ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2020
TIP CAM: Family
Raport PREȚ/CALITATE: BUN

Expo Hotel3

Expo Hotel Plovdiv. O gazda aproape perfecta

Salutare dragi colegi si navigatori pe siteul A. F. A.

A fost un an foarte greu pentru toti iubitorii de calatorii si vacante. Restrictiile impuse de pandemia Covid 19, au zguduit lumea din temelii iar noi a trebuit sa ne adaptam si sa respectam noi reguli, in lupta cu acest inamic nevazut. A fost afectata toata populatia acestei planete, iar repercusiunile s-au vazut in toate domeniile de activitate, atat social cat si economic.

La jumatatea lunii februarie a acestui an, cand pandemia lovea puternic China, iar noi foarte increzatori speram ca nu putem fi atinsi de aceasta maladie, am plecat intr-un nou circuit cu scopul vadit de a cunoaste si descoperii Grecia continentala.

Cand vine vorba de aceasta tara, cu toti santem incantati de frumoasele insule grecesti, care sant principala atractie a turistilor din toata lumea in sezonul estival si mai putin de vizitarea celor mai importante orase ale acestei tari.

Prima oprire pana sa ajungem in patria zeilor este Bulgaria, orasul Plovdiv. Doream de mai mult timp sa ajung aici si sa descopar unul dintre cele mai vechi orase ale continentului nostru. Orasul Plovdiv sta bine la capitolul cazari, foarte multe hoteluri si pensiuni pentru toate gusturile si bugetul fiecarui turist. Am ales Expo Hotel, datorita pretului bun si al pozitiei sale fata de principalele obiective pe care voiam sa le vizitez.

AMPLASARE - Expo Hotel este amplasat pe o strada linistita in vecinatatea unui parc, la o distanta de 7-800 de metri de centrul orasului. Este un hotel de trei stele cu un aspect modern care contrasteaza in mod placut cu celelalte cladiri din vecinatatea sa. O constuctie cu patru etaje avand fatada numai din otel si sticla.

RECEPTIA -Este un mic office la parterul hotelului, restul spatiului fiind ocupat de un lobby bar pentru clienti si localnici. Acest hotel fiind o afacere de familie, am fost intampinati chiar de proprietara, care a rezolvat foarte repede formalitatile de cazare. Am primit cheia camerei, o harta pe care erau insemnate principalele obiective turistice ale orasului Plovdiv si ne-a urat sa avem un sejur cat mai placut. Am primit asigurari ca orice problema am avea va fi rezolvata indiferent de ora.

CAMERA -Am avut rezervata o camera dubla superioara pe care am primit-o la etajul trei al hotelului. Accesul la etaj se face pe scari sau cu liftul exterior din sticla amplasat in partea din spate. Camera este foarte spatioasa si este mobilata modern. Pat matrimonial urias, un sifonier incapator, masa de toaleta cu oglinda si o canapea extensibla. Peretele din fata patului avea mai multe polite pe care erau expuse carti si obiecte decorative, iar in mijloc un televizor LCD cu programe prin cablu. Din dotare nu lipseste frigiderul si cana fierbator cu toate ingredientele necesare pentru preparare de ceai sau cafea. Mocheta din camera era in acelasi ton cu mobila iar luminile creau o ambianta familiala in acest decor modern. Incalzirea camerei se face cu aparatul de aer conditionat,

BAIA -Nu foarte mare, dar foarte frumos decorata cu gresie si faianta in nuante de beige cu maro. Dispunerea obiectelor sanitare a fost facuta pentru a da senzatia de spatiu mai mare. Produsele de ingrijire oferite au fost gel de dus, sampon si sapun lichid, ambalate in recipiente mici cu sigla hotelului. Prosoapele impecabile, de un alb perfect, inscriptionate si ele cu aceeasi sigla.

Singurul inconvenient in ceea ce priveste baia, este absenta unei cabine de dus sau al unei cadite. Dusul este pus chiar pe peretele opus intrarii si are o perdea de plastic pentru a evita inundarea si stropirea intregi bai. Asa ca desi este frumos amenajata are un minus, pentru ca oricat de grijulii am fi la dus se produce o mica inundatie. Noroc cu scurgerea care functiona perfect.

MICUL DEJUN-Sala de mese unde este servit micul dejun se afla la demisol si ajungeti acolo coborand scarile din fata receptiei. Produsele oferite la prima masa a zilei au fost proaspete si de calitate. Branzeturi si mezeluri, omleta, masline, castraveti, cereale, iaurt, zacusca, croisante si diferite specialitati de patiserie. Pentru cei care vor un mic dejun dulce, aveau de ales din cateva modele de dulceata, miere, crema de ciocolata si fructe. Oricat de mari ar fi pretentiile noastre nu prea avem ce reprosa acestui mic dejun servit in stil bufet suedez.

PARCAREA - Hotelul are o curte interioara in spate unde este amenajata parcarea. Parcarea este inchisa si supravegheata video, accesul fiind facut dupa ce se ridica bariera de catre personalul de la receptie. Acest serviciu este gratuit.

ORASUL - Dupa parerea mea Plovdiv este unul dintre cele mai frumoase orase ale Bulgariei. Daca ar fi sa alcatuiesc un clasament al celor mai frumoase orase bulgaresti, acesta ar fi pe locul doi dupa Varna dar inaintea capitalei Sofia.

RECOMANDARI - Pentru toti cei care doresc sa viziteze acest oras, recomand Expo Hotel, datorita amplasarii si al calitatii serviciilor oferite si nu in ultimul rand al amabilitatii gazdelor noastre.

Vacante si calatorii frumoase va doresc.

despre CAMERE & COND. CAZARE

Lipsa unei cabine de dus

Trimis de micutzu in 27.11.20 18:39:38
Validat / Publicat: 27.11.20 19:10:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (micutzu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

Puteți VOTA acest articol: voturi de valoare mărită

webmasterscris / TELEFON [27.11.20 20:08:33] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ necesar unei astfel de selecții.

krisstinnascris / TELEFON [27.11.20 20:13:38] »

@micutzu:  Frumușică a fost camera voastră, prețul foarte bun, felicitări pentru alegerea făcută! ​​

​​Sănătate, toate cele bune vă doresc!

​​

micutzuscris / TELEFON [27.11.20 21:37:08] »

@krisstinna:  Multumesc. pentru vizita si ecou. Toate cele bune.

mprofeanu [28.11.20 21:50:57] »

@micutzu:  Arată bine totul, o cazare cu un raport calitate preț excelent, cu tot ce trebuie, parcare gratuită și păzită, mic dejun...

Am reținut părerea ta despre orașele Bulgariei, pe primul loc Varna și apoi Plovdiv...

Am fost și eu în toamna aceasta în primul meu sejur prin Bulgaria și mi-a plăcut Varna, sper să ajung și pe partea mediană a Bulgariei... ​​

micutzuscris / TELEFON [29.11.20 19:42:50] »

@mprofeanu:  Multumesc mult pentru vizita si ecou. Bulgaria are potential turistic desi, de majoritatea romanilor este perceputa ca o varianta ieftina pentru sejururile pe litoral. Preturile si calitatea serviciilor oferite o fac foarte atractiva. Sper sa ajungeti si la Sofia si la Plovdiv cat mai curand si pentru ca tot este in zona statiunea Bansko si manastirea Rila. Toate cele bune.

Carmen Ion [30.11.20 19:39:49] »

@micutzu:  După ce în ultima vreme pe AFA au fost postate mai multe reviewuri despre Plovidv, m-am convins că orașu merită vizitat. Cu vârf și îndesat!    Și dacă o voi face, voi lua în calcul soluția ta de cazare.

Înțeleg (și sper) că acesta este primul review - așa, de încălzire   -, în pregătirea celor despre circuitul în Grecia continentală, pe care le aștept cu nerăbdare.

Toate cele bune și felicitări pentru alegerea făcută la Plovdiv. ​​

Carmen Ion, micutzu, mprofeanu