ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.04.2021
Raport PREȚ/CALITATE: BUN

la PMM* = 56 USD

Tropitel Sahl Hasheesh Hotel5

Hurghada

În următoarele rânduri voi expune experienta trăită în Egipt.

Am avut un sejur de 7 nopți și ne-am cazat la Hotelul Tropitel Sahl Hasheesh.

Vacanta a debutat cu o întârziere a zborului de 6 ore, Tarom nu m-a dezamăgit nici de data aceasta, iar la întoarcere am avut doar 2 ore întârziere.

Perioada de călătorie a fost 27 martie-3 aprilie, sincer nu as recomanda perioada aceasta deoarece intr-adevar soarele ardea destul de tare dar bătea un vânt rece și nu prea am putut întra în apa, per total vremea a fost bunicica, doar ca vântul era deranjant.

Hotelul... am tot citit pe ici pe colo, sa dai bani la recepție ca vei primi o camera mai buna. Citisem ca oamenii au dat 10 dolari, eu am zis hai sa dau 20. Am dat banii degeaba, am primit o camera normala, deși i-am zis ca vreau ceva cu priveliște frumoasa și cu 2 paturi în condițiile în care eram un cuplu. Puteam schimba camera dar sincer eram atât de obositi, aveam bagajele mari, încât am rămas acolo, am unit paturile și aia a fost.

Camera și baia au fost decente, mobilier destul de modern, dar paturile foarte tari, parca dormeai pe scanduri. Zona de piscina si gradina foarte frumoasa, marea splendida, langa hotel e o laguna unde poți face scufundari.

Mancarea mediocra, este multă dar majoritatea fără gust și prost gătită, cu toate aceste am găsit ceva sa mâncăm zilnic dar nu m-a dat pe spate.

Angajatii unii mai de treaba, alții nu.

Trecand peste partea cu hotelul, am organizat 4 excursii, Cairo, Luxor și Valea Regilor, safari și Orange Bay. Obositor, dar foarte frumos. Le-am achiziționat la prețul de 380 dolari, 2 persoane. Cairo este un oraș dezastruos, clădiri neterminate, gunoaie, trafic, cerșetorie, în schimb piramidele sunt o minunatie. Ne-au dus și la fabrica de papirus și la o parfumerie unde am pierdut timpul degeaba, in schimb la muzeul din Cairo am stat jumătate de ora...

Orange Bay ne-a impresionat enorm, apa era de vis, peisaje superbe și s-au făcut 3 opriri pt scufundari.

Safari-ul a constat în plimbare cu atv, cu un suv pana la satul beduinilor și cu buggy-ul. Distractiv pana am văzut ca un copil beduin era legat de picior pt a nu pleca. Egiptenii sunt sub orice critica, vor un dolar si dacă îți zic bună ziua. Si politistii care păzesc obiectivele iti cer bani. Se baga în sufletul tău sa cumperi de la ei, sunt insistenți, te obosesc enorm.

Cu bune, cu rele a fost o experienta foarte frumoasa și îmi doresc sa mai merg o data dar de data aceasta sa stau sa lenevesc la un hotel și sa fac plimbări scurte.

Trimis de ux119177 in 07.04.21 13:19:28
Validat / Publicat: 07.04.21 15:10:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux119177); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 USD pe cameră

webmasterX [07.04.21 15:07:00] »

@ux119177: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

@ux119177, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

S-ar obţine astfel o structurare mai bună a informaţiei utile - despre cazare, respectiv despre zonă sau împrejurimi (vezi mai jos) şi, deloc în ultimul rând, notele acordate ar reflecta mai bine gradul de recomandare al celor două "obiective" distincte (se întâmplă câteodată să stai într-un hotel pe care nu doreşti să-l recomanzi, dar zona sau localitatea ar merita cu totul altă medie - sau viceversa).

În plus, cine încearcă să aleagă o cazare în zonă - o gaseşte mai uşor, parcurgând doar lista rubricilor de cazare (fără a mai fi nevoit să citească - în acel moment - informaţii despre zonă); cine se documentează despre zonă - va găsi toate informaţiile căutate într-o singură rubrică (cea dedicată impresiilor "de călătorie"), fără a mai fi nevoit să "baleieze" toate rubricile de cazare (unele poate nu-l interesează, sau poate nu doreşte deloc cazare în zonă).

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Tropitel Sahl Hasheesh Hotel, SAHL HASHEESH" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: 'Opționale' cu plecare din regiunea Hurghada]

Încărcând inițial impresiile la o rubrică de călătorie, rubrica de CAZARE (CAMERE) a fost nedisponibilă pentru notare. Te-aș ruga să indici o notă și pentru acest capitol - cazarea / camera - folosind linkul EDIT IMPRESII, afișat cu roșu mai sus și disponibil permanent la publicare (şi timp de 30 minute după aceasta).

Ulterior, poți scrie notele de la CAZARE şi sub formă de ECOU — le vom adăuga noi în caseta tehnică.​​​​​​

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux119177 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici