ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.04.2021
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Imagine de ansamblu asupra Forumului Roman

Roma, oraș deschis, Un american la Roma, Vacanță la Roma, Căderea Imperiului Roman, Spartacus, Nopțile Cabiriei, La dolce vita, Fetele din Piața Spaniei, Carmen din Trastevere sunt numai câteva din filmele anilor 60 prin intermediul cărora am cunoscut Roma. Astfel, când am ajuns în antica Romă cu 10 ani în urmă, eram deja familiarizată cu ea. Și de atunci am numai amintiri frumoase!

Călătoria la Roma a fost prima mea călătorie pe cont propriu. Din aeroportul Fiumicino rețin, am luat un tren care ne-a dus în Gara Termini. O ușoară senzație de dezorientate a pus stăpânire pe noi, la vederea mulțimii de oameni și a circulației infernale din jur. Nimeni nu ne aștepta! Dar natura a lăsat o calitate omului, aceia de a se descurca în orice situație!

Din cele câteva zile petrecute la Roma, zile în care efectiv ne-am rupt picioarele în bine cunoscuta dorință de a vedea cât mai mult, am ales să-mi amintesc despre Forumul Roman. Structură complexă și bine ancorată în Istorie, despre care s-a scris și s-a răs-cris de-a lungul timpului, mi-o voi reaminti cu ajutorul fotografiilor păstrate în conservare în folderul dedicat Italiei și numai pentru faptul că multe din ele sunt foarte bune, am decis să scriu aceste rânduri.

Cele mai importante obiective sunt în nucleul central, zona veche a orașului. Am plecat capul în fața Columnei lui Traian, am plecat capul în fața dacului și a trofeelor dacice din Musei Capitolini, după care, de la înălțimea Colinei Capitolina am privit întinderea fostului For, loc de întâlnire al tuturor cetățenilor, indiferent de statutul lor social. Aici se încheiau afaceri, se discuta, făceau schimburi de mărfuri, schimbau bani, idei... socializau.

Cu ajutorul unui ghid de buzunar am identificat mare parte din fostele obiective, acum toate aflate în stare de ruină.

Via Sacra era strada principală care străbătea Forul Roman. Era străjuită de temple și pe ea mergeau procesiunile ce urcau spre Capitoliu.

Așa cum am spus, am privit Forul de la înălțimea Capitoliului și am identificat pa partea stângă a acestei căi sacre,

Arcul de Triumf al lui Septimius Severus, cel mai bine păstrat și cel mai ușor de recunoscut. A fost ridicat în anul 203 d. Hr. și comemora victoria împăratului asupra parților (Iranul și Irakul de azi). La mică distanță observăm o clădire deschisă la culoare, probabil recondiționată, unde se afla,

Curia, loc de întâlnire al reprezentanților orașelor din provincie, apoi sediu al Senatului Romei. Într-un plan mai apropiat se ridică trei coloane elegante, cu capiteluri corintice, rămase din Templul lui Vespasian iar în apropiere,

Rostra, un loc mai ridicat, de fapt o fostă platformă amenajată pentru vorbitori. Exista încă din sec. al IV-lea î. Hr. dar în ultima perioadă a imperiului, a fost construită din marmoră. În continuare și tot pe latura stângă identificăm,

Zona Sacră unde se aflau temple, statuia ecvestră a lui Constantin cel Mare, alta a Împăratului Domițian, monumente comemorative și coloane onorifice din care a rămas întreagă doar,

Coloana Phocas ridicată în anul 608 d. H. în cinstea împăratului bizantin Phocas, ultimul monument amplasat în For.

Basilica Emilia din care au rămas doar câteva pietre, era un loc de colectare a impozitelor. Trebuie să știm că noțiunea de Basilică, inițial a fost o construcție de formă rectangulară unde se aduna lumea pentru diverse treburi. Mai târziu, denumirea se referă la o biserică. Identificăm niște coloane rămase din

Templul Împăratului Antonius și a soției sale, Faustina. Friza aflată pe părțile laterale ale acestor coloane este lucrată în relief cu grifoni și candelabre. Desigur acestea nu s-au văzut de la înălțimea la care ne aflam, dar ulterior am parcurs Via dei Fori Imperiale ce merge de-a lungul Forumului, am vizitat Colosseum și apoi am intrat în For prin Piazza del Colosseum.

Basilica Maxentius, din gigantică cum era, nu a mai rămas decât culoarul de nord. Ea a fost terminată de Împăratul Constantin iar pe zidul exterior aflat de-a lungul Via dei Fori Imperiali sunt expuse panouri cu hărți explicative referitoare la istoria și expansiunea Imperiului Roman.

Am înțeles că Forul găzduia multe monumente și edificii publice, fiind centrul politic, comercial, religios și juridic al orașului. După căderea imperiului și a Romei, Forul a devenit o sursă de materiale de construcții, măcinat de intemperii și lăsat de izbeliște.

Pe latura dreaptă a Via Sacra recunoaștem,

Templul lui Saturn, din care au rămas doar opt coloane ce datează din sec. al IV-lea d. Hr. dar existența lui era mult mai veche, rămasă de la etrusci din sec. al lV-a î. Hr. Un timp a fost folosit ca Trezorerie, aici se afișau deciziile Senatului și tot aici a fost montată o coloană din fața căreia erau măsurate distanțele, un fel de Km 0 al orașului. De la scările acestui templu pornea Via Sacra, alături de care am identificat zona vastă a fostei,

Bazilica Iulia din care au mai rămas doar câteva coloane și piedestale din marea clădire a lui Iulius Cezar, în care se păstrau documentele de valoare ale imperiului. Trei coloane zvelte punctează,

Templul lui Castor și Polux, fiii gemeni ai zeului Jupiter și venerați în templul ridicat lor în sec. al IV-lea î. Hr. Ruinele de azi datează din anul 6 d. Hr. O construcție rotundă indică locul unde se afla,

Templul zeiței Vesta. Aici exista un altar circular în mijlocul căruia pe o vatră din sec. al VII-lea î. Hr. ardea permanent o flacără sfântă în cinstea zeiței focului, Vesta. Flacăra era întreținută de vestalele virgine, care locuiau în

Casa Vestalelor situată în spatele templului și dedicată strict acestor preotese. Clădirea avea un atrium din care au rămas câteva coloane din marmoră, un spațiu verde, existent și acum, spațiu mărginit de piedestale cu statui ale acestor vestale, mare parte din ele decapitate.

Forul Roman este de necuprins. Aici existau biblioteci, se desfășurau serbări, ceremonii, jocuri și comerțul cu sclavi.

Am privit ruinele rămase din grandoarea de altă dată a Forumului care încă mai exista în sec. al VI-lea d. Hr. În urma invaziilor, Roma a fost devastată, Forumul distrus, templele prădate, totul trecut prin foc și sabie.

Sic transit gloria mundi

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

La o eventuală vizită la Rome, nu trebuie să dați piept încă din prima zi cu Forumul. Mai întâi trebuie descifrată ca plan de amplasare pe cele 7 coline (Capitolino, Celio, Aventino, Viminale, Palatina, Eschilino și Quirinale).

Trimis de mihaelavoicu in 05.04.21 09:42:32
    Validat / Publicat: 05.04.21 10:14:56
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Forul Roman. Templul lui Saturn, Via Sacra și locul unde a fost Basilica Iulia.

[05.04.21 10:13:53]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Piața Colosseumului - obiective turistice în zonă, ROMA" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Muzee în Roma]

ovidiuyepiPHONE
    [05.04.21 10:45:55]

Nu pot spune decat atata: BELLA FORTEZZA ETERNA!

mihaelavoicuPHONEAUTOR REVIEW
    [05.04.21 12:47:27]

@ovidiuyepi:  Merci!

mihaelavoicu, ovidiuyepi
    Alte impresii din această RUBRICĂPiața Colosseumului - obiective turistice în zonă: