ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.06.2021
JUN-2021
Familie
EXCELENT

Kaufland Ruse (+Lidl)

Fiind în drum spre Cetatea Tsarevets am făcut o scurtă oprire la Kauflandul din Ruse pentru a mai vedea ce au în ofertă, atât la toneta de afară cât și în interior.

Îmi place că diferă meniul de la o țară la alta, chiar și în România am observat că diferă puțin de la o regiune la alta.

____

FOOD COURT _ AFARĂ

Despre toneta de afară. Un meniu foarte diversificat.

-Mini cârnați cu cartofi și chifle la 3.99 leva (10 lei)

-chifteluțe de vițel la 3.29 leva

-midii panificate la 3.29 leva

-carne de pui la 2.99 leva

-alte fructe panificate, gen inele de calamar la 2.99

-hamsii (așa cred) la 1.19 leva 120 grame

Anyway am făcut și poze. Cel mai bine aruncați un ochi și acolo. Apoi mai era un meniu pus fix pe taraba lor de mici. Nouă ne plac la nebunie chiftelele lor. Sunt demențiale. Am încercat și micii dar erau foarte uscați, nu pufoși ca cei de la noi. Probabil din cauza rețetei diferite...

ÎN MAGAZIN

Sunt foarte diferite gamele de produse de la o țară la alta și au multe lucruri pe care noi nu le avem, dar și invers... noi avem ce nu au ei. O parte din produse sunt aceleași sau diferă doar numele. Ei de exemplu au Prigat la 2 Litri, la noi doar la 1,5 Litri. În general prețurile mi s-au parut mai scăzute față de ce avem noi. Un 10-20%, poate chiar mai mult pentru unele. De exemplu aveau la ofertă pulpe de pui la 3-4 lei kilogramul! Dacă vă pasionează cumpărăturile, vă recomand să luați la voi o ladă frigorifică pentru a le transporta către casă. Au multe feluri, preparate, ce nu există la noi. Numai pentru chiftelele de la taraba de afară, găsești produse similare în magazin, cel puțin 3-4 feluri, plus alte preparate.

Calcul este simplu de făcut, fie cu calculatorul sau mai ușor, pe loc fără el. O leva valoreaza 2.5 RON. Așadar un produs de 10 leva echivalează cu 25 lei la noi.

Pepenii de exemplu erau la ofertă la ei la 0.99... (leva!), adică 2.5 lei. Puteți păstra bonurile pentru eventualele controale deși pe noi nu ne-a controlat nimeni niciodată la vamă.

De-asemenea am mai fost și la Kauflandul din Veliko care este mult mai nou și modern dar acolo nu exista tonetă cu preparate proprii. Prima dată când sesizez lipsa acestui loc ce se regăsește peste tot la celelalte magazine.

____

Las poze cu ce am găsit prin magazin, atât în Kaufland Ruse si Kaufland Veliko cât și în Lidl Ruse.

Drum bun!

Trimis de ⭐ValentinB_88⭐ in 07.06.21 14:20:22
Validat / Publicat: 07.06.21 16:37:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 4661 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 Kaufland veliko tarnova
[1 PMA]
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

Aryascris / TELEFON [07.06.21 19:56:42] »

@Maskatu:

Deloc surprinzător pentru mine ca după hamsiile de la Takeaway consumate in masina proprie ai dus penibilul la un alt nivel: Kaufland + Lidl în parcare.

-alte fructe panificate, gen inele de calamar la 2.99

Pentru știința ta, dar si Pentru A nu dezinforma cititorii, nici poveste de inele de calamar . Sunt simple inele de ceapă prăjită, un fel tradițional bulgăresc. Vezi poza P01 Nice try anyway

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][7 voturi]
nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [07.06.21 20:36:34] »

@Arya:

Pentru știința ta, dar si Pentru A nu dezinforma cititorii, nici poveste de inele de calamar Sunt simple inele de ceapă prăjită, un fel tradițional bulgăresc.

Corect!

Este vorba de cunoscutele "Onion Rings" sau "Лучени кръгчета панирани" cum scrie şi pe meniul afişat. Totuşi aspectul acestora este extrem de asemănător cu al calamarilor pane şi te poate induce în eroare, dar mirosul NICIODATĂ

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
webmaster [07.06.21 22:08:54] »

Voturile date aiurea (la ecouri) și ecourile ref la argumentația lor au fost șterse

⭐ValentinB_88⭐ [07.06.21 22:21:36] »

@Arya:

Ce este penibil in faptul ca am mancat ceva de la Kaufland? Iar comentezi aiurea. Ai scris 3 reviewuri in ultimii 8 ani, din care toate sunt chiar de acum 8 ani. La comentarii esti vioara intai. Cu ce aduci tu aportul acestei comunitati? Scuza-ma ca nu mancam toti ca tine la 4 stele. Extraordinar. [...]. Am mancat la Kaufland cu restul de cateva mii de oameni. Vai.

Multumesc pentru lamuririle cu inelele. Nu cred ca e asa de haios faptul ca am gresit in necunostinta de cauza. Limba si literele lor nu sunt cele mai prietenoase... apreciez critica constructiva. Mea culpa!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][2 voturi]
⭐ValentinB_88⭐ [07.06.21 22:24:00] »

@nicole33: multumesc pentru raspunsul elegant!

Aryascris / TELEFON [07.06.21 23:52:45] »

@Maskatu:

Scuza-ma ca nu mancam toti ca tine la 4 stele.

Dar nu tu erai ăla care îi ironiza săptămâna trecută pe cei cu conservele?

Uite cine vorbește!

⭐ValentinB_88⭐ [08.06.21 11:55:56] »

@Arya: Postarea aia pamflet cu Grecia era despre persoanele care pleaca in SEJUR cu conservele dupa ei. Noi am plecat intr-o excursie de cateva ore si am PLATIT pentru o mancare calda (kaufland) sau daca tot te freaca grija, hamsiile de la takeaway.

Hamsii, mancare kaufland, etc = mancare calda, PLATITA

Conserve = mancare rece, "moca" de acasa.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
adso [08.06.21 12:01:00] »

@Maskatu: E moca doar dacă e așa:

ziaruldeiasi.ro/stiri/cup ... an--290598.html

Altfel, e tot plătit.

Părerea mea e că ar trebui evitate asemenea subiecte. Dacă îi dăm lecții lui nea Jean, mai devreme sau mai târziu el se va răzbuna

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
⭐ValentinB_88⭐ [08.06.21 12:23:08] »

@gpopa: Eh ai inteles tu. "Moca" adica vii cu ele de acasa si sunt luate cu 3 luni inainte. In fine. Nu mai postez asa ceva. Prea multe persoane ofensate pentru un amarat de meniu. Deh... unii s-au nascut la Marriot sau Radisson in restaurant, dar rup micii si ceafa de porc. Noi sa fim sanatosi

Va pupa... Jean!

adso [08.06.21 12:40:50] »

@Maskatu: Nu pentru „Prea multe persoane ofensate pentru un amarat de meniu” trebuie evitate aceste subiecte.

Ci tocmai pentru a nu ofensa pe nimeni. Nu știu cât drept avem să judecăm stilul de viață al celorlalți, atât timp cât nu ne deranjează cu nimic.

O comunitate se formează punând accent pe ce îi apropie pe membrii acesteia, nu pe diferențele dintre ei.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][5 voturi]
⭐ValentinB_88⭐ [08.06.21 12:46:31] »

@gpopa: Foarte frumos spus! Zi usoara sa aveti si drum bun pentru urmatoarele calatorii.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA [09.06.21 00:30:18] »

@Maskatu:

Eu am încercat, se vede că fără succes, să aplanez conflictul care mocneşte de ceva vreme între voi din motive necunoscute mie.

În momentul în care lansezi pe internet un mesaj, orice text, se presupune că îţi asumi şi faptul că unele persoane nu vor avea aceeaşi părere cu a ta.

Nu poţi îngrădi nimănui dreptul la liberă exprimare cât timp o face civilizat. Însă tu reacţionezi exagerat de agresiv la comentariile altora, limbajul folosit nu este cel mai potrivit pe un sait de turism, de fapt niciunde, nu este deloc prima dată şi nu este deloc normal. Un asemenea limbaj nu-ţi face cinste în primul rând ţie şi contribuie la impresia pe care ceilalţi membri şi-o formează despre tine.

Nu cred că activitatea pe AFA a altui membru ar trebui să te preocupe pe tine. Eu cred că "non multa sed multum".

Scuza-ma ca nu mancam toti ca tine la 4 stele..... Am mancat la Kaufland cu restul de cateva mii de oameni.

Ce importanţă are unde mănâncă unul sau altul?

De fapt, cei care vizitează frecvent Bulgaria şi Ruse în cazul de faţă au descoperit de mult timp că în Bulgaria se poate mânca foarte bine şi ieftin sau foarte ieftin la mehane, mai tradiţional şi sigur mult mai confortabil decât la Kaufland.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][4 voturi]
⭐ValentinB_88⭐ [09.06.21 08:51:16] »

@nicole33: Nu ma deranjează critica constructivă. Madam Arya mă vânează și comentează de parcă ea e deșteaptă și eu sunt prost pentru că am greșit ceva când am relatat. Apoi râde la greu (a se vedea postarea de sus).

Dar nu mai contează. Mai bine nu mă apucam să scriu pe aici. Am crezut că este o comunitate mai prietenoasă și merită să-mi rup din timpul meu pentru a reda ce am regăsit pe unde am fost. Greșit. Plin de facebuciști care cred că le știu pe toate.

Torn cenușă în cap ca să fie fericiși toți membri AFA pe care i-am supărat și deranjat!! Gata, ce să mai. Sunt destui experti pe aici pe Bulgaria, consuli onorifici. Zici că suntem la ambasadă. Dacă vin alții care abia o explorează și greșesc ceva, sunt puși la zid într-o manieră agresivă textual.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
⭐ValentinB_88⭐ [12.06.21 15:36:41] »

Bună ziua.

Cer scuze și aici celor pe care i-am jignit sau ofensat într-un fel sau altul. Pe viitor voi fi mai atent asupra lucrurilor pe care le postez. Intenția mea nu a fost de a jigni pe cineva. Eu unul nu sunt atât de „ieșit” pe afară, drept urmare sunt mai ușor de impresionat, chiar și cu un hipermarket din alte țări care are alte game de produse.

Încă o dată vă rog sa primiți scuzele mele asupra celor întâmplate. Și mai ales doamnei Arya cu care sper să mă înțeleg mult mai bine de acum înainte.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][3 voturi]

Mihaela32, ⭐ValentinB_88⭐