ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2020
SEP-2020
Familie
EXCELENT

''Izolati'' in paradis

Skiathos, septembrie 2020. O a doua vacanta pe aceasta frumoasa si verde insula, vacanta care ne-a facut sa indragim foarte mult aceste locuri. Diferit fata de prima experienta acolo a fost faptul ca am inchiriat o masina si am putut ajunge oriunde ne-am dorit.

Pentru masina, am apelat la Paul, reprezentantul touroperatorului. Ni s-a oferit o masina Suzuki Celerio la un pret de 75 euro pentru 3 zile. Intr-un final, am inchiriat masina pentru 4 zile, 90 euro. Foarte multumiti de alegerea facuta! Plimbarea cu masina prin padurile de pini este minunata, iar privelistile care apar la tot pasul sunt superbe, marea fiind mereu acolo, jos...

Ne-am inscris la croaziera spre celebra plaja Lalaria. 60 euro/ 2 persoane. Din pacate, nu am putut ajunge acolo din cauza valurilor mari si a vantului. Ziua aceea a fost aproape pierduta. Am oprit pe 2 insule pentru plaja si in satul Katigiorgis din peninsula Pelion, unde am servit pranzul la o taverna pe malul marii. 27,30 euro, 2 persoane. Sotul meu a mancat ceva peste, eu cartofi prajiti cu branza feta (nu prea mult, ca mi-era frica de intoarcerea pe marea agitata).

In 2018 am fost, pe cont propriu, in croaziera la insulele Skopelos si Alonnisos. Mi-a placut foarte mult orasul vechi Alonnisos, cocotat pe munte, pentru mine a fost cel mai frumos oras vechi pe care l-am vizitat. Avem 9 sau 10 concedii in Grecia pana acum. Si, vor mai urma... Mi-a placut si portul orasului Skopelos, si delfinii care ne-au insotit o perioada la intoarcere.

Cu exceptia primei zile, cand am facut plaja pe plaja cea mai apropiata de noi, Kolios, am mers in fiecare zi in alte locuri. Pe plaja Kolios am platit 10 euro pentru o umbrela si 2 sezlonguri. Marea la fel de limpede, de curata si de plina de pestisori. Umbrelele distantate suficient. La pranz, la plecare, am lasat, ca de obicei, prosoapele de plaja pe sezlong, pentru ca intentionam sa ne intoarcem mai tarziu. Din pacate, ni s-a spus sa ne luam prosoapele pentru ca la acea ora are cerere mare pentru umbrele si ca ne garanteaza el ca vom gasi, la intoarcere, locuri libere. Sincer, eu m-am enervat. Il inteleg si pe el dar sa platesc 10 euro pentru 2 ore mi s-a parut cam mult. Din fericire, spre seara am gasit paturi libere si a fost ok. Pranzul l-am servit la Jimmys, unde masa ne-a costat 37 euro, nu mai stiu ce-am mancat, dar am si baut : Metaxa 7 stele, pentru sotul meu, si Mythos 3,50 euro. Terasa era aproape goala, doar o singura masa mai era ocupata. Am primit ca aperitiv ceva paine calda cu un sos de rosii, iar ca desert, iaurt cu dulceata. Pe plaja Kolios era o taverna, unde am mancat acum 2 ani. Acum era inchisa.

Am fost pe plaja Koukounaries, la fel de frumoasa cum o stiam. Plina, dar fara a fi aglomerata. 10 euro umbrele cu 2 paturi de plaja. La pranz am mancat la tavera The Big Bad Wolf. 25,10 euro : mousaka 8,90 euro si kleftiko 9,50 euro, apa plata 1,70 euro, Mythos 3 euro, paine 2 euro. Si aceasta terasa era aproape goala. Trist. Mancare buna, dar nu m-a dat pe spate moussakaua.

M-am indragostit de plaja Asselinos, de senzatia ca plaja e a mea. Este o plaja la care se ajunge pe sosea din Troulos, o plaja lunga si lata. Un rand de sezlonguri. Langa noi nu era nimeni pe o distanta mare. Mi-a placut foarte mult acel loc unde, sigur, vom reveni. 8 euro aici sezlongurile. La plecare, am decis pe loc sa luam pranzul la taverna de pe plaja. Masa si scaunele pe nisip, marea atat de aproape... V-am spus, iubesc locul acela. Cost pranz 34,50 euro : dovlecei prajiti deliciosi 4,50 eur, piept de pui la gratar cu cartofi prajiti 9 euro, peste 8,50 euro, apa 2,50 euro si Mythos 3,80 euro.

O alta plaja care mi-a placut, la a doua vizitare, a fost Mandraki. La fel, plaja lunga, cu nisip, marea extrem de limpede si de curata. Intrare lina in mare. Aici se poate ajunge si pe jos, de langa taverna Under the Pine Tree din zona Koukounaries, fie cu masina.

Am fost si pe plaja Agia Eleni, socotita cea mai potrivita pentru a fotografia un apus de soare. Din pacate, era innorat si nu a fost nimic spectaculos. Dar, este o plaja care mie mi-a placut. Ca multe alte plaje din Skiathos, si aici este nisip, o mare foarte curata, intrare lina in mare.

Cam acestea au fost plajele la care am ajuns. Fiind cazati in Kolios de ambele dati, acum 2 ani am fost si pe plajele Agia Paraskievi si Vrommolinos, ambele frumoase si in imediata apropiere.

Cateva seri le-am petrecut in orasul Skiathos, unde am mancat, ne-am plimbat si am facut cumparaturi. Preturile le-am gasit la fel ca acum 2 ani. Lume destula, dar mult mai putina fata de acum 2 ani, in aceeasi perioada. Multi englezi, care au ales acesta insula pentru ca nu trebuiau sa stea in izolare la intoarcerea in tara. Chelnerii purtau masca, turistii nu prea.

Doua seri am fost la barul de pe plaja Kolios. La soseaua principala este o bezna totata spre plaja si nici un indicator ca acolo ar fi un bar deschis. Se poate si manca acolo, noi am luat senvis la cuptor si a fost delicios, 8 euro bucata. Clienti putini la bar, englezi, muzica pe gustul nostru. Sa asculti Santana pe malul marii, la apus de soare e... perfect.

In ultima zi, am prins vreme mai urata, vant, valuri si nori. Coada furtunii Ianos, care a facut daune in Zakynthos si Kefalonia. A fost o zi in care am mers sa vizionam aproape toate plajele dintre Kolios si Skiathos, in care ne-am plimbat prin oras si am admirat valurile. Mentionez ca multe dintre marile hoteluri din zona erau inchise : Kanapitsa, Kassandra Bay si Esperides. A fost o zi frumoasa, in ciuda vremii. Am mancat in oras, in zona portului vechi, dar de acolo nu mai am bon fiscal. Seara, fiind ultima din concediul nostru, am coborat pe plaja Kolios. Aici am avut marea surpriza de a gasi o mare perfect calma. Se pare ca locul e ferit de vanturi si de valuri, Am savurat 2 Mythos pe sezlonguri si ne-am luat la revedere de la aceasta frumoasa insula.

A fost un concediu frumos, in care am uitat de pandemie si de probleme. Am mers pe plaje neaglomerate, unele aproape pustii, am calatorit cu masina si ne-am simtit in siguranta. Masca am purtat-o doar cand ne plimbam prin oras sau cand intram in magazine.

Anul viitor vom merge, din nou, in Skiathos. Tot in septembrie. Am rezervat deja...

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

paduri de pini, plaje superbe, pentru toate gusturile

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

plimbari in natura, toropeala pe plaja, portul seara

Trimis de lottee7 in 01.12.20 12:24:23
Validat / Publicat: 01.12.20 14:41:32
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Skiathos, Creta, Corfu, Thassos, Halkidiki, Olympic Beach

VIZUALIZĂRI: 13468 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lottee7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P17 Mandraki beach

[01.12.20 19:16:00]

@lottee7:  Am citit si recitit articolul tau cu mare placere. Chiar daca ai fost putin pe repede ' nainte, se vede ca iti place Grecia, iar pozele sunt minunate.

Felicitari, votat cu mare drag. ​

[02.12.20 20:16:10]

@mishu:  multumesc. Iubesc Grecia.   Sincer, am început, inițial, o postere mai... Pe detalii dar soțul mi a zis ca risc sa plictisesc eventualii cititori.

Rodel
[03.12.20 19:42:21]

Frumoase amintiri mă leagă de Skiathos și celebra plajă Koukounaries. N-am văzut toată insula cu ale ei plaje care de care mai frumoase, dar suficient ca să mă îndrăgostesc de ea și să-mi doresc încă o revedere.

Felicitări pentru impresii ​!

eddy35700PHONE
[13.01.21 19:43:05]

Buna ziua,   va multumesc pentru frumoasa descriere a vacantei dvs. Imi puteti spune prin ce touroperator ati fost si eventual, dacăati mers cu avionul, orele de plecare din si inspre țară??? Va mulțumesc anticipat de ajutor ????????

[14.01.21 15:04:43]

@eddy35700:  nu stiu daca am voie să scriu numele touroperatorului. Am fost cu avionul, plecare  din Timisoara. Plecare seara, întoarcere la la prânz. Sunt oferte si in acest an, charter avion cu plecări din București,   Cluj,   Iași  și Timișoara. Zbor Tarom aproximativ o oră. Puteti apela la agențiile de turism din zona dvs. Care vand oferta, la același preț cu touroperatorul

eddy35700PHONE
[14.01.21 16:34:16]

@lottee7:  am înțeles perfect, e vorba de acelasi touroperator cu sediul in Oradea,   care are oferta Smart Vila ????????. Anul acesta este si cursa din Iasi, deci e super pentru mine... daca dvs ati plecat seara, cand ati ajuns la cazare??? Auzisem de la o "blogerita" (cu nume de buburuza ce călătorește) ca plecarile ar fi, din București,   pe la 8 dimineata ????????????... n-as vrea sa ajung noaptea si sa ma duc direct la culcare  ????????????

[18.01.21 15:56:23]

Orarul de zbor diferă de la oraș la oraș. Nu stiu ce ore de zbor sunt din Iași.

lbelciug
[21.06.21 17:11:54]

Buna ziua,

ne puteti spune unde recomandati sa fie aleasa cazarea? (in ce localitate).

Multumesc.

eddy35700, lbelciug, lottee7, mishu, Rodel