cazare si amenajarile interioare fiind identice cu cele de la Bungalow suite.

Serviciile in plus sunt bauturile premium, posibilitatea de a face rezervare la restaurantele a ala carte (cei de la saraci aveam acces la orice restaurant a la carte fara rezervare, dar dupa ce intrau bogatii cu rezervare si daca aveai norocul sa prinzi loc pentru ca erau niste cozi... ca la saraci). Eu ca sa prind la japonez am stat de la 17.45 in fata restaurantului care deschidea la 18.00 si am avut noroc ca am fost al 8-lea in rand.

Alte servicii in plus sunt plaja exclusiva cu paturi cu saltele nu sezlong, 3 restaurante exclusive unul bufet si doua a la carte, piscina separata cu bar, iar minibarul din camera pe langa cele obisnuite mai contine o sticla de rom.

Cand am facut rezervarea spaniolii nu aveau varianta platinum in oferta si regretul cel mai mare a fost ca la receptie n-am intrebat de un upgrade contra cost. Nu stiu cat de mult ar fi costat in plus si nici daca as fi dat sau nu, cert e ca nu m-a dus capu sa intreb la momentul checkinului. Asta e poate data viitoare.

Si nu in ultimul rand plaja. Superba, mare, lata, mult mai lata ca la Palladium, dotata evident cu bar, de la primul rand de sezloguri pana la apa erau aproximativ 15-20m, iar sezlogurile erau asezate pe 5-6 randuri cu spatiu suficient de mare intre ele. Chiar la iesirea de pe plaja spre resort se afla si un mini aquaparq si luc de joaca pentru copii mici, stiu eu intre 1si 4 ani. Apa marii 24-25 de grade si am avut noroc de vreme buna, doar intr-o zi fiind bazaiti de niste ploi trecatoare. In rest toate bune, am facut si doua excursii optionale, una la inot cu delfinii si un jeep safari minunat.

Si ca o concluzie de final as face o comparatie cu Palladium (vezi impresii) cu plusurile si minusurile de rigoare:

1. Plaja - clar peste

2. Cazarea - peste

3. Servicii - daca esti la platinum peste, daca nu atunci un pic cu minus - voi detalia la capitolul servicii

4. Gastronomie - cam la fel

5. Locatie - peste

despre SERVICII

Depunctarea vine in special datorita faptului ca la aquaparkul pentru copii mai maricei aveau acces doar cei cazati in sectiunea Family club, internetul in resort este basic adica daca vroiai sa deschizi un link de pe FB te atentiona ca nu poti, pe plaja nu aveai deloc net, fata de Palladium unde aveai chiar daca nu mergea tot timpul. Pentru internet full pretul era de 1$/zi. Aceleasi conditii si pentru cei cazati la Platinum in ceea ce priveste internetul.

Un alt motiv de penalizare il reprezinta faptul ca nu poti face rezervare la restaurantele a la carte. Toti au acces nelimitat si fara rezervare, da suna bine dar practica ne omoara asa ca nu trec cu vederea acest fapt.

De asemenea sauna este contra cost 10$/20min. La Palladium anul trecut spa-ul a fost inchis din cauza pandemiei, deci nu stiu daca sauna se platea sau nu.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera este mare aprox. 60mp. Din holul camerei care este mic camera de imparte in doua, in fata urci doua trepte si ajungi in dormitor, iar daca faci stanga ajungi in living dotat cu o canapea extensibila o masa cu doua fotolii si o masuta mica cu inca un fotoliu. De aici se intra in baie.

Baia mare cred ca 15mp cu siguranta, doua chiuvete, o vana la misto parerea mea, dusul separat, toaleta despartita de restul baii printr-un parava de sticla mata si o usa de sticla mata.

Balconul mare cam 6-7mp dotat cu un scaun si o nacuta de 2 persoane si o masa.

Minibarul alimentat zilnic cu cele lipsa este dotat cu 2 sticle de jumate de cola, 2 de sprite, doua doze de bere presidente la 330 cafea Santo Domingo atat decofeinizata cat si normala, plicuri de ceai, zahar, cofeta, 1 sticla de 1.5l de apa plata+2 ape minerale la jumate si binenteles aparatul de facut cafea.

Ceea ce mi s-a parut foarte ok la accesul camera este faptul ca bratara este un snur ce contine un lemn ca de pluta cu cip. Cu acesta deschizi usa la camera, astfel incat nu mai trebuie sa porti grija cardurilor de acces.

Prosoapele schimbate ori de cate ori le lasam pe jos, consumabilele de la baie completate cu promptitudine, curatenie zilnic.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancarea variata, suficienta, gustoasa atat la bufet cat si la restaurantele a la carte. Eu am prins locuri ma mexican, italiansi japonez.

Servirea a fost prompta fara timpi mari de asteptare, la restaurantul mexican am avut parte chiar si de mariachi care se plimbau sa cante pe la fiecare masa.

Precizare cu referire la varietatea felurilor de mancare - nu atat de variata ca in Antalya, dar absolut suficienta, oricum la o masa n-ai cum sa gusti din toate.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Parcul ecologic minunat, padure tropicala animalute chiar si porcusori de guineea inchisi intr-o locatie din cadrul parcului.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Resortul dispune de 3 terenuri de tenis, unul de baschet, echipa de animatie prezenta atat pe plaja cu tot felul de jocuri, volei pe plaja, la piscina baschet in apa, polo pe apa, aqua gym, in zona piscinei aerobic, campionat de ping-pong, deci cine vrea activitati nu se plictiseste.

De asemenea barurile din lobby, de la piscina, si de pe plaja ofera o gama de bauturi rezonabila de genul J&B, Ballantines, J. Walker red, rom Brugal de 12 respectiv 15 ani, MamaJuana, tequila Olmeca, de asemnea un whiski canadian foarte bun asemanator cu Jeam Beam. Bine la Platinum Jack-ul e la ordinea zilei.

In concluzie a fost bine, n-am murit de sete.

Trimis de denisucu in 18.03.22 13:53:02
Validat / Publicat: 18.03.22 17:02:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Grand Palladium Pallace

VIZUALIZĂRI: 4962 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (denisucu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Intrarea in padurea tropicala
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 151.08 USD pe cameră

[18.03.22 17:01:47]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Bavaro Princess All Suites Resort, Spa & Casino, PUNTA CANA" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[18.03.22 17:28:56]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

denisucuPHONEAUTOR REVIEW
    [18.03.22 18:13:03]

@webmasterX: Da, este ok.

[18.03.22 19:06:34]

Foarte frumos, o adevarata relaxare. Mi-au placut pozele cu flamingo in apa, dar si cea in acre se vede plaja aranjata de vant, ai spune ca afacu de fapt cineva asa.

Felicitari, votat cu mare drag.

denisucu, mishu