ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.12.2020
ÎNSCRIS: 01.12.20
NOV-2020
Familie
EXCELENT

Nu exiști dacă nu ai vizitat Sulina

Am dorit să vizităm orașul Sulina, jud. Tulcea și am căutat o pensiune care să ne primească și cu patrupedul Bobiță, un cățel din raza pechinez. Da, ați ghicit, Pensiunea Casa Coral a fost alegerea optimă. Am ales sfârșitul lunii noiembrie întrucât vara am văzut că se duc toți dar iarna mai puțini.

Am plecat cu mașina pe o ceață de sprijineai bicicleta și care s-a menținut pe tot drumul. Ajunși la Tulcea ceața s-a mai ridicat, am parcat mașina„între blocuri” .

Referitor la parcare: în parcarea hotelului de lângă Autogară costă 40 lei/zi, în parcările Primăriei Tulcea se plătește la un automat 6 lei/zi iar între blocuri majoritatea parcărilor sunt rezervate.

Am plecat din Tulcea la ora 13:30 cu Catamaranul și am ajuns la Sulina în jurul orei 16:00. Pe Brațul Sf. Gheorghe și Sulina ne-am intersectat cu ambarcațiuni rapide, pescari sportivi ce pescuiau la lansetă din ambarcațiuni ancorate, diferite nave ce transportau materiale de construcții, multe case pe ambele maluri, geamanduri de orientare de culori roșu și verde (de geamandura roșie te depărtezi - respinge iar de cea verde te apropii - atrage), taluz pavat cu piatră de o parte și cealaltă a brațului Sulina.

Nava Catamaran este semirapidă, pe parcurs a redus viteza în port, la întâlnirea altor ambarcațiuni mai mici, la acostări, oprind la Partizani, Maliuc, Gorgova, Crișan și Sulina. Când a navigat aval (Tulcea - Sulina), la fiecare oprire face rondou, se întoarce cu prova (partea din față) în amonte și apoi își continuă drumul în aval, făcând din nou un rondou și aceasta de șase ori (inclusiv Tulcea). Nava tot rotindu-se nu mai știi de unde vii și încotro te îndrepți.

Câteva generalități: Te întorci cu fața în direcția în care curge apa și brațul tău drept este mal drept iar brațul tău stâng este malul stâng. La ambarcațiune fața este prova, spatele este pupa, bordul stâng este babord iar bordul drept este tribord (denumire dată de o navă ce se numea„batrice” și era inscripționat semirotund la pupa/ ba=babord, trice=tribord) dar să nu intrăm în amănunte.

Prima impresie: Coborâți de pe navă, am văzut o Biserică mare, aici toate se numesc Sf. Nicolae, 3 taxiuri și la 100 m amonte, mal drept se află Pensiunea Casa Coral, unde am fost întâmpinați de gazdă.

despre SERVICII

Personalul este foarte amabil, am ținut legătura telefonic permanent (confirmarea cazării, faptul că suntem pe drum și ajungem la ora : h, etc), cazarea foarte rapidă, masa servită prompt și cu toate că este sfârșitul lunii noiembrie, în pensiune se mai aflau și alți turiști.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Am fost cazați la camera 14 și pot să spun că are tot ceea ce trebuie: televizor, aer condiționat, convector electric, frigider, baie cu cabină duș, apă caldă, cuier, dulap, lumină ambientală reglabilă etc., într-n cuvânt : excelent.

GASTRONOMIE (BUC & MASĂ)

Mâncarea este foarte bună, orientată spre tot ce se poate face din pește și bineînțeles că au un meniu din care poți alege, fiecare după pofta sa.

Am rămas plăcut surprins de STORCEAG, ciorbă pescărească cu sturion și somn - regina ciorbelor din pește.

LOCAȚIE și ÎMPREJURIMI

Pensiunea are supraveghere video pentru protecția turiștilor. Are foarte mare liniște, care se transmite în eter, noaptea este foarte liniștită, dormi și te trezești cu adevărat odihnit.

În jurul orelor 21:00 am scos pechinezul la plimbare pe strada I (faleză, esplanadă) și ne-am întâlnit cu alți cîini maidanezi de talie mijlocie, sterilizați, foarte docili, prietenoși, care ne-au însoțit.

Erau două vapoare maritime ancorate la cheu ce alimentau cu apă, un restaurant deschis non-stop, în rest, pustiu. Am văzut case vechi, mai noi, autobuze, biserici, cimitirul cosmopolit (inclusiv mormântul piratului).

La plajă nu am mers din motive personale.

despre DISTRACȚIE & RELAXARE

Fiecare se distrează în felul său. Sunt cinci degete la o mână și nu seamănă unul cu altul, nici oameni și nici caractere. Eu am mers la dorința soției (șefei de cameră) și m-am simțit relaxat că i-am oferit un sprijin. De ce spun asta? Nu cred că interesează dar... Am plecat pe ceață, ne-am întors pe ploaie, în Tulcea ningea, Hârșova era ceață, Slobozia ningea viscolit și am ajuns bine acasă... Eu mă simt bine așa, simt că trăiesc!

Recomand Pensiunea Casa CORAL Sulina!

Trimis de ux118055 in 01.12.20 16:45:12
Validat / Publicat: 01.12.20 17:28:21
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SULINA

VIZUALIZĂRI: 2635 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ux118055); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Gâște sălbatice în zbor

[01.12.20 17:28:04]

@ux118055: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

„Numele utilizator” alocat automat de către program (la primul review încărcat) - ux118055 - este, pare-se, confuzant, derutant pentru unii utilizatori. Când ai timp, îl poți schimba într-o formă mai „umană” (de ex „popescu2020”) - folosind butonul schimbă username de aici

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Coral: