ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.03.2021
MAR-2021
Cuplu
EXCELENT

Excursie in Valea Regilor

Am avut ocazia de a merge in Egipt in luna lui Martie 2021 si am realizat cat de minunat este sa calatoresti chiar si pe timp de pandemie.

Am luat un sejur de 7 nopti prin agentia [... ] online evitand sa mai stau cu masca la coada prin agentie. Incurajez plata cu cardul mai ales in aceste conditii si la agentiile care au site-uri sigure.

Prima excursie pe care am ales-o a fost la Valea Regilor. Totul a inceput inca din tara cand am luat legatura cu Medo Fateem de la agentia Bon Voyage Tours Hurghada. La inceput am ezitat deoarece n-am stiut cat de incredere poate fi o agentie locala.

Recunosc ca nu ma asteptam sa imi raspunda imediat dupa ce i-am scris pe Whatsapp lui Medo si de aici a inceput totul. Vorbeste bine in engleza si chiar m-a surprins cand a transmis imediat oferta excursiilor chiar in romana. Iti raspunde imediat la orice intrebare, chiar isi dedica timp pentru a raspunde iar acolo cu el am vazut ce inseamna sa lucrezi in ritmul in care el o face. Fiind in masina cu el, telefonul suna intruna si primea mesaje neincetat, parca 1 minut si raspundea tuturor, mergea mai departe si rezolva ce avea de facut acolo. Asa reusea sa ma cucereasca pe mine prin promptitudinea lui si pe toti ceilalti. Cine nu apreciaza un raspuns dat in timp util?!

Inca din a doua zi am plecat spre Valea Regilor pornind de la ora 4:50 AM (asteptati-va sa fiti punctuali si cu breakfast box-ul pregatit in fata hotelului). Un drum de aprox 3h si jumatate in care s-a mers numai pe autostrada si putin in orasele de pe Nil, deoarece nu prea sunt orase in desert.

Prima oprire m-a fascinat cu acele coloane de piatra inalte si gratioase care asteptau sa fie fotografiate. Am petrecut aprox 3h in Karnak unde nu te-ai fi plictisit sa faci poze in toate pozitiile. Datorita ghidului (Akram) am exersat cateva poze de revista care au ajuns imediat pe Facebook.

Dupa traversarea Nilului cu barca a urmat un pranz autentic printre casele egiptene si cu mancare traditionala. La masa am fost atras de humus si de carnea de pui condimentata, pentru bautura trebuie sa platiti in plus. Iar ca un sfat referitor la bani, cel mai bine este sa schimbati euro sau dolari in lire egiptene inca de la hotel unde gasiti un bancomat special pentru asta. Este dificil sa platesti cu euro/dolar la popasuri sau localuri mici sau riscati sa va taxeze mai mult decat face.

Una dintre opririle fascinante a fost cea la valea regilor, unde pe o arsita de 28 grade Celsius in Martie, a trebuit sa cobor cativa metri in interiorul fiecarui obiectiv turistic ca sa pot admira arta de pe pereti a fiecarui mormant. Sa fiti atenti ca la interior sunt localnici care va dau sfaturi cum sa faceti poze contra-cost. Sunt destul de insistenti si cateodata iti iau telefonul din mana pentru a le da 1 euro/dolar.

La templul lui Hatshepsut am realizat ca acest oras distrus este chiar fascinant de la distanta. Nu sunt multe de vazut la apropriere dar poti face poze cu multe dintre obiectele regasite acolo.

Am continuat calatorie spre Banana Island pe care va rog sa n-o ratati. Am plecat cu ideea de a nu face acesta extra-excursie dar am realizat ca mi-ar fi parut rau. Acolo intalnesti o vasta plantatie de babanieri si lucruri interesante despre mediul propice cresterii si pastrarii bananelor, 2 crocodili ai Nilului care fac spectacol (daca insisti cu un bat :)) ), cateva maimute care asteapta sa primeasca banane de la vizitatori si multe alte surprize.

Seara se termina cu un apus frumos in desert si o intoarcere spre hotel cu multe amintiri placute.

Am scris aici experienta mea si sper ca v-am atras sa-mi urmati pasii. Recomand cu mare incredere Medo Fateem, noi personal am facut cea mai buna alegere. Nu veti regreta!

Vacanta exotica in Egipt!

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Am stat 7 nopti in Hurghanda la Hotelul Steigenberger ALDAU Beach (https://g. page/steigenberger-aldau-beach-hotel? share)

Trimis de lightining in 17.03.21 19:07:59
Validat / Publicat: 17.03.21 22:27:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2483 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lightining); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmasterX [17.03.21 22:26:20] »

@lightining: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Notă: Este necesar ca destinatarul să aibă opţiunea ACCEPT PRIMIRE MESAJE DE LA CEILALŢI UTILIZATORI bifată. Opțiunea respectivă se poate seta/deseta din secțiunea CONTUL MEU.​​

webmasterX [17.03.21 22:28:59] »

Am stat 7 nopti in Hurghanda la Hotelul Steigenberger ALDAU Beach

nicole33 [18.03.21 00:32:57] »

@lightining:

Am fost şi eu acolo şi, din câte îmi amintesc, biletul de intrare îţi dădea dreptul de a vizita doar TREI morminte. Nu cred că tu ai văzut mai multe

La ce "oraş distrus" te referi??? ​​​

webmaster [18.03.21 08:38:32] »

Mutat, la reorganizare, în rubrica "'Opționale' cu plecare din regiunea Hurghada, #EXCURSII şi CĂLĂTORII - HURGHADA [regiunea]" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: Excursie in Valea Regilor]

aurel34 [18.03.21 11:59:50] »

cum a fost la hotel? Marea cum era?

lightining [18.03.21 12:58:57] »

@aurel34:  Hotelul de 5 stele cu all inclusive este alegerea cea mai buna. Sunt 3 mese pe zi si chiar later-over tabel in care poti manca mai devreme de ora cinei sau chiar pana la ora 24:00. Intr-o zi cand m-am intors din excursie la 22:30 am putut sa mananc si sa chiar se poate bea la orice ore de la bar 24/24. Resortul este asa de mare incat poti beneficia de diferite sporturi : sala de forta cu toate echipamentele, un teren de golf, un traseu lung pentru alergare. zona de joaca pentru copii chiar si la masa si pe plaja erau zone cu 18+ in care nu erau familiile cu copii. Personalul este foarte ospitalier, la check in am cerut pat matrimonial si s-a rezolvat repede.

​​Iar Marea Rosie este numai buna pentru facut baie, la o temperatura de 26 exterioara la inceputul lui martie. Pe plaja gasesti multe locuri libere pentru a putea sta in prima linie langa apa.

aurel34scris / TELEFON [18.03.21 12:59:55] »

@lightining:  mulțumesc

lightining [18.03.21 13:09:19] »

@nicole33:  Sunt doar 4 morminte ce se pot vizita : Ramses IX, Ramses III, Ramses I si Tut Ankh Amun.

Cat despre Hatsepsut intradevar este templu si nu oras.

webmasterX [18.03.21 13:55:55] »

@lightining

Informații utile, dar care dinpăcate se pierd aici, printre zeci de rânduri despre „opționale” ... MULT mai bine ar fi dacă le-ai scrie în rubrica hotelului, acolo se regăsesc ÎNTOTDEAUNA, rapid, toți cei interesați despre hotel...

nicole33 [19.03.21 06:39:23] »

@lightining:

Fals! Informaţia este şi incompletă şi incorectă.

În realitate, cele peste o sută de morminte​ nu sunt deschise toate în acelaşi timp, dar sunt suficient de multe morminte ale faraonilor din care poţi alege. Biletul de intrare standard îţi permite însă să vizitezi DOAR TREI morminte, la alegere. Ghizii decid ce morminte vei vizita, dar poţi vedea şi altele dacă te încadrezi în timpul alocat vizitei. Supraveghetorul de la intrarea în mormânt îţi perforează biletul şi după trei intrări, stop joc.

Era util să fi precizat faptul că mormântul lui ​Tutankhamun poate fi vizitat doar la un cost suplimentar, deloc neglijabil, cu bilet separat, iar fotografiatul în interiorul acestuia este interzis chiar şi celor care au achitat deja taxa foto. Nu cred că Medo a inclus în preţul excursiei şi vizitarea acestuia .

​​​

aurel34, lightining