ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.09.2021
SEP-2021
Prieteni
EXCELENT

Meraki, patru stele pline

Salutare suflare AFAista! Africa- Egipt- Hurghada- Meraki Resort, alegerea noastra din anul 2019 pentru anul 2020 pentru petrecerea concediului. Noi asa am vrut, dar pandemia a vrut planul acesta pentru anul 2021.

Asadar, am ales hotelul in oras din ratiuni de "libertate de miscare si nu foarte scump". Am studiat bine oferta, am discutat cu agentia AFA Travel, prin care am vrut sa fac acesta deplasare si pana la urma am ales Meraki Resort (Adults Only), adresa; El Kornesh Road, Hurghada, Egipt.

Transportul - normal... cu avionul. Am zburat pentru prima data in viata noastra cu charter al touroperatorului si anume cu Air Bucharest. Zborul placut, ne-au dat cate o sticla de-o jumate/litru/apa /caciula, s-a respectat programul de zbor atat la plecare cat si la venire, avionul un Boeing 737 cam trei sferturi din locuri ocupate, echipajul dragut.

In aeroportul din Hurghada multi s-au grabit sa cumpere cartele telefonice Orange sau Vodafon, acuma eu nu pot da indicatii exacte daca sunt sau nu utile pentru ca nu am vrut sa cumpar, dar este bine ca doritorii sa intrebe inainte de a da banii.

Viza egipteana am cumparat-o noi imediat ce am intrat in aerogara, am platit pe doua vize 56 de dolari, dupa care am completat cu mic card cu datele noaste si hotelul unde suntem cazati.

despre SERVICII

Conceptul de servicii oferite turistilor este unul inedit pentru cei care cunosc cat de cat sistemul all inclusive, plusul vine din faptul ca este un Resort Clubbing, ce inseama acest lucru? Raspuns - clubareala cu DJ, muzica, tematici, dans si diverse surprize oferite de echipa de animatie.

Din diverse surse am aflat ca trebuie sa avem marunt de cate un dolar la noi pentru ca bacsisul este la ordinea zilei. Eu am preferat sa comand la o banca comerciala 20 de dolari a cate un dolar pe care sa-i ofer cand simt nevoia sa fac acest lucru. Preventiv am comandat si 10 bancnote de 10 dolari pentru orice eventualitate. 14 dolari i-am oferit pe ici pe colo prin resort., a cincea zi am ramas fara bancnote de un dolar dar sa stiti ca a fost bine si fara bacsis, nimeni nu a insistat, tot personalul a functionat bine si fara el.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera etajul 1, camera 7210... vecini cu ucrainieni

am achitat o camera trouble, am primit o camera mare, zic ei de 36 mp, am fost supermultumiti, balcon cu vedere la gradina si piscina, Balconul logie foarte mare dotat cu doua scaune si o masuta de rachita vopsite in alb.

In camera am avut un pat dublu/mare si un pat single/mare, masuta de machiaj, televizor ecran plat cu cateva canale, dulap imens, seif, minifrigider, zilnic gaseam apa pe servanta. Aerul conditionat a functionat impecabil. Pe masuta/servanta am gasit un fierbator, ceai, ness, pahare de unica folosinta, zahar, lapte praf pentru cafea.

In fiecare zi s-a facut curat impecabil in camera, personalul de la curatenie era exclusiv masculin... mi-au placut, am sesizat ca erau atenti la detali.

Resortul per ansamblu foarte curat, bine ingrijit, bine intretinut, cumva verde, bai comune curate, piscine curate, plaje bine dotate cu sezlonguri, paravane, masute, baruri, serviciu pentru prosoape, Plajele erau atat de mari incat pe zona peninsulara a plajei nu am ajuns decat o singura data cu ocazia unui spectacol afro.

