ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.01.2021
Raport PREȚ/CALITATE: RĂU
8 AD. + 2 COPII

AUTORUL NU ar recomanda

Casa Turtă Dulce(încă) NECLASIFICATĂ

Plapuma sau cerga obligatoriu cu voi

Am ales cazarea cu ajutorul internetului, dupa majoritatea parerilor de bine privind aceasta locatie.

Aici am primit o lovitura, mai rau decat a primit Columbeanu de la banci. Aparentele inseala.

Poate toti acei turisti au fost in vara, dar daca te incumeti sa mergi iarna la aceasta cazare mai gandestete...

Poate doar daca vrei sa retraiesti senzatiile pe care unii dintre noi le au avut, pe vremea lui Ceausescu, in noptile de iarna de la bloc. (atunci caloriferul fiind un fel de polita, pe care iti puneai florile sa le mai acorzi o sansa de supravietuire).

despre SERVICII

Gazda mi s-a parut "un pic mincinoasa".

Este adevarat, am ajuns ceva mai devreme la locatie, deoarece am vrut sa evitam aglomeratia de pe Valea Prahovei, Comarnic etc.

Cea care se ocupa cu administrarea acestei case, ne-a spus ca are turisti si nu ne poate primi mai devreme de ora 14. Ne-am asumat acest lucru. Am ajuns pe la ora 9, gandindu-ne ca vom petrece cateva ore in fata vilei, fata de cateva ore in trafic.

Interesant este ca in aceste ore, mai precis de la ora 9 pana la ora 12 nu a iesit nimeni pe poarta vilei, turisti sau macar un caine. Banuiesc ca au plecat cu metroul, ca noi nu i-am vazut.

Dupa ora 12 ni s-a permis accesul in camera. Gustul amar privind aceasta situatie incepuse sa-si faca prezenta, am baut o gura de cola si am" trecut mai departe".

despre CAMERE & COND. CAZARE

Avantajul acestor camere este, ca au intrare separata si sunt fumos amenajate, DAR...

Frig in camere, mai ales in bucatarie. In bucatarie un singur frigider mic, pus la dispozitia turistilor, cazati in cele 6 sau 7 camere. Mai mult de 2 cutii de pate si un unt nu poate sa isi aduca fiecare. "Avantajul a fost ambientul din bucatarie.

Poti sa iti lasi carnatii in bucatarie pe masa, nu se vor decongela.

Mai bine ii scoti afara din incapere si vei avea mai multe sanse sa se dezghete.

In cele din urma, am adus un calorifer electric, din alta camera pentru a supravietui in bucatarie.

Lipsa unui televizor sau a unei surse de muzica in bucatarie. Atunci cand mananci acolo, te simti ca la parastas. (am adus de acasa o boxa wireless). In concluzie trebuie sa vii echipat de acasa. Un fel de viata la cort. Aici ti se incaseaza doar factura!

In camera alta situatie. Pana la ora 2 era multumitor de cald. Dupa ce numarai trenurile de la bariera, precum oile pentru a adormi, aveai impresia ca se deschide geamul singur si cautai cerga din titlu pentru a te inveli, dar pe aceasta nu am adus-o.

Norocul meu ca mi-am luat o patura cu mine de acasa si 5 litrii de vin (necazul este ca vinul s-a terminat repede in primele 2 zile, dupa care in celelalte zile am ramas fara "antigel")

Tot in camera, se simtea un miros de canalizare, mai ales in primele minute dupa ce intrai de afara.

LIPSA UNUI LIVING - este un "must have" atunci cand ai 7 camere de inchiriat

Nu exista wi-fi in aceasta locatie, se face economie si la acest lucru nu doar la caldura, ca doar na, 30 lei pe luna la un abonament de internet ori 12 luni, "scoti saracia din casa".

PS - Casa este scoasa la vanzare de catre proprietar. Ar fi un lucru bun sa se schimbe administratorul, deoarece poate urmatorul proprietar se apleaca mai mult spre confortul viitorilor turisti.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Casa Turta Dulce se afla in cartierul Poiana Tapului, deci pana in centru Busteniului sunt vreo 2-3 kilometrii, pe care trebuie sa-i parcurgi cu masina ori pe jos.

Amplasarea casei este langa bariera de tren, iar trenurile sunt ca vecinii. Te vei obisnui cu ele.

Doar ca aici "ii vei auzi pe vecini" si noaptea. Sunt neobositi, din pacate.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Casa nu are alternative de distractie pentru timp ploios (tenis de masa sau biliard, darts, carti de joc).

Nici imprejurimile nu ofera zone de relaxare. Doar daca te aventurezi pe un traseu.

Prin urmare, nu v-as recomanda aceasta unitate de cazare.

Trimis de Maqulyn in 09.01.21 09:44:42
Validat / Publicat: 09.01.21 10:43:35

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Maqulyn); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

ECOURI la acest review

webmasterX [09.01.21 10:41:47] »

@MaqulynATENȚIE! referirile la AGENȚII și alte entități din România care funcționează pe principii COMERCIALE (portaluri web de profil etc) sunt INTERZISE

Puteți trimite, în schimb, aceste informații prin intermediul mesajelor personale (pe privat) - click pe numele utilizatorului, apoi, în fereastra nou-deschisă, pe linkul "Trimite mesaj pers".

Maqulyn [09.01.21 11:11:43] »

am reparat referirea la site-ul respectiv

Maqulyn