ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2021
BUN

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

I Puritani B&B - locul nostru de odihnă în Catania

Cum excursia noastră pe meleaguri siciliene a fost programată super din scurt, primul lucru după achiziționarea biletelor de avion a fost să căutăm un loc de cazare după placul și bugetul nostru.

Pentru cele 4 nopți am hotărât să stăm în Catania și de acolo să ne plimbăm așa cum ne propusesem în itinerariul făcut, încât să profităm la maxim. Am început documentarea, căutările pe toate site-urile disponibile, principalele criterii fiind locația - accesibilă mijloacelor de transport în comun, prețul și review-urile anterioare. Cele mai populare locuri de cazare în Catania, din ce am observat, sunt B&B-urile - foarte numeroase.

Ce ne-a atras atenția a fost I Puritani B&B – review-uri foarte bune atât pe Google cât și pe Booking și faptul că era la câteva minute de gară și la vreo 10 minute de mers pe jos de zona centrală. Mai era o singură cameră disponibilă, Camera Queen cu cadă Spa – la prețul de 381 euro pentru cele 4 nopți, cu mic dejun inclus. Din lipsă de alte oferte, am rezervat-o fără prea mult stat pe gânduri.

despre SERVICII

După ce am făcut rezervarea, am fost contactat prin intermediul Booking de proprietara pensiunii și m-a întrebat dacă am nevoie de transport de la aeroport. I-am răspuns că o să venim cu transportul în comun, mi-a dat detalii despre bus-ul pe care trebuie să îl luăm, prețul bus-ului și stația la care să ne dăm jos.

Neavând o recepție permanentă, mi-a transmis că o să îi găsim până la ora 21.00, dacă ajungem după ora transmisă o să primim un cod pe baza căruia putem lua cheile.

Cu o mică întârziere a avionului, am reușit să ajungem la cazare la 21.30. Bus-ul ne-a lăsat la stația din fața gării Catania Centrale, și de acolo am ajuns pe jos în 5 minute în fața clădirii. Este o clădire veche, ca și majoritatea celor din zonă, cu o poartă mare de intrare, iar o parte din etajul 1 este ocupat de acest B&B cu 5 camere și o bucătărie. În aceeași clădire se mai află cel puțin un B&B, pe poarta de la intrare fiind specificat atât numele cazării noastre cât și a celeilalte pensiuni.

Am avut noroc să mai prindem proprietara la cazare. În același timp în care am ajuns noi au mai venit 2 concetățeni de-ai noștri să se cazeze, surprinși că am venit cu același avion, ei apelând la serviciul privat de transport și noi la transportul în comun și ajungând în același timp.

Proprietara foarte drăguță, a fost singura dată când am vazut-o în sejurul nostru, ne-a oferit cheia de la cameră, ne-a arătat bucătăria cu toate cele necesare și câteva mese pentru micul dejun și ne-a dat un pliant cu excursiile de pe Etna.

De menționat că există lift în clădire, chiar dacă aceasta este una veche. Practic aveam 3 chei, una de la poarta principală a clădirii, una de la accesul spre etajul nostru și cea de la cameră.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Prima impresie legat de cameră a fost una extrem de bună, am fost surprinși de dimensiunea ei, de tavanul decorat absolut minunat și de faptul că avem un jacuzzi chiar în cameră. Patul mare, comod, 2 noptiere, un fotoliu și o mică măsuță, televizor mare LCD, nu aveam nici un motiv sa fim nemulțumiți, ba dimpotrivă, jubilam.

Mai aveam și 2 mici balcoane, cu o măsuță și 2 scaune pe unul dintre ele, unul cu priveliște fix la strada principală și la marea care era peste drum, celălalt pe o mică străduță adiacentă. Se vedea că este o clădire veche, dar foarte bine întreținută, camera foarte înaltă cu un tavan pictat, pe jos o gresie interesantă, cum am mai văzut în numeroase locuri din Sicilia, totul foarte curat.

Pe lângă Jacuzzi-ul care era așezat într-un colț al camerei, baia era complet utilată, inclusiv cabină de duș, prosoape mari și mici, consumabile pentru baie, iar totul foarte curat ca și camera.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Bucătăria era și locul unde se servea micul dejun, era echipată complet, cred că se poate folosi și înafara orelor pentru mic dejun. Noi am folosit frigiderul să ne punem la rece apa, bere & prosseco, precum și pahare de vin.

Micul dejun se servea începând cu ora 08.00, deci în zilele cât am fost în Taormina și pe Etna l-am pierdut, dar era destul de modest, să zic așa. Erau 2-3 tipuri de croissante care le scoteau din cuptor dimineața, pâine prăjită, ceva gem și Nuttela, iaurt, cereale, lapte și suc. Era și un aparat de cafea cu pad-uri, cafeaua destul de proastă ca și calitate. Per total, aici cred că ar fi loc de îmbunătățire.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Adresa exactă este Via VI Aprilie, 19 Catania, practic pe artera principală care pleacă de la Gara Centrală spre sudul orașului, urmărind linia de coastă. Gara se află la o distanță de 5 minute de mers pe jos, tot în fața gării e terminalul principal al linilor de transport, de aici poți ajunge în orice parte a Siciliei atât cu bus-ul cât și cu trenul.

Zona centrală este la fel, foarte aproape, până la Catedrala Sant’Agatha nu faci mai mult de 15 minute, mers de plimbare, practic centrul este lângă tine.

Strada aceasta principală pe care se află locul de cazare este foarte circulată de mașini, geamurile au fost direct la stradă, iar izolația nu e foarte bună. Pe noi personal nu ne-a deranjat foarte tare zgomotul, mai ales că eram super obosiți seara, dar pentru persoanele mai sensibile noaptea poate să fie un disconfort.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ca și relaxare, Jacuzzi-ul din camera cred că îndeplinește foarte bine această parte. Catania cred că oferă destule locuri de distracție, restaurantele sunt foarte aproape, deschise până târziu în noapte.

Aveam și pliante la cazare cu diferite excursii, însă noi am preferat totul pe cont propriu.

Per total, a fost o cazare de care am fost tare mulțumiți, pozitia foarte bună ca și acces la mijloacele de transport în comun, distanța mică față de restaurante și zona centrală, o pizzerie care servea și to go la câteva minute distanță, gazdă primitoare, cameră spațioasă, frumos decorată și curățenie impecabilă.

Trimis de cata2106 in 17.10.21 19:39:55
    Validat / Publicat: 17.10.21 20:29:26
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 1547 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cata2106); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera noastra
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 31900 PMA (din 23 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 36.50 EUR pe cameră

[17.10.21 20:28:46]

Excelentă și această recomandare

Mutat în rubrica "I Puritani B&B, CATANIA" (nou-creată pe sait)

[17.10.21 20:31:23]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

cata2106PHONEAUTOR REVIEW
    [17.10.21 20:38:37]

@webmasterX: Mulțumesc. Da, sunt ok!

cata2106