ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.07.2010
DIN: Reghin
ÎNSCRIS: 08.06.10
JUN-2010
2 AD. + 1 (4 ani) COPII

A world of pleasure at one dot

In primul rand multumesc acesuit site (amfostacolo. ro) pentru ca informatiile despre Riu Evrika gasite aici au cantarit mult in alegerea hotelului.

Cu toate ca deja au fost scrise impresii, una in plus nu strica.

Anul trecut am fost la 4* in RO la Saturn, hotel Cleopatra (cea mai mare teapa din viata mea). Anul acesta am zis "hai sa incercam 4* la bulgari, imposibil sa fie mai rau". Nu numa ca nu a fost mai rau... a fost muuuult peste Cleopatra romaneasca. Am avut ocazia sa comparam multe aspecte. Privitor la unele aspecte... nu exista termen de comparatie.

Ok, revin si incerc sa fiu cat se poate de obiectiv.

Traseu

Am plecat din Mures cu inima stransa auzind tot felul de povesti despre drumurile si politia bulgara. Am mers prin Bucuresti - Giurgiu - Ruse - Varna - Sunny Beach. Gps-ul in Bulgaria nu mi-a mers asa ca am luat o harta din Giurgiu. Sincer... nu ai nevoie de GPS. Am ramas uimit de cat de bine se circula in Bulgaria fata de RO. Drumul european trece prin foarte putine localitati. Ma lipeam de coloane de masini cu nr de Bulgaria si mergeam in ritmul lor. Am trecut cu 100 km/h pe langa politia bulgara dar daca asa mergea toata coloana nu ne-au oprit. Nu stau la vanat ca romanii. Asfaltul nu e chiar atat de bun ca la noi dar se poate circula foarte bine, chiar mai bine decat la noi. (a nu se intelege ca sunt vitezoman, dar se circula in conditii mult mai bune decat la noi). La intoarcere, pe autostrad, era o portiune de cativa km cu gauri... am luat una, noroc ca a rezistat cauciucul, in schimb mi-am indoit rau geanta.

Am dat 95% la servicii pentru lipsa unui acces free la internet Wi-fi. In ziua de azi... nu mi se pare ok sa nu oferi asa ceva. Era acces contra cost la internet intr-o sala langa restaurant. Pentru asta merita o depunctare.

Cazare:

De cum am intrat cu masina in parcare am avut impresie buna. Am parcat masina pe gazon. De la intrarea in parcare cu masina si pana in camera cu bagaj cu tot nu cred ca a durat mai mult de 3-4 minute. A venit un baiat care ne-a ajutat la bagaje. Cum am spus numele la receptie, deja era pregatit totul. Ne-au intampinat cu o fraza de genul "Stim ca sunteti obositi, aveti aici cheia, iar domnul va va ajuta sa duceti bagajele in camera". In camera, surpriza! In loc de camera simpla am primit un family room (dormitor + o camera imensa + balcon mare). Camere spatioase, curate, decente. Curatenia se facea cel putin zilnic. Prosoapele se schimbau implicit la doua zile daca nu le lasai pe jos mai repede pentru a fi schimbate. Aveam prosoape colorate pentru plaja/piscina. Se puteau schimba oricand daca era nevoie la piscina. Chiar daca aranjam paturile la iesirea din camera, era o placere sa vezi cat de frumos erau aranjate dupa ce se facea curat (mai ales patul si jucariile fetitei).

: D Singura problema era ca in imensitatea de pat matrimonial din dormitor aveam pilote separate si ma intalneam mai greu cu sotia. :))

Distractie:

Am prins 3 zile fara soare. A fost testul pe care l-au trecut cu bine gazdele. In loc sa stam posomorati in camera, abea aveam timp sa ne odihnim dupa masa de ameaza (sa culcam puiul). Animatorii isi faceau pe deplin datoria. Erau o gramada de activitati si faceau un haz din orice nimic.

Pentru fiteta noastra de 4 ani a fost excelent. Erau doua locuri de joaca pentru copii si o "gradinita" cu animatori pentru cei mici. Chiar daca nu sunt foarte mari locurile de joaca... pentru micuta noastra a fost mai mult decat suficient. "Gradinita" era un loc excelent de distractie pt cei mici. Am citit ca unii au avut probleme cu copii dar noi nu am avut absolut nimic. Fetita noastra s-a jucat cu gramada de copii din gradinita, a participat la minidiscoteci, a intrat in piscina (cam rece apa dupa zilele noroase) si in mare; a mancat gramada de inghetata si dulciuri (ceea ce nu obijnuieste acasa) dar nu am avut nici o problema. Anul trecut, in RO am avut problemele cu febra mare... dar asta e... trebuie sa te astepti la orice cand mergi cu copiii la drum. Anul asta aveam in dotare o gramada de medicamente. Multumesc Domnului ca nu a fost nevoie de ele.

Tot la capitolul distractie/relaxare includ si excursia la Nessebar (orasul vechi). E o splendoare. Se poate lua autobuzul nr. 1 dus/intors (foarte curat) de peste drum de intrarea in hotel si cu 1 leva de persoana (copii nu platesc) si te duce pana la intrarea in Old Nessebar. Nu descriu mai multe... merita vazut!

Masa:

Trebuie sa fii foarte carcotas sa comentezi negativ la mancare. Oricum mancarea e o chestiune de gusturi. Noua ne-a placut cam tot ce era acolo mancare gatita/salate/sosuri/dulciuri/fructe/bauturi... La capitolul ciorbe nu prea erau pe gustul nostru cu toate ca am vazut ca lumea consuma si ciorba. Din nou spun ca mancarea e o chestiune de gusturi.

In restaurant era o zona amenajata pentru copii (mese mici/scaunele/tacamuri mici). Erau mese de 2/3/4/6/12 persoane, aveai de unde alege. Restaurantul avea si o terasa mare... pactic terasa era pt fumatori.

Langa piscina era un snack bar de nota 10 deschis de la 12-17 unde gaseai si mancare gatita cat si pizza, fructe, salate...

Berea nu stiu cum era, in schimb vinul mi-a placut.

Din pct de vedere al curateniei restaurantul era impecabil.

Nu as vrea sa mai aud comentarii despre romanii necivilizati. Am vazut gramada de nemti, englezi, francezi la fel de ciobani ca si unii conationali. Fiecare padure are uscaturi.

Plaja:

Nu am ce comenta, comparand cu plaja din Saturn... Sezlonguri/prosoape gratuite, bar cu gama pepsi, apa, bere, etc. pe plaja. Nisipul era atat de curat ca ne-am chnuit sa-i strangem le fetita niste scoici. Apa in mare parca mai limpede decat la noi:)

Intrarea in apa este lina, fara scoici, ideala pentru familii cu copii.

Seara nu se strang sezlongurile, poti sa stai noaptea pe ele cat vrei si cum vrei. Noi stateam cu fetita pana tarziu in noapte... ii placea sa adoarma pe malul marii. Era extraordinar de placut sa stai in liniste fara sa auzi muzica/manele de la n terase... sa asculti marea.

In concluzie... in cazul in care nu vom avea probleme neprevazute... anul viitor vom fi din nou acolo.

Este exact cum spun ei in pliantele de prezentare:

"A world of pleasure at one dot"

E toata placerea intr-un singur loc

Trimis de pd in 01.07.10 16:03:16
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 3242 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (pd); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Mini disco pt copii, in fiecare zi de la ora 19.30

popai
    [01.07.10 16:13:20]

Multumim pentru impresii; se vede ca esti la prima iesire dupa o experienta marca RO.

Avand in vedere cele afirmate de cei care au postat anterior tie, mai ales ca ai fost si tu cu un copilas, poti sa ne spui ceva de sanatatea fetitei? Eu am rezervare din 24 iulie si-s tare indoita din pricina problemelor de sanatate;

sbacau
    [01.07.10 16:23:08]

de obicei intai citesc, comentez daca am ce, si apoi punctez sau nu. La tine intai am punctat pentru ca mi s-a parut un rw foarte bun si util. Felicitari!

cosminp
    [01.07.10 17:04:46]

ma bucur ca v-a placut, ca impresiile de pana acum v-au fost utile si ca parerile tale se apropie de ale mele in privinta strainilor necivilizati.

puncte pentru impresii.

