ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.11.2021
ÎNSCRIS: 30.03.10
JUL-2021
Prieteni
EXCELENT

Plaja Vatsa, Vatsa Club și Spiaggia, trei într-un golf, tăcute, liniștite, superbe

Vă invit acum să descoperim împreună o plajă minunată, nu-i perfectă dar... ce e perfect pe lumea asta?

Plaja Vatsa este pitită într-un golf liniștit, inedit în Kefalonia din punctul meu de vedere. Vin cu recomandarea aceasta pentru cei dornici de o vacanță altfel, departe de lumea dezlănțuită, sau pentru îndrăgostiții care vor clipe liniștite la malul mării dar și pentru familii care vor să petreacă zgomotos alături de prieteni. Aaa, să nu uit de pescari: locul e ideal și pentru ei.

La vreo 15 minute distanță de Lixouri, la 5 km (pe șosea) de la vilele Xi sau 2.5 km prin livada cu măslini, Vatsa a fost ochită de mine încă de acasă, citisem câteva idei răzlețe despre ea dar, recunosc sincer, cel mai tare m-a atras poza cu indicatorul care ne arăta direcția de mers către cangur și crocodil. Ideea în sine m-a amuzat teribil, cineva, un om glumeț, a avut o idee haioasă și a pus-o în practică, e de admirat dar și de lăudat. Știam că nu găsesc crocodili și canguri dar speram să fie ceva inedit și așa a fost.

GPS-ul ne-a băgat prin livadă, drumul era îngust și plin de țărână, un pic anevoios, praful era aproape insuportabil dar am supraviețuit. Sincer, Vatsa a meritat toată prăfuiala aia, mi-am clătit ochii cu ce-am găsit la capăt de drum.

La indicatorul cu animăluțe am urmat calea spre golf, pe o uliță nelocuită, liniștea era regină, domnea peste tot. Am parcat gratuit la singura tavernă de pe plajă, Spiaggia, parcarea e asfaltată, generoasă.

Tăcere. Pustiu. Era dimi, perfect pentru mine, puteam admira în voie, fără să deranjez.

Plaja Vatsa e acoperită cu nisip, nu-i nici lată, nici îngustă, este mărginită de pietre și copaci, adică are culoare și parfum.

În stânga plajei am zărit plaja Vrahinari, a nu se confunda cele două pentru că sunt diferite, nu se poate ajunge la Vrahinari decât pe niște ulițe, pe cale terestră, cele două sunt despărțite de stânci. Bine, se poate înota de la una la alta, dar cu papornițele estivale ce facem?

Vatsa are un brâu de pietre la intrarea în apă, intrarea e lină, se adâncește nu după mult timp, în apă sunt pietre sau/și stănci pe alocuri dar sunt și suprafețe mari cu nisip pe fundul apei. Sunt necesari șoșonii de apă.

Caracteristica acestei ape este temperatura scăzută a mării, din cauza unui râu verzuliu care se varsă în golf.

Culorile mării sunt ireal de frumoase, apa-i limpede și bună de bălăceală, de distracție, de înotat sau de snorkeling. Golful Vatsa mi-a amintit de Croația și de Muntenegru, țări care m-au găzduit în vacanțe estivale, încântarea mea a fost maximă.

În golf sau în râu se poate pescui, apele sunt liniștite și curate, n-am auzit plescăit de valuri.

La intrarea pe plajă, în buza nisipului erau așezate cutii lemnoase pe post de vestiare.

Baldachine fără acoperiș flocos, șezlonguri, perne uriașe dar și umbrele de plajă, spații pentru prosopiști, toate-s acolo, în golf.

Din partea casei, nimic, totul se plătea. Baldachinele 20 euro, șezlongurile 15, pernele la fel. Singurul inconvenient pentru noi a fost distanțarea dintre piesele estivale, mult, mult prea departe erau așezate una de alta, ne-am întins pe toată lungimea plajei, ne întâneam în apă sau la tavernă.

Nisipul plajei nu e foarte fin, era cam răvășit de pietricele colorate și de ierburi marine, pentru mine a fost perfect pentru că m-am putut juca în voie, am avut pârghiile necesare pentru ceea ce aveam de gând să fac în timp ce prietenii se răsfățau la o bere, o să atașez poză cu îndeletnicirea mea. Puteam face și-un castel drăguț sau niște cozonaci dar n-am avut niciun ajutor, oamenii erau prea ocupați cu socializarea lichidă.

M-am jucat volei în apă cu copiii, m-am plimbat singurică până la râu, am vrut să traversez apa verde dar n-am îndrăznit să mă urc singură pe plută, nu stiu dacă aveam putere să trag de lanțul care era pe post de... cârmă.

Râul verde, așa l-am botezat eu, nu-i cunosc numele, este foarte des folosit de pescari dar și de ambarcațiuni sportive. De unde le închiriați? Păi, cei de la plaja Vatsa au construit pe malul râușorului câteva viluțe adorabile, se pot închiria și căsuțele dar și bărcuțele deținute de Vatsa Club.

N-am făcut poze, erau turiști cazați și nu-i frumos să le invadezi intimitatea. Din câte am observat erau trei vile, fiecare cu piscină proprie, din curiozitate le-am căutat pe net și-am aflat că au câte două dormitoare, un living, o bucătărie, baie, ideale pentru cei compatibili cu astfel de cazări. Saitul lor este vatsa. gr, eu o recomand celor interesați.

Taverna Spiaggia a fost pentru mine cel mai spectaculos loc în care am mâncat în Kefalonia, pentru mine contează enorm peisajul, decorul și aroma unei taverne, după preparate sau la egalitate cu acestea trebuie să fie acel ceva, acea unicitate care îți face pielea de găină și-ți oferă relaxare totală de te face să uiți de bani, de prețuri mari.

Construită pe plajă, la doi pași de vilele Vatsa Club, pe nisip, taverna asta m-a fermecat, are mobilierul așezat în nisipul rece din interiorul foișorului. Așa arată terasa Spiaggia, ca un foișor uriaș, umbros, răcoros. Lustrele mi-au pus imaginația la încercare, unele aveau abajururi croșetate, altele erau flocoase (din frunze uscate). La îmbinarea grinzilor, sus, era un cuib mare pentru păsărele, câțiva puișori zgribuliți țipau de foame, își strigau mama. De remarcat în Kefalonia, sunt multe... „flocoșenii” . Știu, termenul se utilizează pentru pentru firele lungi, blănoase și bogate, eu am coafat un pic exprimarea mea, nu pot spune public, pe sait, termenul folosit de mine zilnic, dar sigur vă imaginați voi la ce cuvânt apelam când vedeam acoperișuri cu f...

Mâncarea de la Spiaggia a fost un adevărat regal, fiecare a comandat altceva, poze am uitat să fac, trebuie să mă credeți pe cuvânt că porția de calamari era uriașă, aceștia erau excelent pregătiți, peștișorii prăjiți umpleau farfuria cu vârf, salatele erau mari și sățioase, dovleceii excelenți, caracatița fragedă, fripturicile minunate, toată lumea a fost încântată, inclusiv copiii.

Prețurile-s mai ridicate decât în alte locuri grecești de pe insulă dar preparate-s excelente, porțiile generoase, cafeluțele delicioase, personalul este tânăr și zglobiu, se mișcau rapid.

Cică vodca și vinul erau super, au curs lichide-astea în paharele unora, nimeni n-a ținut cont de „scor” , fiecare comanda ce-i trecea prin cap, a fost un răsfăț total pentru toată lumea.

Cred că aveau și wi-fi, n-am dat importanță, aveam semnal maxim la telefon.

Se putea achita și cu cardul.

Toaletele erau curate, aveau consumabile, dușuri n-am observat deși s-ar putea să existe pe undeva prin jurul tavernei, ei administrează plaja Vatsa.

Dincolo de tavernă, pe malul râului, liniștea verde mi-a acaparat atenția. Micuțele grădini ale vilelor și turiști răsfățați de soartă, floricelele cactușilor uriași, bărcuțele albe odihnindu-se la mal, ancora ruginită prinsă de un copac uscat, floarea soarelui care râdea la mumă-sa, crabul urâțel ce-ncerca să escaladeze o stâncă, stufărișul bogat de pe malul celălalt al râușorului, peretele pictat al unei căsuțe, toate mi-au hrănit ochii pofticioși de frumusețile astea simple în care timpul părea că a încremenit, imaginile și liniștea din jurul meu erau hipnotizante, greu de uitat.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Vatsa e minunată, golful e liniștit și frumos „decorat”

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ambele, distracție și relaxare, intimitate, pescuit, snorkelinkg, mâncare bună

Trimis de krisstinna in 26.11.21 17:05:52
Validat / Publicat: 26.11.21 17:58:02

VIZUALIZĂRI: 1249 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 Taverna plajei Vatsa

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [26.11.21 18:13:01] »

@krisstinna: Foarte frumos, foarte pitoresc. Cum n-am fost în Croația sau Muntenegru, mie golful Vatsa mi-a amintit un pic de Ammoudia, în Grecia, pe coasta Mării Ionice, relativ aproape de Parga.

crismisscris / TELEFON [26.11.21 18:17:36] »

Fain! N-am ajuns, de notat pt data viitoare! Merci!

krisstinnascris / TELEFON [26.11.21 19:44:21] »

@Carmen Ion: Trebuie să ajungeți in Croatia și in Muntenegru, nu o să regretați.

De multe ori in Kefalonia mi-am amintit de cele două țări, in Ammoudia nu am ajuns încă dar te cred pe cuvânt.

O seară minunată vă doresc, mulțumesc de vizită

krisstinnascris / TELEFON [26.11.21 19:49:44] »

@crismis: Da, la plaja asta m-am gândit la voi, sigur v-ar plăcea. Și dacă intri pe saitul menționat de mine in articol o să vezi și vilele, sunt foarte frumoase.

Stiu că îți place să ai o apă in fața sau pe lângă cazare, plus că vilele pot găzdui mai multe persoane.

Dar, lumea asta e mare și abia ce-ați fost in Kefalonia, poate peste câțiva ani să "mai dați o fugă"

O seară minunată vă doresc! Mulțumesc de vizită

crismis
Alte impresii din această RUBRICĂPlaje în #Kefalonia: