ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.07.2010
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 08.07.10
MAY-2010

Acceptabil

Cazarea este acceptabila. Complexul este format dintr-un corp central si vile cu un etaj amplasate de o parte si de cealalta a laturilor sub forma unui cerc. (vezi foto. ) Are doua piscine mari incadrate in interiorlul cercului format de vile. Are aproximativ echivalentul a 3 stele din Romania. Lenjeria si igiena, in general in camere, lasa de dorit. Daca dai bacsis e ok, daca nu, curatenia e facuta de mantuiala, dar e facuta.

Esteuropenii mananca la un restaurant, vesteuropenii la un alt restaurant, ceva mai cochet. Ambele restaurante sunt amplasate in corpul central, si sunt cu autoservire si au cam acelas fel de mancare.

Bucataria este egipteana, adica mancarea este condimentata cu "ierburi" locale. Varietatea si curatenia sunt deficitare. Carne de vita, pui, cartofi, orez, mazare, fasole, paste fainoase, oua... cam atat. Dulciuri ok.

Dupa ora 12.00 in ultima zi a sejurului, dupa predarea camerei si a bratarii de pe mana, nu veti mai avea acces la masa sau la bar!

La plaja se ajunge cu un microbuz. Acesta circula cam din 30 in 30 de minute.

Plaja este lata si nisipoasa cu acces lin in mare. Este bar pe plaja cu autoservire pentru bauturile racoritoare. Bauturile alcoolice sunt servite de un barman. Marea este limpede si curata.

Comerciantii de suveniruri sunt insistentii, chiar agresiv de insistenti, totul se negociaza, de aceia va recomand sa faceti cumparaturile, la plecare, din aeroport.

Acolo gasiti tot ce doriti, iar produsele au marcat pretul pe eticheta si sunt in general mai ieftine decat ati fi putut negocia.

La obiectivele turistice nu dati aparatul foto din mana. Localnicii insista sa va pozeze sau sa se pozeze cu d-voastra dupa care va cer bani. Peste tot sunteti solicitati sa dati bacsis.

Luxorul si Valea Regilor merita mai multa atentie decat Cairo si piramidele. Pretul excursilor este cam acelasi; 80 de euro pentru un adult. Dar piramida lui keops este ultima minune a lumii antice!

Egiptul merita vizitat petru obiectivele turistice istorice, din punctul de vedere al confortului distractiei si al relaxarii va recomand alta destinatie.

Trimis de birsanioan in 08.07.10 18:38:19

VIZUALIZĂRI: 1817 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (birsanioan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ana&cezar
[08.07.10 19:36:09]

900 euro 2 persoane, unul sau mai multi copii, transport cu avionul, 5 stele, eu zic ca e ok... pune poze din interiorul hotelului... sunt mai interesante pentru viitorii turisti...

Diaura*
[08.07.10 20:52:53]

Daca pretul este pentru toata familia... atunci este foarte bun.

Sa iti spun de ce sunt mai "economi" la facut curatenie; apa este o mare problema la ei, si de zeci si sute de generatii sunt obisnuiti sa nu o risipeasca... de aici acea retinere a lor cand vine vorba de spalat. (si de aici pana la eticheta de " imputiti " nu a fost decat un pas). In realitate, lasa apa la discretia turistilor care nu stiu ce este inseamna economia, si fac si ei ce mai pot.

Cat mai costa excursiile optionale? (eu stiu de 80$, o excursie la Luxor, ceea ce ar fi cu 25 % mai putin decat spui tu cu 80 Eur). Gresesc eu?

webmasterXY*
[09.07.10 11:56:19]

birsaioan, bine ai venit in comunitatea AmFostAcolo! Ceea ce ne-ai scris este util si te asteptam sa ne impartasesti si alte impresii.

[11.07.10 10:52:26]

Pretul excursilor depinde de agentii. La agentia cu care am fost noi si care avea ghid vorbitor de limba romana a costat 75 de euro pt. adult. La alte agentii am vazut si preturi mai mici dar si mai mari, dar in jurul acestei sume. (Sursaanoul de pe culoarul din spatele receptiei.)

Eu nu am folosit termenul de "imputiti".

Apa da, ai dreptate, dar la 5 * trbuie sa existe un standard de calitate (curatenie) pe care eu ma oblig sa-l platesc si pe care-l pretind.

Pretul sejurului este desigur bun, last minute, chiar foarte bun.

Nu ma plang, a meritat totul, mai lipsea doar povestea asta cu bucataria, ospitalitatea (la plecare) si curatenia ca sa fie perfect. Cer mult ?

Pe mine m-au interesat excursile, impresionant...,

dar o parte a familiei perceput sejurul si printr-o alta latura de care trbuie sa tinem cont atunci cand alegem o cazare.

Diaura*
[11.07.10 11:16:34]

@birsanioan Nu la tine m-am referit cand am spus ca arabii primesc acea eticheta... Asa in general le este pusa de europeni.

Este normal sa astepti o anumita calitate a serviciilor, dar e bine de stiut si ca exista o diferenta intre clasificarile lor (ale egiptenilor) si cele europene. Mai ales daca faci o comparatie cu un hotel de 5* din Turcia diferenta e destul de mare.

costin1968
[18.07.10 11:04:16]

Util review-ul tau.

As vrea sa explici, daca ai mai multe informatii, cum vine treaba cu sali de mese separate : turisti estici/ turisti vestici.Sincer nu am intentia sa platesc Euroi (vestici ) si sa fiu tratat, pe bani mei, turist de categoria 2; mai ales ca am prins in Romania Marelui Conducator , acest mod de tratare.

[22.07.10 02:20:42]

Exista 2 restaurante cu regim de bufet suedez, ambele au (in mare) aceleasi feluri de mancare, pregatita de aceiasi bucatari, aceleasi vase metalice din inox in care sunt expuse alimentele. In cel pentru esteuropeni, amplasat in partea dreapta a receptiei, sunt serviti rusii, romanii, ... in special vorbitorii de limba rusa. Are o suprafata mai mare, dar are mozaic pe pardosea, personalul este mai putin cizelat si are o tinuta vestimentara mai neglijenta, mai putin intretinuta etc. In partea stanga a receptiei, (vezi fotografiile), servesc masa cei din vestul europei; englezi, germani, francezi (erau si asiatici)... Personalul este imbracat in tinuta alba si este mai sobru si mai politicos decat in partea "estica". Pardoseaua este acoperita cu mocheta, fetele de masa sunt mai curate si in ansamblu restaurantul este mai prezentabil, mai cochet, mai elegant. Sau sa ma exprim altfel partea dreapta, numita de mine esteuropeana, seamana mai mult cu o cantina in timp ce partea stanga seamana cu un restaurant.

In primele 3 zile am servit masa la "cantina", pentru ca acolo am fost repartizati de catre personalul de la receptie. In urmatoarele zile am servit masa la "restaurant", dupa lungi tratative cu reprezentantul agentiei de turism, receptionieri, sefi de sala etc.

Am solicitat schimbarea pentru ca intr-o zi la masa de dimineata nu au avut cereale (pentru copii).

P. S.

Am citit cateva dintre impresile altora care au fost in Egipt si cred ca unii s-au jucat cu cuvintele.

Si ca sa ma intelgi. Mi-am petrecut vacantele... la Costinesti. Anii '82-'89. Radio Vacanta, concerte (Holograf, Compact, Andrieş, Alifantis, Baniciu...), serenade pe terase, Ring (discoteca in aer liber), teatru, film, bere... , - RAIUL PE PAMANT. [berea: poşârca, mâncarea: laturi, ospatarii: hoţpătari, de cazare nici nu vreau sa mai vorbesc. ] Am revazut Costinestiul în 2005, cu familia, dupa mai multe iesiri din tara. Şi ca sa-l citez pe Mircea Baniciu din Eşarfă în dar: " albul de var nu mai e chiar la fel ". [Adidas-ii au luat locul tenisilor albi chinezesti, primavara din par e acum o toamna brumarie. ] Costinestiul nu s-a schimbat foarte mult, eu da. [ Gasesti mai mult decat Bucegiul de Constanta " botezat de barmani. Au mai disparut si ospatarii impertinenti si pusi pe capatuiala, a aparut carnea in meniu! Si totusi, Costinestiul de acum, o statiune de alt fel foarte modesta, dar cu servicii de cazare si masa acceptabile, NU MAI E Costinestiul paradisiatic de atunci, cu servicii mizerabile. ]

Egiptul, Piramisa, nu reprezinta raiul unei destinatii turistice, dar nu regret nimic, sejurul impreuna cu excursile au meritat toti banii si tot efortul.

Site-ul, in conceptul lui, reprezinta un lucru pozitiv. Un om bine informat poate sa ia decizii corecte. Citind impresile altora m-am simtit dator sa contribui si eu cu impresile mele. De aceea recomand ca unele impresii sa fie filtrate. Adica, dupa citirea textului, trebuiesc analizate si persoanele care l-au scris in sensul de varsta, sex, ce alte destinatii au mai vizitat, etc.

Cu stima Birsan Ioan

ispasflorentina*
[25.08.10 21:19:33]

Am si eu o intrebare legata de excursia la cairo, pretul este de 80 euro cu autocarul sau cu avionul ca ma auzit ca exista varianta si de avion ca sa nu faci o zi jumate pe drum.

Daca poti sa ma lamuresti as fi multumita mai ales ca plec pe 4 sept si am platit deja pt 2 pers fara copiii 1200e.

[25.08.10 21:24:16]

@ispasflorentina, te-as ruga pe viitor sa eviti scrierea exclusiv cu majuscule, dauneaza grav ochiului si este considerata un semn de impolitete.

De aceasta data am editat eu, cu placere!

[28.08.10 20:52:26]

[@ispasflorentina]: Aproximativ 80 de euro cu autocarul de persoana adulta. Copiii pana la varsta de 11-12 ani platesc jumatate. Depinde de agentia de turism.

birsanioan, costin1968, Diaura*, ispasflorentina*
Alte impresii din această RUBRICĂPyramisa Blue Lagoon: