ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.12.2020
OCT-2020
Cuplu
EXCELENT

Boutique Hotel St. Stefan, o cazare bună în Orașul vechi Nesebar

Din Burgas, vezi impresii, am plecat spre Nesebar, pentru a treia cazare în plimbarea mea pe litoralul bulgar, cea de la Boutique Hotel St. Stefan.

Nesebar

Nesebar, numit și „Perla Mării Negre” , una dintre cele mai importante stațiuni de pe coasta bulgară, a devenit și mai cunoscut în anul 1983 când Orașul vechi a fost declarat Patrimoniu Mondial UNESCO și este cunoscut dintotdeauna ca orașul cu cel mai mare număr de biserici pe cap de locuitor.

Orașul vechi așezat pe un promontoriu are rădăcini vechi de vreo 3.000 de ani, colonie grecească la începutul secolului 6 î. Hr. a devenit una dintre cele mai importante fortificații ale Imperiului Roman de Răsărit, s-a dezvoltat și mai mult în timpul celor două Imperii Bulgare dar a decăzut sub stăpânirea otomană. De la începutul secolului 20 este o foarte cunoscută stațiune pe litoralul Mării Negre.

Are multe obiective turistice, cele mai importante fiind Muzeeul de Arheologie, Muzeul Etnografic, Bisericile Sf. Mântuitor, Sf. Ștefan, Sf. Paraschiva, Sf. Ioan Baptistul, mai sunt și alte biserici, alte obiective ce merită văzute, străzile pietruite ale orașului vechi fiind căptușite cu ruinele fortificațiilor și băilor din epoca bizantină.

Boutique Hotel St. Stefan

Hotel de familie clasificat la trei stele aflat la nr. 11 pe Strada Ribarska, vizavi de Biserica Sf. Ștefan, are site-urile hotelsaintstefan.com/en și pe FB unde se găsesc mai multe informații, număr de telefon, adresa de email la care se poate discuta cu gazdele.

Este afiliat la Booking din mai 2010, de aici l-am și ales, aici am făcut rezervarea, are un punctaj foarte bun, 9,3 din peste 480 de evaluări, cele mai apreciate fiind locația și curățenia, eu aș adăuga și personalul, cineva din personal a mers cu noi la Parcarea de Nord a Orașului vechi unde lăsasem mașina, în orașul vechi accesul autoturismelor este restricționat, ne-a condus la hotel pentru a lăsa bagajele, ne-a ajutat la bagaje, apoi l-a condus pe soțul meu la Parcarea "Morska Gara" din portul de agreement, mult mai aproape de hotel, unde aveam acces gratuit. Fără plată a fost și prima parcare, Am Fost Acolo în extrasezon și parcările din Orașul vechi la care am avut acces erau gratuite.

Facilitățile oferite

Hotelul este amenajat într-o clădire cu trei nivele, clădire frumoasă, din zidărie placată cu cărămidă aparentă și cu scânduri din lemn, cu balcoanele placate tot cu lemn, nuanțe de crem, cărămiziu și maro….

Se oferă cazare pentru două sau trei persoane în 14 Camere duble, Camere duble buget sau Camere duble cu vedere la mare sau pentru câte patru persoane într-un Studio și 3 Apartamente.

Nu se pot introduce în camere paturi suplimentare, iar pătuțurile pentru copii se asigură, la cerere, doar în anumite camere.

Asigură gratuit parcarea dar trebuie solicitată la rezervare, este acceptată plata cu cardul, animalele de companie nu sunt acceptate iar fumatul este interzis.

Check-in se face începând cu orele 14, iar check-out se face până la ora 12, dar recepția este deschisă permanent putând stabili, de comun acord, orele de sosire sau plecare, hotelul asigurând depozitarea bagajelor între aceste ore.

Hotelul are restaurant și o terasă unde se pot servi preparate specifice, sunt asigurate cu costuri suplimentare transferul la și de la aeroport, servicii de spălătorie și călcătorie, se asigură seif și acces la saună.

Personalul vorbește rusa, engleza și germana, tânărul care ne-a ghidat pe străduțele întortocheate spre hotel știa românește, „stânga, dreapta” și a învățat cu noi „înainte” , l-a folosit când ne-a ajutat să ducem bagajele la mașină.

Camera

Am avut camera 102, a fost singura cameră ocupată când Am Fost Acolo, Cameră dublă buget, pentru două nopți, cazare fără mic dejun, costul fiind de 119 leva (300 lei) plătibil la hotel.

În cei 25 de metri pătrați pe care îi are camera, am găsit două paturi de o persoană, mari, confortabile, un pat pliant, nu am înțeles pentru ce, am vrut să le spunem că nu ne este necesar dar am renunțat. Am avut birou cu cele necesare scrisului și, pentru situația specifică acestei perioade, cu măști și mănuși de unică folosință, noptiere, toaletă, un dulap încăpător, ... Am avut frigider în care am găsit apa plată, am avut televizor, nu avea programe românești, internet Wi-Fi și aer condiționat, toate funcționale.

Culorile calde în nuanțe de crem și bej făceau camera mai mare, mai caldă, creau condiții bune de deconectare, de odihnă, ….

Baia

Baia spațioasă este placată cu gresie și faianță în aceleași nuanțe ca și camera, are cadă și celelalte obiecte sanitare necesare, am avut articole de igienă personală și prosoape bune, uscător de păr și telefon pentru cazuri de urgență.

Concluzii

Mi-a plăcut unde am stat, eram la 10 metri de Biserica Sf Ștefan, se vedea și Biserica Sf. Ioan Aliturgetos, ne-am plimbat pe străduțele vechiului oraș, i-am luat pulsul și la ceas de seară când bisericile erau frumos luminate, liniște totală, doar zgomotul pașilor noștri….

A fost o cazare bună, un raport preț calitate bun, curată și liniștită, o recomand celor ce merg în zonă și vor să vadă sau să se deconecteze, să se odihnească sau să facă plajă, în apropiere fiind și plajele și obiectivele turistice ale orașului vechi.

despre SERVICII

Gazde amabile și prompte...

despre CAMERE & COND. CAZARE

Camera curată, suficient de mare, paturi confortabile...

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Hotelul este poziționat foarte bine în orașul vechi aproape de toate obectivele turistice de vizitat...

Trimis de mprofeanu in 04.12.20 21:52:06
Validat / Publicat: 04.12.20 22:49:59
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1268 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P09 Nesebar, Boutique Hotel St. Stefan, camera
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 32.00 EUR pe cameră

[04.12.20 22:47:43]

[04.12.20 22:56:02]

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

doinafil
    [06.12.20 15:39:07]

Foarte bine arată acest hotel! Am trecut de multe ori pe lângă el atunci când am fost și noi în Nessebar, în august 2018. Hotelul ăsta se află pe partea de sud a micii peninsule, noi am stat șase nopți la un hotel dinspre partea de nord a peninsulei, la Royal Palace Hotel, un hotel la fel de cochet, dar - parcă - mai micuț.

Mie Nessebarul mi-a plăcut la nebunie! Nu cred că există în lume un loc care să fie la fel de „invadat” de biserici ca aici.

​Am citit undeva că, mai demult, erau cam 40 de biserici. (unde or fi încăput atâtea!? ​) Acum sunt doar vreo 15, cred. Chiar și numai atâtea sunt multe - părerea mea! Asta, însă, nu-i știrbește cu nimic frumusețea, ba, dimpotrivă, îi dă un farmec aparte, pe care nu l-am perceput nicăieri pe unde am fost!

Mi-ai stârnit amintiri frumoase cu articolul acesta, pentru care îți mulțumesc!

mprofeanuAUTOR REVIEW
    [07.12.20 10:25:33]

@doinafil:  Și mie mi-a plăcut Nesebar și tot la nebunie!!

Nu ai cum să nu îți placă, știam că ai fost acolo și ai stat mai mult timp, ți-am recitit articolul despre restaurantele de acolo... am fost în extrasezon și multe erau închise dar ne-am plimbat în tihnă și am vizitat totul... Nu-mi imaginam atâtea biserici și atât de apropiate una de alta, practic vizitam una și intram apoi în alta lângă ea...

Mulțumesc frumos pentru ecou, cu mare drag,  !

doinafil, mprofeanu