ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.09.2021
AUG-2021
Cuplu
EXCELENT

Skiatos, anul 2021

Uite că a trecut vara! Cu părere de rău şi fără chef scriu aceste rânduri, a trecut vacanţa mult aşteptată, dar viaţa merge înainte. Până la următorul concediu e destul timp de meditat pentru a alege următoarea destinaţie. Anul acesta am ajuns în Skiathos la propunerea surorii mele. Acolo în urmă cu 10 ani a fost cerută în căsătorie. Chestie sentimentală. Am fost 4 cupluri, un copil în vârstă de 5 ani şi 3 maşini.

9 nopţi am petrecut aici la sfârşitul lunii august, dar acum să povestesc cum ne-am petrecut vacanţa. Am plecat din Bucureşti în jurul orei 530, vămile libere iar la ora 1900 eram în Volos la hotel Admitos. Locaţie fără pretenţii, strict pentru tranzit unde am plătit 45 euro pentru noapte. În seara aceea ne-am cumpărat biletele de ferry, ce au costat 340 euro dus-întors pentru o maşină şi 4 adulţi.

Ziua următoare la ora 750 ferry a plecat spre insulă, unde am ajuns în jurul orei 1030. Imediat mi-am făcut o impresie şi anume că e mică în comparaţie cu alte insule pe unde am mai mers, dar are farmecul ei.

O să mă limitez cu povestea strict la activităţile avute în insulă, fără alte intervenţii privind istoria, flora, ş. a. m. d. şi poate ajut pe alţii cu idei.

În afară de mersul la plajă, am avut 2 zile puţin mai antrenante. Am închiriat 4 atv-uri pentru o zi, iar cu ele am explorat insula. Recomand ca şi capacitate motor de cel puţin 300 cc. Cu ele am plecat pe partea de nord şi am luat la rând plajele Mandraki, Elia şi Megalos Aselinos. Ideea era să facem şi o mică baie dar nu am avut posibilitatea din cauza vântului şi a valurilor. Era o imagine ce ne amintea de insula Andros. De acolo am plecat către taverna Kehria Tarsanas, strict la recomandare. Drumul a meritat din plin fiindcă acolo e şi o plajă cu aspect boem (paralia Kechria). Menţionez că am mers foarte mult pe drum de pâmânt, se poate merge şi cu maşina dar e păcat că o distrugi. Recomand un atv ori un suv strict pentru plajele din partea de nord. După masa de prânz am plecat spre manăstirea Evaggelistrias. Am pus şi noi o lumânarea, am spus o rugăciune şi am vizitat muzeul din interior. Mănăstirea are la vânzare şi unele produse locale. De aici am plecat spre Kastro, vechea cetate a insulei aflată la o distanţă de 6 km. După un drum destul de întortocheat prin pădure am ajuns într-o parcare, iar de acolo 200 metri pe jos până la obiectiv. Poziţie privilegiată ce îţi oferă o panoramă excepţională. După pozele de rigoare am plecat spre aeroport să vedem avioanele aterizând. Urmărind aplicaţia„flightradar„ştiam ora aterizării. Am ajuns în capul pistei pe la ora 18 şi spre norocul nostru am prins o decolare şi o aterizare. E activitate ce nu trebuie ratată dacă ajungi în Skiathos. Ca şi sfat să nu parchezi maşina în dreptul motoarelor la decolare. Există riscul de rămâne fără un geam datorită pietrelor suflate de jetul motoarelor. În ziua aceea am contabilizat 52 km de mers cu atv-ul.

Ziua următoare am cumpărat o croazieră pe itinerariul Skopelos- Alonisos. Am antamat înainte cu 2 zile la un preţ de 20 euro de persoană, cu vasul Poseidon. În unele zile traseul Skopelos şi plaja Lalaria. Am plecat din port la ora 1000, iar într-o eram la plaja de la celebra bisericuţa din vârf de stâncă ce apare în filmul„MamaMia". O oră a stat vasul aici. Poţi sta la plajă ori să urci cam 200 de trepte până la obiectiv, dar merită efortul. După pozele de rigoare am coborât la vas. Nici nu ştii când trece o oră. După bisericuţă următoarea oprire a fost în Skopelos Town pentru o oră şi jumătate staţionare. De aici de pe vas am fost îndrumaţi de către un ghid român la o tavernă din port, mai precis Kyratso' Kitchen. Aşa reclamă îi făcea că aici a gătit Jamie Oliver şi multe vedete mâncat aici ca Robert De Niro ori Jhon Travolta. Nimic de comentat la mâncare, se merge pe stilul tradiţional, porţii generoase şi foarte bune. Am terminat cu masa de prânz şi pe fugă am reuşit să cumpăr câţiva magneţi. De aici am plecat către Alonnisos unde am ancorat în portul principal. Aici am avut la alegere o excursie în vechea capitală a insulei ori să rămâi în zona portului. Noi am ales să ramânem aici. Fetele au petrecut la o terasă şi apoi cu mici cumpărături prin zonă, iar noi băieţii ne-am distrat corpul la plaja din zona portului. După 2 ore petrecute aici am plecat spre Skiathos. Am avut norocul şi de o întâlnire cu 3 delfini.

În privinţa lenevelii, noi am ales plajele de pe zona de sud. Am căutat în special plaje unde să găsim umbră naturală dar binenţeles să fi şi animate. Peste tot pe unde am fost, erau locuri de parcare, iar preţul plătit la şezlong a fost de 10 euro. Am plătit doar la celebra Koukounaris, unde am mers de 3 ori, iar la celelalte plaje cum ar fi Agia Paraskevi, Vromolimnos, Troulos, Agia Eleni am stat pe izoprene la umbra copacilor. De principiu am fi mers şi la altele de pe partea de sud, dar am fost daţi înapoi de meduzele aflate în apă. Ca anul acesta nu am văzut atâtea meduze în Grecia. Am înţeles că a fost un an„bun" din acest punct de vedere pentru ele. Sunt plaje frumoase şi cele de pe partea de nord, dar e bine de mers când nu bate vântul. În privinţa tavernelor, noi am mâncat şi la recomandarea propietarului de pensiune. În zona Kolios unde am fost cazaţi am mâncat de cele mai multe ori la taverna Jimmy' s din zona Kolios, iar în oraş la taverna Mesogia aflată în labirintul străduţelor şi binenţeles la Crazy Spoon, local deţinut de Maria din România. Tot de la ea am cumpărat ulei de măsline, fabricat în insulă. Din vorbe se spune că al ei e cel mai bun, urmat de cel făcut de cei de la mănăstire. Cam peste tot pe unde am fost, nu am avut plângeri privind tavernele.

Am plecat din insulă cu impresii plăcute. E mică întradevăr, şi nici nu ştii când ajungi de la un capăt la altul. Capitala fremăta de viaţă, covidul era dat uitării, iar seara multe localuri erau pline de englezi, fiindcă era„happy hour" la băuturi. Dacă vii din afara capitalei găseşti loc pentru maşină în parcarea publică de lângă staţia de pompieri. Au 2 marketuri mari, de unde m-am şi aprovizionat cu bere pentru acasă. Un loc minunat e turnul cu ceas din centrul oraşului. Noi am fost în ultima zi petrecută pe insulă. În privinţa cheltuielor, Skiatosul a fost locul unde am cheltuit cei mai mulţi bani în comparaţie cu alte insule. De principiu e foarte populară în rândul conaţionalilor, şi mulţi vin cu avionul. Insula în sine e foarte curată, verde şi prietenoasă.

La revedere Grecia!

Trimis de pacala_pm in 13.09.21 20:32:37
Validat / Publicat: 14.09.21 05:00:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 14846 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pacala_pm); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 kastro

ANILUPHONE
[14.09.21 11:14:22]

Ce vacanță frumoasă ați avut, felicitări! Activă dar și leneveală! Și ați fost cu mașina, tare lung mi se pare drumul și un pic mai costisitor, dar văd că sunteți tineri așa că profitați cât puteți!!!

Mie mi-a plăcut tare mult insula, am fost cu avionul și să vezi cum este când aterizează și vezi pista aia scurtă... asta apropo de văzut avioanele...

Da, insula este mică dar ofertantă, șoseaua ce leagă capitala până la plaja Kokounaris are doar 12 km!!!

Toate cele bune!

Biankita
[15.09.21 08:35:05]

Minunate pozele, am revazut cu placere plaje si locuri pe care le-am vizitat, dar si multe locuri noi. Kechria pare o plaja de poveste!

Am vizitat Skiathos prima oara in 2014 si multa vreme mi-a fost greu sa ma gandesc la alta destinatie de vacanta, insula este perfecta pentru gustul meu, mica, cocheta si cu multe plaje cu nisip, inclusiv in apa, la majoritatea accesul fiind usor.

[15.09.21 09:04:25]

@ANILU: Mulțumesc!

Numai gânduri bune,

[15.09.21 09:08:41]

@Biankita: Mulțumesc!

elenaadina
[17.09.21 16:29:08]

Un articol bine scris, poze frumoase si o vacanta reusita!

Felicitari!

[17.09.21 20:53:52]

@elenaadina: Mulțumesc!

marykaPHONE CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[17.09.21 21:15:48]

Am revăzut cu mare drag locurile pe unde am umblat și noi acum mai bine de 6 ani. Sunt și locuri pe care nu le-am atins, cum ar fi Kastro. Pe partea de vest am umblat pe jos, pornind de la Koukounaries, spre Megalos Aselinos. Ba chiar și la mânăstire. Am fost în croaziera Skopelos, dar am ratat Alonisos.

Frumoasă vacanță aţi avut, felicitări!

[17.09.21 21:55:35]

@maryka: Mulțumesc!