ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.03.2021
MAR-2021
Prieteni
PREȚ 900 $
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

'Opționale' cu plecare din regiunea Hurghada

Super vacanta in Hurghada

M-am intors recent dintr-o vacanta de 8 zile in Hurghada, loc pe care probabil nu l-as fi ales daca nu era pandemia si alte destinatii inchise. Am avut parte de o experienta minunata, apa calda, temperatura perfecta.

Pentru excursiile optionale, am ales, la recomandarea unor prieteni, o agentie locala, Shahin Tours Hurghada (asa o gasiti si pe Facebook). Preturile sunt aproape la jumatate fata de cele de la hotel/agentie. L-am contactat pe Amir pe whatsapp si ne am rezervat prima excursie pt Orange Bay, o insula cu apa turcoaz. Plecare la 8 dimineata, intoarcere la 16.00. Dupa 3h pe insula, am plecat cu barca si am. oprit in larg pt snorkeling. Nu eram fan, insa a fost minunat sa vad atatia pesti colorati, corali... nu se compara cu ce am mai vazut prin Grecia... pranzul ni l-au oferit pe barca, fiind inclus, la fel si bauturile si la final plimbarea cu banana si sofa.

Urmatoarele excursii pt Luxor si piramide le-am facut cu aceeasi agentie. Luxor a fost destul de obositor si aglomerat la templul lui karnak, multe obiective de vazut intr-o singura zi, dar a meritat (plantatia de bananieri, fabrica de alabastru, valea regilor si. mormintele a 3 faraoni). De luat ceva de pus pe cap deoarece este f cald in acea zona.

Desi pana in Cairo am facut aproximativ 7h, cu plecare la 01h00, excursia a fost mai putin obositoare. Ajunsi acolo ne am plimbat pe Nil (10 eur sau usd in plus), vizitat muzeul egiptean, o parfumerie ce produce esente fara alcool (aparent chiar persista parfumul), mancat la un restaurant in Giza si vizitat piramidele, unde am ales si o plimbare cu camila.

Din pacate, nu am facut safari, am preferat sa ne bucuram si de plaja, insa data viitoare timpul ne va permite. De precizat, grupurile au fost de romani, ghizii vorbind romana.

Trimis de Alessa in 22.03.21 21:00:56
Validat / Publicat: 22.03.21 21:52:54
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alessa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmasterX [22.03.21 21:52:34] »

@Alessa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 102702&hid=3529.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.

La care hotel ați fost cazați? ​​​​

pagină generată în 0.0475859642029 sec