ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.09.2020
ÎNSCRIS: 01.02.11
AUG-2020
Cuplu
EXCELENT

Burgas - probleme cu parcarea în zona centrală

M-am gandit dacă să mai scriu acest review despre Burgas, având în vedere că vara s-a sfârșit (este inceput de septembrie, 2020) și probabil că și numărul turiștilor români care pleacă spre această destinație este mai mic. Totuși, pentru ca aceștia să evite unele din problemele cu care m-am confruntat, voi da cîteva detalii.

În primul rând, în legătură cu drumul spre Burgas, de la Ruse, nu am folosit ruta mai ocolitoare Ruse-Varna, ci am mers de pe A2 la dreapta, prin Provadia, Vresovo, Aitos. Drumul este liber, puțíne mașini, prin munți, foarte pitoresc, însă este în lucru, cu denivelări, semafoare, excavatoare etc. și cred că va fi ceva vreme și de acum încolo la fel, multe porțiuni fiind doar marcate pentru viitoarea reabilitare. Deci, ca timp, e posibil sa fiți mai câștigați pe ruta Ruse-Varna-Burgas.

Pe această porțiune de drum, vrând să alimentez, plătind cu cardul, abia la a cincea încercare am reușit; plata cu cardul nu a fost posibila la o stațíe Lukoil, apoi una Shell (probabil franciză), apoi am mai încercat la încă vreo două al căror nume nu-l mai rețin. Același răspuns, doar cu bani cash se poate plăti! Abia la a cincea stație, tot Lukoil, se putea plăti și cu cardul, mi-au cerut să le arăt cardul înainte (cel pe care l-am arătat este Visa) și au zis că este OK.

Motivul principal însă pentru care m-am decis sa fac acest review nu este traseul urmat către Burgas, ci problemele cu parcarea pe care le-am întâlnit în acest oraș.

Am avut cazare chiar în zona ultracentrală din Burgas, într-un apartament, cazarea fiind achiziționată de pe booking.com. Pe acest site scria că este posibilă parcarea în stradă, la un cost suplimentar (de 10 leva/zi). OK.

Ajuns acolo în jurul orei 17:45, am sunat proprietarul, pentru a ne întâlni, acesta ne-a explicat apoi că zona centrală din Burgas are locurile de parcare marcate cu galben (în care nu avem ce căuta, acestea fiind contractate de rezidenți, prin abonamente) sau cu albastru. Putem parca pe locurile albastre, asta dacă găsim ceva liber, plătind între orele 9-19 în zilele lucrătoare.

Inițial am lăsat mașina pe niște locuri care erau ale Postbank, dar fiind trecut de ora 17, erau libere. Când a ajuns proprietarul și i-am arătat unde am parcat, întrebându-l dacă să platesc sau nu, s-a uitat la ceas, a ezitat puțin și a zis că e OK, că nu crede că mai vine cineva să verifice plata parcării la ora aia și că se vede că abia am ajuns și încă nu știm ce și cum. Ne-a explicat proprietarul și că ar mai fi fost și varianta unor parcări subterane situate mai departe, cea mai apropiata Cyril & Metodiu, parcare privată, la vreo 850 de metri de locația noastră. Totul în regulă pănă acum.

După ce a plecat proprietarul, am intrat pe internet să caut amănunte despre acele parcări subterane și așa am intrat pe site-ul primăriei Burgas unde erau date mai multe amănunte, însă nu cele esențiale, prețul/zi... Acolo se confirma faptul că centrul orașului Burgas este “blue zone” și se explica cum să plătești parcarea. Dacă ai abonament la o rețea de telefonie bulgară, prin SMS, dacă nu, te duci la un parcometru, bagi fise (numai fise, de la 0,10 leva la 2 leva) sau cu cardul sau poti cere un tichet de la un funcționar de la primărie, pe o anumită perioadă.

Ajungând afară, găsesc un loc albastru liber si trag mașina chiar în fața clădirii în care era apartamentul (locurile de parcare albastru-plin, sunt numai pentru persoanele cu handicap, atenție! Pentru ceilalți trebuie să fie o dungă albastră sau un dreptunghi cu laturile albastre, nu sa fie “umplut cu albastru” întreg marcajul). Lângă mașină (era deja după ora 19, deci până dimineața la 9 era “free” parcarea) era un panou pe care citesc (este scris și in engleză) că de la 8 și nu de la 9 dimineața se plătește parcarea și că ți se ridică mașina dacă e găsită parcată necorespunzător (pe site-ul primăriei scria și faptul că se poate bloca mașina). Deci prima inadvertență, de la 8 sau 9 incepe taxarea?

La vreo 10 metri văd și aparatul de taxat. Mă apropii de el și văd că scrie și în românește, se spune că, dacă nu ai fise, poți plăti cu cardul! Mă bucur, butonez, apare pe ecran că până a doua zi la 9 e gratis parcarea (deci de la ora 9 începe taxarea, cum era scris și pe site-ul primăriei, nu de la 8! Mă gândesc că panourile nu au mai fost actualizate, asta e!). Verific dacă nu cumva pot plăti de pe acum parcarea pentru ziua următoare, introduc cardul (ING) în fanta indicată pe aparat și îmi zice: card invalid. Mai încerc și cu alte două carduri, unul BRD și altul Revolut, exact același răspuns... Îmi spun că, cine știe, poate nefiind ore de taxare până a doua zi la 9, aparatul nu încasează bani și de asta îmi zice ca sunt invalide cardurile.

Totuși, seara, când ne plimbam prin oraș, văzând că la multe magazine nu puteam plăti cu cardul, găsind un bancomat, am scos 100 de leva. S-a dovedit ca a fost o decizie bună.

A doua zi, la 9 fără câteva minute, cobor să plătesc parcarea. Astept să se facă 9 (ora indicată pe aparat) și introduc primul card. Exact la fel răspunsul: card invalid. Repet procedura și cu celelalte, la fel răspunsul... Mă uit în portofel, nu aveam fise, așa că mă duc cu bancnotele scoase de la bancomat în seara precedenta să le schimb. Nimeni nu voia să le schimbe, așa că am cumpărat de la un magazin o merdenea, de la alt magazin o punga cu arahide și de la un al treilea am cumparat o cafea. Am făcut rost de monede pentru întreaga zi, aveam peste 10 leva, obținute de la restul dat la cumpărături.

Mă duc repede la aparat, îngrijorat să nu vină cineva între timp și să vada că nu am platit parcarea. Bag monede, aș fi vrut să bag 10 leva și să am plătită parcarea până la ora 19, să stau fără grijă. Bag una, două monede etc., mi-a primit doar 8 leva, apoi nu a mai vrut să mai primeasca nicio moneda... Așa încât am dat “validate” și mi s-a eliberat un bon în care era specificat că am parcarea plătită până la 17:14… Nu mai aveam posibilitatea, cumva, să plătesc și restul, până la ora 19.

Pe la ora 15 decidem să plecăm la plajă, așa că mai bag 4 leva și mi se elibereaza alt bon, 15:04-19:04, deci am plătit două ore care se suprapuneau, am considerat că nu avea sens să așteptăm până la ora 17:14, când expira primul bilet, pentru că am fi ajuns la plajă prea târziu. Seara, m-am tot întrebat de ce nu o fi mers plata cu cardul, mi-am facut cont în leva pe Revolut. Apoi am fost să verific și parcarea privată din piața Cyril & Metodiu, acolo costa 20 leva/zi, inclusiv sambata și duminica, deci era mult mai scump și mai departe decât varianta cu parcarea în stradă. Am făcut din nou rost de fise în valoare de minimum 10 leva.

Dimineața, la 9, din nou la aparat. Am bagat cardul Revolut, același răspuns, card invalid, deci degeaba am facut un cont in leva. Apoi am introdus monedele, de data asta aparatul mi-a primit numai 7 leva, nu a vrut mai mult. Ar fi însemnat ca pana la ora 16 să am parcarea plătită.

M-am gândit să dau “cancel” , pentru a nu păți ca în ziua precedentă; am decis să plătesc vreo 4-5 leva, deci până la ora 13-14 interval în care ne-am fi întors de la plajă și apoi să fac și restul plății, până la ora 19.

Am apasat “cancel” ! Mare greșeală! Mi-au fost luați banii, toate cele 7 leva și niciun bon eliberat!!! Nici nu mai aveam decat ceva mărunțiș în mână. Mă duc iar să cumpăr o merdenea, deși nu-mi era foame, să iau iar un pachet de arahide, de 1,10 leva, deși nu aveam chef, fac rost de mărunt, bag doar 4 leva și plătesc parcarea până la ora 13:28.

