ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.05.2021
Raport PREȚ/CALITATE: BUN

la PMM* = 56 USD

Tropitel Sahl Hasheesh Hotel5

O vacanța frumoasă 😻

Aceasta vacanța pentru mine a fost un cadou de ziua mea din partea soțului, a ales-o după recenziile de pe booking din câte mi-a spus.

Drumul a fost ok, ghidul a venit cu noi și ne-a prezentat obiectivele pe care le putem vizita.

Având in vedere că noi mai fusesem in Egipt prima impresie nu a fost „Woau” deoarece la celălat hotel zona de recepție și intrarea in hotel erau mai luxoase, dar in rest grădina și coralii erau peste celălat hotel.

despre SERVICII

Grădina hotelului foarte frumoasă și îngrijită!

Mesele și scaunele erau cam uzate.

Tacâmuri sigilate pe masa și dezinfectant.

Personalul era mereu acolo și debarasa sau aranja masa.

despre CAMERE & COND. CAZARE

In prima seară când am ajuns in jurul orei 22 mâncarea era pe terminate, au improvizat ei ceva și pentru noi, după care am ajuns in camera unde am avut surpriza neplăcută de a avea 2 paturi, camera cam deteriorată (cu toate ca am pus și noi cunoscutul tips de 10 dolari) ușile scârțâiau la deschidere, usa de la balcon chiar foarte tare, se auzea foarte bine toată gălăgia de pe hol.

Am rămas acolo prima noapte fiind o ora foarte târzie, dar imediat ce am prezentat problema la Recepție au fost foarte înțelegători și am primit o altă cameră care era total altceva, frumoasă, mare, cu o priveliște spre grădină și spre mare 😻. (fără a mai da vreun tips)

Dacă aveți o energie negativă în cameră sau ceva nu vă convine vă îndemn să spune-ți la Recepție și se rezolvă chiar într-un mod înțelegător.

In rest curățenia era inreprosabilă cu sau fără tips.

Minibarul a fost gol pe toată durata sejurului. Aveam 3 sticle de suc (Cola, Fanta și Sprite) și o apă plată deasupra minunatului, toate in varianta de 1 sau 2 litri.

Papucii de camera i-am primit doar dacă am cerut.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea a fost diversificată și gustoasă.

Zilnic pește 😻

La amiaz erau două restaurante pe plajă, unul cu specific mexican unde îmi plăcea tare mult tortilla, se deschidea la ora 14. Și încă unul italian.

Am primit și doua vouchere pentru cină, trebuie făcut programare din timp dar merita din plin, mâncarea a fost foarte bună😋

Am fost chiar de ziua mea la cel mexican și au fost tare drăguți, mi-au făcut un tort și au venit cu toții de mi-au cântat la mulți ani în limba lor chiar și bucătarul😻

Pe plajă se serveau la pahar de carton sucuri, cocktailuri, bere sau tărie si apa la sticlă, dar erau ok.

PLAJA & MAREA / LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pe plaja erau și baldachine comode și frumoase dar trebuiau ocupate de dimineața înainte de ora 7.

Și șezlongurile si zona aceea de pe ponton era frumoasa de stat la soare sau la umbră, erau peste tot umbrele.

Pe ponton erau băncuțe unde te puteai opri să stai di să admiri peisajul care era total altceva pe partea stânga era desertul și le dreapta marea 😻

Hotelul e într-o zonă mai deosebită.

Coralii se vedeau atât de frumos 😻

În fiecare zi mergeam la snorkeling 😻

Apa este cam rece in perioada aceasta dar după ce intri este ok.

Intrarea în apă era posibilă doar in Laguna unde apa e mare dar te tine la suprafața oricum (eu nu sunt o înotătoare buna dar am stat fără vestă liniștită). Oricum au ei veste acolo se pot lua oricând.

In rest la malul apei nisipul este cu scoici chiar si corali iar apa se retrage.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Erau diferite activități atât ziua pe plaja cât și seara, chiar și un club.

Trimis de madalinam10 in 07.05.21 13:24:12
Validat / Publicat: 07.05.21 13:54:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT. A mai fost în/la: Pick Albatros White beach (Hurgada) super hotel 😻

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (madalinam10); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P23 grădina

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 USD pe cameră

webmasterX [07.05.21 13:41:38] »

Bun review de debut, merită remarcat

Odată cu primul review încărcat, @madalinam10: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

​​

ramopscris / TELEFON [01.06.21 09:14:32] »

Bună! Ne gândim sa mergem în iulie la acest hotel. Suntem un cuplu fără copii. Ma întrebam dacă seara sunt si evenimente pt oameni maturi, nu doar pt copii. Adica daca exista vreo seara în care vine vreun dj sau vreo seara în care e muzica mai de club, sau măcar mai recenta nu oldies but goldies. Stiu ca Egiptul nu prea avea evenimente de genul, cel puțin nu prin 2012 cand am fost ultima data.

Si inca ceva: cât durează transferul de la aeroport? V-au dus direct acolo sau ați stat după toți călătorii pe care i-au lăsat în toată Hurghada și abia apoi v-au dus la hotel?

Mulțumesc!

nicole33 [01.06.21 09:54:18] »

@ramop:

Trebuie să ai în vedere distanţa de 25 kilometri faţă de aeroport care presupune un transfer destul de lung.

Agenţiile încearcă să optimizeze atât cât se poate transferul, grupând pe autocare/microbuze turiştii în funcţie de hotelurile acestora.

Dacă nu alegi şi nu plăteşti transfer privat, îţi asumi riscul de a pierde timp cu mai multe opriri la alte hoteluri. Noi am fost ultimii debarcaţi la Tropitel după ce am oprit la alte trei-patru hoteluri înainte.

=

Din cauza pandemiei, este posibil ca activităţile de divertisment să fie mai reduse faţă de un an normal.

De ce nu încerci un hotel adult only?

ramopscris / TELEFON [01.06.21 11:59:30] »

@nicole33: Mulțumesc frumos pt răspuns. Ne gândim la un hotel adults only, acum studiem piata doar ca îmi place hotelul care momentan încă se încadrează în buget.

nicole33 [01.06.21 14:02:31] »

@ramop:

Am încercat foarte recent un hotel adult only chiar în Egipt, dar într-o altă zonă şi la un preţ sensibil mai mare şi am fost încântată. Din acest motiv ţi-am sugerat acest gen de hoteluri.

Pentru snorkeling însă aş reveni oricând cu mare drag la Tropitel, după ce am văzut ce am pierdut alergând după lux şi alte aiureli care contează prea puţin într-o vacanţă.

Şi eu sunt tentată de o revenire la acest hotel prin toamnă târziu dacă reuşesc să mai lipesc ceva zile de concediu, raportul calitate preţ fiind foarte ok.

Alegere inspirată!

Mihaela Dinu [11.06.21 16:40:47] »

@nicole33: Bună! Imi poti spune, te rog, care este hotelul adult only de care ai fost încântată? Incercam sa alegem destinatia pentru luna viitoare si deocamdata am gasit foarte putine optiuni ok pentru noi. Multumesc!

nicole33scris / TELEFON [13.06.21 16:06:39] »

@Mihaela Dinu:

Imi poti spune, te rog, care este hotelul adult only de care ai fost încântată?

Pentru cazare, servicii, distracție îți recomand cu toată încrederea Rixos Sharm el Sheikh. Este comparabil cu hotelurile Rixos din Kemer vizitate de mine. Însă pentru snorkeling este mai greu deși sunt create aproape toate condițiile. Curenții deosebit de puternici mie mi-au dat de furca. As reveni la acest resort doar punând in bagaj și o frânghie serioasă lunga de câțiva metri, altfel nu și nu intenționez sa fac vreun gest necugetat

Mihaela Dinu [13.06.21 22:16:58] »

@nicole33: Multumesc pentru raspuns!

Mihaela Dinu [13.06.21 22:39:28] »

@nicole33: Am ales Tropitel pana la urma, ne dorim sa avem posibilitatea de a face snorkeling oricand. Ramane pe lista mea de dorinte Rixos Sharm el Sheikh, pentru o evadare inspre iarna.

Mai am nevoie de un raspuns de la tine, am inteles dintr-unul dintre comentariile (sau articolele) tale ca poti intelege cat este de important pentru mine Gasim in lobby bar cafea naturala, cafea espresso de calitate?

nicole33scris / TELEFON [13.06.21 23:09:48] »

@Mihaela Dinu:

Ai făcut o alegere excelenta și nu vei regreta. Felicitări!

ne dorim sa avem posibilitatea de a face snorkeling oricand.

Pentru snorkeling de calitate in condiții de deplina siguranța as reveni și eu oricând la Tropitel.

Gasim in lobby bar cafea naturala, cafea espresso de calitate?

Eu am fost acolo in Septembrie 2018 și poate s-au mai schimbat lucrurile. Cafea espresso adevarata găseai doar pe bani. Habar nu am cât costa pentru ca eu m-am ambiționat sa nu plătesc. Am greșit, dar nu mai conteaza. Peste tot găsești cafea instant la aparate. E nașpa. Singura cafea baubila o găseam in restaurantul principal doar la micul dejun, Americano ii spuneau ei. Avea tăria unei cafele la filtru. Am reușit totuși sa rezist timp de doua săptămâni cu doar doua căni mari pe zi de cafea din asta

madalinam10 [14.06.21 13:29:00] »

@ramop: Seara sus la discoteca era muzica de club si un dj,

iar in legatura cu transferul, noi am oprit doar la un hotel sa lasam o persoana si dupa am ajuns la destinatie (probabil si pentru faptul ca am fost destul de multi care am mers la acelasi hotel), transferul a durat aproximativ jumatate de ora.

Mihaela Dinu [16.06.21 10:17:26] »

Buna! Am revenit cu o intrebare legata de conexiunea la internet. Am citit ca semnalul wifi este destul de slab si doar in lobby. Cartelele pe care le-am luat acum doi ani au fost utile doar in excursii, in resortul de atunci semnalul era foarte bun si in toate zonele. Ma intrebam daca nu ar fi mai bine sa platim la receptie pentru asta, dar as vrea sa stiu costurile. A mai procedat cineva asa, ma puteti ajuta pretul? se plateste pecamera, pe zi, pe dispozitiv?

Multumesc!

Mihaela