ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.03.2021
JAN-2020
Cuplu
BUN

Hotel Diana - noi ne-am simțit bine

Anul trecut, înainte să înceapă pandemia am petrecut un sejur la Hotelul Diana din Băile Herculane. Ca să ajungem la Herculane am pornit pe următorul traseu: Râmnicu Vâlcea – Drăgășani – Găneasa – Craiova – Drobeta – Băile Herculane. Carosabilul pe acest traseu era bun spre foarte bun.

Parcarea

Hotelul dispune de parcare proprie, dar destul de mică raportat la numărul de camere ale hotelului. De astfel multe mașini erau parcate pe marginea drumului. Noi am avut noroc și am prins un loc amenajat aflat la baza hotelului.

Hotelul

Adresa hotelului este, Strada Complexelor nr. 8, iar coordonatele GPS sunt următoarele: N – 44.88062 și E – 22.41650. Hotelul Diana este catalogat la 3 stele, se află la 3 minute de centrul stațiunii, într-un cadru natural, înconjurat de o zonă împădurită întinsă, la poalele munților Domogled și oferă toate condițiile unui resort modern.

Clădirea hotelului are 12 nivele, asigură cazare în 220 de camere, majoritatea renovate. În momentul vizitei noastre, un nivel era închis complet pentru renovare. Hotelul are un centru de tratament și prevenție cu sursă proprie de apă termală minerală bogată în sulf, două piscine, una acoperită și una în aer liber, un centru wellness cu saună și săli de masaj. Pentru întruniri hotelul pune la dispoziția oaspeților două săli de conferință și un foaier cu vedere la munte.

Masa se poate savura la unul din cele două restaurante generoase și o terasă de vară. Pentru cei mici în fața hotelului este amenajat un loc de joacă.

Vizita noastră

După ce am parcat mașina ne-am îndreptat spre recepție. Aceasta se află la parterul hotelului într-un spațiu mare. Am avut parte de o primire foarte frumoasă, organizată la recepţia hotelului cu palinca, pâine şi sare, fiind cazaţi cu o zi înainte de 24 ianuarie – Mica Unire.

Am prezentat rezervarea, iar după ce s-au efectuat formalitățile de cazare am primit cartela de la camera noastră și câte o brățară, care ne-a fost legată la mână, pentru acces la centrul Spa al hotelului. Am primit o cameră la nivelul 3, la primul nivel nu se fac cazări pentru că acesta este ocupat de cele două restaurante.

Accesul la nivelele superioare se poate face atât cu liftul cât și pe scări. Am ales varianta a doua. Am intrat în cameră, acesta era aerisită. Pe masă am găsit o sticlă de vin și două sticle de apă minerală, ca semn de bun venit.

Camera este spaţioasă, are o suprafaţă de aproximativ 20 metri pătraţi şi este prevăzută cu baie, balcon şi un hol mic. În hol era un cuier şi un suport pentru bagaje. Camera are în dotare două paturi twin, langă ele câte o noptieră iar deasupra câte o veioză. Pe una dintre noptiere era pus un telefon. În fața paturilor se află un şifonier cu rafturi şi spaţiu pentru umeraşe. Lipit de șifonier este o masă multifuncţională cu un frigider mascat. Camera dispun de televizor LCD, cu o diagonală mică, canale prin cablu, acces gratuit la internet Wi-Fi. În componența camerei mai intră un aparat de aer condiţionat şi două fotolii. Căldura din cameră era asigurată de un calorifer, pardoseala era acoperită cu mochetă. Wi-Fi este parolat şi a funcţionat foarte bine.

Balconul este mare, avea două scaune din plastic. Fereasta de la balcon nu avea plasă de insecte. Priveliștea de la balcon a fost minunată, cu vedere spre staţiune.

Baia

Baia este destul de mare, este curată, pereții sunt placați cu faianță de culoare deschisă, iar pe jos este pusă gresie în ton cu faianța. Totul era plăcut ochilor, cu mult bun gust. Are în dotare, cabină cu duş, chiuvetă, oglindă, vas wc, uscător de păr, priză pentru aparat de ras, coș de gunoi, ventilator şi un calorifer. Ca şi consumabile am primit săpun, gel de duş, hârtie igienică, cinci prosoape, halate de baie şi papuci de casă.

Restaurantul

Hotelul are două restaurante, unul denumit Restaurant Clasic Herculane iar celălalt Restaurant Diana. Noi l-am frecventant doar pe cel de-al doilea menționat.

Restaurantul Diana este foarte mare, dispune de un salon şi o terasă. Poate găzdui aproximativ 400 de persoane. Aici se oranizează diferite evenimente cum ar fi nunți, botezuri, mese festive și altele.

În preţul plătit am beneficiat doar de mic dejun, dar am luat și pânzul în acest restaurant.

Micul dejun se servea între orele 7-10 în stil bufet suedez. Era foarte variat, lapte, cereale, iaurt, mezeluri, brâzeturi, omletă, ouă fierte, ouă ochiuri, cârnăciori, salate de vinete, icre, crenvursti, cafea, ceai, suc la dozator, legume, prăjituri, cornuri, etc. Era şi un loc de unde se puteau servi şi produse tradiţionale: slănina, cârnati ceapă pâine de casă, etc.

La prânz am comandat à la carte. Din meniul restautului se pot comanda produse atât din bucătăria românescă cât și din cea internațională. Am comandat o porție de coaste de porc cu cartofi și cotlet de porc cu cartofi.

Centru Spa

Centru Spa este complet renovat si modernizat, cu multă lumină naturală, se află situat la etajul -1 al hotelului. Aici sunt două piscine, una mare pentru adulți și una mică pentru copii, sală de fitness. Tot pentru copii, a fost creată o zonă specială de joacă, Aqua Splash, unde cei mici se pot distra în voie și în perfectă siguranță.

Din păcate piscinele erau cu apă obișnuită, nu termală. Langă piscină era un jacuzzi cu apă caldă, dar care era foarte aglomerat. Pentru detoxifiere si relaxare, hotelul pune la dispoziția turiștilor mai multe saune speciale (cu aromaterapie, infraroșu și sare de himalaya, saună umedă), masaje de relaxare sau de energizare, bai cu plante medicinale. De baile cu plante medicinale ne-am bucurat şi noi. Tot aici sunt şi bazinele cu apă termală minerală concentrate în sulf, însa pot fi folosite doar cu indicaţia medicului.

Aerul bogat în ioni negativi are efecte benefice asupra pielii, a durerilor de cap și a insomniilor.

Concluzie.

Noi ne-am simțit bine la hotel Diana, ne-am bucurat de atmosfera liniştită, personalul a fost amabil, hotelul curat, iar mâncarea a fost bună. La plecare, când am predat cartela camerei, am primit de la recepție un voucher cu o reducere de 25 % pentru un viitor sejur la acest hotel, valabil până în luna aprilie. Din păcate a venit pandemia și nu am mai putut beneficia de acel voucher.

Toate cele bune.

Trimis de zlatna in 11.03.21 11:09:27
Validat / Publicat: 11.03.21 11:56:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în HERCULANE.

VIZUALIZĂRI: 3512 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P02 Recepția hotelului
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.16 EUR pe cameră

micutzuPHONE
    [11.03.21 15:37:17]

Salut. Chiar dacă are doar trei stele hotelul arata foarte bine și cel mai important are piscina interioara. Ca aceasta nu este cu apa termala numai contează. Important este ca v-ati simțit bine la acest hotel. As vrea sa revăd și eu Băile Herculane, sa vad dacă sa schimbat ceva in aceasta frumoasa stațiune.   Ultima vizita a fost în perioada în care Elena Udrea păstrează ministerul turismului. Statiunea era în paragina totala și am simțit un gust amar. Sper ca lucrurile s-au schimbat în bine. Toate cele bune.

[11.03.21 19:13:19]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinaţie.​​

zlatnaAUTOR REVIEW
    [20.03.21 13:23:16]

@micutzu:  Stațiunea faimoasă din alte vremuri, cunoscută inclusiv peste hotare, este acum o bijutetie arhitecturală aflată în paragină. Frumusețea clădirilor din centrul vechi se ascunde sub un imens val de degradare și nepăsare.  Din păcate nu s-au schimbat prea mult lucrurile pentru această stațiune, chiar dacă s-au mai făcut câteva investiții.

Mulţumesc pentru ecou şi vot.

Toate cele bune!

zlatnaAUTOR REVIEW