Am ajuns la baie

maricuta, mereu curata, cadita cu paravan din geam, fara problema la scurgere, apa calda in permanenta, prosoape albe, consumabile suficiente, uscator de par.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Doamne!! atata mancare de-o data nu am vazut in viata mea. Pot clar sa afirm ca numai cei care nu vor sa gaseasca de mancare... nu gasesc. Asadar am avut ALL,

Mic dejun

program 7-10 in restaurantul central, legume variate, fructe cate 5,6 feluri, cafea, ceai, suc, fulgi, iaurturi, lapte, mezeluri, o varietate mare de branzeturi, masline, oua fierte, prajite, clatite, legume la gratar, full *mancare specifica egipteana, humus, halva, prajituri, o gama variata de produse de patiserie, asemenea gogosi si gogosele, bruschete cu diverse chesti, dulceturi, miere, ciocolata, sigur am omis ceva, dar credeti-ma pe cuvant aveai ce manca si inca variat, clar nu am gustat in 7 zile nici jumatate din produsele oferite la micul dejun.

Dupa ora 10 exista un mic dejun late cu ceva produse oferite de dimineata.

Intre mese puteai sa te alimentezi la un fast food cu hamburgeri, cartofi praiti, pizza.

Pranzul

Clar doua feluri de ciorbe in fiecare zi altele. Legume separat, salate, dresinguri. Carne de pui, de vita, de peste, de miel, gatite in fel si chip, de la friptura la gratar la cuptor, in sos, in mancare asezonate cu legume. Garnituri diverse, orez, legume, burgur, paste si intotdeauna pizza. Pastele puteau fi preparate de catre bucatar in fata ta. Cea mai naspa faza era momentul cand trebuia sa alegi desertul. Paradoxal gama neasteptat de variata, din nou pot sa spun cu tristete ca am gustat cam 20 la suta din varietate. Mentionez ca si perechea mea este foarte interesata de capitolul prajituri, apartinatorul meu fiind mai subtirel a profitat mai mult de oferta - a fost incantat maxim. Ma, ce sa zic numai daca mananci zilnic trufe sau stiu eu ce avioane ai putea sa te plangi ca nu ai ce manca.

Cina

Parca mai buna ca paranzul, scoteau gratarele in aer liber si le incingeau cu carne de miel, vita, pui, legume, chiar si kunefe sau ma rog un gen de prajitura calda, normal ca toate gratarele astea erau completate de diverse garnituri, legume, cartofi prajiti, fructe, etc.

Toate aceste mese binenteles ca erau asezonate cu o gama ampla de painici. lipii, bruschete.

Daca doreai puteai sa te programezi la diverse tipuri de restaurante. Noi am fost intr-o seara la un restaurant a la carte cu specific egiptean, clar nu am fost dezamagiti.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cum am spus am resortul se afla in orasul Hurghada cu plaja la mare Rosie. Existau de fapt mai multe segmente, de plaja, trei golfulete si o peninsula superba garnisita cu palmieri. Plaja de nisip, intrare lina in mare. Absolut toate plajele aveau echipamente de plaja numai bune si utile turistilor veniti la Marea Rosie pentru desfatare.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Ce sa va zic!

Zi si noapte in resort era rost de distractie, concursuri, dansuri, sport, inot, ping pong, aquagym, sala, bautura mai slabuta in grade (ziceau unii), animatie si shopping destul de ok.

Trimis de adrianbogdan in 28.09.21 21:05:28
Validat / Publicat: 29.09.21 07:01:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 4183 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 la receptie
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 51950 PMA (din 57 voturi)

ioana74 [29.09.21 14:48:04] »

Hop si eu cu SB

O intrebare am doar: cum e amplasat hotelul fata de centrul statiunii? Poti merge pe jos sau asigura ei ceva transfer?

Mersi si felicitari pt. alegere!

krisstinnascris / TELEFON [29.09.21 16:01:34] »

@adrianbogdan:

Mulțumesc Roxana pentru că ți-ai făcut timp să scrii despre Meraki, mulțumesc Cristi de la AFA Travel pentru că ne-ai consiliat și recomandat cel mai bun hotel (pentru mine) din Hurghada (in opinia mea), am avut cazare după sufletul meu, parteneri de vacanță minunați, egipteni de excepție, gălăgie maximă, oboseală absoluta, exact ceea ce am dorit.

După ce mă liniștesc cu pomenile pentru tatăl meu am să îmi scriu propriile impresii despre Magnificul Meraki, un hotel-club-bombă, mult peste tot ceea ce am întâlnit in toată viața mea.

Am sa fac o precizare in legatura cu acea cartela SIM cumpărată din Hurghada: eu nu am FB, Instagram sau are prostii de genul acesta, folosesc doar wapp. A cumpărat soțul meu un card SIM pentru a avea net tot timpul, el are FB.

Ideea e că NU poți vorbi pe wapp din Egipt, te poți înregistra și trimite mesajul pe wapp, lucru nemenționat de niciun om in articolele despre Egipt.

Puteam trimite mesaje scrise sau vocale către mama mea, era musai să vorbesc cu ea, zilnic.

Astfel că am învățat-o să asculte mesajele ca sa îmi audă vocea, am învățat-o să se intregistreze pe wapp pentru o comunicare mult mai rapidă.

Dar, nora mea și-a făcut download pentru aplicația TunnelBear, astfel putea sa sune pe wapp oricând acasă, putea vorbi cu tatăl ei.

E foarte important să știți acest “amănunt” , poate sunt oameni (normali) ca mine, eu n-am avut parte de aceasta informație.

Degeaba am avut un Wi-Fi excelent la Meraki, degeaba aveau soțul și nora cartela Sim, mie nu mi-a picat bine acest neajuns.

E drept ca i-am deranjat pe ai mei și am sunat-o pe mama de pe tel lor, nu asta era problema, m-am descurcat. Consider că a informa corect nu doar a lăuda e de apreciat pentru cei care au nevoie de o comunicare cu cei de acasă.

Aplicația TunnelBear deblochează și Netflix-ul, in drum spre Cairo și Luxor copiii mei au vizionat filme, fiecare de pe telefonul său.

Mulțumesc Admin, mulțumesc Cristi de la agentia AFA, mulțumesc Roxana, toate cele bune vă doresc, merg la cules de struguri in continuare, zile minunate vă doresc!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][11 voturi]
adrianbogdan [29.09.21 18:16:50] »

@ioana74: Buna Ioana! Sa nu razi! Cand am comandat dolarii de cate unu la tine ma gandeam.

Minunata alegerea voastra, ma uit la poze si ma minunez. Iar la pozele cu gogosele... inca salivez- jur, am gustat doar, daca imi puneam mintea cu ele era naspa.

In legatura cu distantele avem asa:

Meraki -cel mai apropiat Mall - 2km

Meraki - Marina Hurghada - 6 km

Meraki - Sheraton streed - 7 km

Meraki -Biserica ortodoxa copta - 6 km

Salut si eu Alba!

Aurici [29.09.21 21:23:36] »

@krisstinna: În primul rând condoleanțe pentru pierderea tatălui, îmi pare rău că treci prin așa ceva.

Despre faptul că NU poți vorbi pe whatsapp din Egipt, nu am înțeles exact la ce te referi. Noi nu ne-am cumpărat cartele când am fost în Egipt, WiFi la hotel a funcționat mai bine sau mai puțin bine, în funcție de zonele în care ne aflam, dar am trimis permanent copiilor și prietenilor poze prin WhatsApp de acolo. Fără să descarc nici o aplicație, fără să fac nimic.

În fiecare seară făceam rezumatul zilei, vorbeam acasă pe whatssapp și trimiteam poze. Adică nu a fost o excepție ca să nu-mi amintesc, este regula în vacanțele mele să trimit copiilor poze la fiecare sfârșit de zi turistică. Deci nu mi-ar fi scăpat așa un lucru, n-avea cum.

Aurici [29.09.21 21:30:42] »

Foarte fain hotelul vostru, mi-a plăcut mult. Ce ai notat la distracție și relaxare, și dacă se poate și mai mult, caut și eu în vacanțele mele. Până la urmă a meritat așteptarea.

Aș fi zis că la 4* riști în Egipt dar uite că nu-i deloc așa. Bravo, felicitări pentru escapadă și companie!

krisstinnascris / TELEFON [30.09.21 06:17:54] »

@Aurici: Nu poți vorbi pe wapp, poti trimite poze, poți scrie și trimite mesaje, dar vocea, vocea e cea mai importantă și nu poți suna pe wapp fără acea aplicație TunnelBear.

La un moment dat, după multe poze trimise și cuvinte scrise, mama intrase in panică si credea că mi s-a întâmplat ceva de nu mă poate auzi.

Multumesc

Aurici [30.09.21 07:43:42] »

@krisstinna: Aaa, oki... nu m-am prins că ăsta era sensul. Eu nu vorbesc prin wpp că nu mi-a plăcut niciodată conexiunea când am mai încercat și în timp am și uitat de această facilitate. Din Egipt am dat câteva telefoane scurte, nu prin wpp, dar, într-adevăr, când este vorba de o nevoie, ca în cazul tău, lucrurile stau altfel.

Sănătate și o perioadă cât mai ușoară, pe care timpul să o estompeze curând.

ioana74 [30.09.21 10:47:31] »

@Aurici: am aflat si eu anul asta pe pielea mea ca watsapp-ul in Egipt e restrictionat pe apelurile vocale sau video, putea doar scrie mesaje si atasa poze. In schimb, am sunat la greu pe messengerul de la FB cu apel video, se vedea si auzea foarte bine.

elenaadinascris / TELEFON [03.10.21 09:52:46] »

Ma bucur ca ati avut un sejur reușit la Meraki și v-a plăcut!

Cum e cu snorkelingul?

Sunt pești și corali?

adrianbogdan [04.10.21 17:57:58] »

@elenaadina: multumim frumos de urare! a fost tare bine.

Cum e cu snorkelingul?

Sunt pești și corali?

Cei are fac snorkeling zic ca da, au ce vedea. Din pacate mie nu imi permite sanatatea sa imi tin respiratia, asa ca sunt destul de atenta la ce spun cei care practica acest gen de scufundare.

Noi ne-am imprietenit cu o pereche din Timisoara care toata ziua se scufundau pe acolo... erau multumiti.

elenaadinascris / TELEFON [04.10.21 18:02:49] »

Mulțumesc!

Vacante minunate și alegeri inspirate in continuare!

Michi [06.10.21 18:45:09] »

@adrianbogdan: Acum mi-au căzut ochii pe reviewul tău şi citindu-l am descoperit o altă lume. Am înţeles că Hurghada este o staţiune f. elegantă, că ai stat într-un club-hotel de patru stele exclusivist... ce mai first class! Mi-a plăcut şi ce ai scris şi pozele dar repet fac parte din altă lume.

După evenimentele din 89 primele ieşiri din ţară le-am făcut acolo unde ne-am dorit o viaţă: la Paris şi în Egipt. În 1991 am aterizat în Hurghada în care erau numai 3-4 hoteluri pe o stradă principală, în rest pustiu. Am dormit două nopţi urmând ca în ziua următoare să ne ducă un autocar spre Cairo. La Hurghada în hotel am văzut prima dată o instalaţie de aer condiţionat, când am intrat în cameră şi era rece, n-am înţeles ce se întâmplă şi am dechis uşa spre afară.

A doua zi am făcut o plimbare cu un vaporaş pe Marea Roşie. Podeaua vasului era de sticlă (am mai întâlnit una la Oraşul scufundat Kekova de pe coasta Lycia- Turcia) şi ne-am plimbat câteva ore pe o mare de corali.

adrianbogdan [06.10.21 21:03:25] »

@Michi: Mama Michi multumesc frumos pentru apreciere si pentru ca ati ales sa cititi articolul meu. Sigur prin 1991 erau prin Egipt și implicit prin Hurghada alte vremuri, clar nu putem compara orasul de atunci cu cel de acum. Un lucru sigur a ramas la fel - Marea Rosie.

Cat despre afirmatia... Am înţeles că Hurghada este o staţiune f. elegantă, că ai stat într-un club-hotel de patru stele exclusivist.

M-am straduit sa vad Hurghada (prin ochii mei) si chiar am iesit din resort de 3 ori special pentru a lua pulsul orasului.

Hotelul nu este un hotel-club in sensul clasic de concept resort club si este un resort clubbing - adică multă muzica electronică similar cu youtu.be/-HW00gqRmkU, si aici rog Web sa ataseze la articol.

Multa sanatate!

webmasterX [07.10.21 08:19:23] »

@adrianbogdan: Ilustrația muzicală sau video-muzicală indicată a fost atașată articolului (vezi sus, imediat sub titlu).

adrianbogdan, Aurici, elenaadina, ioana74, Michi
Alte impresii din această RUBRICĂMeraki Resort: