ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2021
Cuplu
BUN

încărcat de pe telefon!

Blue House, gazda noastra alb-albastră

Ne doream sa ajungem in Delta Dunării, pentru prima data in viata! Cam tarziu, ati putea spune, dar mai bine mai tarziu decat niciodata... Voiam sa simtim si noi acea emoție, sa vedem acea frumusețe, natura deosebită, maiestuasa salbaticie, la ea acasa-la noi acasa, in Romania... natură despre care citisem si ne fusese povestit...

Evident că in entuziasmul inițial, ma vedeam cazata in inima Deltei, cu o egreta diafana pe umăr si un nufăr in păr! ☺️ Citind apoi aici pe AFA (multumesc tuturor celor care au impartasit aici experientele proprii din Delta, pt mine au fost de mare ajutor...), mi am dat seama că, din cauza unei afectiuni existente precum si firii mele ceva mai prevazatoare, o cazare la care sa ajungem direct cu masina proprie ar fi mai potrivita (la o prima vizita????, cel putin) !

Drept urmare, citesc tot ce prind si imi amintesc ca acum 2 anisori, cand ma mai tentase ideea de turism in Romania si Delta, o pensiune numita Blue House imi facuse literalmente cu ochiul, dar nu a fost sa fie...

Caut pe site ul arhicunoscut, apoi pe site ul pensiunii, sun acolo, rezerv initial pt iunie, 3 nopti (250 RON pe noapte, avans pe care il si achit in contul lor trimis pe whatsapp. Trebuie sa spun, comunicare fara reproș!!).

Toate bune si frumoase, se apropie ziua plecarii, daaar auzim noi ca se apropie si ciclonul! Pe scurt, profit de amabilitatea viitoarelor gazde si aman scurta vacanta (4 zile, 3 nopti) pt perioada 16- 19 iulie, cu speranta ca vremea in zona va reveni la sentimente mai bune... Si si a revenit, am prins o căldură de neuitat, pe lângă alte experiențe de neuitat, însă, asa ca a meritat! ????

Astfel incat vineri, dupa program, am plecat plini de entuziasm spre Delta si Blue House. Drumul bunicel, linistit, pitoresc pe alocuri (am evitat autostrada de frica unor posibile blocaje, ne aflam la o zi distanta de evenimentele neplacute petrecute pe autostrada, asa ca am urmat drumul vechi prezentat si de waze, de fapt).

In aprox 5 ore am ajuns in fața pensiunii. In cateva minute ne am cazat si ni s a recomandat sa ducem masina in parcarea din spatele pensiunii, cea din fata fiind complet ocupata. Fără probleme, spatioasa si safe si aceasta.

Pensiunea este foarte frumoasa, camera foarte draguta, curata si confortabila! Totul este curat si aerisit: curtea, terasa, receptia, casa scarii, totul respira curatenie, liniște si un aer de eleganță. Sigur, se poate obiecta ca in Delta nu mergi pt mare confort si eleganta, dar parerea mea este ca orice cazare trebuie sa ni se potriveasca si ca la o anumita varsta, mi se iarta daca prefer o cazare mai confortabila in loc sa dorm in cort, ca la 20 de ani☺️ sau in conditii pe care nu stiu daca le pot agrea... Chestiune de alegere personala, deh!

Asadar, pensiunea - parter, etaj si mansarda (cam 15 camere cred, duble si triple, doar unele au balcon!) ne intampina cu o curte cu flori, ocupata partial de o barca si vreo 6 masini parcate (nu stiu daca erau toate ale celor cazati sau apartineau si celor care doar mancau la restaurant sau erau la piscina-o piscina tare frumusica, de fapt doua, aflate in spatele pensiunii, una cu o adancime de 1.60 m si cealalta pt copii; exista aici sezlonguri si umbrele, precum si dușuri).

Zona receptiei micuta si frumoasa, toaletele de la parter f curate, decorațiuni interesante si placute, culori, nuante agreabile- bej, alb, bleu, armonioase, in toata pensiunea, in ton cu locul.

Restaurantul, cu cele 2 terase de afara si zona interioara, curat si placut, atat ochiului cat si stomacului, dar ar merita o rubrica separata...

Din cladirea cu receptia iesim si pe o alta intrare, urcand un etaj, ajungem in camera noastra, dubla cu balcon, pt ca asa am rugat sa fie, de la inceput! Ah, si trebuie sa mentionez ca odata cu schimbarea perioadei (din iunie in iulie), s a modificat si pretul (de la 250 pe noapte, la 290), lucru despre care ne informasera in prealabil.

O usa alba ne intampina, deschidem cu cheie clasica, intram intr un hol si suntem intampinati de aceleasi nuante frumoase, de curatenie si parfum placut. AC este plasat deasupra usii de la intrare, astfel incat in camera in care se doarme se simte doar racoarea placuta, fara sa fie deranjant.

Bine, putin deranjant este, dupa ce l am pornit, incalziti de pe drum, am observat ca periodic scotea niste zgomote ciudate (ar fi trebuit sa anunt, ma gandesc acum, pt noi nu a fost un deranj maxim, entuziasmati de intreaga experienta, dar poate altii vor vedea altfel... Pe de alta parte, avand in vedere amabilitatea si promptitudinea gazdelor, cred ca acest mic neajuns s ar fi rezolvat rapid, odata adus la cunoștință - greseala mea, deci, recunosc.)

Micul hol este dotat cu un dulap, cu halate si papuci, pilota subtire de rezerva, cuier si oglinda mare. Din hol in stanga se intra in baie, frumoasa, buna ca dimensiuni incaperea, cabina de dus putin cam micuță (nu pt mine, ma gandesc la un om mai inalt si mai corpolent, pt noi a fost f buna), geam maricel, bun pt aerisire, dotat cu plasa impotriva insectelor, toaleta, cos de gunoi, hartie igienica, uscator de par, sapunele solide si lichide, sampon, casca pt protectia parului la duș.

Din hol in față avem camera, foarte draguta si primitoare. Un pat dublu mare, lenjerie alba imaculata intrerupta de o cuvertura ingusta bleu, perne doar 2 si putin cam moi dar ok, salteaua f odihnitoare, 2 noptiere cu veioze si intrerupatoare si prize suficiente, mobila bej, doua covorase bej, parchet deschis la culoare, un tablouas dragut si potrivit locului, un birou cu 2 scaune, televizor si un minifrigider suficient sa racesti cateva bauturici sau sa pastrezi ceva alimente. La ferești avem o perdea albă si evident draperii care isi faceau bine treaba dimineata si dupa amiaza, estompand soarele ff puternic si, in general, oferind intimitate.

Din camera iesim pe balcon, usa prevazuta si ea cu plasa contra insectelor. Pe balconul cu gresie si o draguta balustrada din lemn vopsit in acel albastru idilic de care va spuneam, avem 2 scaune care imita rafia. Țânțari am vazut cativa, dar noi dupa ora 20 nu am mai ieșit decat pe balcon... si totusi nu ne au deranjat. Plus ca am adus de acasa aparat contra tantarilor care banuiesc ca si a facut si el treaba...

Trebuie spus insa si ca pensiunea se afla la ceva distanta de lacul Murighiol (nu f departe, se poate ajunge pe jos, dar nu este pe malul apei), la ceva distanta de debarcader (noi am mers la debarcader pt plimbari cu barca cu masina, aprox 7 min de mers) si f aproape de primarie.

De asemenea, este plasata alaturi de o alta locatie draguta si noua, despre care am citit aici pe site si care mi a atras atentia pt ca prorietarii sunt ploiesteni.

Sincer insa, noi fiind singurei, nu insotiti de prieteni, si dornici nevoie mare de liniste si relaxare, mai mult ne a atras Blue House, care nu are gratar in curte sau alte facilitati de acest gen care sa imbie turistii la socializare pana tarziu in noapte, asa cum s a si intamplat la vecini, noroc ca odata usa balconului inchisa, toata lumea se putea simti bine- ei cu distractia, noi cu somnul (si tocmai asta spuneam si sustin mereu, este important sa avem grija la astfel de detalii atunci cand alegem o cazare, pt ca toata lumea sa fie multumita).

Pensiunea aranjeaza inclusiv tururi cu barca, noi ne am bucurat extraordinar de aceasta minune care este Delta, inclusiv datorita acestei cazari f potrivite dp meu de vedere.

Cu siguranta vom reveni, poate si intr un loc ceva mai traditional, mai in inima Deltei, desi noi am apreciat linistea Murighiolului, plimbarile, cazarea, mancarea f buna de la restaurantul pensiunii si nu in ultimul rand, profesionalismul tuturor: proprietari si personal de servire (desi tineri, s au descurcat exceptional, chiar daca aveam ceva emotii cu privire la acest aspect, servirea la restaurant, in urma citirii unor recenzii de pe booking). Asadar, un loc frumos, cu muzica placuta in surdina la restaurant, terasa, piscina, care ne a facilitat intalnirea cu un habitat splendid, chiar daca pe o caldura infernala care ne a impiedicat din a vizita tot ce aveam in plan... Nu i nimic, sanatosi sa fim, ca mai mergem????

Acum ca vad cat am scris, sper doar sa fie si interesant, adica de folos. Admir mult munca celor care scriu aici si chiar m am inspirat de cateva ori in alegerile de vacanta, asa incat as vrea ca acest review sa fie de folos- celor care doresc sa se cazaze la Blue House (la momentul respectiv, eu am gasit aici recenzii referitoare doar la restaurantul pensiunii).

Alegeri inspirate si vacante frumoase!!

despre SERVICII

Tineri, frumosi, inimosi- de ajutor in orice situatie. Felicitari! (ii apreciez si prin comparatie cu alte cazari si unitati de servire din Romania, unele cu mari pretentii, de unde am plecat mai mult sau mai putin vorbind singura, cu privire la confort, amabilitate, ospitalitate sau promptitudine).

despre CAMERE & COND. CAZARE

Foarte frumos, intim, relaxant, confortabil, toate facilitatile.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mancare foarte gustoasa, meniu online nu foarte stufos dar suficient, cu de toate, servire prompta.

Micul dejun nu a fost inclus in pretul cazarii. Noi am mancat aici 3 MD si inca 3 mese (pranz, cina). Ofertele si preturile se regasesc in acest meniu online. Preturile maricele, dar de asteptat, ca peste tot in zonele de intetes turistic.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Murighiol nu este cel mai ofertant pentru a "simti" profunzimea locului, consider eu, dar ne am asumat, din anumite considerente. Este totusi un loc placut, linistit, relaxant, aproape de lac si debarcader, unde ne asteapta Dunărea si minunile Deltei.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Tot ce ne am dorit, "distractia" noastră a fost intalnirea cu Delta, relaxarea deplină.

Trimis de MaraMura in 21.07.21 18:22:08
Validat / Publicat: 21.07.21 19:11:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MURIGHIOL

VIZUALIZĂRI: 843 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MaraMura); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Nufăr delicat

webmasterX [21.07.21 18:45:15] »

Bun review de debut, merită remarcat

@MaraMura: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat în rubrica "Pensiunea Blue House, MURIGHIOL" (nou-creată pe sait)

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 04045&hid=26943.

MaraMurascris / TELEFON [21.07.21 19:50:28] »

Multumesc pentru incurajare! ????Sper ca acum totul este complet si apar si pozele...

webmaster [21.07.21 19:59:32] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

crismisscris / TELEFON [22.07.21 08:44:08] »

Foarte frumoasă prezentarea ta, e drept că și subiectul te-a ajutat mult! Problema cu Murighiol-ul ăsta e că are prea multe locuri faine, la o adică nici nu știi pe care să-l alegi! Recent am descoperit și noi unul, mereu citesc despre altul, și altul...

Precum spui, cred că altfel e perceput farmecul Deltei direct din inima acțiunii. O singură experiență de acest fel am avut cândva, dar nu se pune, căci n-am rămas cazați acolo, doar am mâncat la o pensiune de la Mila 23 (și, Doamne, ce ospăț a fost ăla!!!). În fine, vorba ta, toate la vremea lor...

MaraMurascris / TELEFON [22.07.21 10:46:21] »

@Crismis, multumesc pentru vot, pentru ecou si pentru inspiratie! Pe la jumatatea lui august vrem sa ajungem la Corbu, unde oare? Villa Ciao... Datorita cui, cine a prezentat asa frumos Corbu si mi a starnit imaginatia si romantismul? Evident, Crismis! ????Sunt recunoscatoare unor "pionieri" de pe site care sunt pasionati de calatorie si sunt inspirationali, pur si simplu-pentru ca avem atata nevoie de pasiune si inspiratie in vietile noastre, uneori... Asadar, multumesc si astept cu nerabdare un nou review pe care sa l si votez cu drag- tocmai ce am terminat de citit regulamentul si m am luminat oarecum si cu punctele/aprecierile! ☺️

tata123 🔱 CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [22.07.21 10:56:08] »

@MaraMura: Bine ai venit pe portalul turistic AmFostAcolo! Ai postat un articol bun, ai debutat cu brio????. Așteptăm și alte texte/descrieri interesante.

Delta Dunării este ca un magnet - atât timp cât nu te apropii de ea nu te atrage (deși se află în planurile multora), în momentul în care ai sosit pe canale și lacuri cu greu te vei mai putea desprinde - dorești să revii mereu, și mereu... Deja am și eu planuri pentru o nouă călătorie în Deltă... ????

Călătorii frumoase!

MaraMurascris / TELEFON [22.07.21 11:08:17] »

@tata123, multumesc pentru primirea frumoasa si aprecieri! (am avut emoții, inca mai am simtul penibilului... ????), dar iata ca a iesit bine! Am in plan alte cateva povestioare si sper sa va placa, sa va bucure, asa cum eu ma bucur plimbandu ma, virtual, cu voi!! In ceea ce priveste Delta, mare adevar graiti! ????

crismisscris / TELEFON [22.07.21 11:08:29] »

@MaraMura: Abia aștept să văd cât de mult o să-ți placă Vila Ciao! Că de plăcut, nu încape nicio discuție! Am mai descoperit o gazdă de excepție la Corbu, voi scrie imediat ce timpul îmi va permite (sper, în weekend-ul ce va să vină).

Ai dreptate, avem nevoie de pasiune și emoție în viața de zi cu zi! Atâta nevoie!... Mulțumesc pentru aprecieri și... ținem aproape! Călătorii cu spor turistic!

MaraMurascris / TELEFON [22.07.21 11:22:50] »

@crismis: Si eu astept cu nerabdare, atat review ul tau cat si intalnirea mea, iarasi prima, cu Corbu si Vila Ciao! Zi linistita si vacante memorabile! ????

crismis, MaraMura, tata123 🔱