ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.09.2021
TIP CAM: DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

Milkovata Guest House [Koshov]1

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Milkovata Guest House, cazare rustică în Koshov

În vezi impresii spuneam că prima cazare din cea de-a doua plimbare prin Bulgaria a fost în Koshov, sat din Districtul Ruse, la Milkovata Guest House.

Noi am făcut un mare ocol până la cazare deoarece am văzut în prima zi Mormântul tracic de la Sveștari și Complexul Madara dar se poate ajunge la Koshov direct de la Ruse, sunt doar 21 de kilometri.

Koshov un sat mic, are puțin peste 300 de locuitori, este așezat în Parcul Natural Rusenski Lom, pe malul Râului Cherni Lom, pe versantul unui deal și pe o vale închisă pe două părți de stânci, un frumos defileu.

În împrejurimi se pot vedea, le-am văzut și noi, Bisericile Rupestre Ivanovo, Mănăstirea Basarabovo, Cetatea Medievală Cherven, Peștera Orlova Chuka, în Parc se pot practica pescuitul și alpinismul, ciclism montan și plimbări pe poteci.

Milkovata Guest House

Ajunși în Koshov a trebuit să căutăm puțin pensiunea chiar dacă aveam adresa, Str. Alexander Stamboliyski, aveam coordonatele GPS, 43° 39.729 N și 25° 59.284 E, și telefonul. Sunt mai multe ulițe înguste, întortocheate, dar ajutorul Google ne-a condus bine, de fapt se coboară și se ajunge la malul râului, la un pod apare și un indicator pentru MILKOVATA și ne-am oprit în fața Pensiunii, în afara șoselei ce merge paralelă cu râul, lângă un chioșc-umbrar. Era chiar parcarea pensiunii care se întinde în lungul șoselei, pe malul râului.

Gazda, domnul Nikolai, care trebăluia prin curte ne-a văzut, ne-a întâmpinat cu Bine ați venit!! , ne-a ajutat la bagaje și ne-a condus la camera rezervată.

Pensiunea este afiliată la Booking din septembrie 2013, de aici am și ales-o, are un punctaj foarte bun, 9,8 din peste 160 evaluări, cele mai apreciate fiind personalul și tarifele, dar au contat și impresii scrise de colegul nostru @Testosu.

Pensiunea este amenajată în gospodăria familiei, în două clădiri, una dedicată, Casa cu trei camere, o clădire cu două nivele, la etaj se află cele 3 Camere, două pentru câte două persoane cu câte un pat dublu și una pentru trei persoane cu un pat dublu și unul de o persoană. La parter se află Bucătăria echipată cu plită și cuptor electric, frigider și cuptor cu microunde, filtru de cafea și prăjitor de pâine, dulapuri cu vase, veselă, tacâmuri, rafturi cu condimente, ceai, cafea, etc., articole de curățenie, … și Sala de mese în care se află un șemineu, TV prin cablu, masă, scaune, huse, preșuri și costume tradiționale bulgare, amândouă sălile sunt nu numai funcționale, ci și plăcute, odihnitoare. Este și o Terasă cu câteva mese, un loc plăcut de servit masa, mai sunt și alte camere….

În Clădirea comună cu locuința familiei, se găsesc alte trei camere, două pentru câte două persoane, una cu pat dublu, alta cu două paturi și o cameră pentru trei persoane, cu un pat dublu și unul de o persoană. În nici o cameră nu se pot introduce paturi suplimentare.

În Curte există facilități de Grătar și o Terasă unde se poate servi masa, masă ce poate fi pregătită de gazde sau de turiști, sau bea o cafea sau ceva rece din oferta Pensiunii sau producție proprie. Am înțeles că produsele sunt bune și la prețuri nu prea mare, vezi review-ul colegului nostru @Testosu, vezi impresii.

Pensiunea oferă și posibilități de deconectare, un teren de sport, o bărcuță cu ustensile de pescuit, leagăne și un hamac, se poate face o plimbare prin curte, pe lângă micul iaz cu nuferi, mi-au plăcut nuferii înfloriți și broaștele babane de pe malul lacului ce se lăfăiau în soarele dimineții de primăvară. Plăcute sunt și obiectele de decor țărănești, multe vopsite în roșu, verde și galben, nu alb ca la tricolor bulgar, risipite prin curtea verde pătată de flori colorate. În plus o potecă duce la Altarul amenajat într-o grotă din stâncile învecinate, la care am mers a doua zi, dimineața înainte de plecare.

Check-in se face între orele 14 și 22, check-out se face până la ora 12, dar gazdele au multă flexibilitate, practic recepția este deschisă permanent.

Pensiunea a fost foarte liniștită fiind singuri în Casa cu trei dormitoare, au mai fost doar trei persoane, dar în cealaltă clădire.

„Am Fost Acolo” pentru o noapte în Camera 1, cazare fără mic dejun, pentru care am achitat 50 leva, (126 lei), la pensiune, cash, cardurile nefiind acceptate.

Camera este mobilată cu tot ce trebuie unei bune cazări: pat mare și comod, dulap cu două uși și un altul cu sertare pe care se află și o oglindă, noptiere, cuier. Am avut televizor cu ecran plat, frigider, funcționale amândouă, și un aparat de radio cu lămpi, ca decor. Am avut și fier de călcat, cred că era și funcțional dacă aveam niște jar….

Mi-a plăcut mult camera ca și întreaga clădire decorată cu mult lemn, mi-a plăcut mobilierul din lemn vopsit în culori închise, lămpile electrice din fier forjat, preșurile viu colorate, mileurile de pe noptiere și perdelele cu influențe folclorice, parcă eram acum zeci de ani în casa mătușii de la țară!!

În fața camerelor era o Terasă nu foarte mare, cu mese, scaune și băncuțe, acolo am luat masa de seară în ciripit de rândunele, erau câteva cuiburi pe terasă și rândunelele zburau de colo colo în căutarea hranei pentru ele și pentru puișorii ascunși în cuiburi. A fost foarte deconectant să stai pe terasă după atâtea ore de umblat, să privești valea râului și să asculți ciripitul vesel al neobositelor păsărele….

Baia mare are duș fară cadă, doar cu un paravan de protecție la stropi, are cele de trebuință, prosoapele au fost mari, albe și pufoase.

Concluzii

Este o cazare bună, curată și liniștită, un raport preț calitate bun, zic eu, amplasată într-o zonă pitorească, într-un defileu deosebit, este recomandabilă pentru odihna celor ce vor să vadă sau au văzut obiectivele turistice din împrejurimi, gazdele mereu zâmbitoare sunt binevoitoare și amabile.

despre SERVICII

Gazde ospitaliere, amabile...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Cameră curată cu un decor rustic, ecologic, dotată cu baie utilată modern, balcon cu o priveliște minunată...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Cadru natural deosebit, grădină și curte mare, frumos amenajate...

Trimis de mprofeanu in 17.09.21 17:27:21
Validat / Publicat: 17.09.21 18:24:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Emiratele Arabe Unite, Qatar, China, Japonia, Coreea de Sud, Thailanda, Singapore, Iordania, Israel, Iran, Turcia, Armenia, Georgia, Grecia, Muntenegru, Serbia, Croația, Italia, Spania, Germania, Franța, Portugalia, Sardinia, Sicilia, Cehia, Ungaria, Tenerife, Azore, Lituania, Letonia, Estonia, Finlanda, Elveția, Ungaria, Cehia, Rusia, Brazilia, Argentina, Uruguay

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mprofeanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P05 Koshov, Distr. Ruse, Milkovata Guest House, Casa cu trei camere, acolo la etaj am fost cazați

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.00 EUR pe cameră

Aurici [17.09.21 18:56:57] »

Ce tare! Sunt cu mâna pe mouse în căutarea unei nopți la Milkovata. Vrem să plecăm mâine până la vecini și mi-e gândul la casa asta mai demult. Dar surpriză, nu are nimic liber multe week-end-uri de azi înainte. Parcă nu-mi vine să cred totuși, or fi intrat în hibernare?

Și pe mine m-a atras nota bună și prețul foarte mic și chiar am săpat ceva după ea că nu-mi dădeam seama ce-i lipsește. Nu m-am prins cu băile, dacă fiecare cameră are baia ei, dar se pare că da. Sper... Chiar astăzi am mai citit și eu un articol despre ea, scris la superlativ.

mprofeanuscris / TELEFON [17.09.21 19:41:20] »

@Aurici: Mă bucur dacă pleci iar la vecini. Cred că fiecare cameră de la etaj are baie. La pensiune stau și gazdele, cred că este deschisă. Nu știu ce să spun.... oare să fie rezervată toată!?

Oricum mulțumesc pentru mesaj și să ai drum bun!

Cu mare drag, !

webmasterscris / TELEFON [17.09.21 23:15:40] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

mprofeanuscris / TELEFON [18.09.21 09:46:24] »

@webmaster: Mulțumesc frumos!

crismisscris / TELEFON [19.09.21 10:54:07] »

@mprofeanu: Foarte faină pensiunea asta, chiar mă voi strădui s-o țin minte!...

În ultimii ani, ne-am făcut un obicei pentru "vacanța mare", să nu risipim niciun potențial moment, așa că plecăm în după-amiaza ultimei zile de serviciu. Cum drumurile noastre duc în general spre sud, Ruse sau Silistra ar fi ideale pt un prim popas. Criterii de alegere: să ajungem la o oră rezonabilă, să ofere parcare, cină și mic dejun. Se pare că pensiunea aceasta minunată le îndeplinește pe toate. Mulțam frumos!

mprofeanuscris / TELEFON [19.09.21 11:06:36] »

@crismis: Este o cazare bună cu mult aer curat. Nu le- am trimis doleanțe înainte dar ne-au întrebat dacă vrem să servim masa acolo. Plecasem de acasă cu ceva pregătit înainte așa că nu a fost nevoie.

Mulțumesc frumos pentru vizită și ecou! Cu mare drag, !

cristiboxscris / TELEFON [26.09.21 05:20:42] »

@Aurici: Asa au mereu ocupat! Nu au intrat in„hibernare". Eu, din Giurgiu, la cativa km si nu reusesc sa prind liber un weekend. De 2 ani! 🤭

Aurici [26.09.21 12:04:44] »

@cristibox: Ce încurajare... Tocmai avem nevoie de 2 nopți peste vreo 3 săptămâni și mă gândeam că acu sigur o găsesc liberă, dar cred că îmi iau gândul.

mprofeanuscris / TELEFON [26.09.21 13:42:16] »

@Aurici: Nu știu ce să zic. Eu cum am prins acolo cazare. Poate pentru că a fost într-o zi în cursul săptămânii, mai precis într-o zi de joi spre vineri. La etaj sunt trei camere, doar una a fost ocupată, a noastră. În cealaltă parte a pensiunii au mai fost cazați 3 persoane.

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    Aurici, crismis, cristibox, mprofeanu