ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.04.2021
2 AD. + 1 COPII
REZONABIL

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Să zburăm de la... Zbor

Aveam nevoie de o cazare înaintea zborului nostru spre Egipt (vezi impresii, vezi impresii).

Am aeroportul sub nas în Sibiu (asta la propriu la job văd din birou avioanele decolând) dar socoteala de acasă nu se potrivește întotdeauna. A trebuit să ne deplasăm la Cluj Napoca și cum zborul era dimineața iar mie nu îmi place să fiu obosit în prima zi de vacanță am hotărât să dormim undeva aproape de aeroport.

Am ales una din pensiunile care se află în apropierea aeroportului Avram Iancu. Se numește să zicem inspirat : Zbor. Exista și o pensiune Zbor 1 nu prea departe deținut de același proprietar. Zona în care se află este periferică, dincolo de pensiune este câmp după care vine aeroportul. Este destinată celor care se află înainte sau după zbor împrejurimile nu sînt adecvate pentru a petrece un sejur aici. Dar confortul este mult sporit iar turistul va avea o binemeritată odihnă.

Despre pensiune

Clădiri am găsit două una principală pe care se află și inscripția/sigla pensiunii și una secundară în care se află doar spații de cazare. Clădirea principală în afară de spațiile de cazare mai dispune de bucătărie/loc de servit masa, recepție. În fața pensiunii este amenajată o terasă. Pe partea opusă se află cealaltă clădire de cazare. La dreapta de pensiune se află un foișor încăpător unde se poate face și un grill, iar în continuare se află parcarea pentru clienți.

Împrejurimile sînt clar periferice deci ne oprim la gard închidem ochii, dincolo de asta se află câmp, alte parcări, depozite sau clădiri în paragină.

Localizarea se află în cartierul Someșeni zonă de case în apropiere se află și Biserica ortodoxă Nașterea Maicii Domnului. Aeroportul se află la 2 km.

Servicii

După cazare cea mai importantă facilitate este parcarea. Scriu asta deoarece majoritatea care ajung aici au de gând să zboare undeva dar au venit și cu o mașină care ar trebui să stea undeva iar acel undeva să nu fie chiar în stradă. Am estimat în curtea pensiunii în jur de 20-25 locuri dar mai există o parcare (presupun că la pensiunea Zbor 1) unde mai încap o cantitate de autoturisme. Se poate și dacă nu ești cazat aici. Pensiunea menționează 700 mp spațiu parcare. Parcarea este iluminată și cu monitorizare video, acolo unde am parcat am observat 3 camere funcționale. Nu am întrebat ce se întâmplă în caz de incidente dar conform proprietar nu au fost niciodată.

Era și un serviciu de transfer aeroport contra cost. Zic era că la momentul vizitei nu era. Conform proprietar situația este temporară. Transferul include preluarea clienților/bagajelor din cameră (inclusiv serviciu de trezire) și transportul lor la aeroport sau preluarea de la aeroport. Pe ușa de intrare se află lipit un afiș cu o listă întreagă de firme taxi cu numerele de telefon aferente. Transferul facilitat de pensiune se face doar noaptea între 22.00-7.00.

Micul dejun opțional se servea între 7.30-9.30. Din păcate la momentul vizitei din motive de covid plus o rata de incidență ridicată în Cluj atât serviciul mic dejun cât și accesul la bucătărie unde era de fapt și un frigider nu erau accesibile. Bănuiesc că situația se va remedia după ce mai scăpăm de acest virus nedorit de nimeni. Probabil va fi funcțională și bucătăria, terasa și foișorul. În principiu foișorul se poate folosi și acum doar că la momentul vizitei erau minus 1 grad afară plus lapovița/ninsoarea din dotare. Pentru a putea comanda totuși ceva de mâncare proprietarul a lăsat în fiecare cameră pliante cu diferite firme care livrează la domiciliu.

Camera

Noi fiind trei am dorit o cameră triplă. Am primit- o și a fost ok pentru o noapte. Pentru un sejur nu prea este ok nu mi s-a părut prea încăpătoare. Dar calitatea care am găsit-o este cu nota 10 plus. Finisaje de calitate, mobilier de calitate, curățenie exemplară. Accesul în clădire se face pe bază de cod numeric iar accesul în camere cu o cheie. Înăuntru am găsit un pat matrimonial și unul simplu, noptierele, lămpile aferente, birou cu scaune, dulap, cuier, tv. În baia care este încăpătoare cu finisajele care mi-au plăcut foarte mult găsim strictul necesar adică cabină duș, vas toaletă, lavoar, oglindă, suporturi, nișe de depozitare și cam atât. Ca și bonus am primit o terasă cât camera în sine, păcat că de pe terasă nu vezi decât împrejurimile în paragină. Televiziunea este prin cablu (Digi) iar pentru WIFI (în cazul în care este nevoie) parola este zbor2016. Încălzirea se face cu ajutorul unor calorifere este setat automat la 22 grade C. Căldura era necesară afară aproape ningea dar nu mă deranja știam că a doua zi mă voi bălăci în marea Roșie. Pentru aer condiționat (vara) se plătește extra. Nu prea înțeleg de ce, aparatele AC actuale nu mai consumă așa mult curent.

Măsuri anticovid

Măsurile anti-covid atât de necesare în prezentul nedorit se aplică la această pensiune. După cum am povestit spațiile comune cum ar fi bucătăria nu sînt disponibile. În recepție și holul clădirilor de cazare masca este obligatorie. După fiecare client se dezinfectează camera/toaleta/baia se schimbă lenjeria de pat, acest lucru am întrebat și înainte de rezervare și am verificat la check-in, și am constatat că așa și este.

Prețuri

Partea mai puțin plăcută sînt prețurile oarecum piperate. Dar absolut necesare pentru a te caza. Am ajuns cândva la o oră care se numea 19.00, a ajuns și proprietarul imediat după o comunicare prealabilă în timpul deplasării. Check-in se face de regulă între 12.00-23.00. Am parcat în curtea pensiunii iar la recepție am plătit camera triplă, am primit și un bon fiscal.

Lista prețurilor de cazare conține: 150 lei camera single, 170 lei camera dublă, 220 lei camera triplă, 250 lei suită 4 persoane/2 dormitoare. La clădirea Zbor 1 suita pt 2 persoane costă 200 lei pt 4 persoane 250 lei.

Parcarea pe termen lung costă 8,5 lei/zi. Pentru cei care doresc doar parcare și nu se cazează 10 lei/zi.

Micul dejun (atunci când a fost) era 20 lei/persoană. Transferul spre aeroport costă 20 lei, de la aeroport 25 lei care include și check-in după ora 23.00.

Aerul condiționat vara costă 20 lei/zi.

Cam astea sînt prețurile deci eu am plătit 220 lei plus 59 lei pentru parcare 7 zile. În ziua cazării nu se plătește parcarea.

Concluzii : pensiunea a fost destinată călătorilor care oricum nu stau prea mult pe aici, găsesc confortul dorit, își lasă mașinile, se odihnesc puțin și își ia zborul spre alte meleaguri.

Călătorii plăcute vă doresc

Trimis de AZE in 27.04.21 21:39:42
Validat / Publicat: 27.04.21 22:25:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CLUJ.

VIZUALIZĂRI: 379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 La aterizare 30 gr C (poza nu are legătură cu pensiunea doar consider că acolo am început vacanța)

[27.04.21 22:25:05]

AZEAUTOR REVIEW