ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2021
ÎNSCRIS: 30.08.14
OCT-2021
Familie
REZONABIL

Pensiune cochetă într-o zonă liniștită în apropierea Clujului

Am ales pensiunea la recomandarea unei agenții. Doream o cazare pentru câteva zile, într-o zonă liniștită, verde și nepoluată, la maxim o oră distanță de mers cu mașina din Cluj (și cât se poate mai ușor de ajuns pe șosea), iar odată ajunși acolo să nu fie prea multe scări - deci camere la parter cu terasă. Acestea au fost criteriile de alegere. Se pare că nu sunt disponibile prea multe astfel de cazări în jurul Clujului. Așa am ajuns la Sălicea, la Casa Dinainte despre care nu auzisem până în luna septembrie a acestui an.

despre SERVICII

Personalul este foarte amabil. Necunoscând pensiunea, am rezervat o cameră dublă cu pat suplimentar pentru adult. Nu am acceptat pat pliant și în scurt timp am sfârsit prin a primi două camere, una cu pat dublu și alta twin în regim single, la prețul rezervării inițiale (orientativ atașez o poză cu lista de prețuri de la recepție). Personalul de la recepție se ocupă și cu servirea în restaurant (cel puțin în vremuri de pandemie, când nu a fost aglomerat). Locul dă impresia unei afaceri de familie, întreținută cu grijă.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Este bine de știut că pensiunea are doar 13 camere. Primele 5 camere sunt foarte asemanătoare unei camere de hotel, celelalte 8 sunt la căsuțe și par a fi foarte asemănătoare dar organizate puțin diferit (pe cele din urmă le-am văzut doar de la distanță). Cele dintâi sunt spațioase, situate într-adevăr la parter și cu acces fără trepte dacă luăm în considerare că există acces facil direct de pe terasă odată ce camera a fost deschisă dinspre interior. Cele 5 camere au acces dintr-un coridor interior, la intrare au un mic hol, dotate cu strictul necesar, au terasă proprie orientată spre răsărit cu o masă mare și două bănci în aer liber. Ușa spre terasă este dotată cu plasă pentru insecte. Baia este spațioasă, dotată cu cabină de duș și uscător de păr. Nu am văzut să fie aparat de aer condiționat (e adevărat că în octombrie nu am dat prea mare atenție acestui aspect), este calorifer atât în cameră cât și în baie, iar căldura a fost suficientă și binevenită. Doamna care se ocupă de curațenie este prezentă zilnic, și e foarte amabilă.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Micul dejun - la alegere între câteva variante. Am preferat varianta "ochiuri cu carnat" sau varianta "cremwursti" (a se vedea pozele cu meniul). Trebuie precizat că micul dejun include și o cafea/ceai de persoană, precum și o sticlă de 500 ml apă plată și o sticlă de suc Cappy de 330 ml per masă (de împărțit între două-trei persoane). Nu am testat supele și ciorbele. Dintre variantele de "fel principal" am fost foarte mulțumiți de ceea ce am ales: "piept de pui în sos gorgonzola cu cartofi aurii", "schnitzel de pui cu cartofi prajiți și salată de varză" și "piept de pui cu legume și orez" (cel din urmă aduce puțin cu preparatele similare din restaurantele cu specific asiatic/chinezesc). Prețul de weekend al camerelor este din start mai mare și include o consumație în restaurant de 70 lei pe cameră. În principiu preparatele sunt la nivelul restaurantelor din centrul Clujului (atât în ce privește calitatea, cât și prețul).

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cadrul natral: pensiunea este situată la 15 km de Cluj-Napoca, la câteva sute de metri de vârful Măgura Sălicii (aproximativ 830 m altitudine, un loc frumos de belvedere). Satul Sălicea este foarte liniștit, într-o zonă frumoasă de dealuri și pădure. În ce privește mâncarea, turiștii depind oarecum de restaurantul hotelului. În imediata apropiere nu exită prea multe posibilități de aprovizionare cu alimente (în sat sunt două magazine alimentare, unul mai aproape - la stânga după ieșirea în drumul principal, iar celălalt în sens opus la distanță ceva mai mare, în centrul satului). Apa de la robinet este potabilă și bună, cred că Sălicea are aceeași sursă de alimentare cu apă ca și Clujul. Parcarea pensiunii este spațioasă.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Pensiunea are un centru SPA. Accesul la centrul SPA, în speță la piscina interioară și jacuzzi, este din start inclus în prețul camerei (alături de micul dejun inclus). Piscina extrem de curată și îngrijită, adâncimea apei 1,5 m. În cursul săptămânii chiar nu e aglomerat, poți fi singur la piscină, cel puțin în afara perioadelor de concedii și vacanțe. În weekend s-au ocupat camerele și a fost și piscina mai aglomerată. Există și jacuzzi în aceeași incintă cu piscina, dar din păcate nu întotdeauna la fel de curat. Exista și un teren de tenis în aer liber.

Trimis de emp in 17.10.21 19:31:02
Validat / Publicat: 17.10.21 20:25:15
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SĂLICEA [CJ]

VIZUALIZĂRI: 709 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (emp); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Camerele 1-5 - CasaDinainte [Sălicea]

[17.10.21 20:24:33]

[17.10.21 20:37:06]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

empAUTOR REVIEW
    [17.10.21 22:21:10]

@webmasterX: coordonatele sunt corecte. Multumesc!

MioritikPHONE
    [19.10.21 23:46:17]

Locul arată super bine, rustic, așa. Și căsuțele-mi arată într-un mare fel, în pantă ușoară, așa. Eu personal aș fi ales să stau la căsuțe, sincer.

Când am citit de pui gorgonzola am început să salivez. În place maxim. Când am văzut poza, m-am dezumflat. Cam mică porția și inundată în cartofi aurii ca să umple farfuria. Eu primeam două bucăți mari de pui gril și deasupra sosul în exces.

P 20 mă inspiră în mod deosebit, e așa o priveliște, cu ceață aia... Și P 22 îmi place mult.

empAUTOR REVIEW
    [02.11.21 20:19:58]

@Mioritica: așa este, și căsuțele arată bine. Nu pot spune prea multe despre ele pentru că nu le-am vazut în interior decât de la o oarecare distanță, dar par o idee mai mici decât primele 5 camere pentru că la camere este un mic hol la intrare (în dreptul băii), hol care la căsuțe lipsește.

În ce privește porțiile de mâncare, nu sunt mari. Două mese pe zi s-ar putea sa nu prea ajungă (plimbarea în sat a avut ca scop și aprovizionarea cu ceva alimente, dar oferta celor două mici magazine e destul de limitată). Dar compensează prin calitate, tot ce e în farfurie merită mâncat. De data asta chiar mi-au plăcut cartofii aurii (deși în general nu mă prea dau în vânt după cartofi). La micul dejun e diferență de cantitate între meniuri. Porția cu omleta e semnificativ mai mică decât meniul cu cremwursti sau cel cu ochiuri și cârnaț.

Și mie mi-a plăcut felul în care soarele de început de octombrie lumina terasa și camerele dimineața. Terasa e spre răsărit și prin urmare după amiaza era umbră (ar putea fi un avantaj în plină vară). Căsuțele sunt orientate spre sud, aveau soare toată ziua. E un loc foarte liniștit.

emp, Mioritik
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Dinainte: