ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.03.2021
FEB-2021
Prieteni
BUN

Excursii optionale din Hurgada

Am ajuns in Hurgada cu o gasca de 14 adulti si 10 copii. Eu cu sotul meu si inca un cuplu fara copii ne-am dorit excursii optionale, sa vedem Egiptul, noi suntem si obisnuiti cu vizitatul. Pentru asta am apelat la 2 agentii, una din ele a fost foarte prompta in raspunsuri si ne-au facit o oferta de nerefuzat.

Agentia despre care o sa va vorbesc este Bon Voyage Tours Hurgada asa ii gasiti pe Facebook, acolo il gasiti pe Medo Fateem [... ] nr din Egipt dar puteti vorbi cu el pe whatsapp. Vreau sa va zic ca a fost ca un cadou faptul ca l-am intalnit pe el, ttul a decurs extraordinar, o sa va povestesc. Pentru el mi-am facut cont aici si scriu acest review, bine si pentru toti ceilalti care au nevoie de un sfat, pentru ca si eu am citat aici cateva sfaturi bune si mai ales si despre Medo.

Am ales sa mergem in 4 excursii, Cairo tur privat, Luxor tur privat, safari in desert si insula Orange Bay. Noi am fost doar 4 care ne-am facut curaj pentru cele 2 excursii in Cairo si Luxor, in celelalte au fost si prietenii cu copii.

Am ales tur privat pentru mai mult confort si asa a si fost, in Cairo am fost 6 persoane iar in Luxor doar noi 4.

Ce inseamna privat, este o masina mai mica si asta inseamna ca drumul il parcurgi mai usor, te poti intinde pe scaune sa dormi iar ghidul si soferul sunt la dispozitia ta.

In Cairo am plecat la 3 dimineata, am facut in jur de 5:30 h, am plecat cu 2 soferi, am oprit pe drum pentru a merge la baie, ei opresc oricum ca sa mananci sau pentru o pauza, dar fiind privat oricand ii spuneai, opre acolo unde era posibilitate.

Cand am ajuns in Cairo ne-a intampinat ghidul nostru Heni, un tip extraordinar care era foarte pregatit in istoria Egiptului, amuzant si foarte protector, avea grija tot timpul sa fim toti sa ne ajute cu poze, cu explicatii cu orice.

Am fost cu el la 2 biserici crestine, la Piramide si la Sfinx.

Dar l-am rugat sa ne duca si la cateva magazine.

La Cairo am cheltui bani extra pe intrarea la cele 2 biserici crestine 15 dolari de pers, ne-am comandat un pandativ din argint cu numele scris cu heroglifele egiptene 15 dolari, la parfumuri nu am dat bani si bine ca nu ma dat, unde ne-a dus erau scumpe, 30 de dolari 100 ml de ulei parfumat, am cumparat din Hurgada cu 8 dolari 50 ml, si era si asta scump, erau alte magazine mai ieftine :)), bauturile in Cairo la masa au fost 3 dolari un suc si 3 dolari un ceai. Ne-am luat de la piramide un set de magneti 10 buc la 5 euro, va recomand sa nu luati, sunt de cea mai proasta calitate, tot de acolo am mai luat un set de 7 figurine din ipsos, 10 dolari, la fel o calitate indoielnica, dar la pretul asta ce sa vrei..., figurinele mai merg dar magnetii nu ii poti oferi cuiva, si nici nu ii vezi ca sunt impachetati toti in pungute. Pe camila ca sa faci poze este 2 dolari, daca vrei plimbarea cu camila este 18 sau 22 de dolari, nu recomand, e destul de ciudata senzatia si ele sunt asa slabe... iti este mila. Cand am ajuns la piramide ne-a prins ploaia foarte tare, bine ca nu am luat camila altfel nu mai scapam de mirosul ala...

Nu am intrat in piramida dar cumva regret, este o experienta din punct de vedere spiritual asa am auzit, dar ghidul ne-a zis ca nu e cine stie ce, si ne-a cam grabit. La Sfinx deja eram uzi leoarca, chiar daca ne lua masina si ne ducea chiar si pentru 3 min dar era ploaia cam tare, am facut poze rapid dar fara sa stam prea mult.

In excursie ai inclusa mancarea, am mancat intr-un loc cu mancare foarte buna, bautura se plateste separat

La Luxor am plecat la ora 5 dimineata, la fel am fost asteptati de un ghid, am avut intrarea platota la toate obiectivele din program, am mancat o masa delicioasa la o terasa, o adevarata experienta culinara egipteana.

La Luxor am cheltuit bani extra pe condimente, am platit bauturile extra si o narghilea la restaurant (narghileaua 3 dolari, bauturi 2 olari un fresh, 2 dolari o cafea, mai ieftin decat in Cairo), 7 dolari, le-am luat de la restaurantul unde am mancat, 12,5 dolari de pers intrarea pe Banana Island, plimbare cu sareta (o mini caruta) 5 dolari de pers, nu am regretat am vazut o fata a orasului altfel, mai urata dar adevarata, am fost in piata de fructe si legume, o saracie de nedescris...

Am fost si pe Nil catre insula Bananilor, acolo am platit intrare dar am avut inclus fructe, foarte bune. Sunt si sucuri dar le -am platit 1 dolar, foarte putin pentru cate erau de bune.

In safari am avut instructor privat care ne-a dus in satul beduinilor (oarecum al beduinilor, e doar o demonstratie a acestui trai, in satul lor nu se poate intra, nu intra nici egiptenii). Am mers cu atv-urie 25 km dus, 25 intors, am oprit la apus si am facut niste poze absolut minunate.

Bani extra si aici pe niste ochelari 5 euro 2 pers, si niste ceaiuri din satul de beduini. Esarfe pentru safari va da Medo, daca ajungeti acolo fara se platesc si alea, nu stiu cat.

Orange Bay o super excursie cu dans si voie buna, am avut niste fete cu o boxa si ne-au facut program :)) ) misto, pe barca ai posibilitatea sa te plimbi cu banana si o canapea gonflabila, este distractiv si nu te arunca in apa, pentru siguranta, ei nu var bataie de cap sa patesti ceva pe acolo.

Apoi ai 2 scufundari la snorkling este superb, eu am facut pentru prima data, am avut vesta si colac :)) si un prieten tinea colacul, sau face asta instructorul de pe barca :)) ) (instructor e mult spus, sunt baietii de pe barca dar ei sunt cei mai neinfricati in apa si vor sa te ajute ca sa ai parte de experienta asta si vor sa fii in siguranta). Eu am facut doar o scufundare deoarece mi-a intrat apa in ochelari si e foarte sarata apa, iti desfunda sinusurile :)), si in ochi te ustura tare daca nu ti-ai pus bine ochelarii...

Pe barca am avut mancare buna, nu extraordinara dar ok. Bautura este inclusa, sunt sticle de 2 litri si iti pun in pahar, dar este ok, pentru cei pretentiosi poate ca nu :)), noi am avut si cateva doze de suc si bere pe care le-am cumparat de la supermarket in prima zi (despre asta va scriu mai jos putin).

Pe insula Orange Bay nu poti intra cu mancare sau bautura (te controleaza in bagaj la intrare), ca sa cumperi de acolo, dar noi am pus pe fundul rucsacului o sticla de apa...

Acolo este foarte frumos peisajul, faci poze apa este mica deci foarte safe pt copii, soarele arde destul de tare ai nevoie de spf bun, chiar e mai cald decat oriunde am fost.

Bani cheltuiti in excursia Orange Bay, pe plaja am dat 7 dolari pe o bere, pe barca si pe plaja un tip iti tot face poze, cred ca mi-a fcaut mai lute poze ca la nunta :)), la sfarsit iti face o oferta, sa iti dea pozele si video-ul cu 34 de dolari, noi l-am scos la 25 de dolari, trebuie sa negociezi la tot cu ei, dar nu este obligatoriu sa il luati puteti refuza, sau refuzati chiar sa fiti pozati de la inceput, si a mai fost un tips pentru cei de pe barca, vin cu o cutie de lemn si am pus acolo 3 dolari.

Toate excursiile au fost perfecte, ne-am simtit in siguranta si foarte privilegiati, Medo are niste colaboratori foarte bine pregatiti si protectori.

Repet cuvantul protectie pentru ca inainte sa plecam ne tot spunea lumea ca sa avem grija ca e o tara periculoasa, te escorteaza politia, nu este asa, si daca mergi in excursii organizate cu ghid nu simti deloc frica, ei au grija de tine.

Medo dupa fiecare excursie ne intreba daca suntem ok daca ne-a placut.

In ultia zi i-am zis ca vrem sa mergem in Hurgada in centru la magazine si a venit el sa ne ia si ne-a adus inapoi.

Tot de la el stim din prima zi cand ne-am intalnit, ca exista un dutti free in Senzo Mall de unde poti cumpara baututra si tigari in primele 48 de ore de la aterizare, nu trebuie sa iei neaparat de la aeroport.

Noi am fost si am luat, deoarece la hotelul nostru bautura era de o calitate indoielnica... o sa povestesc mai jos.

Preturile sunt ca in duti free in Romania, la bautura, tigari gasesti mai ieftine.

Recomand daca luati excursii sa faceti cu pauza de o zi la hotel, Cairo si Luxor sunt foarte obositoare.

In ultima zi de vacanta seara Medo a venit la noi la hotel si ne-a facut un cadou, niste dulciuri specifice, libaneze/egiptene, baclava si altele, deci vreau sa zic ca erau delicioase, nu am mancat asa ceva nicaieri, erau de la o patiserie de foarte departe, nu aveam cum sa ajungem acolo, dar am vazut ca erau distribuitori si pt hotelul Hilton. Chiar ne-a intrebat un angajat din hotel daca am fost acolo, deoarece sunt mai speciali.

In concluzie Medo is the best!!! Il recomand din toata inima, ne simtitim norocosi ca l-am intalnit, a fost cea mai buna alegere in aceasta vacanta... pentru ca alegerea hotelului nu a fost cea mai buna :))

Deci am ajuns in Hurgada pe 21.02.2021 si cu intoarcere in 28.02.2021.

Am ales hotelul Sunrise Garden Beach resort & spa, 5 *, all inclusive - vezi impresii.

Hotelul la exterior/gradini/piscine arata bine, la interior este undeva de 3 stele, serviciile la fel, mancarea de 2 stele... Bautura are un gust si un miros ciudat, whisky in sticla de plastic... ce asteptari sa ai. Noroc de vacantele optionale altfel regretam in fiecare zi...

Mancarea comestibila, buna sa zic asa, dar nimic extraordinar, nimic delicios, nu ma asteptam la 5* sa fie asa, dar probabil trebuia sa corelez cu pretul... eu nu am mai fost la all inclusive pana acum si am avut asteptari.

Apoape in fiecare zi am mancat acelasi lucru la micul dejun, o omleta, salata, iaurt si o cafea, altceva nu prea imi placea.

La pranz gaseai diverse chestii, dar pestele la fel e ciudat, foarte moale, probabil e ceva congelat, carnea de pui e buna, la snack barul de pe plaja am mancat pizza buna.

Seara la fel... mancam niste cartofi cu ceva din pui sau vita. Intr-o seara am ales restaurantul a la cart cel spaniol, era atat de proasta mancarea ca le-am cerut cartofi prajiti cu ketchup, dar imi pare rau ca nu m-am dus acolo la international adica de unde iti alegi ce vrei din vitrina.

La restaurant te servesc ei, pun destul de putin in farfurie, si tu le spui, mai pune, mai pune, parca iti este si rusine ???????????? pun cate o felie de rosie pe rand, o portie de cartofi la cuptor la ei inseamna 4-5 bucati de cartofi... iti pun foarte putin dar poti sa le spui sa iti puna cat vrei chiar daca esete enervant ????

Prosoapele din camera ti le schimba doar daca le zici sau undeva la 3 zile cam asa le schimba ei, produsele de toaleta, gel de dus, sapun si altele, nu sunt de calitate, in mini bar ai 3 doze de suc si nu iti mai aduc pana la finalul excursiei, prietenii mei au dat bani celui care facea curatenie si lor le-a adus in fiecare zi bautura in mini bar, apa iti pun cate 2 sticle zilnic.

Noi am fost la supermarket atunci cand am fost la duti free si ne-am luat suc si bere, apropo am luat 16 beri foarte entuziasmati, cand am ajuns la hotel am vazut ca erau fara alcool ????, la ei in supermarket nu gasesti alcool.

La plaja in resort am stat doar 1 zi si atunci am stat mai mult la bar, snack bar, deci nu ne-a bronzat prea tare...

Toate bauturile de la bar le primesti in niste pahare mici de plastic, la fel, te plictisesti sa le tot ceri... dar daca te asezi langa bar e mai usor ????, noi nu am baut alcool de la ei, doar am incercat si nu era ok, berea era buna, vinul avea un gust ciudatel, sa zicem acceptabil.

Am luat si sucuri cola, fanta, preturi bune, am dar 26 de dolari pe 3 sacose, dar aici la super market se plateste doar in lire egiptene sau cu cardul.