Nervos, urc în cameră, caut site-ul primăriei (ea administrează parcările publice), dau click pe limba engleză și vreau să fac o reclamație. Mi se deschide un formular, completez ce am de zis, apoi veșnica chestie: dovedește că nu ești robot! Dau click pe imaginile cu semafoare, vreau să trimit, nu merge! Apoi iar, dau click pe imaginile cu autobuze, iar nu merge! Apoi iar, dau click pe toate imaginile cu treceri de pietoni, iar nu merge! Am incercat să intru și altfel pe site, am ajuns însă la același rezultat... Mă las păgubaș, gandindu-ma că și în România se întâmplă de astea. De ex., la o parcare, în Brașov, nu se putea plăti decât cu fise de 50 de bani (în 2018), pe care nu le găseai pe o raza de 1km la niciun magazin din zonă...

Se face ora 13:30, bag iar 5,5 leva și ne vedem de treabă prin oraș. Următoarele două zile am dormit OK, fiind weekend, deci parcarea gratis, fără să mai fiu nevoit să mai fiu de strajă la 9, la parcometru.

Concluzie: cei care doriți să vă cazați în Burgas în zona centrală, aveți grijă să găsiți o locație cu parcarea inclusă (gratuit sau cu plată). Altfel, mort-copt, la ora 9 trebuie să fii la aparat. Poate vrei să pleci mai devreme la plajă, poate din contra, vrei să dormi mai târziu, nu poți, trebuie sa plătești parcarea, lucru care nu se poate cu anticipație și, după cum s-a dovedit, lucru care e problematic chiar daca ai fise. De asemenea, fă rost repede de fise, deci scoate bani de la bancomat, leve, bancnote, apoi schimba-le sau cumpara ceva, să ți se dea rest în monede, să ai suficinete pentru parcare.

Mie mi se pare chestia asta cu parcarea că generează un mare disconfort și stres, că trebuie să îți programezi ziua funcție de plata parcării, motiv pentru care am decis să și fac această postare, să afle și alții despre acest lucru. Altfel, ce să zic, orașul, plaja, marea, prețurile sunt OK, chiar foarte OK, dar am vazut că deja sunt pe această temă scrise destule recenzii, motiv pentru care mă opresc aici cu relatarea mea.

Trimis de Concolorcorvo in 04.09.20 13:48:12
Validat / Publicat: 04.09.20 14:22:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2153 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Concolorcorvo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.09.20 14:21:06]

Odată cu primul text trimis, @tanabe: bun-venit pe AmFostAcolo.ro.

[06.09.20 19:41:05]

@Concolorcorvo:  Bun venit! si succes pe mai departe. Si mie parcarile cu grija ce trebuie sa o mai ai si pentru asa ceva si toate cele prin care poti trece mi se pare ca sunt consumatoare de energie si stricatoare de bucurii.

Burgas pana la urma este un oras destul de tranzitat asa incat cele povestite de tine pot fi de ajutor, asa incat nu este prea tarziu pentru articol.

Sper insa sa continui si cu alte articole (cazare, ce ai facut) si sa nu te opresti.

Felicitari, votat cu mare drag. ​​​

MihaiMec
[10.07.21 13:38:15]

Salut,

Multumesc mult pentru review, m-a ajutat!

Eu am stat la no 13 si am avut in primele 2 zile probleme cu parcarea pentru ca nu intelegeam care locuri sunt ok si care nu, ma refer doar la cele albastre. Asa ca am ales sa parcam la Cyril & Metodiu care te taxeaza pe ora, inclusiv noaptea. Parcare foarte ok si civilizata doar ca lenea e mare pe caldura ca sa mergi pana la masina de la hotel.

Dupa 2 zile am studiat site-ul primariei si am descoperit ca locurile albastre sunt si ele impartite in locuri cu abonament si locuri cu plata pe ora pe acelasi tronson, adica parcarea de langa hotel Bulgaria are locuri speciale pentru abonati si iti ridica masina daca parchezi pe ele. Plus ca mai sunt si locuri pentru "disabled" care nu sunt marcate.

Daca se poate pune si link-ul transportburgas.bg/en/bur ... -zone-territory in review ca sa vada si alti doritori exact unde parcheaza, altfel te trezesti cu masina blocata sau ridicata.

Langa no 13, dupa 7 seara exista locuri libere si cu noroc gasesti si in timpul zilei:

8.3 Str. "Lermontov” Str. (from the Str. "Mitr. Simeon” Str. to "Ilarion” Str.)

-3 Spots ‘Blue Zone’

-1 Spot for disabled

Pentru fise necesare pentru aparatul de parcare au la banca de peste drum de no 13, schimba fara probleme 10 sau 20 de leva.

[10.07.21 13:45:55]

@MihaiMec: Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

MihaiMec
[16.07.21 11:48:22]

@webmasterX: Multumesc, am pus.

MihaiMec, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Burgas, orașul verde: