ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.07.2010
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 22.06.10
DEC-2008

Un loc unde nu voi mai reveni

Cum ziua de 1 decembrie pica intr-o luni, ne-am gandit in ultimul moment sa petrecem 2 zile la munte. Ce-i drept ideea ne-a venit cam tarziu si anume intr-o sambata dimineata, asa ca nu am mai gasit camere libere in locurile unde mergeam de obicei. Am zis fie, hai sa incercam altundeva, si ne-am oprit asupra unei pensiuni din Busteni. Am intrat pe site-ul pensiunii, am observat ca pretul pentru o camera dubla era 100 lei, am sunat, iar patronul ne-a confirmat pretul si ne-a spus ca ne asteapta a doua zi. Asadar am decis: mergem la Pensiunea Andutu din Busteni.

Fericiti ca pana la urma vom petrece o mini-vacanta la munte, ajungem duminica dimineata la pensiune. Ne intalnim cu patronul, ne salutam si ne invita in sufragerie pentru a o astepta pe receptionera ca sa ne putem caza. Pensiunea arata foarte bine atat prin exterior cat si in interior, parcare era supravegheata cu camere video, deci puteam spune ca am nimerit bine. In cele din urma dupa vreo 2 ore de asteptare vine si receptionera, care ne prezinta camera, si apoi ne invita la receptie sa achitam pretul. Ajunsi la receptie, observam ca preturile difereau complet de cele existente pe site. Astfel ca erau doua preturi, unele din timpul saptamanii, iar altele pentru week-end, diferenta dintre ele fiind de 30-40 lei. (Asa ca atentie, ca pe site-ul lor sunt afisate preturile pentru zilele din cursul saptamanii). Am zis ok, asta e politica locului, ne supunem, dar nicio camera nu costa 100 lei asa cum ne spusese patronul. Mai mult receptionera ne spune ca ne costa 150 lei. I-am explicat cum ca seara vorbisem cu patronul si ne-a zis un pret, la care ea ne raspunde ca tocmai de aceea venise patronul de dimineata ca sa modifice preturile. Ok, asta mi s-a parut o grosolana neseriozitate, ne putea mentiona macar intentia de a creste preturile atunci cand l-am sunat, asa ca i-am mai dat un telefon. Si ce sa vedeti, ne spune ca asta e, ce am vrea sa facem, ne convine, ramanem, nu ne convine, putem pleca, daca noi credem ca vom gasi cazare in alta parte. Bineinteles ca sotul meu s-a enervat, asa ca a urmat o serie de replici aprinse, pana a dat-o la intelegere cu neseriosul ala si ne-a luat 130 lei pe camera.

Nu diferenta de pret ne-a deranjat, (avand in vedere ca ne-am hotarat in ultimul moment sa mergem la munte am fi dat, poate si mai mult) ci atitudinea josnica a patronului de a ne minti, si apoi vazand ca ne agitam, profita de faptul ca duminica dupa masa nu prea mai aveam sanse sa gasim cazare si ne invita sa cautam in alta parte daca nu ne convine.

Si acum sincer, am stat in locuri care aratau mult mai bine decat aceasta pensiune si ofereau mai multe (cum ar fi mic-dejun, piscina, internet, sala jocuri etc. ) si aveau preturi mult mai ieftine. Apropo 150 lei era cea mai ieftina camera.

Am depasit totusi momentul cazarii si am profitat de zapada din plin, incercand sa ne simtim bine.

Oricum ne-a lasat un gust amar nesimtirea patronului, asa ca n-o sa mai dam pe-acolo!

Trimis de mitzulik in 03.07.10 19:57:30

VIZUALIZĂRI: 2686 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mitzulik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera dubla matrimoniala
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

Sanziana
    [04.07.10 07:56:24]

pacat ca nesimtirea unora iti strica buna dispozitie. Ce nu inteleg inca hotelierii romani este ca pe banii nostri, si asa putini, vom hotari in cele din urma sa nu mai facem rabat la calitate si ei vor avea cel mai mult de pierdut. pacat

mitzulikAUTOR REVIEW
    [04.07.10 17:28:36]

si pacat de tara asta care este atat de frumoasa, ca romanii cauta calitatea serviciilor si ospitalitatea peste granite.

domidoc, mitzulik
    Alte impresii din această RUBRICĂCasa Anduţu: