ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2021
DEZASTRU

Foarte nemulțumit
Sub orice critică

încărcat de pe telefon!

Super dezamagitor inceput de vacanta

Am ramas cu un gust amar din cauza autoritatilor in special. Nici n-am ajuns bine in statiune ca s-a intamplat inevitabilul.

Dupa lungi cautari pentru un loc de parcare in parcari cu plata, fiind pline si asemenea si refuzati de unele pentru ca nu suntem clienti ai unui hotel, am gasit o strada care nu era marcata ca fiind loc interzis parcarii.

Am parcat intre 2 masini cu numar de bulgaria, de civili, nemarcate in vreun fel sau orice de genul si am plecat pentru 30 de minute pe plaja. In timpul acesta masina ne-a fost ridicata. Inca stau si ma mir cum e posibil asa ceva intr-o statiune cu asemenea prestigiu. Nu ne-au lasat nici macar un indiciu ca masina ne-a fost ridicata, ba chiar ne-a creat panica pentru ca initial ne-am gandit ca a fost furata.

Dupa foarte multe intrebari adresate oamenilor din jur, am gasit masina la 20 de min de mers pe jos. Masina fusese ridicata de POLITIE, culmea. Am fost fortati sa platim o taxa de ~300 de lei pentru simplul fapt ca am parcat in Nisipurile de aur, un fel de Costinesti al Bulgariei.

Am incercat sa explicam domnului de la "birou" ca pe strada respectiva nici macar nu e vreun semn care ar indica ca n-avem voie sa parcam, nici macar nu l-a interesat, ne-a spus sa mergem sa facem plangere/reclamatie la politie. Sa facem reclamatie la politie ca politia ne-a ridicat masina, inca imi starneste un "zambet"...

Mentionez ca in parcarea respectiva erau 90% masini cu numere de RO si alte tari, masinile cu numere de BG fiind inexistente acolo. La intrebarea "De ce celelalte 2 masini parcate langa a noastra nu au fost si ele ridicate? ", mi s-a raspuns sec ca acelea nu erau parcate ILEGAL lasandu-ma fara cuvinte.

Dupa cum am spus, am ramas cu un gust amar din prima zi in aceasta statiune. Am avut vacante perfecte in alte statiuni din BG (Sunny beach, Nessebar), in niciuna din ele n-am experimentat asa bataie de joc. A fost ultima data pentru noi la Nisipurile de aur. As spune ca sper sa nu mai aiba nimeni parte de asa ceva dar dat fiind faptul ca autoritatile se ocupa special cu asa ceva, e imposibil.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ca roman esti tratat cu "spatele" in destule locuri din statiune.

Trimis de robert31v in 19.07.21 20:44:49
Validat / Publicat: 19.07.21 22:16:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunny beach, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 3321 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (robert31v); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.07.21 22:16:19]

@ux121034: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux121034 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

[19.07.21 22:22:27]

@robert31v: Mulțumiri pentru schimbarea username.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[19.07.21 23:08:45]

@robert31v:

În afara incidentului cu ridicarea maşinii, absolut previzibil de altfel, eu nu am înţeles ce ai făcut după ce ai recuperat-o. Unde ai parcat pentru celelalte trei zile?

Masina fusese ridicata de POLITIE, culmea.

Aiurea. Nu poliţia se ocupă cu ridicările de maşini. Există firme specializate.

În România îţi lasă cineva vreun indiciu că ţi-a fost ridicată maşina? Şi apoi cum ar putea face asta? Să lase un bilet pe asfalt?

robert31vPHONEAUTOR REVIEW
[19.07.21 23:18:07]

@nicole33: Am plecat in Sunny beach, unde n-am avut nicio problema de genul.

Iti multumesc ca mi-ai raspuns, insa tocmai ce am trecut prin asta si cred ca stiu mai bine.

Iar in Romania nu am avut problema asta niciodata.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
[19.07.21 23:30:06]

@robert31v:

Ceea ce nu ai înţeles tu şi nici mulţi alţii ca tine este faptul că dacă ai plătit parcarea, de obicei la hotelul la care eşti cazat, poţi lăsa liniştit maşina pe stradă, cu dovada plăţii pe bord, şi nimeni nu se va lega de maşina ta, desigur dacă nu blochezi strada sau mai ştiu eu ce.

Ai tu certitudinea că şoferii celor două maşini bulgăreşti lângă care ai parcat nu au plătit? Pentru că dacă au plătit, atunci ei parcau legal, tu însă nu.

neimportantPHONE
[20.07.21 07:26:15]

@robert31v: e incredibil de aglomerat peste tot nu numai la Nisipuri! Nu poți lăsa mașina fără să ai afișat un număr de telefon personal la vedere. Poate te suna cineva de la firma de ridicări auto, nu mai intrai în panică. În Albena, sâmbătă nu aveai loc să arunci un ac. Am intrat și am ieșit din stațiune fără să plătesc taxa de barieră, negăsind loc de parcare am preferat să părăsesc stațiunea decât să las mașina aiurea.

robert31vPHONEAUTOR REVIEW
[20.07.21 09:20:19]

@zapacitu: Ceea ce m-a deranjat cel mai tare e ca locul de unde a fost ridicata masina nu era nici marcat ca atare, iar celelalte masini(de BG) nu aveau absolut nimic in geam, am fost sa ne uitam special dupa ce am recuperat masina. Mai erau 2 familii de romani in fata spunand ca lor le-au fost ridicate masinile dintr-o mini padure (un loc gol inconjurat de copaci), acolo au gasit loc.

Dragoș_MDPHONE
[20.07.21 10:30:03]

@nicole33:

Şi apoi cum ar putea face asta? Să lase un bilet pe asfalt?

Fix așa am văzut că se proceda prin Veliko Târnovo, cu ceva ani în urmă. Cred că am pus și o poză atunci, aviz celor ce ar fi putut ' pica în eroare' .

On topic: nu prea văd rostul acestor impresii în categoria turistică. Ar fi fost probabil mai potrivite în categoria "Avertizări".

@marius70
[12.08.21 08:20:04]

O vacanță stricată de hingherii care ridică mașini. Am petrecut doar 4 din cele 7 pe care le avem plătite din cauza mizeriilor de bulgari care ridică mașini... Mi au ridicat mașina și mi au blocat coloana de volan, fiind nevoit să aduc mașina în țară pe platformă, A fost prima și ultima oara la nisipurile de aur și ceea mai proastă experienta într o țară străină.

neimportant, robert31v
Alte impresii din această RUBRICĂHoinărind prin Nisipuri: