ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.01.2021
Cuplu
RĂU

Către satisfăcător

Apa neminerala de Borsec

Am profitat de ultima saptamana de vacanta si am plecat la Borsec, o statiune prin care am trecut, dar nu am stat niciodata.

Borsecul este o statiune cu aspect uitat de lume, darapanat, ca majoritatea fostelor statiuni de dinainte de ‘90. Se fac eforturi de reabilitare, sunt trasee mirifice in apropiere, se vede ca asistam la o renastere, dar mai este mult...

Am ales Vila Riki, o vila aparent atragatoare pe net, care are si un restaurant. Si inca o data s-a dovedit ca netul inseala...

Am rezervat apartamentul, maricel, cu jacuzzi in... dormitor... Interesant, dar... senzatia de prafuit, de naclaiala si necuratenie profunda, ascunsa de curatenia de suprafata, ne-a inhibat orice pornire de vreo baie in jacuzzi. 300 lei/noapte fara md.

Mergem la restaurant. Mic, cumva intim, un ospatar amabil, ce putea fi rau? ... Mai ales ca aveam in fata trei zile. Pai: meniu simplist gen gratar, piureu, muraturi. Aripioare picante crispy, ingrozitor de crispy, adica aproape numai aluat. Nu se regaseau recomandarile zilei, nu, nu acelea scrise in meniu, ci cele afisate in restaurant. Nu salate, in afara de muraturi. Doua tipuri de vin, ambele demidulci si... no comment.

Dar, cea mai “tare calitate” a fost durata ENORMA de servire. Fara exceptie, la toate cele sapte serviri ale mesei, de la luarea comenzii pana la aducerea ei (cu omisiuni de comenzi...) au trecut 90 de minute!!! Pentru doua ochiuri si doua oua fierte 90 de minute!!! In restaurant erau cel mult 5 mese ocupate mai tot timpul. Probabil un singur bucatar sau ospatarul era si bucatar.

Mai mult, nu exista o conexiune intre cazare si restaurant. Ni s-a subliniat clar si repetat acest lucru. Nu puteam plati nimic din ce am consumat pe camera, ceea ce ne-a facut sa platim mereu pe loc. Si dura... dura...

Da, in Borsec voi reveni. Nu, nu la Vila Riki.

despre SERVICII

Singura calitate, amabilitatea, nu a putut compensa lipsurile.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Apartament maricel, dar prafuit, murdar, bai la limita suportabilitatii sanitare. Doua jumatati de hartii igienice (oare consideram ca fac una intreaga si noua?)...

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Simplist, sintetic, lipsit de gust, service ultra-ultra-ultra-lenta.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Vila este plasata in apropierea unui centru spa imens, dar nefinalizat. Deci... o puternica senzatie de santier.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Vila nu ofera nimic, de vina fiind si pandemia. Dar, nu am vazut nimic care ar putea fi oferit clientilor nici in vremuri normale. Daca nu punem la socoteala jacuzzi-ul din dormitor (!).

Partia de schi e destul de departe.

Poate, doar plimbarile sunt accesibile.

Trimis de Donutz in 08.01.21 17:58:25
Validat / Publicat: 08.01.21 18:42:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BORSEC

VIZUALIZĂRI: 2106 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Donutz); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Vedere de la balcon.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 27.00 EUR pe cameră

[08.01.21 18:01:16]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_add9.p ... 102280&hid=2270.

Sau... poate ceva video de pe acolo? Dacă ai filmat pe acolo, ar fi zuper-util — link încărcare video.​​

DonutzAUTOR REVIEW
    [08.01.21 18:07:10]

@webmasterX: Da, este Vila Riki.

[08.01.21 18:41:41]

[08.01.21 19:23:10]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

neimportantPHONE
    [22.01.21 18:55:22]

@Eusebiu2015:

Din toată această descriere a semi-sejurului de 3 zile, rezultă un singur lucru: economie împinsă la paroxism... Dacă ține la turiștii constrânși de împrejurări, nu mai contează pentru proprietarii unor astfel de stabilimente ce postăm noi pe aici. Se vor găsi mușterii destui și în viitor. Nu toți citesc impresiile  site-urilor de specialitate, iar ei pe asta se bazează. Și atunci acționează în consecință, la toaletă te aprovizionează cu resturi de role igienice, rămase de la ăi de dinainte, (economie majoră în buget), curățenia mai pe sponci, că e pandemie și nu se interacționează cu "obectele" cazate, iar la masă, meniuri de avarie (sau avariție! că e vremea "tunurilor"): cât mai sărate, mai picante și mai uscate, nu se strică și pot fi servite sezoane îndelungate fără amestecuri în treburile interne din partea Sanepidului, DSVSA, OPC, etc.

Timpii mari de așteptare la meniul bazat pe ouă, trebuiau să vă aducă la indignare, doar dacă din boxele ambientale plasate strategic prin hambarele de conjunctură, nu s-ar fi revărsat cotcodăceli victorioase,   de prospețime a ochiurilor servite. Aștepți 90 de minute, dar oul e din cuibar, făcut atunci la comanda clientului... stimulând galinaceea din poiată.

DonutzAUTOR REVIEW
    [23.01.21 08:36:45]

Chiar asa! Imi pare rau ca nu am avut inspiratia ta cand am scris, dar chiar asa este! Multumesc! @zapacitu:

neimportantPHONE
    [23.01.21 13:28:49]