Am fost si la spa, sauna si masaj, la sauna am dat 5 euro intrarea, la masaj am dat 13 euro si puteai sa stai dupa si la sauna. Aici am platit in euro, si rest nu iti mai dau, iti spun ca iti fac o masca pe fata sau ceva masaj facial. Nu pot descrie ce servicii proaste, masajul a fost o mangaiere cu un ulei de proasta calitate, pe fata nu am mai vrut nimic de frica sa nu ppatesc ceva... masajul nu se merita, pierdere de timp si bani, o mana mi-a masat-o si pe cealalta nu, doar sauna o recomand, 5 euro si stai cat vrei, totiul e ok, e temperatura care trebuie in sauna ????

Hotelul trebuie ales cu mare grija, noi am mers asa pentru ca niste prieteni alesese deja si ne-am dus toti in acelasi loc.

Recomand ca moneda sa aveti dolari deoarece 1 dolar sau 1 euro e acelasi pret in 90% din cazuri.

Sa aveti bani marunti la voi, 1 dolar cat mai multi sau sa schimbati de acolo, noi am schimbat in Cairo, sunt destul de insistenti sa cumperi ceva si e bine sa ai la indemana 1 dolar ca sa scapi de ei si sa iei ceva (magnet, bratara, etc)

La hotel sa verificati cu atentie...

Excursiile cu Medo sunt un must!!! ????

Raportul calitate/pret pentru excursiile cu Medo este excelent, raport cakitate/pret hotel, satisfactor.

Sa aveti la voi lotiuni hidratante si balsam de buze, vantul si apa de acolo iti usuca pielea.

Toata lumea te face sa te simti in siguranta.

Trimis de Luminita Art in 01.03.21 13:23:02
Validat / Publicat: 01.03.21 14:02:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4337 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Luminita Art); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[01.03.21 13:45:57]

[01.03.21 13:46:55]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 102597&hid=3529.

nicole33
[02.03.21 06:31:04]

@Luminita Art:

Din păcate, nici tu şi nici mulţi alţii ca tine nu aţi înţeles că scopul acestui sait nu este nicidecum acela de a face reclamă lui Medo sau altuia ca el.

O informaţie complet inutilă, cât timp nu spui nimic concret. "Ofertă de ​nerefuzat" fără a spune un preţ este nerelevant. Ceea ce pare ieftin pentru tine poate părea scump pentru altul

Excursiile cu Medo sunt un must!!!

Pe bune???

Şi eu care credeam că vizitarea Egiptului este un must şi descoperirea frumuseţilor sale  ​​​

In concluzie Medo is the best!!!

În comparaţie cu cine? ​​​

​​​

Nasshu
[02.03.21 13:23:53]

E drept ca am vazut multe review-ri al caror unic continut erau ' ' osanale' ' aduse unei agentii /unui ghid turistic, ceea ce nu prea e interesant.

In cazul de fata, totusi, autoarea descrie ce a facut in aceste excursii si in plus  mentioneaza ghidul/agentia cu care a fost, ceea ce din punctul meu de vedere nu e nimic rau/gresit. Neclaritati gen pret/comparatii se pot lamurii si prin ecouri ulterioare.

In plus, cred ca putem sa-i ' ' multumim' ' lui Medo si pentru ca mai avem inca un turist care si-a facut cont pe site sa ne impartaseasca experienta lui din vacantele petrecute.

@Luminita Art

Pentru el mi-am facut cont aici si scriu acest review...

Eu sper ca aceste review-ri sa nu fie primele si ultimele si sa ne mai povestesti/impartasesti experientele tale si in viitor!

AryaPHONE
[03.03.21 10:18:20]

@Luminita Art:

Ma intereseaza cât a costat fiecare din cele două excursii la Cairo și la Luxor. Prețul este pe persoană sau pe mașină pentru că noi suntem doar doi.

Se pot plăti excursiile cu card bancar?

Vreau si eu numarul de telefon al lui Medo, prin mesaj privat ​​​

fb Nicolae Cotarcea
[03.03.21 16:39:08]

Am fost în perioada 21-28 februarie 2021 în Egipt în cadrul unui grup de 8 prieteni. În această perioadă am efectuat 4 excursii, pe care le-am contractat de la agenția Bon Voyage Tours - persoana care deține agenția este Medo Fateem. Tipul este super de treabă, prompt, înțelegător și parolist, astfel că îl recomand cu toată încrederea.

Prețurile au fost accesibile, iar comparabil cu alte oferte primite, puțin mai mici.

Excursiile efectuate:

1. Safari cu ATV - privat (nota 8/10)

2. Luxor - privat (nota 9/10)

3. Orange Bay (nota 9/10)

4. Cairo - privat (nota 9/10)

Luminita ArtPHONEAUTOR REVIEW
[03.03.21 17:19:24]

, excursia se plateste de persoana nu de masina, dar in masina am fost 6 pers, tur privat inseamna pana in 10 pers, 6-8 per, cele de grup sunt in autocare mari de 25 de pers, daca voi sunteti doar 2 o sa va puna cu inca cineva in masina. Vorbeste cu Medo detaliile astea.

Luminita ArtPHONEAUTOR REVIEW
[03.03.21 17:24:30]

@nicole33:  da ce sa zic, multe intrebari si tot tu ai raspuns la ele. Da Egiptul este superb, dar daca nu dai peste o agentie care sa te ghideze nu reusesti sa vezi tot si sa te bucuri cu adevarat. Poti intampina neplaceri in excursiile tale. Ceea ce il face the best este ca el se asigura ca tu sa ai o experienta misto in excursiile organizate de el. Si pretul este bun in comparatie cu alte agentii de acolo, te invit sa contactezi 2-3 si vei face diferenta. Si referitor la pret daca e mare sau mic, pai da asta depinde intr-adevar de bugetul fiecaruia, noi chiar am vrut sa vedem Egiptul, daca te gandesti la bani nu il vezi... Vezi doar plaja din resort.

AryaPHONE
[03.03.21 17:56:29]

@Luminita Art:

Si halatul? Cat costa halatul? Pardon, excursiile​.

nicole33
[03.03.21 18:38:49]

@Luminita Art:

Cu ocazia primei mele vacanţe în Egipt am reuşit în două săptămâni să vizitez absolut tot ce puteam plecând din Hurghada.

Am preferat să cumpăr excursiile de la touroperator, deoarece aveam referinţe foarte bune despre ghidul acestuia, aspect extrem de important pentru mine în cazul excursiilor "istorice" (Cairo şi Luxor). Nu-mi doream doar un selfie cu Piramidele, Sphinxul sau Templul din Karnak . ​

Nu am întâmpinat niciun fel de neplăceri, cu excepţia oboselii drumului, dar nici Medo şi niciun alt "faraon" local multlăudat pe acest sait nu m-ar fi putut teleporta la Cairo sau Luxor ​.

Inclusiv în cazul excursiei pe apă, eu am ales Paradise Beach, în fapt o chestie combinată de 3 în 1, având avantajul unei plaje mai frumoase decât Orange Bay şi mâncării prânzului pe insula Giftun, nu pe vas în bătaia valurilor​ . Prefer să plătesc mai mult, dar să beneficiez de servicii de un nivel superior.

Toate excursiile făcute de mine au fost PERFECTE, fiind puţin probabil să-mi ofere altcineva mai mult.

Am comparat şi preţurile mai multor agenţii locale şi m-am lămurit că am făcut cea mai bună alegere. Hai să fim serioşi: TOŢI au ACELEAŞI preţuri +/- 1 euro, ceea ce este nesemnificativ. ​ Încă mai am flyerele cu preţurile acestora, în sprijinul afirmaţiilor mele.

Departe de mine cazul de a fi văzut doar plaja resortului, chiar dacă şi acolo am avut ce vedea .

Îmi menţin opinia că întreg articolul tău este complet inutil pentru cineva care doreşte să viziteze Egiptul, indiferent cu cine.

De ce ai evitat să spui cât te-a costat fiecare excursie în parte, lăsând la latitudinea cititorilor să aprecieze dacă este scump sau ieftin sau "o ofertă de nerefuzat"? ​​​​​​​​

Luminita ArtAUTOR REVIEW
[04.03.21 14:00:07]

@Arya:  buna, nu stiu daca se poate sau nu cu cardul trebuie sa vb cu Medo, il gasesti pe fb cu numele Bon Voyage Tours Hurgada, nr de tel pt whasapp [...], noi am dat pe excursii 180 de euro de persoana, toate 4.

[04.03.21 15:42:21]

@Luminita Art:  Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail etc). Aceste info se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

Luminita Art, Mihaela32
Alte impresii din această RUBRICĂOpționale cu plecare din regiunea Hurghada: