ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.01.2021
JAN-2021
Prieteni
PREȚ 1600
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT

'Opționale' cu plecare din regiunea Hurghada

Excursii din Hurghada

TIPĂREȘTE URM de aici

În perioada 10-17.01.2021, împreună cu altă familie, am petrecut o vacanță în Hurghada, Egipt (vezi impresii).

Eu și soțul meu am plecat cu gândul să facem cât mai multe excursii. Înainte de plecare, în urma rewievurilor de pe internet (acest site) am luat legătura cu Amir de la agenția Shahin Tours Hurghanda. Numărul de telefon l-am găsit pe pagina de facebook a agenției. Împreună cu fratele lui Amir am întocmit următorul program:

prima zi: safari în deșert

a doua zi: Luxor (cu autocarul)

a treia zi: masaj și baie turcească

a patra zi: Cairo (excursie privată-microbuz numai noi)

a cincea zi: El Gouna și Hurghada (excursie privată)

a șasea zi: plajă.

Toate excursiile au fost minunate și pot spune că am petrecut o vacanță de vis.

Trimis de RoxyR in 20.01.21 18:25:21
Validat / Publicat: 20.01.21 19:59:39
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (RoxyR); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

aurel34 [20.01.21 23:10:17] »

cit au costat excursiile? Se putea merge la Cairo si cu avionul?

RoxyR [21.01.21 09:14:02] »

@aurel34:  tot pachetul a fost 500 euro (familie- 2 persoane)

dar mai scumpe au fost excursiile private Cairo, El Gouna si tur Hurghada

acestea au fost cu un microbuz si numai noi (4 persoane)

si noi am vrut Cairo cu avionul dar nu mai erau locuri libere in avion pentru saptamana ​ ​10-17

l-am contactat tarziu pe Amir pentru avion, dupa ce am primit rezultatul COVID

cu avionul costa 190 euro/persoana si cred ca pe noi ne-a costat 90-95 euro/persoana

indiferent de marimea masinii (autocar sau mibrobuz) trebuie sa participe la tur 2 soferi si un bodyguard

pentru Cairo am plecat la 2am si ne-am intors la 11pm

cu autocarul se pleaca la 1am si unii s-au intors tot la 1am (24 ore)

sper ca ti-am fost de folos

daca mai ai intrebari nu ezita sa ma contactezi

Roxy

aurel34scris / TELEFON [21.01.21 09:47:26] »

@RoxyR:  cu cite zile înainte trebuia sa faci rezervarea pt avion către Cairo? oricum, e scump, in primavara anului trecut era 135 euro/persoana

RoxyR [21.01.21 10:49:20] »

@aurel34:  Nu stiu, eu am vorbit cu el in data de 8.01.2021 si nu erau locuri pana in 19

190 euro era toata excursia

60 era cu autocarul

100 privat

la Cairo te astepta o masina cu sofer si ghid in engleza

am inteles ca ghizii in romana sunt mai scumpi (sunt mai putini)

pretul cuprindea intrarile la Muzeul de arheologie si piramide si o masa fara bauturi (nici apa, cafea)

Orice excursie suplimentara costa 10 euro

noi am facut doua: prima biserica crestina ortodoxa din Africa si o moschee; plimbare pe Nil cu barca

ne-a dus si in doua magazine: unul de papirus, unul de uleiuri ​​​​​​​​​esentiale, poate cumparam ceva

Roxy​

mondo_76scris / TELEFON [21.01.21 17:50:40] »

Felicitări pentru turul de forță avut. Bănuiesc ca v-ați întors cu amintiri minunate din acest concediu. Te rog spune-mi și mie cât a costat excursia la Luxor cu autocarul? Mulțumesc.

RoxyR [21.01.21 18:31:22] »

@mondo_76:  am platit 55 euro/persoana

transport+intrarea in trei obiective turistice+masa fara bauturi

in valea regilor bi​​letul permite intrarea in 3 morminte, nu Tutankhamon

am platit la ghid o excursie suplimentara de 10 euro/persoana limbare pe Nil, fructe pe barca (banane, capsuni si mango) si vizitarea unei plantatii de banane.

am plecat la 5 am si ne-am intors la 10 pm​​​

4 utilizatori sunt abonaţi la urmărirea acestui fir de discuţie (primesc instiinţări la adăugarea unui ecou):
    aurel34, Gabriela1978, mondo_76, RoxyR