ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.01.2021
PREȚ 1000
Raport PREȚ/CALITATE: EXCELENT
2 AD. + 2 COPII -- v: 11,15

Vacanța în La Palma [insula]

NB: Articol selectat ca fiind „de interes editorial crescut— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă; — (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii. Voturile FB/FU, B/U sunt de valori semnificativ mai mari.

La Palma - iarna, în pandemie (partea I)

Există multe insule în Europa pe care le-am văzut sau pe care le am pe listă dar dintre toate cred că La Palma mi-a intrat pe veci în suflet și greu o voi mai scoate de acolo; de fapt am început să mă îndrăgostesc de ea în momentele când am început să o studiez, să o curtez, să-i descopăr treptat frumusețile unice iar până la urmă am trăit „efectul LA PALMA” – o stare de încântare, de mulțumire că ai găsit și trăit ceva unic.

La Palma e una din surorile mai mici ale mult mai celebrelor insule canariote Tenerife și Gran Canaria, o insulă locuită de vreo 82.000 de suflete (dintre care vreo 3-4000 de rezidenți europeni nordici) și care e vizitată într-un an normal de maxim 300.000 de turiști, majoritatea germani, majoritatea iubitori de natură, stargazing, drumeții, biciclit, paragliding, diving, sporturi nautice sau chiar iubitori de plajă... guvernul insular a condensat multe informații utile în portalul lor oficial de turism: visitlapalma. es

Supranumită cu dragoste ‘La Isla Bonita’, insula e probabil cea mai verde dintre cele 7 insule ale arhipelagului și cu siguranță cea mai abruptă raportat la suprafață (localnicii zic că e insula cu cea mai mare altitudine medie raportat la suprafață din lume și că are cel mai curat cer din Europa); ca și celelalte insule din Macaronezia, alizeele bat constant dinspre NE aducând umezelă pe versanții abrupți dinspre nord și est dar periodic bat și alte vănturi, dinspre mijlocul Atlanticulului sau dinspre Sahara, generând microclimate unice și etaje de vegetație încântătoare pe distanțe scurte, in funcție de poziționarea pe insulă sau altitudine; suprafața insulei e de doar 708 km² (cam de trei ori cât Bucureștiul) dar timpii de deplasare pe distanțe scurte sunt destul de mari datorită reliefului extrem de accidentat și infrastructurii rutiere mai puțin dezvoltate ca-n Tenerife sau Madeira (tuneluri mai puține deci mai multe serpentine)

Turismul de masă nu a alterat sufletul insulei ca în cazul suratelor mult mai vizitate de la Est și pentru că, fiind una din cele mai fertile zone din Canare, localnicii pot trăi și din altceva decât din turism: plantații de banane, avocado mai nou, papaya, citrice, pescuit sustenabil; există doar două resorturi/hotel aflate pe coasta vestică, hoteluri mici, locuințe în regim hotelier disponibile, case tradiționale adaptate turismului și chiar vile luxoase dar nu există infrastructura turistică pentru a atrage hoarde de turiști (gen Costa Adeje, Tenerife)... ceea ce mi-au creat un confort estetic unic și o senzație de conectare la viața comunităților destul de rar de trăit în alte părți din Canare.

Am avut obrăznicia să vizitez La Palma în timp de pandemie, la sfârșit de Decembrie 2020 – început de an inspirat de introducerea zborurilor directe din București pe Tenerife Sud și de cifrele semnificativ mai mici în arhipelag față de restul continentului iar în interiorul arhipelagului La Palma a excelat la numărul mic de infectări/decese (în localitatea și districtul în care am stat n-a fost nici un caz de infectare din cele până în 10.000 de suflete care trăiesc acolo); de fapt pandemia a lovit din plin turismul în insule, charterele și vasele de croazieră nu mai mișună prin porturi sau aeroporturi decât foarte puțin iar guvernul canariot e intr-o permanentă luptă cu guvernul central de la Madrid pentru a îndulci condițiile de călătorie pentru europenii disperați după soare și mare în miezul iernii; eu personal am intrat în Tenerife cu test antigen la recomandarea guvernului insular, recomandare anulată cu câteva ore înaintea datei noastre de sosire în insule dar vameșii au arătat o lipsă de rigoare binevenită pentru noi... altfel ar fi trebui să am test PCR sau să stau în carantină până ieșeau rezultatele și cine mai știe ce?

Mă rog, odată ce ai ieșit din aeroport am răsuflat ușurat și am savurat toate cele trei săptămâni de trai în Canare: 11 nopți în Tenerife și 10 nopți în frumoasa La Palma; dacă anul trecut am dat în depresie după o săptămână în Madeira, de data asta am revenit pe meleaguri natale satisfăcut, cu un mare zâmbet în suflet

Închiriatul mașinii în Canare e de departe cea mai faină experiență pe care poți să o ai în materie de car rental; i-am contactat cu câteva zile înainte de plecare (evident datorită incertitudinii legate de rezultatele testelor Covid) pe cei de la Cicar.com și mi-au făcut o rezervare pe e-mail, fără avans: 320 Euro/două săptămâni full insurance, doi șoferi, plata cash, ... în aeroport nu mi-a venit să cred că pot vreodată închiria o mașină atât de ușor : 5 minute, banu jos + copii după permis; fără card de credit, fără depozit, fără bătăi de cap... am luat un Opel Mokka pe care l-am călărit trei săptămâni vreo 1700km. După ce ne-am prelungit șederea cu încă o săptămână față de ce planificasem inițial... am trecut pe la una din multele lor agenții și doar am plătit încă o săptămână; Opel Mokka e în aceeași clasă cu Zafira dacă aveți bagaje mai consistente; mașinile sunt OK, am trecut cu feribotul în La Palma pentru a evita prea multele provocări logistice de a preda mașina și a prelua alta... recomand CICAR dar sunt convins că și alte companii au probabil abordări similare ce țin de relativa izolare a insulelor și de rulajul relativ mare.

Opțiunile de a ajunge în La Palma sunt două: avion, curse interne disponibile doar de pe aeroportul Tenerife Nord cu Bintercanarias.com sau Canaryfly. es, mai multe zboruri zilnic către aeroportul La Palma sau varianta ferry, o piață dominată de doi operatori: fredolsen. es și navieraarmas.com; noi am rezervat cu fredolsen (barcă mai rapidă, mai modernă și mai scumpă cu doar 10%) rezervat excusiv online dus întors din Los Cristianos către Santa Cruz de Tenerife = 320Euro 4 persoane cu mașină; de remarcat aici un detaliu interesant : rezidenții insulelor beneficiază de un discount de până la 75% din prețul standard (avion sau ferry), ceea ce poate părea enervant la prima vedere dar cred că guvernul local subvenționează navetiștii și aprovizionarea insulelor... modernele fast ferryuri de la Fredolsen au mers cu siguranță în pierdere în ultima perioadă și o vor face încă o vreme, până reapar turiștii în insule; călătoria cu Benchijigua Express e o experiență în sine: 38 de noduri și două ore jumate din Los Cristianos până în La Palma, răul de mare poate apărea chiar dacă vasul e brănduit ca unul dintre cele mai stabile și moderne trimarane din lume

La Palma... unde, ce și de ce... în partea a doua

Citește și CONTINUAREA aici
selectat ca MiniGhid AmFostAcolo

Trimis de cristian pinte in 18.01.21 19:19:08
Validat / Publicat: 18.01.21 19:54:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristian pinte); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.
P05 În căutarea echilibrului - Los Guirres

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterX [18.01.21 22:02:04] »

Mutat în rubrica "Vacanța în La Palma [insula], LA PALMA" (nou-creată pe sait)

webmasterscris / TELEFON [18.01.21 22:23:47] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

webmaster [19.01.21 23:20:39] »

Împreună cu continuarea / continuările sale, articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru această destinație.