[01.07.10 18:56:07]

popai:

Cum am spus si in rw de mai sus, fetita mea nu a avut nici o problema de sanatate in cele 7 zile. Are 4 ani, proaspat impliniti, a facut baie in piscina, a facut baie in mare (sigur a luat cateva guri de apa), a mancat de toate, a stat in colectivitate (intre copiii care erau acolo la joaca atat in spatiu inchis cat si in aer liber)... si nu am avut nici o problema. Anul trecut a mers la cresa pana aproape in ultima zi. Acolo a contactat virusul si la mare s-a manifestat. Cu copiii... trebuie sa fi pregatit si pentru astfel de aventuri.

De iesit am mai fost iesit in alte tari dar cu cazare la pensiuni.

Punctajul pe care il dai unei locatii trebuie sa tina cont si de nivelul acelei locatii. Nu poti depuncta ceva de 4* pentru ca nu are conditii ca la 5*. Din pacate am vazut astfel de review.

Pot spune cu mana pe inima ca Riu Evrika are un raport pret/calitate/servicii excelent. Astfel de servicii le gasesti in Turcia dar la un pret mult mai mare.

O ciudatenie (comparat cu romanica noastra) : am stat 7 zile fara muste si tantari, dormind cu geamul deschis si fara plasa. Nu am vazut o musca pe plaja, la piscina, in tot complexul... si eram doar la bulgari... de care radem tot timpul.

Inca ceva.

Camerele cu intrare din exterior (majoritatea in afara de cele aflate in corpul cu vedere la mare) sunt tot de 4*.

Am uitat sa specific. La plecare mi s-a dat un formular sa-l complectez pe baza caruia primesc acasa un card valabil in tot lantul RIU (deocamdata am primit pe mail imaginea cardului + user/parola). Au un sistem de puncte... inca nu stiu exact cu ce se mananca... dar ma mai interesez.

[01.07.10 20:36:58]

am si eu bilete luate in august. te rog poti spune daca e posibil sa te cazeze in camere de 3*? exista si astfel de camere? multumesc anticipat.

[01.07.10 20:37:51]

Salutare tuturor!

Multumesc pt. impresiile postate si am o rugaminte: e prima data cand plecam din "land of choice", mergem tot la Riu Evrika (de pe 5 iulie) si as vrea sa stiu cum a fost cu bacsisurile (tips) si daca au in Sunny parc de distractii (ceva gen Luna Park...).

Multumesc anticipat si pt. raspuns.

[01.07.10 21:58:18]

@tyty1923

Nu am vazut camere de 3* nici in realitate si in nici un pliant de-al lor.

@PeterCook

Nu exista concept de spaga au "mica atentie". Cel putin eu sau prieteni de-ai mei nu au dat nimic la nimeni si servirea a fost tot timpul exceptionala si cu zambetul pe buze.

Exista totusi la bar/restaurant un bol de sticla unde pune cine vrea tips pentru personal. In rest nu am avut senzatia (ca la noi la romani) ca cineva asteapta ceva de la tine. Ei sunt acolo sa te simti tu bine si sa nu te incurce.

Sunt vre-o 3 aqua park-uri in zona si destul de multe masinute/topogane... locuri in care "sa-ti manance copiii banii"

cosminp
    [01.07.10 23:07:03]

bacsisurile exista si la riu evrika si le poti lasa in cutiile speciale sau in boluri/cupe de sticla.

de preferat este sa te vada atunci cand pui banii, mai ales barmanii, pentru ca in acest fel te va trata putin preferential, fara sa crezi ca te vor trata cu dosul in caz contrar.

parcuri de distractii exista si in sunny beach.

detalii despre distractie, hoteluri, restaurante, obiective turistice, etc. gasesti facand click aici

radu_sergiu*
    [02.07.10 08:48:01]

Eu am lasat baiatului de la parcare 3 leva, fiindca, cand ne-a vazut ca venim, a sarit de pe scaun si f. prompt ne-a arata unde sa parcam. Eu eram invatat cu indolenta de la noi. Totodata am lasat si 10 leva la receptie, fiindca fetele au fost dragute, ne-au dat carucior de bagaje, etc. REPET, am dat ca am vrut eu, nu ca mi s-a cerut sau ca altfel nu faceau asta. Si odata femeii de serviciu 3 leva. Cei care muncesc sunt totusi oameni amarati si nu cred ca au salariile din RO.

ele12
    [02.07.10 11:33:16]

Va rog sa-mi spuneti daca ati platit parcarea si cat pe zi, sezlongul de pe plaja daca e contra cost si la ce agentie ati facut rezervarea pentru acest hotel. Vreau sa stiu cat a costat cazarea.

Va multumesc anticipat

vicandi
    [02.07.10 14:28:01]

PeterCook, si noi avem sejur la Riu Evrika din 8.07 poate transmiti ceva in direct : daca ai nimerit greu hotelul, cum e vremea, etc.

Ocupa-ne si noua un sezlong la piscina

[02.07.10 14:59:53]

OK. Numai sa dau de net pe acolo. Va asteptam.

gili
    [03.07.10 23:19:49]

autostrada la bulgari e in reparatie? pentru cit timp? daca stie cineva, caci plec in 15 august si poate pina atunci se repara.

[04.07.10 13:28:56]

@vicandi, cand revii de la riu... poate ne zici si noua ceva de hotel si alte amanunte!!!

[05.07.10 09:48:25]

@ele12

Parcarea e gratuita, sezlonguri si prosoape de plaja sunt gratuite atat pe plaja cat si la piscina.

Cazarea a fost putin peste 500 euro pentru 6 nopti/7zile (din pacate am plecat cu regret ca nu mai puteam ramane...).

ele12
    [05.07.10 09:58:55]

pd

Iti multumesc pentru raspuns. Vreau sa ma documentez cat mai bine despre acest Hotel pentru ca intentionez sa merg acolo, in acelasi timp fac comparatie si cu:

- Hotelul Majestic 4* la care am stat unde si aici parcare este gratuita si sezlongurile la piscina, insa la plaja acestea se platesc cu 7leva;

- Hotel Planeta 5* la care am mai fost - parcare si sezlonguri plaja cu plata.

Cred ca 500 euro ati platit pt. 2 pers cu all inclusive, nu?

[06.07.10 17:26:49]

Pentru vicandi:

La hotel am ajuns fara niciun stres - traiasca GPS-ul meu care si-a meritat toti banii (si nu au fost multi). Eu am venit prin Vama Veche, dar banuiesc ca peste tot e la fel... restrictii de viteza la greu, o nebunie, dar tine-te dupa masini de bulgaria si nu ai nicio treaba.

Plaja lor e de tot rahatul, am vazut o postare si mai recenta despre acest aspect, plina de alge la mal. De altfel azi le-am reclamat le receptie acest lucru si au promis ca vor lua masuri urgente... sa-i vedem... piscina mare si animatorii fac toti banii.

Cat despre mancare mie mi se pare excelenta, un desfrau culinar, si vinul si berea sunt chiar OK.

E fain dar nu ceva de nu se poate.

[06.07.10 17:28:24]

P.S. Revin cu detalii si poze la intoarcerea in tara

vicandi
    [06.07.10 19:51:57]

PeterCook, vad ca ai gasit net , ma bucur ca ai ajuns cu bine, ne vedem joi la riu evrika.

Fa ceva cu algele

[07.07.10 19:23:21]

Sorry, dar deja toata plaja din Sunny e full de alge si cam put. De altfel, plaja este cam goala (banuiesc ca din acest motiv). Noroc cu vremea ca e buna si piscina foarte faina.

Drum bun si fara "militzieni"!

[07.07.10 19:50:03]

@PeterCook

Imi poti spune cum este cu mancarea,distractia ptr.copii deoarece in august voi fi si eu acolo pedeasupra i-am comvins si pe altii sa vina cu mine si nu vreau sa ma injure ca unde i-am adus?alte detalii?

cosminp, ele12, gili, pd, PeterCook, popai, radu_sergiu*, sbacau, tyty1923, vicandi
    Alte impresii din această RUBRICĂDIT Club Evrika (ex Riu Evrika) :