ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2021
TIP CAM: Apartament
REGIM MASĂ faraMasa
Raport PREȚ/CALITATE: BUN

Alystra Hotel3

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

Statiune pentru tratamente balneare in Maramureș

Salutare!

Continuand traseul prin tara, in zona Maramures, am ajuns in Tășnad - o statiune dedicata tratamentelor balneare.

Traseul pana aici a fost foarte frumos, plecand din Borșa (vezi impresii), cu oprire la Săpânța - drumul foarte bun.

Cum am ajuns la hotel, am fost siguri ca nu am dat greș cu aceasta alegere.

Cazarea a fost efectuata rapid cat timp ne-am aruncat privirile spre terasa, restaurant si imprejurimi.

despre SERVICII

Personalul hotelului a fost de nota 10, indiferent daca vorbim de amabilitatea, ospitalitatea sau promptitudinea acestora.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera (de tip apartament):

Inainte de toate, tin sa precizez ca noi am fost cazati in partea renovata a hotelului, deoarece, din cate am auzit, exista si o parte nerenovata.

Mare, foarte mare si spatioasa, in care ne-a întâmpinat un pat la fel de mare (ultra-suficient pentru 2 persoane). Masa din camera este si ea mare, similara in lungime cu dressing-ul de pe hol.

Alte avantaje pe care le prezinta camera, sunt urmatoarele:

Balcon - mare, cu vedere frumoasa, Prize - pe de o parte si de alta a patului, TV - de dimensiune mare, Aparat de aer condiționat - mascat in camera, Seif - in interiorul dressing-ului.

Baie:

Baia este mare, cu aspect modern - ne-a placut. Dispune de cabina de dus din sticla, wc, bideu, chiuveta si oglinda generoasa. Problemele din baie (singurele cred eu) sunt: inexistenta suporturilor pentru sapun/gel in cabina de dus si langa chiuveta, totodata, lipsa agatatorilor pentru prosoape.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Restaurantul, sala de mese si terasa, sunt la superlativ. Acestea sunt modern amenajate si de curățenie pot spune ca am fost mulțumiti.

Calitatea preparatelor este destul de ridicata, nu cred ca poti sa ai atat de multe pretentii cat sa nu iti placa.

Varietatea, este si ea foarte mare, am sa atasez poze din meniu pentru a va putea face o idee despre preparate si preturi.

Preturile sunt normale, pentru mancaruri normale. Daca vreti ceva iesit din comun, preturile isi vor spune cuvântul, pe drept.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Ne place unde este situat hotelul - Nu este in inima statiunii Tășnad, dar daca veniți aici pentru relaxare, nu va fi o problema.

In spatele hotelului, sunt 4 bazine cu apa termala (care funcționează 2 cate 2 la fiecare 3 zile), existand si un bazin pentru copii (care este golit si curatat zilnic). Atenție insa, bazinele nu apartin de hotel, ci de primarie. Pentru acces la bazin este necesara plata taxei, care este, in felul urmator:

Adulti - 25Lei (dupa ora 16⁰⁰ - 15Lei)

Copii/elevi/studenti - 15Lei (dupa ora 16⁰⁰ - 10Lei)

*Pentru a beneficia de reducerea pentru elevi/studenti este necesara legitimatia/carnetul. *

Sezlongurile nu sunt la dispozitia directa a persoanelor, este necesara o cerere si o taxa pentru acestea - nu stiu care este pretul, noi am stat pe prosoape, pe iarba.

Langa bazine, sunt mai multe terase unde puteti consuma mancare, sau diverse bauturi/gustari.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Piscina:

Asa cum am scris mai sus, aveti posibilitatea de a merge la bazinele cu apa termala, situate in spatele hotelului.

Pentru copii:

Aveti la dispozitie, strandul pentru copii si loc de joaca langa hotel.

Trimis de Mihnea-Alexandru in 17.06.21 08:46:18
Validat / Publicat: 17.06.21 09:41:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TĂȘNAD

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihnea-Alexandru); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P18 Hotel Alystra - img. 18 Aparat de aer condiționat

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

ECOURI la acest review

webmasterX [17.06.21 08:59:03] »

Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mihnea-Alexandruscris / TELEFON [17.06.21 10:08:22] »

@webmasterX: salut, da, coordonatele sunt ok

webmaster [17.06.21 11:22:10] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

Mihnea-Alexandru