ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.03.2022
DIN: ORADEA
ÎNSCRIS: 07.07.13
MAR-2022

Jeep safari in Dominicana

Dupa ce anul trecut am facut 2 excursii optionale, Saona si Hacienda, anul acesta am decis sa continuam experienta Dominicana cu alte doua excursii: inot cu delfinii si jeep safari. In acest review voi povesti un pic din experienta jeep safari, o experienta care merita toti banii si nu trebuie ratata.

Excursia a costat 140$/persoana si am achizitionat-o de la Ramona, ghidul nostru vobitor de romana, noi fiind 3persoane costul total a fost de 420$. Ca si info inotul cu delfinii a costat 125$/pers.

Si acum sa incepem. La 7.50 ne-am prezentat la intrarea in resort in vederea plecarii spre locul de intalnire cu proprietarul jeepurilor (am fost 2 familii). Am fost preluati de Andrei, un ucrainian care avea rolul de translator, ne-am imbarcat intr-un camion vechi fara geamuri si am pornit spre o benzinarie aflata pe autostrada ce duce catre aeroport. Am ajuns acolo in aprox. 15 minute si la fata locului am facut cunostinta cu proprietarul jeepurilor si ghidul nostru (conducatorul coloanei) Harold.

Harold este un cubanez intre 55-60 de ani fost ofiter de marina scolit la Moscova, stabilit in Dominicana de vreo 20 de ani si care ne-a facut o scurta prezentare asupra traseului si instructajul privind modul in care vom merge in coloana, ne-adotat cu statii de emisie -receptie si ne-a pus in mana cheile de la masini. Eu am primit in dotare un SUV Suzuki XL7 nou de 2 saptamani si cu 10.000 km la bord, cutie automata dar destul de lenesa pentru gustul meu. Individul vorbea binisor engleza iar acolo unde avea probleme vorbea in rusa si Andrei facea pe translatorul in engleza.

Traseul parcurs a fost de apro. 150km si a avut 3 puncte de interes pe care le-am bifat. Am pornit din benzinarie catre aeroportul din Punta Cana si la marele sens gitaoriu unde se intersecteaza soseaua catre aeroport, autostrada catre zona Bavaro si cea catre La Romana, am virat dreapta catre La Romana si am mers pret de 7-8 km dupa care intr-o zona unde era amenajat un loc de intoarcere pe acea autostrada, ne-am intors spre sensul giratoriu si dupa 1 km am virat dreapta pe un drum de pamant paralel cu autostrada pe care am pers aprox. 500 de metri. Dupa acesti 500m, am lasat masinile din dotare si ne-am urcat in camionul care ne-a preluat de la hotel, pornind pe un drum foarte prost de neparcurs cu o masina obisnuita lung de 4 km prin savana dominicana si care in punctul terminus avea un ochi de apa alimentat in permanenta din rauri subterane. Locatia se numeste Hoyo Azul, sulul din jurul ei fiind format din corali pietrificati, acea zona acum mii de ani fiind acoperita de apa oceanului. Pe scurt acest Hoyo Azul este o cenota, cu apa de un albastru incredibil, curata, populata cu diverse specii de pestisori. Aici am petrecut aproximativ 45 de minute timp in care am exersat sariturile in apa si ne-am bucurat de tratamentul gratuit al pestisorilor din apa. Apoi ne-am intors catre locul unde am lasat masinile pentru a porni spre al doilea punct de bifat in aceasta excursie si anume plaja La Vacama.

Plaja La Vacama se afla la 60 de km nord de zona Bavaro, iar de la Hoyo Azul pana acolo sunt aproximativ 75 km pe care i-am parcurs intr-o ora. Pentru a ajunge la plaja din soseaua principala se vireaza dreapta si se merge aproximativ 6 km pe drum de pamant. Am ajuns in jurul orei 13 la locatia de pe plaja numita Costa Arrecife, locatie unde am avut inclusa masa de pranz ce a constat intr-un bufet suedez, te puteai servi de cate ori vroiai cu orez, carne de pui si porc, legume si fructe exotice. Ghidul nostru Harold avea in masina lazi frigorifice cu sticle de cola, sprite, apa si rom din care prepara celebrul Cuba libre. Bauturile racoritoare au fost la discretie mai ales pentru soferi care au avut dreptul pe toata durata excursiei la 2 pahare de cuba libre indoit bine de tot cu cola. Bine, cand omul nu era pe faza ne mai preparam pe ascuns cate o portie suplimentara de cuba libre, dar asta doar pe perioada sederii la plaja care a fost de 2 ore jumate cu masa de pranz cu tot. Plaja este superba, pustie in timpul saptamanii, doar in weekend fiind luata cu asalt de localnici. Nisipul fin dar de culoare aurie, marea mai calda ca in zona Bavaro si cu valuri ce depaseau 1,5 m. Aici cred ca e o zona buna de surf. Nu ne mai saturam sa sarim in valuri si cu greu ne-am lasat scosi din apa in vederea plecarii spre ultima locatie si anume un ranch al lui Harold situat la vreo 10km de plaja La Vacama.

De la plaja am facut cale-ntoarsa spre soseaua principala pe care am traversat-o si am luat-o printr-un satuc spre o zona deluroasa in culmea careia se gasea acest ranch pe care l-as descrie ca fiind o plantatie cu de toate (trestie de zahar, ananas, si "pomi fructiferi tropicali") si cu un punct de belvedere asupra plajei dotat cu un leagan care avea balansul in fata spre hau. La acest ranch pe langa admirarea peisajelor de la inaltime am facut cunostinta cu diversitatea florei tropicale, am rontait trestie de zahar, am plecat cu o papaya si un mango direct din pom, am degustat (supt) fructul de cacao si am admirat arborele de cafea inflorit. Apoi ne-am intors catre benzinaria unde avea Harold asigurata parcarea suvurilor si cu acelasi batran camion am ajuns inapoi la resort in jurul orei 18.00.

Per total o optionala care a meritat toti banii, in care am putut savura pe indelete tot ceea ce am vizitat si asta datorita faptului ca nu se compara cu ceva facut la gramada cu grupuri mari de persoane. Fiind doua familii, 2 masini si ghidul cu a treia am fost intr-un fel proprii gestionari a timpului petrecut in fiecare locatie, fara stres, fara graba si fara a depinde de un program prestabilit de altii.

Trimis de denisucu in 23.03.22 13:49:03
Validat / Publicat: 23.03.22 16:42:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE.

VIZUALIZĂRI: 4913 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (denisucu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 20 voturi)

[23.03.22 16:42:20]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Excursii opționale din Punta Cana, PUNTA CANA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Vacanţa în Dominicana]

valentinag
[24.03.22 11:48:11]

Cenota aia face toti banii!

valentinag
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii opționale din Punta Cana: