ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2021
JUL-2021
Cuplu
EXCELENT

Plaja din Burgas

Ne-am hotarat sa mergem la mare in Bulgaria dar voiam in acelasi timp sa vizitam si un oras si sa nu dam peste atmosfera aglomerata de statiune de mare, mai ales in perioada asta in care oamenii nu mai pleaca in alte tari indepartate. Am plecat cu nicio asteptare, stiam cum este o plaja din oras, avand experienta cu plaja din Constanta.

Dupa ce am studiat destule hoteluri care isi schimbau preturile zilnic pe internet, am ales un hotel care era cat de cat aproape de plaja. Am calculat ca mersul pe jos pana la plaja nu face rau, plaja fiind la 10-15 minute de mers pe jos, dar pe harta. In realitate faci putin mai mult din cauza stopurilor sau a caldurii. Oricum ar fi, am zis ca merita pentru ca oricum ne opream pe drum la tot felul de cafenele sau terase de fiecare data.

In prima zi cand am ajuns pe plaja am intrat pe langa port si nu a parut cine stie ce in afara ca era aproape goala la ora 17, din cauza ca plouase cu o zi inainte. Am zis a doua zi sa incercam alta locatie de pe plaja si a fost o alegere perfecta.

De la hotel, am luat-o pe strada Aleko Bogoridi care pleaca de la hotel Bulgaria si ajunge in parcul de pe plaja, strada este un fel de Lipscani plina de terase si magazine, foarte aglomerata seara. Am intrat prin parc pe la teatrul in aer liber.

Am avut supriza sa dam de o plaja foarte curata, linistita si fara muzica la terase... in zona fiind totusi cateva terase. Poti alege in a sta la zona cu umbrele unde este destul de aglomerat si animat sau direct pe plaja, unde este destul de liniste si oamenii au destul loc in asa fel incat sa nu stea langa tine. Dimineata, fiind plaja de oras totusi, este destul de liber... seara in schimb daca este vreme frumoasa o sa fie destul de plin.

Mentionez ca descriu acum doar plaja de la intrarea cu teatrul in aer liber, in alte parti parea aglomerat. In ultima zi cand am mers la plaja a fost putin obositoare intoarcerea, fiind foarte cald afara.

Cred ca din cauza parcului, care este deasupra plajei si are diferenta de nivel, pare mai racoare putin decat pe o plaja care este plata. Exista si toalete pe plaja, destul de civilizate in momentul in care am fost.

Atmosfera de pe plaja este animata de foarte multi care fac paragliding deasupra parcului, daca te pasioneaza sa stai cu ochii dupa ei, in general sunt seara. Sau de cateva pescadoare in larg... portul din Burgas fiind aproape. Am prins cea mai linistita mare, nu era niciun val si nici nu batea vantul.

Care este faza cu parcul imens de pe plaja?

Morska gradina cum ii spun ei, este un parc foarte mare si foarte ingrijit cu copaci imensi, umbrosi si batrani care fac sa fie foarte racoare si care pe o zi torida fac o placere sa mergi prin el sau sa te asezi sa mananci o inghetata la o terasa. Parcul se intinde cat tine si plaja, probabil pe mai mult de 2.5km si din cate am citit are in jur de 80ha iar primii copaci au fost plantati prin 1889... deci este un parc batran.

Concluzia... daca vrei o plaja cu atmosfera de oras, cu oameni de oras care sunt mai calmi si mai civilizati decat turistii si fara atmosfera bine cunoscuta de plaja cu muzica... recomanda plaja din Burgas. Data viitoare daca o sa mai ajungem in Burgas o sa incercam un hotel mai aproape de plaja si cu parcare proprie.

Trimis de MihaiMec in 12.07.21 09:45:52
Validat / Publicat: 12.07.21 10:18:09

VIZUALIZĂRI: 2163 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (MihaiMec); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja Burgas, paragliding

[12.07.21 09:52:26]

@MihaiMec: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Burgas, orașul verde:

• pagină generată în 0.043781995773315 sec