ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.12.2021
Prieteni
20 AD. + - COPII
Raport PREȚ/CALITATE:
BUN

Grecia - bucătarie, obiceiuri, tradiții, curiozități

NB: Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ— (1) la momentul publicării, în rubrica curentă nu existau impresii din anul curent sau anul trecut ; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.
[fb]
NOU TIMP CITIRE: 2 MIN

Restaurantul Porto Spilia, Spartochori, Insula Meganisi, cu caracatiță foarte bine făcută

TIPĂREȘTE URM de aici

Aici, știau persoanele care au mai fost, că este cea mai bună caracatiță și normal că mi-am luat caracatiță la o masă. Într-adevăr a fost foarte bine făcută. Am mâncat caracatița alături de o salată grecească și la aperitiv am luat icre. Total de plată 25 euro.

În altă zi am mâncat dorada locală, proaspătă, cu tzatziki care a costat tot 25 euro. Am luat și un desert, o prăjutură gustoasă cu cremă de lămâie, cu 5 euro.

În grupul nostru s-au consumat mai multe feluri de fructe de mare, dar și alte preparate pe care le-am fotografiat.

Comandarea mâncării se face la vitrina frigorifică unde sunt expuse fructele de mare și peștii, de unde tu, în calitate de consumator alegi peștele pe care-l vrei, mai mare sau mai mic, caracatița, creveții, etc.

Aici prăjiturile erau expuse în vitrină și trebuiau rezervate dinainte, pentru că nu erau multe bucăți, iar la momentul desertului, prăjitura rezervată era adusă la masă.

Recomand acest restaurant pentru caracatița foarte bine gătită.

În timpul plimbărilor prin satul Spartochori am văzut multe taverne mici, de familie, chiar și o pizzerie, dar noi nu am fi încăput toți la nici una dintre ele.

Restaurantul este ca o sală mare de mese de la o cantină, cu gresie pe jos, cu mese și scaune din plastic, cu doi pereți descoperiți, care în timpul ploilor au fost acoperiți cu o copertină transparentă.

Amplasarea restaurantului pe malul mării este perfectă, oferind o vedere foarte frumoasă asupra mării și versanților împăduriți. Există de asemenea mese așezate pe nisip, în fața restaurantului.

Este foarte curat la restaurant, am văzut că se spală pe jos zilnic, iar la baie este totul igienic și cu mulți dezinfectanți.

Călătorii plăcute!

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Plaja Spilia aproape de portul Spilia, satul Spartochori pitoresc, cu belvedere asupra golfului

[fb]
Trimis de Dana2008 in 06.12.21 13:35:57
Validat / Publicat: 06.12.21 16:39:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Anul trecut la Mamaia Sat

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Dana2008); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P01 Restaurantul Porto Spilia, Spartochori, insula Meganisi, Grecia

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterX [06.12.21 16:37:27] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Grecia - bucătarie, obiceiuri, tradiții, curiozități, diverse zone # - # EXCURSII și CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CĂLĂTORIE]

Dana2008scris / TELEFON [06.12.21 17:17:19] »

@webmasterX: Mulțumesc frumos!

Am observat că la Insulele Ionice, Insula Meganisi nu are rubrică, sau nu am văzut-o eu? De aceea nu am încadrat articolul.

elenaadinascris / TELEFON [06.12.21 17:59:46] »

„Am staționat în portul Spilia din Meganisi două zile din cauza ciclonului de pe Marea Ionică, timp în care am mâncat la restaurantul Porto Spilia din Spatochori din insula Meganisi.

Pentru că vremea nu a fost prea prietenoasă, am ales calea cea mai scurtă spre mâncare, adică restaurantul din portul Spilia. "

Se vede din poze ca vremea a fost neprielnica cel puțin norii din poza 8 mi-au amintit de cerul minunat de acasă, cam așa a arătat din mai pina în august (ca până în mai a nins)... 🤣

„Am văzut ceva nou pentru mine, chelnerul vine la masă și scoate scheletul peștelui, îndepărtând și capul acestuia, în fața consumatorului. "

Așa da, as vrea și eu... 😁

Felicitări pentru experienta culinara reușită!

webmasterscris / TELEFON [06.12.21 18:25:19] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Dana2008scris / TELEFON [06.12.21 21:38:43] »

@webmaster: mulțumesc frumos!

Dana2008, elenaadina