ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.05.2021
MAY-2021
Cuplu
BUN

Pensiunea Livada Amely, oază de liniște și relaxare

„Muntele: un urs de piatră cu zmeură în gură și cetini în blană” - deschizând review-ul de astăzi cu această minunată definiție a marelui poet Grigore Vieru, am să vă povestesc despre pensiunea Livada Amely, un loc frumos la munte în Mărginimea Sibiului, cu oameni faini, unde zmeura, numită și„fructul tinereții” figurează la loc de cinste.

De fapt, trebuia să ajung aici încă din luna martie, dar atunci feciorul meu, care e student, mi-a dat planurile peste cap anunțându-mă că vine acasă și n-am mai putut pleca, era normal să fie așa, prioritate având juniorul. În luna în curs am făcut din nou o rezervare pentru 2 nopți, iar de data asta n-am mai ratat plecarea.

Cum ajungeți la pensiunea Livada Amely? La ieșirea din orașul Săliște în direcția Jina, continuați deplasarea pe DJ106E, intrați în satul Galeș, care aparține de Săliște, și după câteva sute de metri veți vedea un indicator cu Livada Amely, iar din drumul județean virați la stânga, intrați pe str. Luncii, treceți peste 2 poduri, mai mergeți încă 200 de metri și ați ajuns. Atenție însă la porțiunea de drum până la pensiune, cele două poduri sunt foarte înguste, la fel fiind și strada, e un pic mai dificil dacă vine o mașină din sens opus.

Bineînțeles că atunci când am ajuns noi a început să plouă, norii negri prevesteau însă ploaia de la intrarea în comuna Tălmaciu. Cazarea noastră a debutat furtunos, cu o pană de curent de vreo 3 ore, dar am compensat cu o repriză de relaxare pe terasă, la o cafea din partea casei.

La începutul review-ului menționam ceva despre zmeură, acest fruct atât de aromat, un puternic antioxidant natural: în fața pensiunii gazdele au cultivat zmeură, coacăz negru și roșu, sunt soiuri care rodesc din iulie până în noiembrie, iar când fructele se coc fac deliciul turiștilor, în special al copiilor, care sunt lăsați să consume direct de la sursă. Proprietarii mai dețin un teren pe raza satului Galeș, unde au tot cultură de zmeură, și produc din aceasta sirop, zmeurată și dulceață. Am gustat din toate, sunt produse de calitate.

despre SERVICII

Pensiunea Livada Amely oferă cazare în 5 camere duble, cu balcon, oferta fiind cu mic dejun. La cerere se poate asigura și masa de seară. La parter turiștii se pot relaxa în livingul spațios, tot aici putând fi luate mesele atunci când este frig și nu se poate sta pe terasă. La exterior pensiunea dispune de parcare cu 5-6 locuri, grătar, și ciubăr cu apă fierbinte, pentru acesta însă trebuie să discutați cu gazdele cu o zi înainte, durează cam mult până se încălzește apa.

Proprietarii sunt oameni primitori, au făcut tot ce trebuie pentru a ne asigura un sejur plăcut. Nu consider că ar fi un minus, dar am observat la servirea meselor o oarecare dezorganizare, o stângăcie nevinovată, parcă nu știau unul de altul, te așezai la masă și apoi începeau să aducă tot ce trebuie, se simte cumva lipsa de experiență în materie de turism, dar sunt convins că aceste deficiențe vor fi remediate, pensiunea a fost deschisă în februarie 2020, nu a trecut prea mult timp de atunci.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Condițiile de cazare sunt ireproșabile, curățenie exemplară, în clădire persistă un miros plăcut de parfum, nu găsești o dâră de praf oricât ai căuta.

Nu am avut probleme în ceea ce privește camera în care am stat, curată, spațioasă, aerisită, decorată în culori deschise, cu pat mare și saltea comodă, șifonier pentru haine, tv lcd, semnal bun la net. Baia, de asemenea curată, am avut uscător de păr și consumabile, nu au fost nereguli. Pe balcon sunt 2 scaune și o măsuță, te poți relaxa admirând peisajele din Valea Luncii.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Deși oferta de cazare este cu mic dejun, noi am mâncat seara tot la pensiune. Micul dejun este îndestulător, predomină produsele locale, am avut omletă sau ouă ochiuri, mezeluri de casă foarte bune, roșii, castraveți, unt de casă, dulceață de zmeură sau de coacăze, cafea și ceai. La masa de seară am fost serviți cu pulpe de pui și cartofi la cuptor, și salată de murături, în prima seară, și șnițel de pui cu piure și salată de varză în a doua seară, preparatele fiind gătite foarte bine. La desert am avut clătite cu dulceață de zmeură sau de coacăze, excelente!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pensiunea este amplasată într-o poiană, între munte și Pârâul Negru, ferită de zgomotul străzii, sunt condiții optime de odihnă și relaxare. Ca obiective de vizitat, turiștii pot ajunge la Muzeul de icoane pe sticlă din Sibiel, cu o colecție de aproximativ 700 de icoane pe sticlă, opere ale unor autori simpli, țărani de prin toate părțile Transilvaniei, pot vizita ruinele cetății dacice din Tilișca, pot vizita frumosul orășel Săliște, considerat capitala spirituală a Mărginimii Sibiului, sau pot trage o fugă până la Jina, de unde pot intra pe Transalpina.

Am avut parte de 2 zile frumoase la pensiunea Livada Amely, unde aerul curat de munte, mâncarea delicioasă și amabilitatea proprietarilor ne-au făcut să ne simțim minunat, recomand cu mare plăcere acest loc.

Vacanțe frumoase vă doresc!

Trimis de Safta Radu in 19.05.21 10:39:44
Validat / Publicat: 19.05.21 11:12:15
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 1862 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Safta Radu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Pârâul Negru.

[19.05.21 11:08:29]

Fain și această recomandare

Mutat în rubrica "Pensiunea Livada Amely [Galeș, Săliște], MĂRGINIMEA SIBIULUI" (nou-creată pe sait)

Safta RaduAUTOR REVIEW
[19.05.21 11:11:06]

@webmasterX: Da, coordonatele GPS sunt setate corect.

webmasterPHONE
[19.05.21 14:41:43]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Zoazore
[19.05.21 16:45:35]

@Safta Radu:

= pot să mă mut acolo? Promit ca stau in plantație si nu vreau altceva de mancare!

E frumos tare pe acolo! Peisajele sunt ireal de frumoase, iar camera voastră e așa odihnitoare și relaxantă. Culorile alea deschise dau senzația de spațiu, de amplu, de lumină.

Cum am mai zis: tu cauți cazări, vezi camere, dar pe oameni nu ai cum să-i alegi! La tine e un miracol (sau nu): oriunde te duci, găsești oameni calzi și buni, primitori și deschiși. Partea asta n-ai cum s-o vezi decât acolo! Și-ți iese mereu!

Safta RaduAUTOR REVIEW
[19.05.21 17:12:59]

@Zoazore: Și când te gândești că terenul despre care povesteam are 2000 mp (din ce am înțeles eu) pe care au plantat zmeură! Îți dai seama ce e acolo? Anul trecut a fost mai slab, dar în 2019 au recoltat 4 tone de fructe arătoase și aromate!

Chiar e frumos acolo, totul a revenit la viață, iar verdele din jurul pensiunii îți bucură sufletul și îți aduce liniștea atât de mult căutată.

De oameni (proprietari) buni am avut într-adevăr noroc cam peste tot pe unde am fost, dar în niciun caz nu a fost vreun miracol! Înainte de a suna la Livada Amely, am sunat la o altă pensiune frumoasă unde am stat în urmă cu 4-5 ani, am constatat că administratorul pensiunii era o altă persoană, care nu mi-a plăcut cum a vorbit, prea dură în glas, parcă de o sobrietate exagerată, am încercat să fac o glumiță de bun gust la care nu a avut nicio reacție, așa că am renunțat la rezervare. Contează mult cum vorbești cu potențialii clienți, dacă nu știi să-ți vinzi marfa...

Mulțumesc pentru ecou și pentru vot.

MioritikPHONE
[06.06.21 23:06:35]

O zacuscă de ghebe mai lipsea.

Mioritik, Safta Radu, Zoazore