ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.02.2010
NOV-2009

Către satisfăcător

Superb hotel , prost management

Salutare

Inca de la inceput vreau sa-i felicit pe cei ce posteaza aici si o fac ralist.

Am fost in Hurghada chiar in acest Resort si vreau sa va va prezint fotografii si detalii ce nu apar in ofertele agentiilor de turism: D

Am cumparat un pachet turistic de la agentia X din Bucuresti (oricum nu conteaza) ei fiind parteneri [turoperator]. Pachet Tarom, 7 Nopti, All Inclusive, Plecare 21 Noiembrie, 350 Euro/persoana.

Am sa impart acest post in 3 categorii:

Despre drum: Am zburat cu Tarom, deci nimik neobisnuit, masa si sucuri oferite gratuit in avion. Drumul a durat aproximativ 3 ore.

Ajunsi in aeroport am fost pacaliti chiar de cine nu n asteptam, de [turoperator], cu viza.

Viza costa 15 USD iar ei iti cer la ghiseul lor 20 USD k asa vor ei. Langa ei exista o banca care vinde aceste abtipilduri cu 15 USD, adika pretul real tiparit pe ea, deci Atentie!!!

Cazare: Ajunsi la Hotel, am lasat 5 USD in pasaport pentru cel de la receptie (pentru o camera mai buna) si am primit:)

Camera nu era in in corpul principal, era intr-o mica vilutza intr-un mic molt de rai. Erau palmieri in fata geamului si multa multa verdeata.

Camera era foarte frumoasa, era clar o camera de 5 *, exista chiar si seif. Asternuturile si prosoapele le-au schimbat numai odata: (.

Masa: Aici e am descoperit marea problema. Beneficiind ce oferta All In am avut dreptul la: Mic dejun intre ora 8 si 10 tip bufet suedez destul de variat. Problema era in momentul in care chiar trebuia sa te servesti. In hotel erau cazati in acel moment aproximativ 1500 de persoane care... ati ghicit vroiau sa manance:)) erau nuami aproximativ 100 de mese cu maxim 4 scaune... Mancarea oferita era destul de variata insa era aceeasi in fiecare zi. Pranzul era servit intre intre orele 13 si 15. La pranz era ceva mai bine pt ca multi turisti nu mai erau in hotel, erau in excursii:) insa la pranz mancarea nu era chiar e gustul nostru, era bazata pe carne de vita cu sosuri foarte dulci, supa sau ciorba chiar nu se putea manca, arata in primul rand oribil si repet nu sunt un om fitos:) Eu m-am hranit in special cu salate (vdrdeturi), fructe (care erau din abundenta) si prajituri, care aratau intr-un mare fel. Cina era servita intre orele 18 si 21 si mancarea era identica cu cea de la pranz:) Existau 3 persoane care incercau sa stranga farfuriile de pe mese... insa nu fac fata. Daca intrii in seria II la mese e foarte greu sa gasesti tacamuri curate, trebuie sa iei tacamurile, sa te duci tu la baie sa le speli ca sa ai cu ce manca. Si mai e ceva foarte inestetic, Toti trepadusi iia de acolo erau foarte foarte murdari, gaseai meniuri complete de hainele lor, ajunsesem sa-i recunosc dupa pete:))

Intre aceste ore de masa existau baruri deschise UNU la piscina (insa la piscina nu prea statea nimeni pentru k apa era rece) UNU pe plaje (unde era suc, bere si cafea) si UNUL in lobby (suc, cafea si ceai).

Cum era cu barurile astea, te duce-ai la bar (logic trebuia sa stai la coada) si iti oferea cate un pahar de plastic (100 g) cu de doreai. Daca vroiam sa beau 3 pahare de suc trebuia sa stau de 3 ori la coada, deci t s cam taia elanu.

Seara in lobby cica trebuia sa fie animatie, asa era, numai k era in limba Rusa: ( (, nici macar in engleza.

Sincer sa fiu daca aveam o alternativa nu mancam nici o data la hotel, chiar daca aveam All in insa nu exista alta varianta, nu sunt restaurante sau alte locuri in care sa mananci individual. Exista numai mici magazine de und epoti lua sucuri si apa. Bauturile alcoolica sunt interzise, nici bere cu alcool nu se vinde.

Cine este interesat de acces la internet trebuie sa stie k exista un singur PC conectat la net dar surpeiza: conexiunea ara de 15kb/s si costa 45USD 30 de minute si nu recomand.

Gata cu lucrurile neplacute, acum vreau sa va povestesc partea frumoasa a sejurului si am sa incep cu excursii:)

In prima zi dimineata am plecat in recunoastere prin statiune si imediat am fost acostati de mirificii si irefuzabili comercianti care pur si simplu te bagau in micile lor magazine si te face-au sa cumperi. Acolo am aflat ca pretul unei excursii este de 2 ori mai mic decat cel prezentat de [turoperator]. Am hotarat sa cumpar de la ei 2 excursii. Una pe mare si una in desert cu ATV-urile. Am platit cate 30 USD pentru fiecare.

Prima excursie a fost cea pe mare pentru care atasez si poze, nu vreau sa dezvalui surprizele, pentru a putea descoperii singuri. Ideea e k sunt foarte ok cei ce organizeaza si nu te lasa de izbeliste pe insule cum o sa va spuna teparii de la [turoperator]. Se ofera si masa in acesti bani (masa de pranz pe vapor).

A doua excursie a fost cea la beduini. la inceput am fost dezamagit sa aflu k desertul Sahara nu e asa cum am citit noi in cartile copilariei si am vazut prin filme :((, nu e nisip, e un praf cumplit de la un sol calcaros si casant. deci nu sunt dume de nisip :D. Se merge pe ATV in sir indian, nu ai voie sa iesi din grup si exista un secret, daca mergi cu viteza mare nu simti damburile (sunt ca niste valuri micute peste tot) foarte rigide. La beduini am vizitat si am servit masa de seara. Toata excursia dureaza cam 5 ore. Daca intentionati sa vizitati beduinii sa cumparati inainte si catea dulciuri pentru a le oferii, sunt copii foarte saraci si vor fi bucurosi sa primeasca.

Despre cumparaturi sa va povestesc putin :) Acolo totul se negociaza, comerciantii vb 5-7 limbi straine (nu varianta literara, dar v descurcati) Ex: 1 sisa (adika o narghilea) o sa v ceara la inceput 50 USD si ajunge-ti sa o cumparati prin negociere cu 15 USD si v mai da si un ceai:)). Acum sa va spun un mic secret daca incercati sa negociati pentru fiecare produs in parte veti petrece sejurul in magazin, nu pe plaje, deci ATENTIE. La ei nu exista magazine cu preturi, nici la farmacie nu ai preturi si trebuie sa negociezi si asta dureaza cam 30 de minute pana la 2 ore. Sunt de departe cei mai buni vanzatori din lume, turcii din bazaruri sunt mici copii dar repet, ati ajuns acolo pentru plaje si descoperirea tarii :D

Hurghada e impartita in 2, o parte veche (unde traiesc localnicii) si una noua in care s-au construit pana acum aproximativ 200 de resorturi. Partea noua nu este gata in totalitate, exista multe locuri (chiar intre hoteluri) unde se construieste.

Transportul se face cu taxiul (sunt cei mai stresanti oameni din lume) claxoneaza fiecare (te vei simtii ca o gagica buna claxonata de mii de masini) :))) trebuie negociat inainte de a te urca in taxi cu fiecare, toti vor incerca sa te pacaleasca iar cuvantul magic este " sun la politie " si gata, cedeaza.

Nu cumparati Tigari din tara (in caszul in care fumati), acolo un pachet de tigari costa maxim 0, 5 USD si sunt chiar mai ok decat la noi. Gasiti orice marca de tigati.

Mai sunt multe de povestit, asa ca astept intrebari:)

Sper sa fie folositor

Trimis de cruiser in 18.02.10 13:38:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2927 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cruiser); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Intrarea hotelului in care am stat

sbacau [18.02.10 13:46:28] »

bine ai punctat chestiile care nu ai cum sa le stii decat daca te-ai lovit de ele; parerea mea este ca ar trebui sa eviti sa cataloghezi agentiile de turism din Romania, unii au fost multumiti de serviciile oferite... si apoi din cate stiu eu nici nu ai voie. Ai un vot de la mine

cruiser [18.02.10 14:16:21] »

Salut, Agentia [turoperator] nu este o agentie, ea este un Tour Operator din Rusia. Agentiile din romania vand Servicii turistice pentru ei. [turoperatorul] este unul dintre cei mai mari lideri in domeniu, am mers de multe ori cu ei si a fost ok, aici o ceva mai special, isi desfasoara activitatea dupa regulile zonal

Multumesc pentru Vot

Diaura* [18.02.10 14:20:41] »

Buna. Am si eu de dat un sfat; alegeti un hotel ceva mai mic, astfel nu veti intampina probleme cu agomeratia la mese, iar personalul va putea face fata.

cruise, nu fi necajit ca nu ai vazut dune de nisip. Desertul Sahara este de doua feluri; de piatra si de nisip. Nisipul ala mult... care formeaza dune, este mult mai departe, in mijlocul Saharei, nicidecum aici la margine in Egipt unde au acces turistii. Daca tot ai prins cumva gust de arabi si de desert, iti recomand o vacanta in Tunisia, este chiar mai ieftina, si acolo vei face o excursie optionala de doua zile in Sahara unde vei intalni ambele forme... si o noapte vei fi cazat la un hotel in desert. (cu un simplu clik pe numele meu, poti citi povestea " Apa in Sahara").

Oricum meriti un vot pentru ca informatiile tale sunt de real folos.

webmasterXY* [18.02.10 14:24:44] »

o fi din Rusia (si in cazul asta, de ce te miri ca nu aveai "animatie" decat in limba lor? ! ), dar opereaza si in Romania si ti s-a atras deja atentia ca regula saitului este sa nu se numeasca agentii/turoperatori care activeaza in Romania; scrie si aici, cu rosu, acelasi lucru!

fiind la inceput de drum, esti inteles si scuzat. dar numai acum! sper sa nu se mai repete!

multumesc.

sbacau [18.02.10 14:26:29] »

sa stii ca si ei sunt tot o agentie, chiar daca e touroperator; agentiile de turism se impart in doua: tour-operatoare si detailiste; acestia fac parte din prima categorie; si e intr-adevar un tour-operator international, dezvoltat in Rusia; numai ca are filiala si in Romania. Iar ca marime... comparativ cu Dertour sau Tui, e practic inexistenta... din ce stiu eu... in schimb stiu ca sunt foarte buni pe Turcia, am cunostiinte care merg de multa vreme cu ei si au fost multumiti (si aici ma refer la pachetele cumparate de la cei din Romania

Diaura* [18.02.10 14:27:22] »

cruiser scuze ca am scris gresit numele

fara puncte

webmasterXY* [18.02.10 14:34:32] »

sbacau, am impresia ca vorbesc singur aici... FARA referiri la entitati din RO care fac turism!

sbacau [18.02.10 14:38:32] »

web, am corectat; si am postat si eu numele agentiei vazind ca nu l-ai sters atunci cand colegul a postat; acum am corectat; a, si mai verifica si prin alte locuri, ca mai apar nume ale agentiilor romanesti in alta parte decat pe forum.

scuze pentru greseala

cruiser [18.02.10 15:04:51] »

Multumesc webmaster6 pentru k nu m-ai scos, este prima data cand postez pe forumuri si inca nu stiu foarte multe despre reguli. Nu voi mai folosii cuvinte interzise.

Am citit si eu postul si am descoperit cateva greseli de orgografie pentru care imi cer scuze.

webmasterXY* [18.02.10 15:06:20] »

faptul ca mai scapa pe ici-colo nesters cate un astfel de nume nu da dreptul si altora sa incalce regulile. iar abaterile, pe masura ce sunt descoperite, se face si corectarea pe loc.

sbacau [18.02.10 15:36:12] »

deci web, treaba sta in felul urmator: vazind ca nu ai sters numele agentiei respective am gandit ca o consideri ca si o agentie straina, deci ar fi permisa folosirea numelui; nici vorba sa fi scris si eu numele doar de dragul de a incalca regulile; cu ce m-ar ajuta? :-)

deci sanatate in concluzie...

biancuta [19.02.10 19:24:18] »

Amanunte foarte interesante de un real folos, pentru care-ti dau un vot.

In privinta mancarii, stiu si eu pe cineva care a fost in Egipt si s-a plans de mancare. Am inteles ca asa e mancarea la ei, e specifica. Bineinteles, un restaurant care se respecta, cu multi turisti straini, ar trebui sa aiba si mancare pe gustul turistilor.

honda_cla* [19.02.10 21:39:11] »

o prezentare buna a unor lucruri pe care multi dintre noi nu le cunosc. faptul ca s-au punctat destul de multe aspecte nu tocmai pozitive...ar trebui sa ne puna pe ganduri..platim ca sa ne intoarcem din vacanta dezamagiti...cu cateva poze in album?! probabil ca toti viseaza egiptul asa cum este prezentat in cartea lui paul brunton sau asa cum era in alte timpuri. realitatea este asa cum o vedem noi si impactul este altul asupra fiecarei persoane. depinde ce dorim....daca vrem sa vedem istorie, atunci nu ne intereseaza conditiile si mancarea si servirea....in fine.fiecare tara cu specificul ei si cu traditiile ei. practic asta vrem nu? cat despre agentiile de turism din romania, ar trebui spuse mult mai multe avand in vedere ce ofera si cum ofera. asa ca..vacante placute!!!

ingeras31 [19.02.10 22:22:02] »

hmmm....sunt perfect de acord cu tine cruiser....chiar asa este cum ai descris,poate chiar in plus multe chestii,dar cred ca ai punctat ce era necesar.

ai un vot de la mine

cruiser [20.02.10 01:46:41] »

Ideea este ca data viitoare vreau sa gasesc un hotel foarte foarte ieftin si sa cumpar excursii pentru fiecare zi. Excursiile pe apa sunt de neuitat

tnk

ispasflorentina* [11.08.10 15:01:29] »

deci... sa inteleg ca tu ai platit viza cand ai ajuns acolo? urmeaza sa plec pe 4 sept si am platit viza 15 e la agentie de unde am luat.... in fine... dar hotel e ok din punct de vedere al curateniei? si inca o intrebare.... sunt magzine in hotel sau in jurul hotelui? bijuterii? nu ma refer la magazine de duzina cu suveniruri.... astept un raspuns daca se poate...

biancuta, cruiser, Diaura*, honda_cla*, ingeras31, ispasflorentina*, sbacau
Alte impresii din această RUBRICĂPyramisa Blue Lagoon: