ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.01.2022
DIN: Târgu Mureș
ÎNSCRIS: 28.03.10

Sarbatorile mele

Anul asta, le-am facut acasa. Cu familia, cu prietenii, cu gașca sau cu prietena. Nu m-am mai "aventurescu" pe meleaguri straine sau prin tara, unde, poate fi bine sau nu. In primul rand e bataie mare de cap cu rezervarile. Apoi mai e si pandemia. O colega de-a mea s-a dus la Felix la un hotel de lux arhiplin, "om in om" atat la restaurant cat si-n piscinutele termale proprii, incat s-antors cu Omicrobonus. ???? Acum sta acasa si inghite o farmacie intreaga si-mi tot da telefoane ce sa mai ia.

Prerevelionul

Inainte de Craciun si Revelion, am luat la rand crasmele si bodegile din "Complexul de agrement Weekend" din Tg. Mures: restaurantul "Il Forno", unde mi-am facut o "9" prietena "de nota 10", "Miss Piss" (o vedeti in video), apoi terasa "Sorpatika" de pe malul Muresului (local care are un nou "look") unde am servit o pizza gigantica, apoi am urcat si prin padure (cu spray-ul "anti-urs" in buzunar (alcool Mona+piper cat incape), la restaurantul Casuta din Padure de la Platoul Cornesti (singurul care e mereu deschis) si am mai fost si la Sovata pentru o zi. Si ce credeti ca m-a dat gata

la Sovata? Lacul Ursul, statiunea cam pustie, lacurile sarate din padurea acoperita cu-o mantie alburie, cafeaua dubla de dimineata de la Ciupeca Mica, ce m-a trezit la viata, muntele de sare sau aerul curat si tare? Nu, ci, pe drumul de intoarcere, un minunat apus de soare!

2021, un an ciudat

Dupa o perioada grea, cu valuri pandemice succesive, cu informatii contradictorii, cu vaccinisti si antivaccinisti, cu restrictii, iata ca au aparut la sfarsit de an si cateva zile libere, in care parca fiecare dintre noi a dorit sa se dezlantuie, sa petreaca pana-n zori, ca sa mai uite un pic de necazurile aduse, de virusi, de izolare si de scumpiri la mai toate cele.

La Sovata am pornit pe soare, pe o zi de primavara, dar, am ajuns in plina iarna. Lacul Ursu era acoperit cu o plapuma groasa de zapada. Lume putina in statiune, nu functionau decat cateva hoteluri ce vindeau de revelion "pachete" de 3 sau 5 zile. Anul acesta "moldovenii" de dincolo de Prut, au cam lipsit. In perioada premergatoare sarbatorilor, majoritatea restaurantelor din statiune erau inchise, cu exceptia unora din jurul Lacului Ursu, precum: Hanul Dracula si Ciuperca Mica, (unde la pranz era agitatie mare), si unde trebuia sa-ti rezervi din timp masa pentru pranz, daca doreai sa servesti cate ceva.

Ciuperca Mica e restaurantul nostru preferat, (e intim si ai si lacul Ursu sub nas) aici am servit si cafeaua de dimineata si pranzul (preturi rezonabile). A urmat apoi, plimbarea in marea de ozon

din jurul Lacului Ursu, care a fost cam solitara, caci clientii hotelurilor, aveau incluse in "pachet", balaceala si masa la piscinele si restaurantul propriu, asa ca plimbarea "de digestie" si-o faceau de-abia dupa masa. La intrarea in statiunea Sovata se construieste ceva (mare), pe locul vechii parcari aflata vis-a-vis de piata. "Oare ce ce-o fi acolo? " intrebam noi pe omul de la parcarea de langa lac (parcarea costa 25 lei/zi). "Eheee, acolo va fi un hotel de 5 stele cum n-a mai vazut nici Parisu nici Dubaiu ", ne raspunde el.

Revelionul

Revelionul mi l-am petrecut "in strada", in centrul orasului Tg. Mures, sub focuri de artificii si valuri de sampanie. L-am petrecut pe trotuar, cu gașca... saleuri, prajituri, sampanie, glume, voie buna. In centru, era lume destul de putina. Parca erau mai multi jandarmi si politisti decat "revelionisti". Apoi, a inceput bubuiala. Cu o ora inainte de miezul noptii. Eu, care aud cam prost, aveam un mare avantaj dar dom' soarele din grup, cu timpane sensibile, se speriau de mama focului. Si-mi sareau in brate. Una dupa alta. Niciodata n-am strans mai multe femei la piept ca-n revelionul asta. ???? Care mi-a placut la nebunie, traiasca pocnitorile! In Piata Teatrului era un brad mare, mare, iar in jurul lui, casute in care gaseai mancare si bautura: carnaciori, sandviciuri, kurtosi colaci, castane, prajituri, bauturi diverse. Pe scena improvizata de langa Paltul Culturii, cantau 2 formatii de muzica "tanara", necunoscute, una in limba maghiara si alta in limba romana. Nu deodata ci pe rand. Dar nu prea am inteles ce se canta din cauza galagiei.

Anul Nou

Ei, ... si-a venit si Anul cel Nou! A inceput emotionanta numaratoare inversa... 9.8, 7,6, 5,4, 3,2, 1... "Happy New Year", "Happy New Year"!!! . Galagia a ajuns la paroxism. Peste ea se adauga si cea a dopurilor de sampanie. Intreg cerul s-a luminat dintr-o data, acoperit de o perdea miscatoare de focuri colorate si fascicole laser. Apoi a inceput "sampaniada" si "pupaceala". In acel moment m-am felicitat, ca-n grupul nostru de "amici ai naturii", am reusit sa cooptez mai multe fete decat baieti. ????

La "poalele" Palatului Culturii, erau 3 ecrane mari cu imagini diverse din judet. Nimic altceva decat atractiile turistice ale judetului Mures, filmate cu drona. "Number one"-ul, era Sovata cu lacurile sale, apoi Campul Cetatii cu mocanita ei si baloanele cu aer cald, apoi, atractiile orasului Tg. Mures-Palatul Culturii, Cetatea medievala, Piata Trandafirilor, Biblioteca Teleki.

Postrevelionul

Pe la ora 2, "cheful s-a spart" si ne-am retras la un "amic" acasa si ne-am asezat la masa. Si asa am ramas toata noaptea, facandu-ne planuri pentru viitor. Multe, multe. Mai mari sau mai marunte. Planuri pentru "la mare sau pentru la munte". Planuri de excursii, planuri de viata. Pana-n prag de dimineata. Planuri pentru anul viitor pe care-l asteptam mai linstit, mai frumos si mai bunisor.

Va doresc "La multi ani fericiti tuturor! "

Trimis de dorgo in 10.01.22 14:47:51
Validat / Publicat: 10.01.22 15:28:16

VIZUALIZĂRI: 490 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Lacul Alunis
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
[1 PMA]

adrianbogdanscris / TELEFON [10.01.22 15:52:50] »

La mulți ani cu sănătate!

Domnule doctor, ați petrecut niște sărbători decente, nici noi nu am fost mai departe de ale dumneavoastră.

Asa e, încearcă omul să se conserve așa cum știe el mai bine. Poate altă dată va fi mai altfel sper eu că mai bine, mai antrenant, mai cu toată lumea.

Sănătate și speranță!

crismisscris / TELEFON [10.01.22 16:47:18] »

@dorgo: Sărbătorile sunt frumoase oricum, acasă sau în deplasare, important e să le petreci cu oameni dragi și să fie sănătoasă toată gașca!

Ceea ce vă doresc și în anul ce de-abia a-nceput, tuturor și mai ales colegului @dorgo!

(Hai, că încerc să leg Mureșu' de ceva mai spre primăvară, dar nu-ndrăznesc să sper, depinde de o sută de chestii!)

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorgo [10.01.22 17:10:40] »

@adrianbogdan: Multumesc! La multi ani! Speranta moare ultima! Suntem un popor puternic. Am trecut prin multe. Atunci cand trecem prim vremi de restriste si jale, ne adaptam. Am mai facut-o. Acum, noi cei din Tg. Mures, am renuntat la marile placeri ale vietii (calatorii indepartate, banchete, etc) si am zamislit o mica gasca de amici ai naturii (toti vaccinati) cu care iesim "din casa", ba la un revelion, la o balaceala, la o onomastica, sau intr-o excursie. ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
dorgo [10.01.22 17:18:23] »

@crismis: Asa-i precum zici! Totul e sa nu ramai singur, ci sa incerci sa te "lipesti" de o grupare da oameni cu afinitati comune. Daca vii in Tg. Mures, poti sa consulti in avans, cateva filmulete video scurte, despre atractiile turistice ale judetului nostru (care rulau in noaptea de revelion) si pe care le-am pus acum pe FB. Numai bine! Un an nou cu sanatate si excursii (si reviuri) minunate!! ????

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
Carmen Ion [10.01.22 20:48:21] »

@dorgo: La mulți ani, Călin! Să avem parte cu toții de un an mai bun!

dorgo [10.01.22 20:52:13] »

@Carmen Ion: La multi ani cu bucurie si sa scapam de pandemie!!

Qvadratvus [10.01.22 22:03:30] »

Bien... Am învățat lecția! Când o să aud mai prost, o să mp duc pe unde sunt bubuieli, la Revelion și o să șed pre lângă don' șoare tinere...

P. S. Dați-mi vă rog o sugestie despre ce să fac cu nevasta!

Plus tard: Revin.... am găsit ! Mă asigur că poartă aparatul auditiv, proaspăt verificat.

mprofeanu [11.01.22 11:04:18] »

@dorgo: La mulți ani frumoși, sănătoși și plimbăcioși!!

adrianbogdan, crismis, dorgo, mprofeanu, Qvadratvus
Alte articole din această RUBRICĂFilozofări... turistice: